ZtERIKZEESGME Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN* DUITSCHLAND. Ï*ran*fórT Jen '17 December. Uit de Rijnlanden Schrijft men GROOT-B RlTTANNlEN. Londen, den t4 December. De Tunnel onder den Theems is thans weder ter liezigliging Opengesteld. Het lek is gestopt en de Tunnel nagenoeg droog gemaakt, De arbeid zal onmiddclijk wor den voortgezet en met meer uitligt op goed vergund heeft eenèn kunstbodem van klei in dè nóg af te werken linie neer te leggen. COURANT» 22 December. Parijs, den 16 December. Nog blijft er veel onzekers beerscheni óver de nieuwe samenzwering waarvan voor een paar dagen dool?. la Charle werd gewag gemaakt. La Gazette des Tribunattx gaf gis teren te kennen dat de hoofdpersoon óf althans degeen die 'met de uitvoering vén den moordaanslag door raiddel van een helscb werk tuig belast was, Hubertop het oogenblik dat hij bemerkt bad zijne portefeuille te hebben verlóren weder naar Engeland ont komen was. Heden echter kómt dit blad daarop terug eo zegt ver keerd onderrigt te zijn. Ook het Journal des Dèbats weerspreekt heden hetgeen door la Gazette des Tfïbunaux desaangaande gezegd was, en bevestigt dat Hubert 'eergisteren avond in de conciergeriè alhier is gebragt. «Daar" vervolgt hetzelve «heeft men id de kap van zijn' hóed het plan gevönden van zijn helscb werkluigi, de wijze om er gebruik van te maken en verscheidene zeer belang rijke brievfen. Dit werktuig was, zegt men, voor eenigen tijd aart den generaal Bernard door twee werklieden van Birmingham aan geboden geworden als een geschikt krijgswerktuig bet zou ook aan don Carlos zijn aangeboden geweest. De beide engelscbe werk^ lieden zijii in verzekerde bewaring genomen. Het werktuig moest in een buis van het plein van het paleis van Bourbon geplaatst Worden. Men verzekert dat het gouvernement, 't Jvelk sedert lang; de gangen van Hubert naging, reeds in het bezit is van bepaalde en omstandige inlichtingen déze geheeie zaak betreffende." Hoe <1 ït verhaal van bet Journal des Dèbats omtrent het vinden van be-i langrijke papieren enz. in den hoed van Hubert moet overeen ge«< bragt wórden met de geschiedenis van de portefeuille laat zich. moeijelijk verklaren. Het ministerieel avondblad la Charle hield gisteren èri böudt ook heden niets naders aangaande deze zaak„ Alleen zégt hetzelve beden dal men zonder reden zich verwon dert;-dat bet gouvernement het stilzwijgen bewaart, daar deze uit den aard dor zaak zelve vooralsnog gebiedend gevorderd Wordt. NEDERLANDEN; N®. 102. De wijnoógst is in den loop dér vorige maand geëindigd. Het gewas heeft geene Waarde. Verscheiden eigenaars van wijnbergen hebben de druiven weggegeven andere dezelve tot spotprijzen van ëe'nen boogtens twee rijksdaalders de iooo stokken verkocht; ter wijl in goede jaren van 1000 a 1*200 stokken een voer van 61 aam tvijn getrokken wordt. Algemeen heeft men bij de wijnlezing slechts de beste druiven geplukt de rotte én onrijpe labn hangen. De hoeveelheid des gemaaktcn wijns bedraagt gevolgeltjk ook slechts een Vierde van ëenén vóllen oogst en tóch is de hoedanigheid van den reeds zoo slechten wijn van i836. Te Munster schijnt des avonds van den li eene bproerige be weging Ie hebben plaats gegrepen. Men zóu eene houten loods die de vorige maand voor de menagerie van Tourniaire gediend had en thans gebruikt werd out rekruten te oefenen, hebben willen beschadigende wacht en versterkingen Van infanterie Waren niet toereikende de kavallerie moest te baat 'genomen wor den en inhouwen. Verscheiden burgers zijn overreden en gewond. Volgens het berigt is de ritst weder hersteld maar er zijn zéér strenge maatregelen v&n pblicie genomen. Na het vailén der du is ternis mogen niet meer dan 5 personen op straat hij elkander ver toeven óp straffe van onmiddellijke gevangenneming alle schreeu wen fluiten en zingen op straat is bij straffen verbödén. Uit Odessa, wordt geschreven Daar onze overheden in de laat- zte dagen nóg steeds lie! vermoeden bidden dat de misschien voor - komende pestgevallcn ut? vrees voor afsluiting niet aangegeven wier den zoo werd all en inwoners aangezegd zich. gedurende de heide dagen van den ij en 22 des morgens te huis te bevinden vermits alsdan eene nöauwkeurigè medische huisbezoeking van wége de policie plaats hebben zon. Den 21 is zij dan ook bewerkstel ligd, en men heeft niéts verdachts ontdekt. In de voorstad Mol- dowanka had men den 17 weder drie lijken die van een grijsaard eene vrouw en een kind met teékenen fan pest gevonden. De voor xorgsrnaatriegelen werden daar dus nog versterkten de voorstad is geheel cn n! van de stad afgesloten geworden. In de drie laatste dagen heeft zich zoowel in de stad als in Moldowanka géén nieuw geval voorgedaan. Rcschid paclia heeft den post van minister van buitenlandscbe zaken aanvaard en schijnt grooten ijver aan den dag te leggen. Hij h ceft den knpïtcin paclia wegens zijn weifelend gedrag bij de zending naar Tunis vervvijtingen gedaan, en deze zal waarschijnlijk afgezet en door Tahif paclia vervangen worden, Hel fransch eskader ónder den cohtre adbiiraal Galloisb den 17 November tcï reisde van Smirnn aangekomen. Van onderscheiden kanten verneemt tnën dat Z. H. ds paus ern stig ongesteld is. Als eene merkwaardigheid wordt gemeld dat een echt paar in Ancona Johan Fried rich Meyer en Johanna Maria Carolina Meyer, geboren Zipcliusop den 4 December deszelfs yojarige bruiloft beeft gëvierdi Men lêest in de Sóhipping Gazette, (dagblad voor de zeevaart) het volgende: De brik CaUdonien van Grëenock ondervond op desstelfs reis van Quebec naar Engeland eeri zoo hevige storm dat dezelve het roer verloor en het schip den volgenden dag verging. Een man en kind verdronken en de óverige schepelingen bleven óp den kant van het schip verstoken van alle voedsel, en zagen in dezen wan bopenden toestand, i3 dagen lang, den dbod te gernoetterwijl zij zich gedwongen zagen om zich met het vltesch te voeden van tien die door koude en ongemak gestorven waren. Drie matrozen waren reeds alzoo omgekomen toen bet russische schip Dygden van Bjornebórgbet verongelukte schip ontmoette. De zee was zoo verbolgen, dat er geene mogelijkheid was, om de schipbreu kelingen de minste bnip toe te brengen en men zoude ben heb ben moeten laten omkomen indien niet de moed en de mensch- Iievendheid van eenen russischen zeeman met name Otto Réinz Spoof, tweede officier van de Dygdèn een ongehoord waagstuk bad volvoerd. Hij liet zich een touw om bet lijf binden lief eene bost in zée, én ging alteen met dezelve de woede der golven trotseren, met het béslnitom de ongelukkige Engelschen te redden, dieniets dan de dood voor oogen hadden. Zijn stout bestaan braveerde de gevaren én bij was gelukkig genoeg Zijne poging met hét beste gevolg bekroond te zien en allen Ie redd.n die aan de schipbreuk ontkomen waren en die thans gezond te Beislol door de Dygden zijn aangebragt waar zij in het hospitaal St. Pieter ontvangen zijn. Aller harten blaken van gevoel en bewondering voor dezen ede len Rus die aan Engeland vreemd door zijnen buitengewonen moei en menschlievendbeid zes Engelscbeu bet leven schonk. Men beeft eene inteekening geopend om hem een blijk van dankerkentenis te geren en men beraadslaagd over de klescbe wijze om hem dezelve te'overhandigen. - De engelscbe geredde zeelieden prijzen zeer de zorg en oplettend heid hun door deh kapitein cn de equipagie van dén Dygden be toond. FRANK RIJK. Bijzondere berigleri voegen bij het bovenstaande dat de policies sedert twee dagen ijverig bezig is om het moord werktuig zeify dat men nu gelooft reeds Vervaardigd te zijn dewijl de dag vari dé opening der kamers ndsr men wil voor den aanslag bestemd was, op te sporen. Het vérhoor der beide bovengenoemde engei- Sche werklieden moet desaangaande niets bijzonders opgeleverd heb ben. Hubert was heden morgen ten tweèdemale door den prefect van policie in verhoor genomen hij zou naar bet getuigenis dep gendarmen die hefn* herwaarts gebragt hebben niét in het minst zijn ter nedergeslageh ook zou het hem op bet oogenblik der arrestatie, eén geen geld ontbroken hebben zoodat het .schijnt dat de jufv. Grouvelle hem onderstand gezonden heeft. Onder de personen dié in verzékerclte bewaring zijn genomen tea gevolge van hetgeen tnen uit de papièren van Hubert vernomeu heeft, behoort zekere Jules Lep rouxeeri man van 32 jaren en plaatsvervangend regter te Yervins. Dezelve is eergisteren naa^ herwaarts overgebragt. 's Gravenhage den 19 December. De javasche couranten beheU. zen de volgende berigten Z. K. H. prins Frederi.lt Hendrik was den 20 Augustus van zijne reis door Java op Buitenzorg aangekomen, en bad aidaar bijge» woond den ver jaardag van Z. M. den koning, welke op eene zeer luisterrijke wijs was gevierd geworden. Ia de aanspraak welke de gouverneur generaal op de bij tlie gelegenheid gehoudene audi ëntie, aan liet corps officieren van het Indisch leger deed, deelde z. exc. de onderwerping van Bonjol mede waarvan exc. eenigë oogenblikken te voren de tijding bad ontvangen geene tijding welke" algemeene vreugde verwekte. Bij besluit van den gouverneur-generaal-, van den 3i Augustus, was ter herinnering aan de volbragte reis van Z. K. H. prins Fredcrik Hendrik door Java aan de vier in aanbouw zijnde hoofd vestingen van dal eiland da namen van Prins Hendrik aan de ci tadel te Soerabaya van PPillcm aan de vesting te Amóarawa van Prins van Oranje aan de citadel te Samarang en van Prins Fredcrik aan de citadel te Wel tevred gegeven; van welke laatst genoemde citadel op den 3o Augustus door Z. K. H. prins Fre- derik Hendrik de eerste steen gelegd was gelijk zulks vroeger voop dien vorst van de drie overige was gedaan. Den ib Augustus had de berg Mara Apie, in de residentie K.a<* doe eene zoo groote menigte asch uitgeworpen dat de zon er 4 gedurende twee uren, geheel door verduisterd was. Gelukkig zijn daardoor gecne onheilen veroorzaakt. Den volgenden dag warent er in de stad Grisseein de residentie Soerabayeruim looo' bamboeshuizen aödr de vlammen verwkidh

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1