N». 6. ZIEIMKZEESCHE Vrijdag A°. 1838, fj 1 H te 19 Jfamiarij. BEST OLE A EN ABMINISTRATIEN. Brandschouwing. W aarschuwing. M ekendmahing. NIEUWSTIJDINGEN. t) U IT S C IIL A N D. GROOT-BRITTAN'NI EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERJKZEE. Gelet op Art. 4^ van liet Brandreglement voor deze Stad. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op Maandag den i*. dezer maand en volgende dagen, te begin nen des morgens 9 ure, door a! de wijken de?,er Stad eene alge- meene Brandschouwing geschieden zal wordende mitsdien de In gezetenen daarvan verwittigd en uitgenoodigd om IIeere 11 Brandmees- terer. vrij en ongehinderd in hunne eigendommen toe le laten on der herinnering aan de bepalingen van Art. 44 des Reglements, om trent bet in goeden staat voor banden hebben van ladders lantaarns en brandenumers zoo als daarbij wordt voorgeschreven op de straf fen tégen dc nalatigen verordend mitsgaders op bet plaatsen van vuurhaarden het hergen van brandstoffen als anderzins, de aan ■wijzingen van Brandmeesters stipt el ijk optevolgen. En opdat niemand biervan onwetendheid voorwende zal deze wor den algekondigd omgeroepen en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzec, den 17 Januari] iB38 Burgemeester en Wethouders voornd., D CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secret aris W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERJKZEE. Gezien het dwangbevel door dëti Ontvanger der Directe Belastin gten alhier, opgemaakt tegen de ten achteren zijnde belastingschul digen op de grondbelasting diensljaar 1837. Gelet op het Besluit van Z. Exc. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie-, dd. at Maart i83ö. (Provinciaal Blad n.° 35.) Herinneren dêrzelver In- én Opgezcteuen aan de verpligting tot dadelijke aanzuivering en voldoening hunner grondbelasting over bet afgeloopen jaar, waartoe de nalatigen hij deze zeer erristig worden aangemaand, met waarschuwing tevens dat zij bij langer Verzuim zich zei ven de kosten van vervolging zullen té wijten heb ben welke de executie van gedacht dwangbevel zal na zich slepen. Zierikzeeden 17 januari] i838. Burgemeester en Wethouders vooïnd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads-Secretaris W. J. P. K ROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, verwittigen bij deze alle belanghebbenden dat van beden af' 'aan dagelijks in den voormiddag ten kantore van den Heer Stedeiijk'en Ontvanger zal worden gevaceerd tot de uilbetaling der Interessen op de Obligation van Stads gevestigde Schulden over 1807 eri vroe- gerkunnende de respective Obligatie-houders, zich teu kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierikzee, den 17 Januarij t838. Burgemeester eh Wethouders voorn1!. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KKOEF. Frankfort, dén ia Januarij. Nadere berigtea int Sk Petersburg behelzen dat de bland van het winterpaleis die vermoedelijk in een der schoorsleenen van bet laboratorium der hof-apothéek ont staan is dertig «ren lang geduurd heeft en dat ofschoon van het gebouw zeiven met uitzondering der hermitage niets dari de tnuren is overgebleven toén er ih geslaagd, was alle kostbaarhe den, papieren, schilderijen en boeken, uit de vertrekken der kei zerlijke familie te redden. Zoodra de brand ontdekt was omring den eenige regementcn def garde het paleis en bragten veel tot de handhaving der goede orde toe. Het behoud der hermitage die zoo vele schatten van kunst bevat, is hoofdzakelijk aan de zórg le danken t door den keizer daarvoor terstond aan den dag gelegd. Bijna gelijktijdig met dezen brand brak in de galeihaven op Was- sili Ostrou een andere uit, welken men echter, onder bet opzigt van den grootvorst troonopvolgerdie door den keizer derwaarts was gezonden en met den bijstand van het finlandsche regemeüt lijfgarde, spoedig meester werd. Latere berigten melden nog dat door Z. M. eene commissie be noemd is, om de oorzaak van den brand op te sporen, aan wel ker hoofd zich de adjudant generaal graaf Benkendorjj bevindt. (Te Berlijn heeft bet gerucht géloopen dat de brand aan kwaad willigheid moest toegeschreven worden en men voerde daartoe onder anderen, als bewijs aan, dat het vuur op verschillende plaat sen %e gelijk in het paleis was uitgebroken doch dit bewijs is on voldoende daar wegens de wijs vaii verwarming in Rusland door middel van huizen, zulks, ook zonder kwaadwilligheid zeer mo gelijk is. De peterburgsche berigten houden deswege nog een diep stilzwijgen in acht). Men beweerde te Petersburg dat er bij dit ongeluk een groot aantal persoeen sommigen zeiden 100, was omgekomen, doch van regeringswege is bekend gemaakt dat zich dit getal tot dertien bepaaltwaaronder zich bevinden twee onderofficieren en een gre nadier van de compagnie der lijfwacht welke dienst op bet kas teel dóet benevens ceu soldaat van een der andere regementen, van de garde, en negen brandspuitgasten, welke het slagtoffer van hunnen dienstijver geworden zijn. Van deze laatsten zijn boven dien nog eenigen ofschoon in geringe mate gewond. Te Weenen verhaalt men dat keizer Nicolaas nog in den loop dezer maand aldaar verwacht wordtom er zijnen oudsten zoon, den grootvorst-troonopvolger, aan de keizerlijke familie voor te stellen. In den jare i836 bedroeg het gezamenlijk getal Joden in Rusland i.o33,44' personen van beiderlei kunne, waarvan hel gouvernement Wolhynië er de meesten namelijk 193,330 bevatte. De kinderen dezer belijdenis werden in 3668 verschillende scholen onderwezen. In Zwitserland gelooft men vrij algemeen dat er weder ou derhandelingen op bet tapijt zijn wegens de verwijdering van prins Louis Bonaparte van het grondgebied der republiek. Er zou des wege echter nog niets officieels verrigt wezen maar de zaak tus- schen den fransche» gezanthertog de Aiontebello en den presi dent van den landdagden heer Amrhynbesproken worden, welke laatste zich naar men zei de tot de regering van ThurgaU gewend had om te weten of deze de hand tot verwijdering vap den prins zou willen Ieenen. Het schoons kerkgebouw der Evangelischeu te Erfurt, de Barvoèterskerk genoemd is den 8 dezer door het bezwijken van het gewelf van het middelste gedeelte ingestort. Op kerstijd was aldaar het nogtmaal nog gevierd en twee dagen later ontdekte men het dreigend gevaar. Op den dag der instorting had zich de consistoriaalraad MÖllerdie tevens Ieeraar bij deze kerk was, met een vijftigtal zaakkundige» in het gebouw begeven toen een der werklieden hun toeriep zich te redden waartoe zij naauwelijks den tijd hadden daar het gebouw met vreesselijk gekraak achter herl instortte zoodra zij de sacristy bereikt hadden. Van Smyrna wordt van den 8 December gemeld dat in. het begin dier maand door een rooversvaarluig bemand met i5 koppen in eene der havens van het eiland Mosconessi een oos- tenrijksch schip van 13a,000 en in de haven van Smyrna een groot grieksch schip van 23,000 turksche piasters beroofd, en de kapi tein van het laatste zwaar gewond geworden is. Uil Odessa van den 29 December wordt thans gemeld dat de pest daar als verdwenen te beschouwen was uadetoaal sedert i4 dagen geen nieuwe zieke was voorgekomen. Het inwendige ver keer iri de stad was bijna geheel weder vrij de kerken waren ge opend de reglbanken hielden weder zitting in è'én woord, ia alle inrigtingen heerschte weder de gewone bedrijvigheid. - Mén dacht, dat ook de gemeenschap met het binnenste des rijks weldra wede# geopend zou worden. Ia 't geheel waren omstreeks 100 menschert aan de ziekte gestorven in het pesthospitaal waren nog 16 kran- ken onder behandeling. Londen, den i3 Januarij. Eene zware ramp heeft deze hoofd stad .getroffennaardien de prachtige beurs door eenen hevigea brand vernield is, die wopnsdag avond omstreeks tien ure, in een der localen van Lloyds koffijhüis aan den noordoosthoek van het gebouw is uitgebarsten. Des nachts ten den ure was de noord- oostviengel reeds geheel verbrand een uur later stoncl de toren in volle vlato en kort na vier ure leverde het geheele uitgestrekte vierkant niets dan eene enkele vuurkolom op, de binnenmuren stort ten neder en niet hen de standbeelden der engelsche koningen en koninginnen sedert Willem den veroveraar tot op George IV» Al de hoeken en de voornaamste papieren van Lloyds zijn geborgen geworden, en die belangrijke vereeniging houdt vöorloopig in het jeruzalems-koffijhüis hare bijeenkomsten terwijl zij later in de London Tavern zal gevestigd worden. Guildhall is aan de koop lieden tot het houden van beurs afgestaan. De koninklijke assu rantiecompagnie, welke insgelijks in eene der bovenverdiepingen van het vernield gebouw gevestigd Was, zal naar LombardstreeS verplaatst worden. Tot op gisteren bestond er veel vrees dat de uitgebrande klok" kentoren nadr de zijde van Gornhill zou instorten maar heden morgen was alle ongerustheid dienaangaande geweken. De bewo ners der omliggende winkelhuizen welkë de buitenzijde 4er beurf om-vingden s hebbca insgelijks gtoote schad® geleden.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1