Advertenties. FRANKRIJK, NEDERLANDEN. teè gevaïleD, Had het vaartuig den stoot in eena der zijden of -.Clan den slaven xelf gekregen zoo zouden wij onredbaar verloren geweest zijn maar gelukkig was de romp zelf van het «chip onbe schadigd gebleven. «Oogenblikkelijk werd nu wanhoop door hoop vervangen. De timmerman bragt berigt dat de kiel in goeden staat was en dal hij de boegspriet kón herstellen maar nog bleef het mogelijk, dat wij een lek bekomen hadden en de bezaans mast stond te wagge len. «Aan de pompen beval de kapitein zij werden in ordege- bragt en bemand. Nog een oogenblik' beerscbte er Onzekerheid tnaar niet lang was de pomp beginnen te spelen of men bevond dat het hol volstrekt geene averij bekomen had. Blijdschap blonk loeü op ieders gelaat. De bezaans mast werd vervolgens bevestigd, en dank zij het goed bestuur van den kapitein wij bereikten be houden eene haven zes dagen na deze noodlottige ontmoeting." Den i5. De gestrenge vorst duurt voort en stremt bijna de scheepvaart op de rivier ten gevolge der groote ijsschotsen welke suet den vloed komen aandrijven. De eenige heden ontvangen bui- Senlondsche tijdingen waren de fransche en hollandsche. Als de vorst nog epnige dagen aanhoudt zal de Teems, hoven de London- bridge volkomen bevroren zijn. De thermometer is heden nacht Sot öp 7° Fahrenheit gedaald. De vernieling van den Royal Exchange heeft de orde der zaken Sn de city.zoo geheel in verwarring gebragtdat de kooplieden schier niet weten hoe zich er door te helpen. De assuradeurs van Lloyds Zijn vooraf in groote verlegenheid om eene geschikte plaats lei' voortzetting hunner zaken te vinden. In het begin wendden zij zich tot het Jeruzalem-koffijhuismaar dit werd derwijze onge schikt gevondce,, dat zij reeds den volgenden dag zich in den Lon don Tavern verplaatsten. De eigenaar van die herberg na deleden Uitgenoodjgd te hebben om in zijn huis hunne kantoren te vestigen gaf hun echter daarna kennis, dat zij niet langer dan tot morgen konden blijven. Hunne hoeken zullen nu voor eenigen tijd naar bet Southsea house worden verlegddoch de leden van Lloyds hopen eerlang te zullen in staat zijn om zich in den Drapers Com pany-Hall te vestigen. De president van Lloyds berigttein esne jl. zaturdag gehouden vergadering dat al de hoeken en documen ten van gewigt waren behouden gebleven. Ook de Guildhall is thans door de koopliedert opgezegd gewor den en me» gelooft dan ook, dat zij, even als de Lloyds kom- pagnieschap, in den Drapers Company Mail zich zullen vereenigen. Het is genoegzaam zeker dat de brand aan de Royal Exchange is veroorzaakt geworden, door het te sterk stoken der kagchels in Llöyds koffijhuis. Rondom het afgebrande gebouw is eena schut ting opgeslagen en er zijn stutten opgerigt om dêri waggelenden loren op le houden die onmiddellijk zal worden afgebroken. Hel is beslist, dat op drnzelfden grond de nieuwe beurs zal gebouwd worden. Daartoe Zal onverwijld de arbeid tnaar over eene nog grootcre schaal, Worden aangevangen. Men hoopt het nieuw té Stichten beursgebouw binnen een jaar tijds voltooid te zien, Pakijs den iS JanuaHj. De italiaansche opera, gewoonlijk hel Theatre Favart genoemd is geheel eene prooi der vlammen gewor den. Dezen ochtend omstreeks e'en ure, kort na de vertooning tan het beroemde zangspel Don Jaan, heelt men den biaud ont dekt j die met zoo veel kracht uifbarste en zoo spoedig de over- baud nam, dat de personen die het gebouw bewoonden niet dan ter naauwernood gered hebben kunnen worden. Een der direc teuren de heer Scverini, die zich uit een venster van de eerste verdieping langs een beddelaken wilde Uten afzakken is in destraat Favart dood gevallen. Aan het hergen van meubelen was volstrekt niet te denken. Weldra sloegen de vlammen dertig voelen boog boven het dak uit en men vreesde met reden voor de rondom staande gebouwen en daar de wind zuidwest werd zag men de vonken en ligte brandstof lot over de boulevard op het dak der koninklijke muzijk-akademie of groote Opera vliegen. Gelukkig echter heeft de brand zich bepaald tot het italiaansche operahuis dat dan dok geheel in de asch is gelegd zijnde alleen de muren blijven staan, behalve de muur aan den kant van destraat Favart, Wélke ingestort is, terwijl ook de voorgevel met de kolonade ver hield is geworden. De spuitgasten hebben als naar gewoonte ongeloofelijke pogingen io! b'üssching aangewend. Een dezer brave lieden is van het dak öp de straat doodgevallen twes hebben hun leven in de vlammen Verloren en vijf zijn vrij erg gekwetst geworden. Een hunner die van zeer hoog uit het brandend gebouw met zijne handen langs een louw nederdaalde, hield een grijsaard, welke uit zwakte van dit middel tot redding geen gebruik kon maken, tusschen zijne heenen Vast en had het geluk den ouden man aldus het leven te behouden, "Vreemd Was bet te zien, boe aan de meeste brandspuiten een aantal jonge lieden die in allerlei koddige kleedingen van de ver schillende gemaskerde bals kwamen stonden te pompen. De brand wordt door sommigen toegeschreven aan bet springen van eene gaz-pijp en door anderen «an nalatigheid bij het vuur werk dat op het einde van het genoemde zangspel was afgestoken. Tusschen Frankrijk en Griekenland is eene overeenkomst ge troffen voor het overbrengen der brieven door middel van stoom jbooten. Den 16. Het vuur aan den Italiaanschen schouwburg smeult nog on men denkt, dat dit nog wel eenigen tijd zal aanhouden. Het gevaar voor vardere verspreiding is echter geweken. Het is nader gebleken dat er drie pompiers en een garde nationaal bij deze ramp zijn omgekomen en 7 of 8 gekwetst. Den 17. Er bestaat plan om de italiaansche opera terzelfder plaats weder op te bouwen tot welk einde de minister van bin tienlandsche zaken eerlang een crediet van een millioen honderd- do izend l'rêncs bij de kamer der gedepuleerden zal aanvragen. Naar men verneemt hebben de beroemde zangers Tamburini, Rübini, en voo al Lablachebijna hunne geheele bezittingen bij den uoodlottigen brand dier opera verloren. De berigten uit Constantine luiden voortdurend gunstig. De gezondheid der troepen Jaat niets le wenscben over, en Sij* worden door niets dan de scherpe koude bij bet betrekken der wachten gehinderd. Met het binnenland Was de handel hervat, en de stad telde slechts twee of drie duizend inwoners minder dan onder het bewind van sichmtt. Tusschen Bona ejiyGonstanline betoonden de Arabieren zich zeer vreedzaam en. met hef-bestuur der Franschen tevreden. -Nadere bèrigten uit Duinkerken melden dat men er in ge slaagd is de beide vleugels der door brand verwoeste suiker raffina derij te behouden, ook zegt men thans dat de assurantie op de ge houwen reeds Werkelijk geleekend was. Gisteren namiddag heeft mén zekere vrouw Rdoor ko lendamp verstikt gevonden in eene gestoffeerde kamer, welke zij, eenige dagen geleden in de slraat Sl. Mndré des Mrts gehuurd had. Men heeft eenen brief gevonden welke zij aan den heer Be- nazet, de pachter der gewezene speelbankhuizen had gerigt eo waarin zij hem meldde dat hij de oorzaak van haren ondergang was vermits haar echtgenoot zijn geheel vermogen aan het spel bad verloren. 's Gravenhage den 18 Januarij. Z. M. de koning heeft wederom in deze week een bewijs gegeven van zijne alom bekende liefdadig heid doorhij deze strenge koudeeene aanzienlijke uitdeeling van brandstoffen aan vele hoogslbehoeftige huisgezinnen te schenken; zjnde dit edele voorbeeld reeds door onderscheidene aanzienlijke ingezetenen dezer residentie nagevolgd. Den t5 dezer hebben de commissarissen ter regeling van het feest der Oud-Studenten vereeniging hetwelk den 9 Augustus dezes jaars te Leijden zal gevierd worden eene tweede bijeenkomst ge houden. Tol dit feest hebben zich bereids nagenoeg 2«o deelne mers verbonden. Uit Rotterdam wordt van den 17 Januarij gemeld Gisteren en heden zag men op de Maas Voor deze stad een groole menigte menschen zich Op de gladde vlakte met schaatsenrijden ver maken anderen reden in narrenslcden of zeilden iu ijsschuiljens heen en weder. Overal werkte men aan het opslaan van tenten en kramen zoodat alles dezen winter eerte ware ijsvreugde op de ri vier voorspel!. De groote brug is gisteren aan het Oude-IJoofd ge legd en heden voltooid. Op de Schelde schiet men dagelijks vreemde soorten van eend vogels waaronder de noórdscbe of russische zaagbekken of duik eenden sommigen zijn zoo mak óaft irten ie met de riemen der booten kan doodslaan. Uit de verschijning diefr vogelsin deze stre- ken maakt men eene aanhoudende strenge koude op. Volgens aariteekeningen in Vriesland gemaakt^hedft de ther mometer van Fahrenheit tusschen de jaren 1831 en 1837 niet lager dan *6 graden gestaan. In 183o teekende dezelve eenmaal if in 1829 ée'ii graad. De felste koude wérd thans te Leeuwarden den i5 dezer, des morgens ten 8 ure opgemerkt toen de thermometef van Fahrenheit op e'en graad stond. Den 21. Het ijs op de Maas was den 19 dezer in het algemeen drie a vier en twintig nederlandsche duimen (9 rijnlandsche duf. men) sterk. Den 19 teekende te-Rotterdam de thermometer Van Fahrenheit des ochtends ten acht ure, a- graden ondèr nul; len half negen ure i graad Onaer nu] en ten half tien ure 2 graden boven nul. Van Dordrecht meldt men noper.s den tegenwoordigOn toestand onzer rivieren de volgende echte berigten «De Waal, van hoven tot aan Gorinchem is góheel niet ijs be zet en op vele punten is het iis vast iifcen gedreven. Van Gorinchem tot bij het magazijn boven Hardinxveld rit het tji onregelmatig op elkaude? en van de Sieeuwijkcche kerk tot aaii den rijsdam boven Hardinsreld is het vast ineen en op elkandei gedreven. Van het magazijn bóven Hardioxveld tot nagefcocg aan rlé ka- naalsluis berieden Hardinxveld is de rivier zonder ijs zoodat ruen van Hardinsveld aan het vjer naar Werkendam oversaai't terwijl uien van de werken onder Werkendam gerust te voet over het iis ioopt tot aan den bout te Hardioxveld waar thans de geheele pas sage is. Zoo ook is de mond van den Ouden Wiel en het Steurgat, zijnde eene vóórname kil om het water af te tappen geheel zon der ijs; daarentegen zijn alle andere killen, zoo ook de westkil geheel met ijs bedekt tot nagenoeg berieden de Tongplaat. De Beneden-Merwede tot aan Dordrecht zoo ook de Noord zijn geheel met ijs bedekt, zoodat men het te voet en mei sleden passeert. De Lek zit over het geheel met ijs, en óp vele plaatsen is het op elkander gezet. Voor de sluizen van den Nederwaard in het Elshöut hepft het ijs eene gemiddelde dikte van 2 ellen, waardooö het water in den beginne werd opgekeerd maar thans ioopt het weder onder het ijs door, en wordt zoo die rivier ontlast.'' Volgens hier ontvangen berigten uit Hamburg was de Elbe den ,4 dezer, tot twee mijlen beneden Blankenese met ijs bedekt, en naar heneden is die rivier vol drijfijs dat zich tot voorbij Cuxhaven uitstrekt. Sedert den i3 rijdt men met paarden en sle den op de Elbe en zijn reeds zware vrachtwagens van Ochsenwiir. der naar Hamburg over het ijs aangekomen. Des nachts van den 12 was ook de stroom tusschen Rugcnberge en Harburg toegevro- ren en veiiig te passeren. PUBLIEKE FERKOOPING van ruim 2 Bun- ders zwaar ESSGHEN HAKHOUT, bij de Hof stede de blinkende Panhoeve, in den Polder Beddewaardeop Vrijdag den 26 Januarij i'838. Door de vorst verhinderd, blijft den Bontwerker van BU- REN, van Middelburg, nog uitgepakt bij de lieer J. Swarls, Te Zistifsee, bij do WrrlA. DE VOS Zoon, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2