ZIERIRZEUSCIIB Wingsdag LOTERIJ. Nj. 21. BESTUREN EN ABMMSTHATSEN. Achte.rvolgcns art. 3 van Zijner Majesteifs Besluit van den 6 Januarij iÖ3i N.o 68, (Staatsblad no. 2) heeft Zijne Excellentie 'de Minister van Finau^ièï» bij resolutie1 van den 8 dezer maand bepaald, de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoorde Collecteurs-, Splitters en Debitantëu der Koninklijke Nederland- sche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde weck d^r trekking van de laatste klasse der 173ste Loterij zulleu mogen uitgeven te weten bij verkoop Geheele Loten f 82^00. Halve y> r- 41,00. Vijfde - 16,40; Tiende - 8,20. Twintigste» - 4,10. "V^ordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteits Besluit uitdrukkelijk is vast gesteld dat de Collecteurs, Splitters lebitariten gehouden zijn, zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, deu jo Maart i838. Voor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DÉ CRANE. N1MJ W STUB!N GEN. DUITS GELAND. Frankfort, den 4 Maart. In berigten uit Konstantinop'el van' den i2 Februarij leest men: In Syrië hebben belangrijke bewegingen plaats. Allerwege meent wen voorbereidselen voor een' algemeënen 'opstand te ontdekken. De Drusen zouden reeds in opstand zijn en in verscheidene ge vechten de egyptische troepen verslagen hebben. Ibrahim-pucha is woedend over deze voorvallen en zweert alles te zullen vernielen en verdelgen riiaar zijne thagt beantwoordt niet aan Zijnen wil en in dien de Drusen van de noodige krijgsbehoeften voorzien waren, dan zou thans welligt Syrië voor MehemedAii verloren kunnen zijn. «Middelerwijl moet bij het egyptische leger zelfs ontevredenheid heerschen over slechte betaling slecht voedsel en slechte kleeding ten gevolge waarvan voortdurend een groot aantal soldaten deser teerde, en. zelfs de door ibr.ahim zeer geachte generaal Mohammed pacha door zijne eigene muitende manschappen vermoord zou zijn. «Men spreekt hier veel van eene onderneming der Egyptenaren tegen Bagdad 'ofschoon daaromtrent nóg niets stelligs vernomen is." Ook in berigten uit Alexandrie van den 17 Januarij door het dagblad van Smyrna medegedeeld wordt het vermoeden uitgedrukt dat de groote krijgstoerustingen welke toen daar plaats hadden jri verband stonden met ontwerpen van den onderkoning legen Bag dad en dat dezelve vcorloopig alle gedachte aan de verovering S van HedschaS had laten varen, als afgeschrikt zijnde door de ge durige nederlagen zijner krijgsiiiagt in dat gewest. Te Weenen zijn gedurende het afgeloopen jaar 15,653 kinde ren geboren en 16,177 personen overleden. XJit officiële staten blijkt, dat de bevolking van het koning rijk Polen die in 1829 het jaar vóór den opstand 4137,634 z>e len bedroeg en ten gevolge van den binnenlandschen oorlog en die heerschende ziekten in de beide daarop volgende jaren aanmer kelijk was afgenomen in 1834 reeds weder tot 41 °319^ zielen was aangegroeid, van welke de hoofdstad Warschau alleeu er 336,062 telde. In een schrijven uit Berlijn van den 5 dezer, waaraan door sommigen meer waarde gehecht wordt dan aan de veelvuldige brie ven, Welke door de dagbladen omtrent de Keulscbe zaak medegedeeld Worden, leest men: dat zich dien dag aldaar het gerucht verspreid had, dat een zeer ernstige diplomatieke stap gedaan was, Om paal en perk te stellen aan de vijandelijke gezindheid welke zich zöö openlijk in de letterkundige voortbrengselen vdn een gedeelte van Duitschland tegen Pruissen vertoont. De voorname aanleiding tot dezen stap zou geweest 2ijn, omdat men meer en meer de overtui ging had bekomen, dat Vele van deze letterkundige voortbrengselen niets met de hangende kerkelijke geschillen gemeens hadden, maar liet doel hadden, om d« gemoederen op te ruijen en staatkundige heroerteu onder den dekmantel van eene verdediging des aartsbis- schops te verwekken fot welk einde alles gedaan werd wat mo gelijk was om deze schriften onder de lagere klassen te versprei den en de opmerkzaamheid van het volk daarop te vestigen. GR OO T-BRIT T ANN IEN. Losden, den 6 Maart. Naar men meldt, zal de krooning van H. M. de koningin in Augustus geschieden eu is men yoorloopsg reeds bezig met het regelen der plegtighedendie daarbij zullen plaats hebben. Het zeggen is, dat er aan gedacht wordt om H. M., indien dit mogelijk is, te ontslaan van de tot dus ver gebruike lijke wijze van huldiging der pairs, waarbij deze, na een voor een den buldigings-eed afgelegd te hebbeu, H. M. op de linker wang zouden moeten kussen. Pe berigten uit Nieq^-Vork van 10 Februarij luiden gunstig ten aanzien van Canada bepaaldelijk ten opzigte vau het herstel der rust aan de grenzen der Vereenigde-Stalen. Daarentegen maakt liet dagblad van Montreal gewag van nieuwe woelingen in Beneden* Canada en wei in het district van Arcadiede bewindslieden had den echter voorgenomen om aan die woeling een einde te maken. FRANKRIJK. Parijs den 7 Maart. Abd-cl Kader heeft zijnen minister en ver trouweling Milud Ben Arasch naar Algiers gezonden van waar hij naar Parijs moet gaan met eene zending aan den koning der Franschen wien hij ook belast is eenige geschenken van den emir aan te bieden bestaande in levende struisvogelen gazellen leeu wen prachtige arabische paarden en een gouden vaiagan. De heer Peüssier had Abd el Kader een bezoek te Medeah do hoofdstad van Titeri gegeven, waar de emir voortaan zijne verblijf plaats schijnt tc willen houden terwijl hij zijn broeder als bei te Mascara achtergelaten heeft. De zending van den heer Peiissier bii den emir moet van liet hoogste belang geweest zijn en hoezeer het onderwerp en de uitslag daarvan nog een geheim zijn, meent men te mogen gelooven dat zij ten gevolg zal hebben of om den vrede op vastere grondslagen te verzekeren of om het hervatten vaii den oorlog te bespoedigen. Een der oud koningsgezinde bladen verzekert, dat don Car- los als koning van Spanje door de hoven van Oostenrijk en Rus land erkend zou zijn en dat de ministers dezer twee mogendheden den 17 Februarij te Azcoilia zijn aangekomen en van daar met don Carlos naar Êstella vertrokken. Daar heeft don Carlos eene plegiige intrede gehouden onder het luiden der klokken en het gebulder van het geschut. Men blijft het gerucht verspreiden, dat de maarschalk Bourmont zich in het hoofdkwartier van don Carlos bevindt. Er hebben wederom eenige arrestatien plaats gehad. Valen tin is tegen Hubert verhoord geworden. Den 9. De ka nier van beschuldiging heeft verklaard, dat er geèn grond van beschuldiging tegen Vidocq bestond, zoodat hij op vrije voeteri is gesteld. Hubert is na een nieuw verhoor, van de conciergerife naar la Farcü overgebragt. Nederlanden. 's Gravenhage den 8 Maart. Door het en gel sche en buitenland- sche genootschap te Londen is ten behoeve der koninklijke bi bliotheek alhier een geschenk gedaan van een exemplaar der door dat genootschap uitgegeven bijbels in onderscheiden talen, bestaande de verzamelingen dier bijbels in 116 banden, waarin de bijbeltekst is vervat in niet minder dan 85 talen. Zijne Majesteit heeft als een blijk van erkentenis wegens het gedaan geschenk aan dat ge nootschap doen aanbieden de gouden medaille ter waarde vaa honderd ducalen voorzien met een toepasselijk opschrift. Naar men verneemt heeft de heer E. C. Disbrowegezant van het ver- eenigd koningrijk van Groot-Briitanje bij ons hof de heuschbeiï gehad om veel toe te brengen tot bevordering van dat geschenk^ waarvoor hoogstdezelve aan zijne excell. zijuen dank heeft doen betuigen. De rivierberigten zijn ölïezins gunstig en de gevaren die f ten gevolge van het zware ijs op de nederlandsche stroomen onze dijken en waterkeeringen bedreigden, kunnen thans door den zegen der Voorzienigheid als afgewend beschouwd worden. Het water op de onderscheiden riviertakken is over het algemeen sterk val lende het ijs is bijna overal opgeruimd en indien niet sommige strfeken van Gelderland en Overijssel ten gevolge der doorbraken in den Rijndijk te Rees leden zou men,, bij den plaats gehad heb<* benden ijsgang géenerlei rampen te betreuren hebben. Door den questör generaal van de algemëene synode der neder landsche hervormde kerk, is ter kennisse zijner christelijke geloofs-1 nooten gebragt, dat de algemeene inzameling ten behoeve van nood lijdende kerken en personen in den jare 1837, heeft opgebragt da som van 17,965,75. Te Amsterdam is opgebragt Jj 2758,90J te 's Gravenhage f 1291,70, te Rotterdam ƒ1093,77*. Iiij heeft we derom het verblijdend berigt kunnen tnededeeleu dat een aanmerke-1 lijk getal van hulpbehoevende weduwen en wezen, uit de naastvo-* rige kolèkte is ondersteund geworden, en dat dezelve ook inzou* derheid tot het heilzaam oogmerk heeft gediend om krachtdadig geholpen door Z. M. onzén geè'erbiedigden koning de onderstaande gemeenten in staat te stellen tot de bijwoning van de openbare gods dienst door de herstelling of vernieuwing van derzelver bedehui» zen als Gelderland de gemeenten Geesteren Borculo Hetereta en Nunspeet Zuid Hólland ter Heidé Nootq Holland, Wij de- nes en Warder;- Zeeland, Ivoudekerke Vriesland, Wousen en Zwaag WesteindeOverijsselden HacxBouveeneu Wilsumj J-

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1