«O. 18. ZIGSIK2EESGBE Vrijdag A«. 183S^ C O U R A K T. 2 Maart BESTUREN EN ADMINISTRATIEF JI ekendmakingr Mek endmakimj NIEUWSTIJDINGEN. DUITS CHL AND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERÏKZEE. Brengen door deze ter kennis van derzelveiv In- en Opgezetenen Öat de jaarlijksche Paarden- of Halfvasten- marh.tals van ouds binnen deze stad op DONDERDAG DEN al MAART AANSTAAN DE zal gehouden worden. Zicrikzecden n Februari) i838. Burgemeester en Wethouders voorncl. DE CRANE, vt. Ter Ordonnantie van Dezelven f De Stads-Secretaris W. J. P. K R O E F. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, begerend» om zooveel mogelijk te verbeteren den staat der Piiolen bin nen dezelve stad. En i» aanmerking nemende, dat het op dit onder werp gearresteerde reglement van 4 Augustus 18i 7, bepaaldelijk vast stelt, dat de kosten van het ruimen en herstellen dezer Riolen, een last uitmaakt, welke door de Ingezetenen moet gedragen worden, ieder voor kolveel zijne woning en erf zich uitstrekt; terwijl dè andere gedeelten liit de stedelijke kas niöeten betaald woro'en. Gelet op het voorstel door eeiie Commissie gedaan om bij, wijze van proefneming met de ruiming dezer Riolen een aanvang te maken, begin nende van het uiteinde eerier groole afdeeling derzelve gelegen aan de wandeling bij de voorma/ige Hoofdpoort, en met de vertakkingen loo pende tot aan het Karsteii. Is goedgevonden: De Commissie uit den A. Raad dezer stad, lijnde de Heeren Mr. J. Boeije en C. van den Thoornte inagligen om deze proef aantewenden, _en daartoe den Metselaarshaas La van der Ploeg, te doen werkzaam zijn, met de bepaalde bedienden, ingevolge het daarvan ontwikkelde plan derzelve Commissie het toezigt over dit werk opted vagen, en de Ingezetenen aantemanen, om dezen maatregel te bfevorderen door het verleenen van toegang tot derzelver woningen en erven aan zoodanige bedienden die onder het opzigf van den genoemden van der Ploeg, tot de ruiming der Riolen zullen werkzaam zijn. Aldus gedaan ten Raadbuize dezer Stad, den 28 Februarij 1 838. Burgemeester *?n Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Tel* ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, w. J. P. KROEF. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR <an de Provincie ZEELJND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door bet Depar tement der Opperhoutvester^ voor de Noordelijke Provinciën met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, de sluiting der Jagt op Ganzen eD Eendvogels, binnen deze Provincie, is bepaald op den 1 Maart aanstaande; zullende die op LFalersnippen tot den i April daaraanvolgende worden opengelaten, met dien verstande echter, dat deze laatste, wat de publieke Jagt aanbelangt, alleenlijk geopend blijft op het water langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige landen, en bepaaldelijk is gesloten in en langs bosschen, als mede op bouw- en weilanden, tot het gewone Jagtveld behoorende. En zal ten einde niemand hiervan onwetenheid voorwende, deze wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks gewoon is te geschieden, mits gaders in het Provinciaal blad geplaatst. Middelburgden 26 Februarij i838. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Frankfort den ai Februarij. In Wurtemberg is, op de helft dezer maand eene ongewone menigte sneeuw gevallen. Bij voortduring ontvangt men berigten wegens de uitwerkselen der aardbeving van 23 Januari). In bet zuiden van Rusland heb ben de steden Ismail Choiin en Kiscbneff het meest-daardoor ge leden. In de haven van Odessa ondergingen de aldaar liggende schepen schokken als werderi zij tegen rotsen gedreven. Uit Konstantinopel schrijft men dat de circassische hoofd man Sofer-bei wiens verbanning uit het turksche rijk bij herha ling door de russische regering verlangd was door de Porte met een staatsambt bekleed is hetwelk als bewijs wordt aangevoerd dat zij niet zoo geHegen is zich in alles naar den wil van Rusland te schikken als velen vermoed bidden. Uit Circassië was geen na der nieuws, dan dat de bergbewoners zich op nieuw tot eenen hard- nebkigen strijd voorbereidden. Te Trieste waren den 12 dezer brieven uit Athene ontvangen, volgens welke eene algemeene rust in Griekenland heerschte en het bestuur, onder de onmiddelijk» leiding des konings dagelijks In kracht en aanzien toenam. Ook scheen er gegronde hoop te be staan dat de nog steeds voortdurende geldelijke verlegenheid, door de hulp der vreemde mogendheden en de ingevoerde maatregelen van orde en spaarzaamheid weldra zal opgehouden hebben. Voorts verheugde men zich zeer te vernemen dat de sultan den heer Zègrapliosbij diens vertrek van Konstantinopel naar Athene, de verzekering gegeven beeftdat de handelsbetrekkingen tusschea de Porte en Griekenland onverwijld geregeld en daarbij de belan gen der beide partijen onder het oog gehouden zullen worden hetwelk van groot belang is, dewijl de handel der Grieken hoofd zakelijk met turksche onderdanen wordt gedreven eu sedert den onafhankelijkheids-oorlog bijna geheel had opgehouden. De engelsche gezant de heer Lyons, zou de strengste bevelen ontvangen hebben zich niet verder met de binnenlandsche aange legenheden van het jeugdig koningrijk in te laten. De Hanoversche Zeitang berigt dat men steeds de gunstigste tijdin gen omtrent de naar Pruissen verplaatste bewoners van het Tyrolsche Ziller dal ontvangt. Zij waren zeer arbeidzaam, en betoonden den meesten ijver om zich te bekwamen; vele volwassenen onder hen bezoch ten de scholen om te leeren lezendaar bet hun niet langer voldeed om de heilige schrift zich te hoören voorlezen, maar zij aan hunne lust tot eigen onderzoek van dezelve daardoor hoopten te kunnen botvieren. Zij waren voornemens zich gezamenlijk in de nabijheid van Erdmanns- dorff neder te zetten. Eenige weken geleden is te Tillan, in Pruissen, zeker e Andreas Kamin overleden in bet 113 jaar zijns ouderdoms. Hij bad den zeven jarigen o.rlog medegemaakt, als huzaar bij het regiment Bellingen bad hel gevedbt bijgewoond waarin wijlen de vermaardens Bluclier werd ge vangen gemaakt. Vijfmalen was bij getrouwd geweest en bij zijne vijf vrouwen had hij i5 kinderen verwekt, van welke niet een hem over leefde; ziin jongste zoon stierf in zijn 70 jaar. Behalve bet gehoor, dat in den laatsten tijd eenigermate bij hem verflaauwd was, behield Zin- dreas Kamin, tot op den laatsten dag van zijn leven, het gebruik van alle zijne zintuigen; zes weken voor zijnen dood ging hg nog anderhalf uur Ver ter kerke. - Men vindt thans in een Klagenfurtsch blad de uitvoerige beschrij ving eener iu het verleden jaar plaats gehad hebbende beklimming (de eerste 111 drie en twintig jaren tijds) van den twaalf duizend voeten hoo- gen Gross Glockner, in Tyrol. Zekere heer Justus Möllcr, uit Bremen, hadden 22 September II. door vijf gidsen vergezeld, den togt onderno men, en was, na ongelooflijk veel moeite en volharding, op den top dei bergs aangekomen. Hij vond de aldaar door zijnen voorganger, den generaal vikarius von Gark, naderhand bisschop vanLinz, Siginundut von Hohenwerth, opgerigte vlaggen en kruissen vernield of verkromd; de barometer echter, die de laatstgenoemde aldaar bad achtergelaten en die doorzijn standpunt tegeu den noorden wind beschut was, was on beschadigd cebleven. Volgens berigten uit Stutlgardt van den 18 dezer, was aldaar toen zulk eene massa sneeuw gevallen, als men sedert 3o jaren in die streken niet gezien had. Langs verscheidene wegen was de gemeenschap ge stremd. Sedert den morgen van den 18 dooide bet intusschen vrij sterk en men was zeer bevreesd voor overstroomingen van den Neckar, bijal dien de dooi spoedig mogt toenemen. Uit Memel wordt van den to Februarij gemeld, dat zoo ver min van den lichttoren aldaar roet den verrekijker zien kon, de Oost-Zee digt gevrozen was. Voor Pillau was de zee ia bet begin dezer maand insgelijks, 100 ver men zien kon, met ijs bedekt, en reed taen schaatsen óp dezelve. Te Termunlerzijl heeft dezer dagen, Voor de haven op de rivier de Eems, een wedloop op schaatsen plaats gehad, belgeen naar menscbengeheugen, nooit gebeurd is, zelfs niet in den winter van 174<>* Bij dien wedloop waren op die snelstroomende rivier tenten opgeslagen, en zag men eene slede met een paard op bet ijs rijden. GROOT-BRITTAN NIEN. Londen, den 23 Februarij. Gisteren zijn de stoombooten begonnen als naar gewoonten de Teems op te komen; de stroom ia het middea dec, rivier was geheel vrij van ijs. Naar de berigten uit Bengalen van de bel ft van September jl. voor*, zag men aldaar een' nieuwen oorlog met de Birmannen. Men beeft berigten uit Lissabon, van den 16 dezer. Erwarftn al* daar geruchten in omloop, dat don Miguel weder op een' inval in Portu* gai bedacht was, en de minister van oorlog beeft zelfs aan de cortes te verslaan gegeven, dat het bewind deswege berigten in handen had gekre gen. Men verhaalde, dat aanzienlijke sommen ter beschikking van den pretendent waren gesteld, en men wist, dat zijne ijverigste aanhangers Italië verlaten en zich naar het hoofd kwartier van don Carlos begeven hadden. Twee oorlogsschepen waren afgezonden, om voor den mond der Guadiana te kruissen. Inmiddels bad de baron Bomfin het voorne men aan den dagge!egd,om als minister van oorlogafte treden; waar schijnlijk zou hij door den kolonel Mendes worden opgevolgd. No pens de leening was nog niets beslist. -Langs de gëheele portugescbe kust hadden hevige stormeagswoed, welke aaa de «cbepea veel schadq hadden toegebragt.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1