^/Vrij N°. 22, ijdag ZIERIKZEBSCHE A°. 1838. COURANT, 16 M««»4 BESTUREN EN ADRINISTRATIEN. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND* brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door het DeparJement der Opperh&iutvesterij voor de Noordelijke Provinciën, inet overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, de Visscherij in de Provincie van den i5 Maart aanstaande toten snet den 3i Mei daaraanvolgende zal gesloten zijn na welk tijd stip dezelve op de gewone wijze weder zal mogen worden uitgeoefend; terwijl dc Visschers van beroep de door beu vóór den aanvang der sluiting gevangen' Visch tot op dep i April aanstaande zullen taogen verkoopen. Dat van deze sluiting is uitgezonderd de Palingvisscherij welke echter, gedurende den gesloten Vischtijd niet anders dan met Aal- korven van wisschen of teenen gevlochten en met het hruisnét zal kun nen uitgeoefend worden vermogende nogtatos die vischtuigen alleen lijk daar te worden gebezigd alwaar bet gebruik derzeive niet vol gens de Policie-reglementen is verboden.^ Zullende een ieder, die zicb eenige overtredingen ten deze mogt veroorloven tot de straffen bij de wetten bepaald worden ver volgd. En zal ten einde niemand biervan onwetenheid voorwende deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gewoon is te geschie den mitsgaders in bet Provinciaal blad geplaatst. Middelburgden n Maart 1838. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. NIEUWSTIJDINGEN. DUÏTSCHLAND. Frankfort den 9 Maart. Een brief uit Napels van den 24 Februari) door een geacht duitsch dagblad medegedeeld behelst bet volgende: «De bieren daar verspreide geruchten, als of hier onlusten zouden te vreézen zijn) zijn geheel en al ongegrond. De Napolitaan wordt meer en meer overtuigd dat de koning goede bedoelingen heeft men begrijpt echter ook wel dat lang ingewor telde verkeerdheden niet op eenmaal te verhelpen zijn en dat men, om iets duurzaams tot stand te brengen, langzaam en voorziglig te werk moet gaan. Zoo schijnt de regering allengs oök inlezien dat zij bet aan de welvaart des lands verpligt is den handel dien zij tot dus ver op allerhande wijze aan banden legde, op te beuren. Er moeten groote plannen gemaakt worden. Persoonlijk belang van eenige hooggeplaatste personen heeft tot nog toe hel land veel na deel toegebragt maar zoodra de oogen van het bewind daarvoor open gaan, zullen die misbruiken ophouden." In den nacht tusschen den i3 en 14 dezer waren wij getuigen van een buitengewoon natuurverschijnsel. Zonder bijzondere storm Was de zee in verschrikkelijke beweging en stond hooger dan men zich herinnert haar ooit gezien te hebben. De golven sloegen met Vreesselijk geweld tegen den oever wierpen den muur langs destrada nuova della marina neder, slingerden steenen van 3 en 4 cent- tiers over de passen breede straat, en wekten de bewoners der al daar gelegene huizen met schrik uit den slaap. Eeu schip met 4oö siciliaansche rekruten moet vergaan zijn. En men verwacht van nog tneer ongelukken te hooren. De brieven uit Athene van den i5 Februarij luiden zeer vol doende. In geheel Griekenland heerschle eene volkomenè rust, en nimmer was het vertrouwen in de regering zoo groot en algemeen geweest, als sedert die aanstelling van bet zoogenaamd nationaal ministerie. Volgens berigt uit Cobléntz zou de dienst der stoombooten van ae keulsche maatschappij van Keulen naar Mannheim den 11 dezer weder geopend worden doch voorloopig slechts met ëe'ne boot dagelijks; in de volgende maand zoude vaart tot Straatsburg en vervolgens tot Bazel uitgestrekt worden. De vrachtprijzen waren verminderd. Den 14 dezer zou de dusseldörper maatschappij bare dienst 'openen, en met twee stoombooten, om den anderen dag, tusschen Dusseldorp en Mainz varen. Men meldt uit Munster dd. 3 dezerDe gezamenlijke her bergiers der gemeente Strómberg en de herberghouders te Bergeler, kerspel Oelde hebben zich, op straffe van 15 daalders aan de armenkas te betalen, verbonden, den hun als dronkaards bekenden of als zoodanigen aangeduiden geen brandewijn te leveren noch ook zulke personen, zelfs ai komen zij nuchteren hunne herberg in aldaar te dulden. Eene soortgelijke verbindtenis is onder de logementhouders en herbergiers der stad Duimen en der landelijke gemeenten Duimen, OsterwickHoltwick en Darfeld aangegaan. In Beijeren wordt bij de landskantoren geen besnoeid geld meer aangenomen. In bijzondere brieven uit Berlijn wordt veel gesproken van eene mogelijke breuk tusschen Pruissen en Beijeren ter zake dat deze laatste staat meer en meer omtrent de aangelegenheid van den aarts bisschop van Keulen door scholschriften de bewoners der rijn provinciën tracht op te ruijen. Omtrent die aangelegenheid zijn er wederpm onderscheidene tegenstrijdige geruchten in omloop. Van den eenen kant wil men dat het pauselijke hof thans meerdere gezindheid tot toenadering betoont, en verklaard zou hebben, dat de hevigheid der bekende allocutie daaraan toe te schrijven was djit toen dezelve gehouden werd, men van Pruissen geene officiële bérigten bad ontvangen en de bijzondere zeer Verontrustende wa~' ren; dat men echter geneigd was de onderhandelingen te hervat ten doch dat men alsdan een' anderen zaakgelastigde als den heer von Bünseh verzocht. Volgens andere geruchten zou het pruis- sisch bewind stellig op deszelfs eischen blijven staan en voorne mens zijn krachtdadige maatregelen te nemen. Wat hiervan ook zij zoo veel schijnt zeker dat deze geheele iaak eene beslissende wending begint te nemen en dat men misschien spoedig eene af doening boe dan ook kan te gemoet zien. Te Heidelberg beeft den 5 dezer ter gelegenheid dat de af gezette gottinger hoogleeraar Gervinus die akadeiniesiad bezocht een hooggaande en bloedige twist tusschen een groot aantal studen ten welke hem een vivat! gebragt hadden, en de gendarmerie plaats gegrepen. Uit Weenen schrijft men dat het vertrek des keizers naar Italië <jp den 7 Augustus en zijn plegtigë intogt te Milaan op deu 3i dier maand is vastgesteld. Te Munchen loopt het gerucht, dat onderhandelingen wegens eehê huwelijksverbindienis tusschen den kroonprins van Betjerea en eene fransche prinses op het tapijt zouden wezen. Het aan staand bezoek van prins Alexander van Wurtemberg en zijne ge malin in de beijersche hoofdstad wordt met dit plan in verband gebragt. FRANKRIJK. Parijs, den si Maart. De supplement-instructie ter zake van Ua* bert is afgeloopen. Naar men wil zal die zaak ia de eerste helft van April voor de assises worden behandeld. Uit Rio Janeiro heeft men de tijding ontvangendat de prins de Joinville aldaar den 1 onder bet gebulder van bet gescbut was aangekomen. De prins dacht tegen bet einde van J&nuarij vatk Rio Janeiro te vertrekken en na Bahia en Fevnambucco bezocht te hebben naar Frankrijk terug te keeren. Z. K. H. wordt in de eerste helft van Mei te Brest verwacht. Sedert eenige dagen spreekt men wederom meer van eene krach tiger ondersteuning van Spanje van de zijde van Frankrijk. Daar mede worden in verband gebragt nieuwe leeningen ten voordeele van Spanje welke op eenen zeer goeden voet zouden staan. Wat de verdere ondersteuning betreft wil men dat Frankrijk met an dere mogendheden eene schikking tusschen beide partijen zou trach ten te bewerken. De russiscbe ambassadeur beeft gisteren wederom een koerier naar Sl. Petersburg gezonden. Men rekent dat sedert het begin van bet jaar meer dan 5oo werklieden zijn overgehaald om voor rekening van htt russische gouvernement naar S1. Petersburg te ver trekken. t NEDERLANDEN. 's Gravenhage den i3 Maart. Z. M. beeft aan commissarissen en directeuren der Rijn-en IJssel stoomboot Maatschappij concessia verleend tot het aanleggen van eene geregelde stoombootendienst f voor de overbrenging van personen en goederen van Amsterdam naar Kampen en van daar over den IJssel naar Arnhem en terug. Aan den raad der stad Kampen is bereids door hoogstdenzelve auto risatie verleend tot het doen eener geldleening van 5o,ooö guldens, om van stads wege te strekken in de oprigting van deze maatschappij. Naar men verneemt zuilen eerdaags de werkzaamheden aaa den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Haarlem met ijver wor den hervat. Naar men verzekert heeft de plaats gehad hebbende strenge winter eenig nadeel aan de reeds gedane werkzaamheden, toegebragtdoch geenszins in die mateals men zulks gevreesd had. Deze langdurige winter schijnt echter oorzaak te zullen geweest zijn, dat deze weg met geene mogelijkheid op den 24 Augustus aan staande in gereedheid zal kunnen wezen waartoenaar men wil het voornemen heeft bestaan. Het water op onze nederlandsche rivieren is sterk vallende,- hetwelk ook het gelukkig gevolg heeft, dat het inundatie-water van de doorbraken te Reeshetwelk een gedeelte van Gelderland en Overijssel aan den regteroever van den IJsselheeft overstroomd, reeds den 10 sterk verminderd was. De overlaat van den Snip- pelingsdijk bij Deventer, door het ovefloopen waarvan ook al de landerijen rondom Zwolle onder water zijn gezetheeft sedert den 8 des middags ten een ure opgehouden té werken en waakte den 9 weder 37 duim. Ook de Kanonsdijk bij Zutphen was den 8 weder wakende geworden, doch is bevonden vrij sterk beschadigd te zijn. Ten gevolge van den lagen stand der rivieren en den heer- schenden oostendwind vleide men zich den 10 aan den Beneden- IJssel dat men zich daar van het inundatidwater door de be® staande weteringen zou kunnen ontdoen zonder dat men tot au- dere hulpmiddelen zijne toevlugt zou behoeveu te nemen. TeZutpheü is den 9 de schipbrug weder gelegd» t

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1