ZHR1KZEESCHE COURANT. Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. UK 8„ A®. 1838. 26 «fanuarij. BUITSCHLAND. Frankfort, den 19 Januarij. Buitenlandsche bladen verzekeren dat bij de pruiss'ssche armee, en voornamelijk in Saxen, Weafcpha- len en aan den Rijn groote verplaatsingen van troepen moesten geschieden doel» van Berlijn schrijft men dal daaraan voor als nog niet gedacht wordt. Volgens een loopend gerucht zou tegen den aartsbisschop van Keulen een geregteiijk onderzoek wegens hoog verraad aangevan gen worden. Naar een brief uit Rome, van den 1 dezer, heeft de Paus, op bet schrijven van het domkapittel van Keulen, een breve uitgevaar* digdwaarin de aanklagte tegen den aartsbisschop van de hand gewezen wordten waarin Zijne Heiligheid tevens betuigt be trekkelijk den uitslag dezer zaak te vertrouwen op de goede gezind heid en de bekende regtvaardigheid van den koning van Pruissen wien de gevoelens van den apostoiischen stoel medegedeeld waren. De keizer van Rusland heeft bevolen dat het afgebrandde winterpaleis ten spoedigste weder opgebouwd moet worden waar toe hoogstdezelve eenc bijzondere commissie benoemd heeft. Men zegt dat HH. KK. MM. in het aanstaande najaar het nieuw opge bouwde paleis weder willen betrekken. Op den eersten kersdag naar de gebruiken der grieksche kerk is, als naar gewoonte, in de provisionele kerk in de hermitage, eene plegtige godsdienstoefening en dankstond gehouden voor de verlossing van Rusland vau den franschen inval in 1812. Die pleg- tigheid is door HH. MM. en de keizerlijke familie, den grootvorst cn grootvorstin Michael en vele rijks groofen bijgewoond eh bij deze gelegenheid zijn op de plaats van de kasanscbe hoofdkerk de standbeelden van de veldmaarschalken Kuiusow en Barclay cle Tolly ondër het buideren van het geschut ontdekt. Men spreekt te Petersburg van een huwelijk tusscben den gTOot- verst troonopvolger en eene prinses dochter van den groothertog van Mecklenburg Strelitz. De verloving zou in den aanstaande, zomer plaats hebben. Ook zegt men dat Z. M. de keizer in junij of Julij naar Duitschland zal gaan om er met den keizer van Oostenrijk en den koning van Pruissen eene bijeenkomst te houden, en wel in Töplitz. De tegenwoordige winter in Rusland onderscheidt zich nie i alleen door ongewoon vroege en strenge .koude (de thermometer van Fahrenheit blijft tnsschen 9 en 18 graden onder nul staart) maar ook door een volmaakt gebrek aan sneeuw dai de genieenschap tusschen het binnenland en Petersburg zeer inoeijelijk maakt. Uit Hanover wordt geschreven dat sedert het vertrek der hooge gasten van daar, de feesten hadden opgehouden, en Z. M. de koning een groot gedeelte van den dag met te arbeiden in zijn kabinet doorbragt. Daar de gestrenge koude H. M. de koningin belette, de openbare godsdienst in de kerken bij te wonen beeft Z. M. bevolendat de godsdienst door de hofpredikers beurte lings in de in de duitsche en engelsche talen in het paleis zal Worden gehouden zoo lang de zware vorst aanhoudt. Naar hel schijnt, is Z. M. voornemens, Hanover tot eene der aanzienlijkste hofsteden te verheffen. Men zegt althans dat een groot gedeelte van het leger aldaar in bezetting zal komen het geen voor sommige kleinere steden die van hare garnizoenen be staan zeer schadelijk zal zijn. De minister von Schele is in het begin dezer maand vrij ernstig ziek geweest doch is thans aan de betere hand. FRANKRIJK. Parijs, den 19 November. Men verneemt dat H. K. M. de aarts hertogin Maria Louisa van Par ma zeer gevaarlijk ziek ligt. Thans heeft men de oorzaak van den brand der italiaansche opera ontdekt. Hel is gebleken dat door eene kagchelpijp in de zoldering der eerste verdieping eene zware balk aangestoken is en van daar het vuur is medegedeeld aan het behangsel eener loge. Over Havre zijn tijdingen uit Mexico tot den ïo November ontvangen. De brieven van Acapulco (Mexico) zeggen dat de ge- heele bevolking op den 18 October iu schrik is gebragt door eene geweldige aardbeving, die aldaar op dien dag en den volgenden ïiacht heeft plaats gegrépen. De schokken waren derwijze menig vuldig dat sedert 4 ure namiddag tot 9 ure des avonds, dus in bet tijdsbestek van 5 uren er tot 3o geteld werden. Te midder nacht van den volgenden dag ontstond er nog een allerhevigste schok en een uur later ondervond men er nog een veel heviger dan alle de vorigeen die de bewoaers noodzaakte op te staan. Deze schok deed een groot aantal buizen instorten. In den Spcctateur de Dyon van 9 Januarij leest men De beer Maillard de Chambure, conservateur der arebiven van Dyon heeft drie handschriften van bet hoogste belang ontdekt. Het zijn twee deelen met rekeningendoor Joden gehouden die geassocieerd waren om levensmiddelen en kleedingstukken voor de kruisvaarders te leveren: het derde bandschrift bevat militaire re glementen voor de Tempeliers, in 1128 op het concilie van Troijes goedgekeurd als ook de regels van chs ordff» Te Touïon bad men den 14 Janüarij tijdingen uit Afrika f die minder gunstig luidden dan voor eenigen tijd. De gemeen schap tusschen Bona en Constautine werd door stroopende benden Arabieren belemmerd en men meende zelfs dat de vijandige bey Aclnned die lang in de woestijn heeft rondgezworven in die streken w?s teruggekeerd, en de inlandsche stammen tegen de Franschen opruide. Er werd van het uitzenden van eensge troepen gesproken om deze Arabieren te tuchtigen. De Iuitenant-geoiaaal Rapatel zou naar men meende eerlang uit Toulon naar Afrika oversteken om het opperbevel over geheel de kolonie te gaan aanvaarden in plaats van den maarschalk Valleewiens wankele gezondheidstoestand hem. niet toeliet f langer in Afrika te biiiven. Eene der eerste onderne mingen van den generaal Rapatel zou daarin bestaan dat hij zich in der minne of met geweld vau de bij Algiers gelegene stad Be- Jida meester maakte welke stad door Abd-el-Kader aan de Fran schen is afgestaan doch nog aliijd Diet in hun bezit is gekomen» Abd el-Kader zelfs schijnt zich bij voortduring vredelievend jegens de Franschen te foonen. Den 21. Ter tegemoetkoming aan de nooddruftige^ heeft Z. M. eene som van 12000, B. M. de koningin en H. K. li. mevrouw Adelaide elk 3ooo en de hertog van Orlèans 6000 franken doen uitreiken. Een dagblad verzekert dat bet bewind voornemens zou zijn eene aanvrage te doen tot vermeerdering van het contingent van heft leger met 3o,000 man, ten einde in de behoeften te voorzien, welke de bezetting van Gonstantine noodzakelijk maken. Terwijl men sinds eenigen tijd niets van Hubert geboord heeft wil men thans, dat hij gisteren avond naar Galais zou ziju vervoerd om aldaar naar Engeland overgebragt te worden. Zulks verdient echter bevestiging. De legitimisten blijven stuecfs getrouw jaarlijks aan den jaardag van den dood van Lodeivjk XL I gedachtig. Heden had er, ter gelegenheid van dien dag in dc kerk van St. Thomas d' Acjuin eene pieglige lijkdienst plaats waarbij de geheele adel uit de voorstad St. Germain tegenwoordig was. NEDERLANDEN. *s Gp.Avenhige den 22 Januarij. De dag van heden heeft we derom bewezen dat de nederlandsche liefdadigheid niet te vergeefs wordt u-geroepen. De schaal collecte, welke tot uitdeeling vaa brandstoffen aan de armen heden in de residentie door het alge meen armbestuur is gehouden heeft de zeer aanzienlijke som vaa ruim zeven duizend gulden opgebragt. Uit Rotterdam wordt van den 22 Januarij gemeld: HH. KK. HH. de prinsen Willem en Alexander en prinses Sophia zijn zaturdag ochtend hier uit 's [lage aangekomen en aan Hendriksens New Bath Hotel afgestapt ten einde getuigen ie zijn van de ijsvreugd op de Maas. Hoogstdezelven zijn na eenige uren vertoevens naar de residentie wedergekeerd. Met welgevallen is door de jeugdige prinses het verzoek van eea onzer stadgenonten aangenomen, om een te bouwen fregatschip naar haren naam te mogen noemen tot een aandenken aan bare wand. ling óp de bevroren oppervlakte der rivier. Men ziet voor het Nieuwe Hoofd niet eenige tentjes maar eene geheele straat met koffijhuizen broedertjes, wafel-, koek-, galan terie- en andere kramen de meesie met opschriften en nederland- scbe vlaggen. Eenige zeer fraaije tenten geven bet aanzien van eea kamp. Gisteren (Zondag) tusschen 2 en 3 ure, rekent men dat op ééns ruim twintig duizend menschen op het ijs voorbij de Boompjes wandelden waarbij duizende schaatsenrijders en wel honderd nar ren bak- en andere sleden waaronder extra fraaije met twee paarden bespannen. De toevloed der vreemdelingen uit de residen tie en omliggende steden was zoo groot, dat men dezen dag met eene Zaturdagsche kermis kon vergelijken. Aan eenige poorten, waar stalhouders wonen was bijna door de menigte rijtuigen niet door. te komen. De aanblik is waarlijk merkwaardig en aangenaam. Heeft ment zich met wandelen verlustigd dan wordt de aandacht gevestigd op de ijszeilschuitjes welke als eener) bliksem heen en weder vliegen. De liefhebbers vari visscben gaan naar de spieringtenten doek vooral wordt de opmerkzaamheid getrokken door den moeijelijkeü arbeid, waarmede meu zich thans bezig houdt, om het fraaije ingevroren schip Bhoori en Pendrecht, door het een voet dikke ijs^ in de haven te brengen. Zoo als gezegd is kan men niet alleen alle ververschingen be«» komen maar ook goede diners en soupos en zich met allerlei spelen verlustigen. Men vleit zich dat aanstaanden donderdag den 25 dezer tus« schen één en drie ure, wanneer men voornemens is, eenen Wed» ren en sledevaart te houden, eenige leden van het koninklijk gezin s vooral in noordsche sleden hier te mogen zien. Om op de Maas te komen, betaalt ieder persoon ïf cent voos» de armen en de ontvangst moest gisteren bijna Boo geweest zijn. De koude is bier 4 graden sterker dan te Amsterdam geweest namelijk 4 graden onder nul naar Fahrenheit." Van Dordrecht meldt men de< 19 de3er het volgende: »Het ij§ op de rivier voor deze stad is, volgens de meting wisi

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1