ZfERIKZEE.SCIIE 'C O lr 1% A iV T«- N°. 8. lèinijsdaif 3© dfanuarij. NIEUW STM'DIN GEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 23 Januarij. De brand van het winterpaleis te St. Petersburg beeft nieuwe aanleiding gegeven om de verknochtheid der inwoners aan hunnen monarch te doen blijken. Van alle zij den worden hem aanbiedingen gedaan om tot hérstelling der schade te helpen medewerken. Onder anderen hébben de kooplieden der hoofdstad dertig millioenen roebels aangeboden 5 en toen de keizer zich daags na den brand op de straat vertoonde naderde hem een landman en reikte hem een pakjen met vijf en twintig honderd roebels over met dringend verzoek het wel te willen aannemen. De raenschlievendheid des keizers, die gedurende den brand bevo len had op zoodanige punten het aanwenen van bluschmiddelen te staken waar zulks veeleer zijne geliefde woning te willen missen dan het leven van iemand zijner onderdanen in de waagschaal te stellen beeft niet weinig tot bevordering dezer welwillende stem ming toegebra®*. Het getal der duitsebe bulgaarsche joodsche en grieksche co- lonicn in het russisch rijk bedraagt thans vierhonderd en achttien met eene bevolking van ruim tweemaalhonderd drie en zestigduizend personen van beide kunne. Te Brigeis in Graau wbunderland is onlangs de oud-t.resaurier J'ohan Gcorg Dagondain den ongewonen oilderdom van ió3 jaren overleden. Hij was nimmer ziek en riiogt tot aan zijn levenseinde de beste gezondheid génieten. Nog voor' 6 jaren ondernain hij als een rustig voetganger eene reis naar Bergamo. in brieven uit Konstaulinopelvan dén 29 December, leest men het volgende: »Ir> de laatste dagen hebben er schrikbarende stormen in de Zwarte zee, den Bosporus en de zee van Marmora gewöed en on- heschriileiijke ongelukken anngerigt. Vele grooie schepen Zijn ge strand en te gronde gegaan. Qnmiddelijk na dezen orkaan viel een felle vorst ia, zoodat het groote kanaal sterk toevroorzijnde eene hoogst zeldzame gebeurtenis. De nood is dringend. Het behoeftige gedeelte ven dé bevolking der hoofdstad lijdt de zwaarste koude, daar de brandstoffen hier zeer duur en moegelijk te bekomen zijn zoocfat vele lieden allerlei ellende ondervinden, en ziekten van ver schillenden aard krijgen. De regering-beijvert zich in den dnrk- kenden nood, zoo veel mogelijk,-te voorzien het is echter moeije 3ijk eenige verligting te verschaffen. Aan de vlootwelke steeds in gereedheid was gebleven om uit te loOpen is, onder zulke om standigheden aangezegd geworden zich te onttakelen. Men heeft Tiog geer:e beriglen van de aziatische kusten nopens de verwoestingen welke de sloren aldaar zal hebben aangcrigt. Zoo dezelve in den Archipel even als hier gewoed heeft, dan zal het fransche smal deel dat nog steeds onder bevel van dèn admiraal Galloisbij Smyrna ligt, groot gevaar geloopen hebben. Het schijnt, dat de fransche regering een waakzaam oog houdt op de krijgstoerustingen, welke, zoowel hier, als in Syrië dóór Mehcmed s/li, met grooten ijver worclen voortgezet. De tegenwoordigheid der fransche schepen te Smyrna is der Porte hoogst onaangenaam; zij heeft,' zoo als reeds gemeld is van den admiraal Iloussin gevorderd dezelve te doen verwijderen en voortdurend geeft zij dit verlangen te kennen, waaraan de admiraal zich nogtans weinig stoort. »Uit Perziè' luiden de beriglen tegenstrijdig. Van den eenen kant wil men dat de Schah groot gevaar liep om van zijnen troon ontzei te worden terwijl hij volgens andere beriglen dver zijne vijanden zou gezegepraald hebben. De hier zich bevindende perzische gezant houdt het diepste stilzwijgen nopens den toestand zijns lands in acht hetgeen alzoo bewijst dat dezelve niet zeef gunstig moet zijn." GR 00 T-BRITT A N N I EN'.' Londen den 22 Januarij. De strenge vorst die jl. week de ge Ibeenschap met vreemde havens afgebroken en de scheepvaart op den Theems volkomen gestremd had heeft dezen morgen öpgehou den. De thermometer teekent thans 42 gr* Fahrenheiten het i]s en de sneeuw op de straten dooit niet spoed. De grootste koude gedurende de jongstleden vorst is 3 gr. henedén nul Fahrenheit geweest, hetwelk lager is dan sedert 20 jaren in Engeland is waar genomen. Vele gevallen hebben zich voorgedaan van lieden, dié; aan de koude blootgesteld doodgevroren zijn gevonden. De ooste lijke winde* die de votst vergezelden j hebben veroorzaakt dat Ons geene aanvoeren uit. Amerika zijn toegekomen maar de tele graaf van Liverpool berigtle jongstleden zaturdag dat de New- Yorksche paketboot Pirginia die sinds ettelijke dagen verwacht vrerd voor Orne's Head lag en ongetwijfeld zullen de doof haar mede- gebragte tijdingen morgen Londen bereiken. Gisteren avond is weder een hevige brand in de hoofdstad uitgebroken en wel iu graan- en kolen pakhuizen in Pedlar Square welke eerste ongeveer drieduizend quarters graan en vijfhonderd zakken meel bevatten. Behalve deze magazijnen en de daarin ver vatte voorraad zijn ook de nevenstaande korenmolens van den heer Walker eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt op ruim twintigduizend pondea sterling begroot. Te Tyncbead in Schotland zijn eenige dagen geleden vrij he vige schokken van aardbeving opgemerktwaardoor in verscheiden huizen d« meubelen werden omvergeworpen terwijl men den vol genden dag in de velden nabij die plaats eene uitgraving van meer dan eene halve engelsche mijl breedte ontwaarde die gelijk tijdig ontstaan was. Brieven uit Texas beriglen dat aldaar een zaakgelastigde der Vereenigde Staten van Noord Amerika vwas aangekomen én men aan de erkenning der onafhankelijkheid van dat gewest, door hei i' sstuur dier staten niet langer twijfelde. FRANKRIJK. Parijs den 24 Januarij. Volgens sommige dagbladen zouden er' zeer ongunstige berigten omtrent den staat der betrekkingen tus- schen Frankrijk en Ab d- el Kader ontvangen zijn, en zelfs zou nu reeds alle hoop, dat bot tractaat van de Tafna goede gevolgen heb ben zou verdweoen zijn. Die tijdingen zijn echter naar de ver zekering van een ministerieel papier, buitengemeen overdreven, en hebben haren oorsprong aan eene gebeurtenis te danken die hierop nederkomt Feeds sedert eenigert tijd moest Abd el Kader zich naar de pro vincie van Titeri begeven ten zuiden van Algiers om aldaar, voor zoover hem dit aangingte zorgen dat het tractaat van 3o Mei volkomen ten uitvoer gelegd wierd behalve het bezit nemen van. Blidah en Coleah met bet daartoe behoorend grondgebied moest nog de grensscheiding bepaald worden welk werk in handen van. biertoe benoemde commissarissen gesteld was. De komst van den Emir bad eenigé ongerustheid verwekt onder de bevriende stammen die onder het bestuur van Frankrijk moe ten blijven en hoezeer er geene de minste reden bestond om te gelooven dat die vrees gegrond was of dat het waarschijnlijk was dat Abd elKader op franschen grond zou komen zoo begreep de gouverneur generaal een corps troepen tusschen de Iiamis en Oued- ellihadara te moet»* zenden, om aan de inboorlingen te loonen. dat Frankrijk hen nooit zonder bescherming zou laten. Abd-clKa- dêr moet zich op dit oogenblik te Medeab in het binnenste der provincie Titeri bevinden. De maatregel van het zénden van dit corps troepen dat alleen diende om het vertrouwen der Arabie ren tè vermeerderen 1 heeft dus aanleiding tot al deze nadeelige --gGSucUUsv» gegeven. Voor bel overige is het onwaar, dat de Arabieren beginnen to verhuizen en hun land verlaten integendeel leven zij in de beste verstandhouding met de europescbe bevolkingoveral worden de markten overvloedig voorzien en nooit zijn de betrekkingen met bet binnenland zoo menigvuldig, noch zoo belangrijk geweest, en ein delijk na den i3 October den dag op welken Constantioe ingeno men is is er in de geheele uilgestrektbeid van Algiers geen snap*, haanschot gevallen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 25 Januarij. De buitengewone collecte, IL. Dingsdag ter» behoeve der algemeene armen te Leiden gehouden r- beeft de voor die stad hoogst aanzienlijke iom opgebragt van f 6,622,66* benevens debt wollen dekens, y5 kop grutten 3oo kop erwten en ioo brooden. Bovendien zijn nog door onderschei dene ingezetenen dier stad, behalve in klinkende munt, vele bij- dragen in dekens, kleedingsi ukken enz., gedaan. Ook bevinden, zich nienschenvriendén in die stad Welke feeds gedurende eenige weken belangrijke uitdeeiingen in ïuiTaardappelen dekens, enz., gedaan hebben. Al het fabriksadje van'dekens van de minste soort is aldaar reeds lot dat einde uilverkdclii. Te Dordrecht zijn bij den boekhouder der nederduilsche hervormde gemeente tol dus verre zonder collecte of bijzondere opwekking, 6345.4* botvangen ter ondersteuning van de behoef-, tigeu dier gemeente in deze scherpe koude. De collecte te Auisterdani eergisteren ten behoeve van de noodlijdenden in dezen winter gedaan heelt de zeer aanzienlijke som van 44,7^5.71-jj opgebragt. Borendien zijn nog tot hetzelfde doeleinde ontvangen f 2667.62* aan onderscheidene giften waar onder eene van ƒ1000, eene van ƒ300, beide van onbekende per sonen, en eene van f 100, van de vrijmetselaarslogie La Paix. In de Avondbode van deo 27 dezer leest men het volgende berigt uit 's Gravenhage «Men verneemt dat onze geëerbiedigde Koning, dezer dagen, door een der straatjes gaande welke op den Denneweg alhier uit komen het angstig gekerm van kinderen vernemende daarop ia eene schamele woning, waar Zich de onmiskenbare teekenen der nijpendste armoede vertoonden binnentrad. Op het antwoord van de moeder der kinderen dat hoar man een nijverig maar be hoeftig handwerksman aan zijn werk was verklaarde Z. M. ge komen tè zijn om eene kleine schuld te voldoen en lietonder dit voorwendsel niettegenstaande de ontkenning der vrouw eene niet onaanzienlijke gift na. Eerst op straat gekomen, werd Z. M. herkend en alzoo dat nieuw bewijs vaa zijne onuitputtelijke liefda digheid ruchtbaav." Gisteren morgen is door bet stoken der kagchels in de assises- zaal van bet paleis vön justitieie Amsterdam brand ontstaan ia

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1