Vrijdag COURANT. 3® Maart. BESTUREN en ADMÏÏVISTRATIEN. MEtWSTIJBINGEN. BK 2(9. ZIEMRZEESCIIE Ao. 1838. 3Un&«0tebui0, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZF.e[ *i;n voornepi'ens op ffoerisaag den 4 April eerstkomende des mij dagsten riadhuize in het openbaar aan den minsteischenden aan le besteden Het gekeel vernieuwen van de Brug-gebinten en Balansen der eerste kouten Ophaalbrug aan de Kraan binnen deze stadvol gens daarvan gemaakte teekening en modellen naar een üieuw project vervaardigd met alle de daartoe benoodigde le- Verantien arbeidsloonen, gereedschappen en transporten, over eenkomstig het daarvoor gearresteerd bestek hetwelk van he den af,, ter secretarie dagelijks kan worden geleien terwijl de teekening en modellen te iien lijn hij den stads-arcbitect die vier dagen vóór de besteding de noodige aanwijzing op bet werk doen zal en bij wien inmiddels alle verlangde inlichtin gen door df gegadingdèn kunnen worden verkregen. Zierihzceden 21 Maart 1838. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. K ROEF. j DUIT SC HL-AND. Frankfort! den ?.3 Maart. Het gezondheids-cordon te Odessa is den g d<ever opgeheven en de vrije gemeenschap met hel bin nenste des. rijks vólkernen hersteld. Volgens brieven nil Napels, was men aldaar weder minder gerust over .den staat der zaken in Sicilië, waar nog sterke gisting in vele genzede-ron schijnt te heerschen. De keying en koningin van Griekenland zijn op hunne bin- nenlandsche. reis overal met groote geestdrift ontvangen geworden. Den 1 dezer waren zij nog niet te Athene teruggekeerd. Verschei den henden uit Albanezen en Grieken bestaande zwierven op de turksche grenzen rond en veroorzaakten groote ongerustheid in de noordelijke provinciën van het grieksche rijk. Bij voórtduripg ontvangt men de treurigste berigten omtrent de verwoestingen die door den ijsgang van den Oder ir. Silezië en in de Neumark veroorzaakt zijn. Silezië telt men Bo dorpen ert een twintigtal steden, cl ie in meerdere., of mindere mate over stroomd 7,tjD- Bij het doorbreken der .dijken bij Kustrin móet een zeventigtal menscben en ettelijke duizend stuks rundvee omgekomen zijn. ;#De postgemeenscliap niet Bresïau .^n Ppgen is,door de over stroomingen afgebroken. Met veel bekommering «iel men de herigteÜT uit de provincie Pruissen waar de Weichsel laatstelijk nog niet los was gegaan, te gemoet. Men schrijft uit Triest, van den 16: »Door brieven uit Malta, hebben onderscheidene aanzienlijke handelshuizen alhier de tijding ontvangen dat Ibrahim--pacha door eene beroerte! aangetast, en daaraan overleden is. Ofschoon deze tijding nog bevestiging behoeftdaar langs ofïiciëlen weg biervan niets gemeld wordt zoo heeft dezelve echter hier ter stede diepen indruk gemaakt, daar, door den zoo onverwachten dood eens mans ols Ibrahim pacha die dengrootsten invloed op de gebeurtenissen jn het Oosten uitoefent, de toestand der zaken aldaar spoedig eene andere wending kan nemen." Door middel van eene estafette, den i4 uit Ofen afgezonden vernemen wij dat de beide naburige steden zich in vreesselijken watersnood bevinden. Ofen inzonderheid is een tooneel van schrik en gevaar. Het opgestopte ijs beeft den door dooiweder gezwollen Donau in onze streken buiten zijne oevers geworpen de dam aan de zijde van Pesth is doorgebroken en een groot gedeelte der stra ten staat onder water. Te Ofen zijn gebouwen ingestort en men scben omgekomen. Onder het angstgeschreeuw der inwoners don derden aanhoudend kanonschoten en luiden de klokken als waar schuwing en bulproep. Uit Gran verneemt men dat de Donau in de stad en omstreken vreesselijke verwoestingen aanrigt. Brieven uit Weenen van den 19, melden dat er dien dag aldaar een groote schrik beerschtevermits men er het treurige berigt ontvangen bad dat eene stad in Hongarije van 6000 huizen door eene aardbeving geheel vernield zijn zou. Over den naam der stad was men bet niet eens. GROOT-B R ITTANNIEN. Londen den 24 Maart. Men verzekert thans dat de krooning der koningin reeds in de maand Junij aanstaande geschieden zal. Eergisteren zijn de twee bataillons der garde, welke naar Canada bestemd zijn in tegenwoordigheid der hertogen van Cambridge en -Wellington, in Hydcpark geïnspecteerd geworden en zullen maan dag naar Portsmouth marc heren, om aldaar ingescheept te worden. In bet hoogerhuis is eergisteren over de wet tot gebeele afschaf fing der slavernij beraadslaagd en beeft de marquis van Sligo verklaard, ten gevolge van ingewonnen berigten uit Jamaica, van gevoelen omtrent dit onderwerp veranderd te wezen, en*nu volkomen in te stemmen met dat dergenen die meenden dat na i Augustus van dit jaa* de negerslaven in de engeliche koloniën gehete] vrij moesten zijn. Het ontwerp is vervolgens aangenomen, waarna de marquis van Northamptonhunne lordschappen met deze nieuwe zegepraal der menscheïijkbeid over de barbaarschheid geluk wenschende als een raadzamen maatregel opgaf, dat steeds een vereenigd engelsch, fransch amerikaaansch en hollandsch eskader in zee zou wezen s om allen slavenhandel te beletten. Met een schip dat den ia December van Lima gezeild is heeft men hier berigt, dat den 17 November te Paucarpata eett vredes-tractaat tusschcn Peru en Chili geteekend en bereids van wege de Peru-Boliviaansche confederatie door den generaal Santa- Cruz geratificeerd was. De voorwaarden van dit verdrag waren zeer billijk en gematigd. De Chilianen moestem de drie peruaan- sche schepen, die zij te Callao prijs gemaakt hadden wedergeven, en hun expeditie-leger binnen zes dagen narr Quilca terugtrekken, om zich daar in te schepen. Tusschen de onderscheiden staten der peruaansche confederatie en Chili zouden handelverdragen ge sloten worden en de regering van laatstgenoemde republiek hare goede diensten aanwenden om den vrede tusschen Buenos-Ayres en Peru te bewerken. Voorts wordt de schuld van een millioen vijf- maalhonderdduizend dollars, ten behoeve van Chili,, erkend, die sesproten is uit de te Londen gesloten leening, ter bestrijding der kosten van het uitrusten eener vloot, om de onafhankelijkheid van Peru te helpen bevechten. Men begint meer en meer de gunstige gevolgen van de ge maakte «chikkingen fot bet versnellen der gemeenschap tusschen Britsch lndie en het moederland door middel van stoombooten en het kiezen van den weg over de landengte van Suez en door de Roode zee te ondervinden. Te Bombay heeft men den 21 janu ari] tijdingen uit Engeland tot den 23 December ontvangen. Die tijdingen waren dus geene maand oud. De Benefice die ze beeft overheb ragt had de reis van Suez naar Bombay in 21 dagen vol voerd. Volgens te Liverpool uit Noord Amerika aangekomen berigt, maakte Mac Kcnzie met ongeveer duizend man zich gereed tot een aanval op Kingston in Opper-Canada met oogmerk om die stad le plunderen en de stoombooten te vernielen maar men voedde geringe vrees naardien er zeshonderd man militie in de plaats lag. Twee compagniën vrij wil lagers zouden, ten gevolge van dit gerucht Montreal den 21 Februarij verlaten en naar Kingston optrekken. Van wege den secretaris van staat van binnenlandsche zakcntf is even als in vorige jaren de staat bekend gemaakt, van de be schuldigden welke in 1837 voor de assises gebragt zijn, met bij voeging van dc-n uitslag der regtsgediogen. Hieruit ziet men met .leedwezen., dat het getal dier beschuldigden aanmerkelijk grooler is dan in vorige jaren. I11 Engeland en Wallis beliep dat getal 2628 personen of omtrent 12,5, per cent meer.dan in i836. Deze ver meerdering heeft evenwel niet in alle graafschappen plaats gehad; in sommige zelfs is dit getal aanmerkelijk verminderd, doch in enkele is het tot eene verbazende hoogte'aangegroeid zoo als, bijv» in Northampton waar het tot 59 per cent dér bevolking geklom men is. In de inleiding tot dit stuk, wordt inlusscheo opgemerkt, dat bet onjuist zou zijn uit die vermeerdering van beschuldigden ta besluiten dat de misdaden in gelijke mate zijn toegenomen. Men. moet zulks veeleer toeschrijven aan de meer krachtige werking der policie, welke een grooter getal verdachte personen in hechtenis heeft genomen waarvan vele daarna wederom op vrije voeten zijn gesteld. Verder ziet men met genoegen uit dien staat, dat over het algemeen de zware misdaden aanmerkelijk zijn afgenomen, zoo dat moord doodslag enz. in vergelijking gebragt met het vorige jaar, 7 per cent zijn verminderd en in vergelijking met de drie vorige jaren, 14 per cent. De grootste toeneming bestaat iu een voudige diefstallen of bedrog. De doodvonnissen zijn in vergelijking der vier laatste jaren, bet minste in 1837 geweest, bedragende een getal van 4^3. Ook het getal der veroordeelingen tot levenslange verbanning naar de straf koloniën is tot 636 gedaald, welke, gevoegd bij de 3x49 perso nen die voor zeven tot vijftien jaren derwaarts verwezen zijn een getal van 8785 veroordeelden uitmaken waarmede de bevolking dier koloniën wordt versterkt. Het getal der veroordeelden lot ge vangenis van zes maanden tot drie jaren beliep, in 1837 2o36 en dergenen vau zes maanden en minder, io,a58. Het getal dood vonnissen dat ten uitvoer is gelegd is verre beneden dat vaa eenig vroeger jaar, bedragende niet meer dan acht; terwijl aan «Ie overige 4^° vermindering van straf is verleend. Vrijgesproken zijn in 1837 12,992 personen bedragende eene verhouding van 1 tot 3,6 van bet geheel der beschuldigden hetgeen aanmerkelijk meer der is dan in de drie vorige jaren. Voorts heeft men opgemerkt, dat het getal der misdadigers onder de 12 jaren min of meer is afgenomen, gelijk mede dat van die van i3 tot 16 jaren. Het geheele getal der perionen die in 1837 voor de assises te j$gt hebben gestaanbedraagt a3,6ii als namelijk 19,407 van bet

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1