NEDERLANDEN. tock verlieten vele moeders hunne kinderen ofo hen niet op te VhSden fen kwatoen hen latei- terugvorderen. Deze maatregel nu sou niet zonder nut zijn geweest. Sedert heeft de administratie Van het vondelingsgeslicht nog andere bepalingen daarbij gcïoegd Soo als dieom geen zwangere vrouwen te ontvangen j dan de zulke die zieh verbinden om hare kinderen gedurende 24 uren le zogen ten einde daardoor litt moederlijk gevoel op te wek ken een andere maatregel is geweestdat de agenten van poli- cie zoodra eene vrouw haar kind in het gesticht te vondeling legt toe te snellen en de moeder bij den commissaris vaü policie te brengen ten einde zij haar naam en de redenen van haren stap verklare. Zulks wordt door somtriigen echter voor nadeelig be schouwd dewijl men daardoor de moeders dikwerf noodzaakt tusschen de misdaad en de onteering te kiezen. Volgens eene opgave in hot Journal des Dèbats zijn in het vondelingsgesticht te Parijs van 1816 tot i835 niet minder dan 103,189 kinderen opgenomen waarvan er in hetzelfde tijdsbestek 80,764 zijn gestorven. Ket getal der in 't leven behouden kinderen, na aftrek der genen die door hunne betrekking terug werden gevor derd heeft slechts 16000 bedragen, zijnde e'e'n van de vijf. Het bestuur heeft in 12 jaren tijds bijna 18 millioenen fr. uitgegeven, om in het onderhoud van slechts 16,102 kinderen te voorzien zijnde voor elk kind jaarlijks omtrent 100 fr. Hoezeer het getai vondelingen van het geheele rijk is toegenomen kan daaruit blij ken dat hetzelve in 1784 bedroeg een getai van 4°)000i on in 1825 119,876. De Gazette geeft uit een der amerikaansche bladen het ver haal van eene ontzettende gebeurtenis, het americaansche koop vaardijschip de Anisoon, op deszelfs reis van Batavia naar Boston overgekomen. Dit schip was den 1 Maart van de reede van Batavia gezeild met eene lading chinesche kaneel en rhubarber hetzelve telde 84 passagiers en 25 zeelieden i, in alles eene equipagie van iog koppen. De kapitein had 22 malen de reis van Amerika naar de Indien gedaan eri was een man van kunde en moed. Den vijfden dag ontstond er tusschen het scheepsvolk een twist die ten gevolge had, dat de kapitein drie belhamels die zich tegen den stuurman verzet hadden voor 24 uren deed opsluiten. We der in vrijheid hoorde men deze drie in hevige bedreigingen te gen den stuurman uitspatten en den volgenden nacht hunne be dreigingen volvoerende, wierpen zij den stuurman óver boord, waarop de kapitein hen in het vooronder in boeijen deed sluiten. Acht dagen later ontstond er onverhoeds een hevige brand op bet schip, en te midden van de grootste verwarring liet de kapi tein een vlothetwelk een tachtig personen konde opnemen ge reed maken gelastende dat men de grijsaards vrouwen en kin deren het eerst daaropbergen zoude. Terwijl nu deze hierop ge plaatst werden met al den voorraad dien men in den haast konde bijeenbrengen, kraakte degroote mast en viel dezelve dwars over het schip, een elftal menschen doodende. De overscheping op het vlot gebeurde nu in groote overijling, men kapte de kabels en verliet het brandende schip bij eene telling bleek het dat men een vijftigtal miste, hetwelk alzoo bij de overscheping verplet ge raakt of verdronken was. Uien konde zich niet onthouden van het denkbeeld dat de brand moedwillig was aangestoken geworden door de drie gevangene misdadigers, die zich aldus hadden wil len wreken is dit het geval geweest zoo zijn zij zeiven vreesselijk gestraft; vyant in de algemeene verwarring zijn zij vergeten gewor den en derhalve hoogst waarschijnlijk levende verbrand. Na vijf dagen zwervens was al de voorraad verbruikt en wel dra was de ijsselijkheid van gebrek aan voedsel en lafenis ten top zoodat sommigen hun eigen water iuzwolgen tot koeliDg van de branding der ingewanden, die in tegendeel door.dit afgrijsselijk middel nog erger werd. Anderen weekten oud linnen in het zee water en rekten hun leven met dit rampzalig voedsel. Ten lange laatste Was een zweedsch schipGuilden Sternop eene ontdekkingsreis uit komen opdagen, eAi zoo waren de ongelukkigen waarvan ruim een dertigtal reeds in den volslen zin van liet woord al des- zelfs kleederen had verslonden gered geworden in zoo zwakken staat dat men hen in manden aan boord van het schip had moeten ophijschen. 'sGhaveniuce den g December. Men verneemt dat de terug komst van Z. IC. H. prins Hendrik van Oranje, van Batavia, in de maand April of Mei aanstaande in het vaderland wordt te gemoel gezien. Laatstleden donderdag, den 7 dezer, der morgens ten 8 Ure, heeft het navolgende alhier plaats gehad: De dienstmeid Tan den heer Elink Sterk, op de dunne bierkade bezig zijnde eenen emmer op den kant te spoelen had het ongeluk voor over te storten, in het water te vallen, eu dadelijk bewusteloos te ge raken. Gelukkig werd zulks bespeürd door de vrouw van den knecht wonende boven het kolenmagazijn van den heer de Fries, óp welke hoogte omstreeks het ongeluk voorviel die in allerijl van boven af naar het magazijn liep, en de knechts ter hulp riep. Een zekere jongeling, Anlonie Kok genaamd, oud i5 jaren, welke in het magazijn aanwezig was, had den moed, zonder zich te be denken onmiddelijk in de gracht te springen. Hij greep de ge ïnelde dienstmeid om den arm en spande alle krachten in om haar aan den wal te brengen hetgeen evenwel boven zijne Inagt was zoodal hij zelf in groot gevaar geraakte het slagtoffer zijner edelmoedigheid te worden. Thans schoot een der knechts uit meer gemeld magazijn Gerrit da F et genaamd toe die reeds me?r malen vroeger bewijzen zijner menschlievendheid heeft aan den dag gelegd, en nn mede in het .water sprong, met dat gelukkig ge volg dat hij zoowel de gemelde dienstmeid welke bereids zin kende was, als den moedigen jongeling Kok, aan den oever bragt, en hen alzoo aan eenen gewissen dood ontrukte. De Nijmeegsclie Courant bevat eenige nadere bijzonderheden omtrent de te Eibergen bij Zutphen Ontdekte mergelstof, welke men mergclkocken heeft genoemd, eu die tot een cement schijnt te kunnen worden gebezigdbeter dan tot heden in ons land gebruikt is. De heer van Eys Reering, te Eibergen op het bestaan der ♦nergelkoeken (sepiarla) in zijne gemeente opmerkzaam gemaakt j, door eene verhandeling van den hoogleeraar van BredA (Letterbode van 1834 110. 6) spaarde noch moeite noch kosten om zich van de waarheid te verzekeren en ontdekte ook werkelijk datgene, het welk voor vele personen voortaan eenen geheel nieuwen tak van nijverheid kan opbrengen. Z. Exc. de gouverneur van Gelderland van het gebeurde onderrigl liet verdere nasporingen bewerkstel ligen gelijk eene latei- door de gedeputeerde staten tot dat einde benoemde kommissie met vrucht aanhoudend werkzaam is geweest. Er blijft nog slechts over om door proefnemingen de middelen te bepalen hoedanig deze stof te bewerken en tot metselspecie te bereiden j en met dit doel houdt zidh thans de heer ingenieur Camp bezig en het is te verwachten dat men ten dien opzigte spoedig een gunstig resultaat bekome. Van Christiania wordt van den 21 November gemeld, dat een aldaar aangekomen zweedsehen kapitein rapporteertin de scheeren van Udewalla te hebben gezien, dat eene liollandsche kof, beladen met ijzer en metselsteenen hebbende buiten de equipagie ook des kaptite'Sns vrouw eii kinderen aan boord door den stroom naar de kust gedreven en vervolgens door eene golf opgeheven tusschen twee klippen Opgehangen werd zoodat men sedert bij bedaard weder met booten onder dezelve doorvoer. Vermoedelijk is dit het schip Anna, kapitein Hegtervan Amsterdam naar Ko ningsbergen. I De inneming van Bonjol op den 11 Augustus, heeft zich ook langs andere wegen bevestigd. De plaats was, toen dezelve overging, geheel door de onzen ondermijnd, en zou j bijaldien de Bad ries zich niet overgegeven hadden in de lucht gevlogen zijn. Aangaande de eerst afgezonden ^loep van het op het Lucipa- rai-if gestrande stoomschip TVillcml(bevorens gemeld van welke sedert niets vernomen was geworden wordt van Batavia van den 28 Augustus berigt, dat zij bemand met den tweeden luitenant P. C. S. Rauws, den opperstuurman J. A. Muller, den stuur mansleerling W. P. Schrooijesteineen europeesch matroos en vief iulandsche roeijers deo 11 Mei op de hoogte van het eiland Wet ter door eenige maugendanosche rooverpraauwen genomen en van alles, zelfs de kleederen der bemanning, beroofd geworden is; na tot deri 16 julij in eene kleine praauw zonder kleedingen ook bijna zonder voedsel gevangen gehouden te zijn gedurende wel ken tijd men beraadslaagde om hen ter dood te brengen of te Manilla als slaven te verkoopen was men eindelijk over den los prijs bestaande in 1000 spaansche matten, eeriig linnen, opium enz. eens geworden en werd de luitenant Iiauws en de matroos naar Bima gezonden om den losprijs te halen na welkers uilbe taling door der. civielen gezaghebber Steyns te Bima en den sul* tah bijcengebragtook de stuurman Muller en de stuurmansleer-» ling Schrooijestein werden vrijgegeven doch de vier Javanen gevan gen gehouden, onder belofte hun later le zullen vrijgeven de v iep geredde Europeanen werden vervolgens van Bima naar Macasser overgebragt en aldaar opgenomen door Zr. Ms. oorlogs-schoones? Janesin der tijd van Soerabaya tot opsporing van het stoomschip Willem I uitgezonden. Het volgende wordt uit Liverpool gemeld: «Onlangs vcmdl men» in de dagbladen dezer stad de aankondiging van een zekeirea Samuel Pcichett. Deze waaghals noodigde het publiek Ier bijwoning van een door hem te geven schouwspel. Hij zou namelijk van e^ne hoogte van 193 voet in het Victoria-dok springen. Bij den eerbiet* sprong zou hij zich onder water verkleeden bij de tweède duike ling een pistool lossen. Velen beschouwden deze aankondiging alg een paskwil. Doch ondanks deze veronderstelling en liet gure we der was de bepaalde plaats op bet bestemde uur door meer dan 12,000 personen bezet. Ook op de dekken en ra's der schepen be vond zich een aantal toeschouwerszoo zelfs dat men somtijds inderdaad vreesde, dat sommigen daarvan, door topzwaarte zou^ den kentelen. Vijf minuten na den /middag verschijnt Pacheti klimt in het want van de Dalhouse Castle ter hoogte van 15o voet waagt den sprong vermijdt gelukkig het scheepsboord, duikfc onder water, gekleed als e6n man j en komt r»a weinige minuten weder in vrouwen gewaadbóven. Na tien minuten verscheen bij op nieuw 0111 den tweeden sprong te wagen. Bij dezen moest hij eene pistool lossen en duikelen. Een hevige rukwind en regenvlaag schenen hem te dwarsboomen; bij sprong daalde snel j doch slingerend. Al de aanschouwer^ beefden geen geluid werd gehoord. Een oogenblik slechts en hij herneemt de perpendiculaire rigting vuurt zijne pistool af, dui kelt en komt op de oppervlakte van het water neder. Hij was zoo weinig afgemat dat hi] zelfs de boot welke hem opwachtte, naar den wal roeide. Pachett is te Londen geboren. Nimmer heeft naar wij gelooven elders zulk eeue vertooning plaats gehad.* ADVERTENTIES. bieden verloste voorspoedig van een Z O ON, MARIA JOHANNA VIS, geliefde Echtgenoote vaa Haamstede, den 7 December 2S37A. G A S T. S Den Bontwerker VAN BUREN is uitgepakt bij J. SWARTS met diverse P li L T E R IJ E N MUTSEN, ZEE M- L E E R divers J A G T T U IG HANDSCHOENEN, zwarte en gekleurde Satijnen en Crinoline STROPDASSEN, FUnelle HEMDEN, echte Extract d'E A U DE COLOGNE DOU BLE, EAU DE LA 11 AYE, EAU DE CARME, MOU- TARDE DE MAILLE, MACASSER OIL, HALY DOE, ODONTO, POMADE a 1'HELIOTROPE, CRÓ. ME DE COMCOMBKE, SAVON AMAN DINE PAL- MYRENE, TRANSPARANT en ander voor 't Toilet. Te Zierikzeebij de Wed, A. DE VOS en Zoon Stadsdrukker».

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 2