N°. 5. ZIERIKZEESCIIE A.0 1838. colli A X T. 16 tfanuarij NIEUWSTIJDINGEN. JDingsdag Ar&tA DTJITSCHLAND. Frankfort, der» 9 Januarij. Eene groote ramp heeft Sl. Peters burg er» den keizer -getroffendaar het keizerlijke winterpaleis eene prooi der vlammen geworden is. Men schrijft deswege uit genoemde stad, van den 3o December, het navolgende". Het keizerlijke winterpaleis, deze, door zijnen ouderdom, eer waardige zetelplaats onzer hooggeachte beheerschers hetwelk in de eerste regeringsjaren van keizerin Elizabethdoor graaf Rastrelli gebouwd wérd, en dat dus ruim eerie eeuw beslaan heeft, is giste ren in den laten avond eene prooi der vlammen geworden door eenen plotseling in de inwendige gedeelten uitgebroken brand, welke terstond 7.00 woedend om zich greep, dat dezelve de ijverig Ste door Z. M. den keizer rel ven geleide inspanningen tot red ding welke ecliter bij eene koude van 11 graden zeer bezwaarlijk Waren verijdelden. De aanleiding tot deze hoogst betreurenswaar dige ramp, welke den geliefden eerst sedert weige dagen van eene verre er» vermoeijende reis in zijne residentie wedergekeerde» monarch, in zijne en zijner vaderen woning treffen moest is tot dus verre nog met geene zekerheid kunnen ontdekt worden. De brand woedt nog in deze oogenblikken voort en dat gedeelte van Jbet paleis, hetwelk de appartementen van den keizer, der keizerin en van derzelver doorluchtig geslacht bevat en dat over de rijks admiraliteit en de boulevards gelegen is staat in lichtelaaije vlam. Dadelijk bij bet uitbreken var» het vuur begaf zich de keizerlijke familie naar het paleis van H. M. de keizerin. De keizerlijke her mitage, de verzamelplaats van de zeldzaamste en kostbaarste kunst voortbrengselen wier verlies gedeeltelijk niet zou kunnen hersteld Worden is tot op dat oogenhlik nog onbeschadigd en men hoopt, onder den Goddelijke» bijstand dezelve ook ganschelijk te behou den gelijk ook misschien het gedeelte van het paleis, hetwelk aan de zijde van het Million en van de militaire oefeningsplaats bgt.' bSinds eene week is de winter hier buitengewoon streng. In de laatste dagen steeg de koude tot 2.4 graden ReaumurIntusschen blijft de gemeenschap met de binnenlanden zeer moeijelijk daar er volstrekt geen sneeuw gevallen is. De postei) komen daardoor ook alle een dag later dan gewoonlijk aan. Uit Konstantinopel schrijft men. van den i3 December: «Uit Perzië heeft- men geene latere berigten. De Schah was voortdurend hij zijn legen Herat ageren de leger over welks lot bij gebrek van stellige berigten onlangs allerlei geruchten in om loop waren. «Overigens heerscht hier tegenwoordig in de staatkunde onge wone rusten stilte. De Fran ken -brengen gedurende den heiligen ïamazan het grootste gedeelte van den dag met bidden en slapen door, en maken alleen van den nacht gebruik, om zich voor de vasten bij dag, welke zij streng iu acht nemen, schadeloos te stel len. Ook wandelingen bij nacht zijn in dezen tijd niets ongewoons; dit jaar is zulks echter, wegens het aanhoudende regenweder niet kunnen geschieden. Na het einde van den ramazau wacht men weder eenige veranderingen in het bestuur. «Zoo stil als het in de staatkunde is zoo levendig is het in han del en verkeer, welke hoofdzakelijk in de handen der Rajas en Franken zijn. De pest heeft geheel opgehouden ten minste heeft zich in eenige dagen geen enkel geval vertoond. Ook te Smyrna zijn volgens de laatste tijdingen geene latere pestgevallen voorge komen. Den ïo. Volgens brieven uit Odessa, van den 17 December, waren in de laatste dagen niet alleen in de voorstad Moldowanka bij voortduring pestgevallen voorgekomen, maar bad de ziekte zich ook onverwachts in de stad zelve in verscheidene woningen als mede in decazerne van het ingerieurcorps vertoond. Men schreef deze verspreiding deiv ziekte toe aan de achteloosheid der militai ren die tót het afzetten van besmette huizen of wijken gebruikt werden, maar, ondanks alle bevelen en voorzorgen, met de be woners^van die huizen en wijken in aanraking kwamen. Tot dus Ver waren ruim 1O0 menschen aan de pest gestorven slechts drié hersteld. -»*• Den 3 dezer is te Dresden overleden 55. K. H. prins Maxi miliaati van Saksen vader des tegenwoordigen konings ten wiens 'behoeve hij in i83o van het regt van erfopvolging afstand gedaan had. Hij was geboren den i3 April 1709 en een jongere broe der van de twee vorige koningen van Saksen, Frederik Augustus en Anion. - In het dorp Hcltsiad anderhalf uur van Wurzhurg is den 3 dezer brand uitgebroken waardoor een aantal schuren en ver scheiden huizen zijn in den asch gelegd. In het jaar 1806 werden in de munt van Sb Petersburg voor 7,831,000 roebels gouden en zilveren en voor 119,000 roebels platinamunten geslagen gelijk mede 34ö gouden 43>4i0 zilveren .en g5o bronsen gedenkpenningen." Onder dagteekening van den 26 December behelst een geacht dagblad een' brief van de italiaansche grenzen nopens de zaak van den aartsbisschop van Keulen. Die brief is van den volgenden inhoud «Men weet hier, dat de pruissische gezant, de heer van Bun- sen t dadelijk na zijne aankomst te Rome, eene conferentie met den kardinaal staatssecretaris heeft gehad waarhij hij zich beijverde.» den, door de Pruissische regering tegen den aartsbisschop van Keu- lei,genomen maatregel te regtvaardigen. Zulks moei hem echter niet gelukt zijn ja mer» vreest zeer dat hij hierin in het. geheid niet zal slagen daar het roornsche bof ten diepste gekrenkt is en zich door de behandeling des aartsbisschops van Kettleo zelve beleedigd gevoelt. Naar alle waarschijnlijkheid kan deze zaak nog zeer onaangename gevolgen hebben." Z. M. de koning van Beijeren heeft uit zijne biizondere fond seri eene som van 36,000 florijnen gegeven tot de oprigting van een nieuw klooster hetwelk in zijne staten 7.ai gevestigd worden. G R O 0 T- B R I T T A N N I E N. Londen, den 10 Januarij. Ten gevoIgederheerscher.de oostelijke winden zijn bier geene nadere tijdingeu uit Canada of Noord Ame rika ontvangen. Het nieuws van Lissabon, tot den 3» laatstleden, is niet zeer belangrijk. Omtrent de voorgeslagen finantiële maatregelen was nog niets beslist. In de noordelijke en zuidelijke provinciën heerschte betrekkelijk rust. Uit officiële rapporten was gebleken dat gedu rende het afgeloopen jaar tot op het einde van November niet minder dan zes honderd drie en negentig moorden in Portugal en de naburige eilanden gepleegd waren. Volgens alhier uit Konstantinopel ontvangen brieven, heerschte trgen het einde ven November in Circassië de grootste rust nadat het russisch leger over den Kuban was teruggetrokken. De inwo ners legden eene groote misnoegdheid tegen de Engelschen aan den dag niet wier bijstand zij zich te vergeefs gevleid hadden. FRANKE IJ K. Parijs, den 9 Januarij. Met een schip, te Bordeaux van Sene gal geai riveerd beeft men berigt dat Z. K. H. de prins de Join- aille den 2 December de rivier van Senegal voorbij gezeild is regt» streeks naar Gorea koers zettende. Uit Bina schrijft men van den 27, dat de maarschalk Val- léehet stellig voornemen had. Belida te bezetten, en dat tal rijke troepen van ConManfioe naar Algiers waren teruggezonden. De generaal Bernelle was den 18 met twee escadrons jagers en eenige compagnie» vcUoik, te Bona gearriveerd. Eergisteren avond is bij het pr-nissische gezanlscbap een courier uit Berlijn aangekomen, wiens depêches, naar men zegt, belangrijk moeten zijn. Dezelve zouden wederom de zaak van het Grünnwald betreffen. Men wil dat het pruissische kabinet daarbij deszelfs be vreemding te kennen geeft over de oorlogzuchtige houding van Frankrijk aan de noordelijke grenzen en zulks op het oogenhlik dal Pruissen aan het kabinet der Tuilerien betuigingen van vrede lievendheid had gegeven. De polilie zou eene nieuwe geheime associatie ontdekt hebben, die uil de verstrooide leden der genootschappen van de regleu van den mensch en der familie» zamengesteld zou wezen. Te Toulön heeft men berigt dat het franseh eskader, onder den sellout hij nacht Galloisslechts op levensmiddelen wachtte, om naar Frankrijk weder te keepen naardien zijne zending was afge- loonen sedert de turksche schepen onder den kapitein pacha ont- takeld Zijn. Er z.«l echter bestendig een observatie-eskader, uiteen linieschip en eenige kleinere vaartuigen bestaande in de zeeën der Levant gestalionneerd blijven. fbt vaartuig waai mede deze berigten zijn aangehragt, brengt ook tijdingen van bet eskader ouder der admiraal Lalatme dat, na op de sardinische kust door storm te zijn beloopen den 21 December zijne vroegere stelling voor Tunis weder had moeten innemen, maat den 26 op nieuw zee had gekozen en onder weg een vaartuig ont moet dal depêches aan den admiraal moest overbrengen, welke nu door dezen aan den cousul generaal te Tunis waren verder gezonden. - Volgens brieven uit Konstantinopel hadden aldaar op nieuw onderhandelingen wegens Algiers plaats gehad. De Porte zou on gezind blijven hare regten op die provincie te laten varen en ziet tot Engeland en Pruissen gewend hebben j om door bunn& tus- schenkomst Ie verwerven dat Frankrijk eindelijk aan de vertoogeu der turksche regering moge gehoor geven. Tot hiertoe was van de fransche zijde steeds geantwoord geworden dat het tegenwoor dig gouvernement niet voor de handelingen van het voormalige ver antwoordelijk kon gesteld worden; thans echter meent men teKon- slantinopel dut dit voorwendsel door de verovering van Constan- tiue geheel krachteloos is geworden en wil men de zaak opnieuw ernstig doorzetten. NEDERLANDEN. 's Gravenhage dea i3 Januarij. Door Z. M. zijn onlangs fotbusv gemeeslers benoemd: voor de gemeente Eikerzee, tfvan den Berge, en voor Oud Vosmeer c. a. L. C. van. den Oudendijk. Men leest in liet Handelsblad «Wij vernemen dat van we ge Z. $1. a sa de» raad der ïjmtm

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1