SSingsdag FRANKRIJK. N°. 99. ZEËRIKZEESCME Ao. 1837, COURANT* 12 December. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHIAND. Frankfort, den 4 December. Z. M. de boning van Beijeren heeft in de tot nog toe bestaan - hebbende verdeeling in breitzen of provinciën eerie verandering gemaakt, en tevens de in vroegere tij den bestaan hebbende namen van de at'deelingen des lands hersteld. Den 27 November is onder Plauen bij Dresden in eene voorname steenkolenmijn het brandbare gaz ontvlamd waarbij ongeveer 3o bergwerkers min of meer gekwetst zijn, Z. K. TJ. prins damast van Pruissen is, iri den avond van den 27 uit Triest te Weenën aangekomen. Z. K. H. is met vele blijken van belangstelling ontvangen. Den 29 zou er te zijner eere een groot concert ten hove plaats hebben en den volgenden dag een groot diner hij den vorst Colloredo. Men bad te Weenen sedert eenige dagen ongunstige berigten uit Neder-Hongarije ontvan gen nopens schade door bet opzwellen der rivieren veroorzaakt. Sij Alt Orsowa zijn drie bruggen ingestort zoodat de gemeenschap volstrekt gestremd was. De post uil Semlin was dien ten gevolge in bet geheel niet te Weenen aangekomen. Den 5. in den ochtend van den 3o November is bet raadhuis te Weimar dat ten jare 14.20 door landgraaf Balthasar gesticht was, ecne prooi der vlammen geworden. Z. K. H. de groother tog, en zijn oudste zoon- begaven zich dadelijk naar de plaats van deia brand, er» verlieten die niet voor dat alle gevaar geweken was De voornaamste bescheiden zijn geborgen. 4Men meldt uit Thnrgau dat prins Louis Bonaparte besloten he(?ft zijn verblijf op Arencnberg te blijven houden, en tevens hef slc>t Gottlif'ben bij Constants 4 dat vroeger voor zijnen oom Jerome, Bonaparte was aangekocht in den ouden stijl zal doen herstellen, De laatste berigten omtrent de pest te Odessa luiden gerust stellende. Er kwamen slechts zeer enkele gevallen meer voor. De toestand van Perziè' was, in het laatst van October, ten uiterste verward. De Shah wilde zijne oorlogzuchtige plannen uirtt opgeven en de handel en nijverheid leden daardoor zeer veel. Volgens bcrigten uit Bofenkirchen hebben zich eene deputatie deir universiteit van Gottingen bestaande uit de professoren Berg- mann GieselcrBauer, Conradi en 'Herb arten eene andere uil de overheid en de burgerij van Gottingen bij de koning vervoegd en Z. M. adressen overgereikt waarin zij hunne afkeuring te ken uen geven van den door zeven professoren der lands universiteit gedanen stap en Z. M. van hunne onverbrekelijke trouw en dn hanglichkeit (aan of af bankehjkhei'd)-verzekeren. Daarentegen berigt men uit Hamburg, dat een aantal geestelij ken professoren advocaten geneesheeren en earwjidaten der theo logie van de vrije stad Hamburg een adres hebben aangeboden aan de zeven gö'ltingér professoren onderteekenaars van het bekende j protest tegen de vernietiging der hanoversche grondwet. In dat adres wordt dezelfde beschouwing en meening omtrent bel hano Versche patent liitgèsproken als in het protest ontwikkeld is; en wordt den ondefteekenaars van dit laatste deswege^ bijval en dank betuigd. Ook zegt men dat hel hof van appel te Celle zich eveneens te gen liet koninklijk patent verklaard heeft. Uit Petersburg wordt gemeld dat de keizer niet voorde helft van December in die hoofdstad zal terugkeeren en derhalve ook nietzoo els gezégd was, den naamdag des grootvorsten Michael's aldaar zal komen bijwonen. - Blijkens bcrigten uit Zwitserland hebben in het gebergte we der sneeuwvallen plaats gehad. Op den 19 November werd een jongeling in de nabijheid van de Duivelsbrug plotseling onder eenen sneeuwval bedolven. Alle pogingen door zeventig moedige mannen in het werk gesteld om den ongelukkige te redden waren den eer- si en dag vruchteloos; eerst den volgenden dag gelukte 'het den jon geling behouden uit de sneeuw op te delven waaronder hij 21 uren had doorgebragt. Zijne Majesteit de koning van Griekenland heeft een5 engel- scben koopman voor de regtbank te Londen gedaagd wegens eene door Z. M. van hem gevorderde schadevergoeding van 20,000 pond sterlings. De koopman weigerde in proces te treden voor dat de koning els buitenlander en geene eigendommen in Engeland bezittende den noodigen borgtogt voor het bedrag der proceskos ten gesteld had. Nadat het hof hierover beraadslaagd had con clureerde de president ten voordeele van den koning, Bewerende, dat een drrgtlijke eisch tegen eenen zoo doorluchtige») persoon on> betamelijk en onwelvoegelijk zoude zijn. Hei hof, zeide hij heeft altijd het grondbeginsel erkend dat er een groot verschil be staat tusscben een burger en eenen koning. Het zoude dus voor Z. M'. den koning van Griekenland eene belediging zijn om van hem borgtogt te eischen en misschien aanleiding kunnen geven tot oorlog tusscben dat land en het onze. Doch nadat de verde digen van den koopman, de Folletgehoord was, verklaarde de heer Pattledats 3 dat, in zaken van koophandel een vorst en een burger aan dezelfde wetten onderworpen waven en dat dien ten gevolge koning Ollo veroordeeld werd, om borgtogt te stellen voor het bedrag der kosten van het proces» Parits den 5 December. Alle nasporingen der policieom ach^ ter het. geheim van den Moniteurrépublicain te komen zijn tot nog foe geheel vruchteloos geweest. j, Een onzer bladen deelt thans den uitersten wil mede, dien ite hertogin van St Lcu (koningin Horter.se} den 2 April op een oogenblik dat haar zoon zich nog ten gevolge van zijn onberaden stap te Straatsburg, in Amerika bevond maar zij ten gevolge eener operatie, die zij moest ondergaan, voor een spoedig overlijden be*> ducht was op haar slot Arenenberg heeft opgesteld. Dit stuk ein digt met de volgende opmerkelijke zinsneden: Moge mijn echtgenoot (de gewezen koning Lodcwijk-Napoleon) mijner eene enkele maal gedenken en hij zich overtuigd houden, dat niets mij meer heeft gesmartdan dat ik hem met gelukkig heb kunnen maken. Ik heb geene staatkundige raadgevingee aan mijnen zoon te doenJ Ik weet dat hij bet standpunt waarop hij geplaatst is en al de pligten die zijn naam hem oplegtkent. Ik vergeef aan al de Souvereïnen met wie ik vriendschapsbe trekkingen heb gehad de ligtvaardigheid van bun over mij geveld, oordeel. Ik vergeef aan al de gezanten en zaakgelastigden van mo gendheden de valschbeid der narigten die zij voortdurend jegens mij hebben gegeven. Ik vergeef aan sommige Franschen wie ik van nut heb kunnen zijn den laster waarmede zij om hunnè schuld af te doen mij hebben overstelpt ik schenk vergiffenis aait dègenen die zonder onderzoek aan deze lasteringen geloof hebben gehecht, en ik hoop nog een weinig in het aandenken mijner waarde landgenooten te leven. Ik betuig aan al degenen die mij omringen en aan mijne bedienden mijnen dank voor hunne goede zorgen en ik hoöp dat zij mij na mijnen dood niet zullen vergeten." Bij den uitersten wil der hertogin was nog een afzonderlijk ge schrift aan b.varen zoon gerigt hetwelk hartelijke liefde voor hem ademt, en hern met de hoop des wederziens in eene andere we reld troost. Den 6. Heden is met zeer groote plegtigheidin het hotel der Invaliden het lijkfeest gevierd ter eere van den generaal Damré* ment en van de dapperen die met zoo veel roem bij het beleg van Gpnstanliue gesneuveld zijn. Zoowel bet portaal als het binnenste der kerk was geheel met zwart behangen en met prachtige wapen- tryfeen versierd. Nabij het altaar zaten ter reglerzijde de prinsen^ de ministers en leden van den staatsraad en aan de linkerzijde de aartsbisschop van Parijs met zijne Geestelijkheid de gouverneur der Invaliden de maarschalken en admiraals benevens de officieren van 's könings huis. Ook zag men er de pairs h de gedeputeerden de' leden der hooge geregtshoven de generaals der land- en zee- magt en de leden, van het corps diplomatique. De lijkkist was met zwart fluvveeDgedekt'rijk met zilver geborduurd en met éen groot zilver kruis versierden rondom brandden niet minder dan vier honderd waskaarsen' en zes honderd graflampen.' Het al les werd gedekt door een buitengewoon groot verhemelte van zilver laken met gitten béstihf', 'waarvan lange rouwslippën afhingen, die met zilveren starren prijkten: Aan de vier hoeken stonden vier luite nant generaals en Vier oude soldaten van de artillerie, geniein fanterie en cavalleric terwijl achter het lijk de familie van deri. generaal Damrémont'geplaatst was. Een orchest van meer dan drie honderd toonkunstenaars voerde eene lijkmis uit van den heer Ber liöz en onder zijne directie en beantwoordde volkomen aan de hooge verwachting die men daarvan had opgevat. De aartsbisschop van Parijs heeft de absolutie verrigt bijgestaan door de bisschoppen van Nancy Marseille en St. Flour en door den abt dncelin, den pastoor der Invaliden. Na de mis hebben deze prelaten het lijk met wijwater besprengd. De ceremonie die met den grootsten eerbied is bijgewoond en twee uren geduurd heeft is in godsdienstige stilte en buitengewone orde geëindigd. Men be rekent dat de kerk door meer dan zes duizend kaarsen en eenige honderde lampen verlicht was. Heden en morgen" zal het lijk van den generaal Damrémont op de kostbare lijkbaar in de kerk der Invaliden, voor het publiek neg zigtbaar zijn en is een deel officiers van de onderscheidene troepen in de hoofdstad gelast om als een militair eerbewijs zoo lang bet lijk boven aarde staat in en voor de kerk te verblijven. Hetzelve zal daarna in een der grafkelders van het kerkgebouw worden bijgezet. Onderscheide agenten Yan het spaansche bewind die belast waren om in deze hoofdstad volk voor het vreemden-legioen te werven hebben van den minister van oorlog bevel bekomen 9 deze wervingen te staken. Eenige dezer agenten hieraan echter geen gevolg gevende hebben er bij hen huisonderzoekingen plaats gehad, en zijn onderscheide papieren in beslaggenomen. Het Journal des Dèhats behelst heden een vertoog betreffende de vondelingen. Men houdt zich namelijk ®p dit oogenblik bezig, om middelen uit te denken tot vermindering van het getal dier ongelukkigen waarvan het cijfer van jaar tol jaar steeds hooger klimt. In de meeste departementen heeft men het stelsel van ruiling aangenomen ten einde de moeders wetende dat zij hunne kinderen nimmer kunnen wederzien deze niet zoo liglelijk zou den te vondeling leggen vóór de aanneming van dien maatregel

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1