ZIERIKSEESCHE C O U E A S is Vrijdag a". 1838/ Februarij besturem en abmnistratien. Inspectie Mobiele Schutterij. DUITSCHLAND. NEDERLANDEN. Geene. :r°. ia. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei' Stad ZIERIKZEE. Gezien de Circulaire van Z. E. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van deu 27 Januarij jl. ProvBlad na. 8.) Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat Zijne Majesteit het Departement van Oorlog heeft gemagtigd óm de volgende Inspectie over de met onbepaald verlof zijnde mobiele Schutters eerst in de maand Jpril dezes jaars tc doeu houden. Zie rik zeeden 7 Februari] i838. Burgemeester en Wethouders voorrn*. DE CRANE, vla, Ter ordonnantie van Deze!ven. Dé Stads Secretaris W. J. P. KROEF. fhsMicaiiè, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Op bet verzoek van den Aannemer van den Klinkert-Straatweg tusscben deze Stad en de Afspanning Schuddebeiirs. Verbieden aan elk en een iegelijk om dezen Straatweg met paard of rijtuig te berijden gedurende het dooi-weder tot behoud van dien weg noodzakelijk zullende dezelve zoo lang dit noodig zal zijn door voorschreven Aannemer aan beide einden worden af geschut. De overtredingen van dit verbod zullen als schennis van den openbaren weg, voorden gewonen Begier kunnen worden vervolgd. Zterikzecden 7 Februari] i8!»8. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De StadsSecretaris, W. J. P. KROE F, iötationajk Hlslitk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eer ste zitting van derr Militie-Raad in deze Provincie voor dit Kanton zal plaats hebben op Donderdag den 1 5 dezer maand, des voormiddags ten xö ure, in de Abdij Middelburg, voor welken Raad zullen moeten ver schijnen de vrijwilligers casu quo en de voor e'én jaar vrijgestelde dienst- pligtige Lolelingen van de ligtingen 1834» i835, 1836 en 1837, voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, zullende de zoodanigen welke op den bepaalden dag, uur en plaats vóór den Militie- Raad niet verschijnen, geacht worden geene reclame te hebben, en mits dien voor de dienst worden aangewezen. Zierikzee den 9 Februarij i838. Burgemeester en Wethouders vóernd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. KtEÏJWSTIJDINGEN. Frankfort, den 1 Februarij. Den 28 heeft Z. M. de koning van Beijeren een bezoek afgelegd bij den professor Steinheil, tot het bezigtigeri van den galvanischen telegraaf. De proeven in tegen woordigheid van Z. M. genomen hebben vólkomen aan de ver wochting voldaan al de vragen door de» koning gedaan werden oogenblikkelijk uit de woning van genoemden hoogleeraar en uit nog eene andere plaats, door middel van den geleider, beantwoord. Bij den brand van het paleis van den hertog lex ander van Wurtemberg zijn vele kunstwerken en ook de geheele bibliotheek der jeugdige hertogin eene prooi der vlammen geworden. Men is er echter in geslaagd om een aantal belangrijke voorwerpen te Behouden onder anderen de portretten van de hertogen August en Frederik van Saxen Gotha en van Goethe en Wieland. De hertog en hertogin, welke laatste door baren gemaal, niet gevaar van zijn leven gered is hebben thans bunnen intrek genomen in het kasteel Friedenstein. De oorzaak van denbrand wordt daaraan toegeschreven, dat een brandend met spiritus gevuld lampje omver is gestooteriwaarop de vlammen zich onmiddellijk aan de bed- behangsels en de mousselinen kamerdraperien medegedeeld, en vervolgens zich met ongemeene snelheid tot de andere kamers van het gebouw uitgebreid hebben. - Uit Neuschatel schrijft men van den 23 January dat de koude in dat kanton scherper geweest is dan in eanig ander ge deelte van Zwitserland; te Brévine teekende de thermometer van Eeaumur des daags 3o<> onder nul. Eeae groole menigte wolven was uit het gebergte ia de vlakten gekomen. Men heeft te Weenen eindelijk berigfen uit Konstantinopef van den 3 Januarij ontvangen welke wegens de sterke sneeuw tien dagen later dan gewoonlijk zijn aangekomen. Op den eersten dag van het Bairamsfeest had de Sultan zich met groote plegtigheid naar de moskee van Sophia hegeven om het plegtige gebed te ver ritten. Eenigen tijd te voren waren voor 4e ambtenaren de eere- kleederen afgeschaft; bu ook zijn de wijde mantels, ihet gestikte kragen, Harwanï genaamd, ter zijde gesteld. De Sultan heeft het zich alleen voorbehouden, zoodanig een' mantel bij plegtige geiè- genheden te dragen. De turksche courant behelsde een niet onbé- langrijk artikel over bet door den Sultan bevolen herstel der licht torens aan den ingang van den Bosporus en der Dardauellen ge lijk mede een over de invoering van de Fes of roode mutsen voor de Ulema's of wetgeleerden. Het ruwe weder hield nog aan en er was sneeuw gevallen. Men bad zich gevleid, dat hiermede de pest zou ophouden doch desniettegenstaande waren op nieuw eenige Grieken door die ziekte aangetast. Den 19 der vorige maand is des nachts in de nieuwe boek drukkerij van Cotta te Stuttgart brand ontstaan die zich dank zij den ijver der spuitgasten burgers en militairen tot een betrek kelijk klein gedeelte van. het aanzienlijk gebouw tot de lettergie terij namelijk bepaald heeftzoodat men binnen een uur tijds het vuur meester was. Volgens brieven uit Circassië maakten de inwoners van dat gewest zich ijverig gereed om aauvallenderwijze tegen de Russen te gaan handelen nadat deze over den Kuban terug gemarcheerd waren en de winterkwartieren betrokken hadden. Volgens een berigt der commissie welke heiast is geweest: met het regelen der uit den brand van het winterpaleis te Peters burg geredde voorwerpen, is er niéts, zelfs geene kleinigheid,, vermist öf beschadigd geworden van de gouden en zilveren servie zen wier waarde op eenige millioenen roebels geschat Wordt', ca welke door èen detachement der marine Ie midden van het ge vaar uit het paleis in veiligheid gebragt zijn. -r- De te Pétersburg uit Odessa ontvangen berigten van den ir Januarij, luiden bij voortduring gunstig omtrent de pest. Er be vonden zich nóg slechts tien peraonen in het hospitaalwelke vroe ger door die ziekte aangetast waren. De haven van Odessa was toegevroren en de scheepvaart bad moeten gestaakt worden. Volgens berigt uit Rijn-Beijeren meende men dat het groot ste gedeelte der wijnstokken, hij de aanhoudende felle koude, doodgevroren was. Dit kon des te ligter geschieden omdat het houtten gevolge van het natte najaarsweder niet geheel rijp was geworden. 's Gravenhaoë den 6 Februarij. Volgens de jongst ontvangen rivierberigten stond de Rijn den 3 Februarij, aan de peilschaal te Keulen, op 7 voet 4 duim (2,3 el) zijnde de rivier in het laat ste etmaal 5 duim (o,io el), gezakt. liet bleef daar toen vrie zende, met betrokkene lucht. (Den 4 stond de Ptijn te Dussei- dorp 14 voet 3 duim.) Onderscheidene nedeiiandsche schepen, uit Java terugge keerd, zijn dezer dagen in Engeland moeten binnenloopen dewijl zij wegens het ijs in onze zeegaten niet konden komen. De Sond was reeds den 19 Januarij geheel toegevroren zoo- da tussclien Zweden en Denemarken eene drukke gemeenschap over het ijs plaats vond. Uit St. Anna Parochie vriesche grietenij het Bildt schrijft nien onder dagteekening van den 28 Jafnuarij Gisteren voormiddag is hier, na vier uren op zee geweest lé zijn, goed en wel gearriveerd Kees Franzenvan Terschelling, in gezelschap van zes personen met paard en slede op welke sled« eene soort van wagenbak was geplaatst voor vier personen. Zij voer den met zich eene bijl en wat touwwerk, aan hetwelk' van tijd tot tijd een hunner werd vastgebonden, om, op de gevaarlijkste plaat* sen de sterkte van het ijs waar té nemen. Zij zijn heden morgert naar Terschelling terug gekeerd. Sedert de avontuurlijke reis vat» bet gezelschap des heeren Groopedat op den zelfden dag in 1828b met narreosleden van hier naar het Ameland overstak., hebben; zoodanige, vroeger niet bekende eeetogten niet kunnen gebeuren. Wat de sterkte van het ijs aangaat zou men zéér goed. tegeawoor-f dig met wagens naar Terschelling kunnen reizen." 173ste Moninklijke Nederlandsche Loterij VIERBS KLASSE. Eerste Lijst. N.° 20369 prem. 1000 2388- 1500 24229 - 1000 Tweede Lijst. Derde Lijst. R.o 1308ƒ25,000 106710,000 9867 6747 Kierde Lijst. 12840 17681 1500 1000 1000 1000

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1