Z1ËEIKZEESCHË o C/. Vrijdag Ap. 1838* COTJRil* T. NIEUWSTIJDINGEN. No. 14. 16 Februarij. DUITSCIïLAND. Frankfort den 9 Februarij. Van Bologna schrijft men den a3 Januarij dat het aldaar onvoorbeeldig koüd was doch dat aan de andere zijde der Appenijnen een zeer gematigde winter heerschte. Te Odessa heeft men den iZ Januarij des avonds ten 9 ure x 1 minuten eene sterke aardbeving Waargenomen. De schok duurde 67 seconden en de rigting was van het N. YV. naar het Z. O. Men onderscheidde duidelijk twee schokken de eerste in eene verticale, de tweede in eene horizontale rigting. Vele huizen zijn ieschadigd geworden doch nergens hebber, ongelukken plaatsgehad. Den 2 dezer, des namiddags ten vijf ure heeft men té Rei - chenbach in Saxen een schok van aardbeving gevoeld vergezeld van een geluid dat naar den donder geleek. In de buizen bewo gen zich vensters en meubelen. Naar men in een der duitsche bladen leest laat Rusland zich zeer gelegën leggen aan het aanknoopén van naauwere betrek kingen met China en schijnt het hoop te hebben van zijne ijverige pogingen daartoe met een' 'gunstigen uitslag bekroond te zien. Dezer dagen zijn door een russLsch geestelijke met name Jakimoff, die welligt tot uitbreiding van bet Christendom naar China gezon den was zeer belangrijke berigten over de gesteldheid van dat land medegedeeld en onder anderen dat het chineesch leger verdeeld is in vier division de etrste van welke bestaat in de garde, die uit Mandschou Tartaren Mongolen en Chinezen za mengesteld is en 3i5,doo telt 5 de tweede wordt liet leger van de zegenrijke banier genaamd én bestaat uit 266,000 man Tarta ren Mandschou en Mongolen de derde die den naam van ar- lue'e van de groene banier voert is enkel uit Chinezen zamenge- «teld en monstert 666,3oo man en de laatste bevat bet corps van Tibet en Turkestan slechts 28,000 man sterk. De cbincscbe krijgsmagt is dus 1,275,500 man sterk, en wordt even als de europesche verdeeld in corpsen brigades regementen bataillons en eskadrons. Den 10. Men schrijft uit Sf Petersburg, vén den 3i Januarij: «Even als verleden jaar, heerséht ook nu wéder dé griep in eene vrij hevige mate. Eene menigte piéuschcn van allen oüderdoln en stand, maar vooral kinderen, zijn sedert kort dooi' die ziekte aangetast, welke, bij de minste onvoorzigtigheid van den lij dei', zeer ligt kwaadaardig en lus schenbeide zelfs dóódélijk wordt. De gestrenge koude, die reeds sedert eene maand aanhoudt, is in de laatste dagen zoo mogelijk nog heviger geworden, en de thermometer- stand wisselt dagelijks afvan 22 lot 25° Rcauniur, i/\ graad onder nul volgens de schaal van Fahrenheit. Daarbij is nog altijd geen sneeuw ge vallen." 11. M. de keizerin van Rüsland beeft aan de arinen van Odessa een geschenk van 5ooo roebels gezonden. Bij een keizerlijk rescript, van den 18 Januarij, is het burgerlijk be stuur der gemelde stad aan den géneraal majoor, graaf Tolstoy'opge dragen, die te gelijk lot militair-gouverneur van Odessa, onder de on middellijke bevelen van den gouverneur-generaal van Nieuw-Rusland en Bessarabië, benoemd is. Omtrent de aardbeving, welke den 23 Januarij Ie Odessa beeft plaats gevonden, wordt van daar nader gemeld, dat dezelve vergezeld ging van een gedruisch, hetwelk veel overeenkomst bad mei bet rijdèn van eènen Wagen. De muren van vele woningen zijn gescheurd, de gevels waggel den, het kruis op de grieksche kerk wérd van zijne standplaats gerukt, in de huizen werden alle meubelen bewogeni ücbtkröonen zwaaiden heen en weder, de deuren sprongen.open, in sommige woningen Viel het huisraad omver en stonden de klokken stil; overal hoorde men de hanen kraaijen en de honden huilen. Opmerkelijk is het, dal de aard heving in 1829, mede bij eenen zoo strengen winter als thans, voorviel, en juist terwijl ook de pest beerschte; Sedert den 11 Januarij hebben de opeubafe vermakelijkheden te Odeséa Weder een' aanvang genomen. Brieven uit Konsfantinopel, te Odessa ontvangen, melden, dat de koude aldaar tot 11 graden gestegen was. De gebeele golf, welke dé ha ven der turksche hoofdstad vormt, was bevroren. De inwoners leden xeer veèl dóór dit ongewone verschijnsel, zoo wel wegens dé ligtheid van de huizen, als door het gemis van de noödige verwarmingsmiddelen. -De aardbeving, welke den 23 Jannarij te Odessa plaats bad, heeft ook in hel zevenbergscne verwoestingen aangerigt. Kronstadt (ook Bras sow geheeten, eene vrije stad met 25,000 inwoners) is voornamelijk daardoor geteisterdwaar de aardbeving eene minuut en dfie seconden, 'en dus langer dan te Odessa, geduurd heeft. Honderde schoorsteenen en vele gevels zijn omver geworpen, de daken vielen met groot geweld in j het militaire hospitaal, dé kaserne en andere aanzienlijke gehouwen Werden zwaar beschadigd, alle huizen wankelden dé glazen en schotels vielen van de tafels en uit de kasten. Gelukkig schijnt geen mensch hij dit schriktooneel te Zijn otogekomén. Ook in andere oorden van Ze venbergen is deze aardbeving bespeurd; in zéker plaatsje, ónder ande ren is de kerktoren ingestort, en de kerk ganschelijk vernield. Volgens een berigt uit Messina, van den 18 der vorige maandf be draagt het getal der aan de choleraJe Palermo, sa ruim maanden. gestorven menscben, 35,ooo, en te Catania in ëe'ne maand 7 a 8ooöi Thans is geheel Sicilië van deze plaag bevrijd. Den 20 Januarij kwam voor het eerst, na het uitbreken der cholera en der daarop gevolgde be roerten, wederom eene stoomboot uit Napels te Palermo aén, hetgeen eene grocte vreugde onder de inwoners verwekt had. frankrijk. Parijs, den 9 Februarij. Sedert eenige dagen merkt men eene ver dubbelde waakzaamheid Op bij de Tuilerienen Zijn allerwëge policié- ageriten verspreid. Er wordt wederom van eene zamenZWering op het leven deskonings gesproken. De laatste tijdingen te Toulön uit Algiers en Bona ontvangen luiden wel niet zeer gunstig maar zijn ver van de nadeelige geruch ten te bevestigen die hier dezer dagen verspreid zijn geworden. Men verhaalt dat al de amerikaansche officierén die zich mét verlof buiten 's lands bevinden, order hebben gekregen om naar de Vereéhigde Staten en naar hunne respective posten terug te keereh. Drie personen, die in de zaak van Hubert betrokken waren, zijn wederom öp vrije voeten gesteld; Thans Zijn er nog, met Hubert, te diér zake zes personen in hechtenis. Deze, zoowel als de jufvrouw Croti- veile, biijven weigeren aan den regter van instructie te antwoorden, en zeggen, zulks voor de jury te willen doen. Steuble, diehelhelsch werk tuig vervaardigd heeft, zegt zulks niet gedaan te hebben met het oog merk om den koning te vermoorden, maar cm, bij het ontstaan van een gemeenebest, tot oorlogsgebruik te kunnen dienën. Tot staving hiervan brengt bij bij liet opschrift van een hem toebeboorend en in beslag ge nomen stuk, waarop staat: «Traktaat tusschen Steiiblc en «le frahsche republiek." NEDERLANDEN. 'sGravenhaöe den i3 Februarij. Dezer dagen is dpor de heeren N. van Beeftingh, J. Cazaux en D. Taal de oprigting ontworpen eenèr maatschappijonder den naam van Katwijksche maatschappij ter uitoefe ning van de hast- en sleurharingvisscher ij, en ten doel hebbendej om, on der het uitzigt op 6 a 7 percent rente van bet daarin aan te leggen kapi taal, de nijverheid van het eertijds zoo aanzienlijke visschersdorp Kat wijk aan Zee op te beuren en te bevorderenHet kapitaal wordt be paald op^/Go,000, verdeeld in aandeelen van/*5oo. De inschrijving is geopend ten kantore van de heeren Lezwijn en Eigeman te Leiden. Do maatschappij wordt aangegaan voor 20 jaren, te rekenen van den dag dér koninklijke goedkeuring. Aanvankelijk is aan dit ontwerp reeds eene ruime deelneming te beurt gevallen. Volgens bijzondere berigten, omtrent bet gebeurde ter kuste van Guinea, zou de beer II. Tonneboeijcr, commandeur adinterim aldaar» nadat bij gekwetst was getracht hebben zich döor zwemmen te redden, ei) toen met pijlen doorschoten zijn. Ëngelsché berigten spreken Van 4-0 blanke soldaten, 60 werklieden en 4° javaansche rekruten, welke bij dié gelegenheid zouden gebleven zijn. Eenig stofgoud, een zeer gezocht ar» tikel in die oorden* schijnt aanleiding tot dit treurig voorval gegeten te hebben. r-* Van Nijmegen schrijft men van eergisteren: «Op het pad, over de rivier voor onze stad staat reeds zoo veel water dat hetzelve niet meer dröogvöets te passeren is. Intusschen wordt heizelve door de zwaarste vrachtkarren, diligences en andere rij tuigen als een straatweg bereden. De boogie der rivier was gis* teren 3 el 70 duim en is héden morgen 3 ei 76 duim.. •U. Van de nedexdandsche bovënrivieren wordt gemeld dat bij eene opzettelijke inspeclie is gebleken dat de rijks dijken aldaar: zich niet slechts in goeden toestand bevinden maaf dat ook meel? bijzonder in het werk der opkisllngen voorzien is op al zulke pun ten die boven vermoedelijke ijsdammen gelegen zijn. In de mon den van de Wiial en van den Nederriju zat hef ijs dén 10 des mor gens nog onbewegelijk vast hoewel door den sterken dooi zich op onderscheiden plaatsen reeds kleine openingen daarin vertoonden® Overigens blijkt dat er aanwas van water öp onderscheiden neder- landsche riviertakken plaats heeft. Den 8 is-hel fe Hamburg zeer sterk beginnen te dooijen. Zaturdag ochtend was de Schelde voor Antwerpen vol drïjfijs daar de rivier ten gevolge van den sterken zuidwesten wind en regen van den vórigen dag van boven los was gegaan. Middelburg den 12 Februarij. Als eene bijzonderheid omtrent de tegenwoordige strenge winter wordt van Cortgeen gemeld dat den landman Aart van der Maas, den 7 dezer, den overtogt naafr Wolfaartsdijk en terug oVer het ijs, mét paard en narrenëlede heeft gedaan hetgeen bij menschengeheugeu te voren nimmer al daar gësien is. Zierikzee den i5 Februarij. Het fctreki óns tot genoegen, te kunnen melden dat de beide voorstellingen van het tooneelgezel- schap onder de zinspreuk tol Hul èn Vermalïh alhier, op den 8 en 12 dezer, ten behoeve van de gezamenlijke Diaconie-Ar men da aanzienlijke som van f 474,20 hebben opgebragl terwijl bij dezen tevens den beer directeur zoowel als de leden liefhebbers van voor noemd tooneel gezelschap en allen die derzelver pogingen wel heb ben willen ondersteunen openlijk dank gezegd wordt voor het dadelijk nut aan de behoeftige bij het schuldeloos vermaak aan degenen die gemelde voorstellingen hebben kunnen bijwonen, da», door verschaft.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1