ZIERIRZEESCIIE Uingsdag Zk COURANT» NIEUWSTIJDINGEN» NEDERLANDEN. K». 99. k«. 1837. 28 November. DU ITS^CHILAN D. Frankfort, den 20 November. Uit Petersburg wordt, omtrent liet verblijf des keizers te Tifiis alwaar hij dén 20 October aan kwam (zié ons vorig nommeren omtrent zijne verdere reis ge meld dat Z. M. tot den 24 in genoemde stad vertoefd beeft gedurende welken lijd boogstdezelve eene wapenschouwing over de bezetting gehouden en het merkwaardige der stad bezigtigd heeft. Ook heeft de keizpr de gevangenissen bezocht, en den godsdienst in de hoofdkerk bijgewoond. Den middag vóór zijn vertrek ver zamelden de grusinische vorsten en edelen die zich in het gevolg Zijner Majesteit bevonden en dén dienst in het paleis waargeno men hadden voor de woning des keizers en gaven aldaar in tegenwoordigheid Zijner Majesteitwedlöopen en andere nationale Verlustigingen des avonds vereerde de keizer met zijn hijzijn een bal hetwelk hem door den adel en de burgerij der stad werd gegeven. Des morgens ten <5 ure van den 24 Verliet die keizer Tiflis en zette de reis naar Stawropol voort en vernachtte te Quischeta aan den voet van den grooten doortogt over het kaukasische ge bergte. Ten einde den togt over d«t gebergte met meerder gemak te volbrengen steeg de keizer te paard welke togt nogtans groote bezwaren opleverde daar de bergspitsen Gut Góra en Krestowa met sneeuw en de wegen bij eene koude van 5°, met ijs bedekt Waren. De rpfs werd echter gelukkig volbragl, zoodat Z. M. na nog den logt langs Terek tot aan Kasbek te paard gedaan te hebben tegen den avond behouden te Wlad-Kaükas aankwam. Den 26 hadden depUtatien Van de onderscheidene, aan géne zijde van den Terek wonende, bergvolken de eer, Z. M. le be groeten j waarop de keizer na het militaire hospitaal en een al daar in bezetting liggend bataljon jagers in oogenschouw genotnen te hehbën, den togt Voortzette over de kabardinische vlakte, bege leid door de oudste en de edelen van dat oord komende dien- Zelfden «dag in goeden welstand te Jekaterinograd aan, waar de keizer wederom het merkwaardige bezigligde. Van daar vervolgde Z. M. den togt naar Pjatigorsk reisde vervolgens naar Georgijewsk en kwam, iaat in den avond van den 29, ter plaatse zijner be stemming Stawropol aan. Ilier werd de keizer wederom be groet döot de vorsten en de drpulatien van verschillende trans- kaukasische bergvolken hield eene wapenschouwing Over de troe pen bezocht de voornaamste gebouwen en bezigligde met naauw- keurigheid het militaire hospitaal en de tentoonstelling van natuur lij be voortbrengselen dezer provincie. In den middag van den 3o ging de keizer naar Axai aan den Don waar hoogsfdezelve den 3i aankwam en door den Helman van het gebeele kozakkenleger Z. K. H. den grootvörst froonsopvblger ontvangen werd met wien hij den 1 November naar Nowotscherkask reisde in welke stad de keizer met zijn gansche gevolg den intogt te paard deed. v Bij de aldaar opgerigte eerepoort werd Z. M. door den vice-het- man y door al de generaals en den geheelen staf van het kozakken- leger onder den toeloop van eenetallooze volksmenigte, ingehaald, én naar de wosnesenskische hoofdkerk begeleid alwaar hoogstde zelve door den aartsbisschop van Tschefkask en Georgijewsk met het kruis en bet gewijde water ontvangen werd. Na een kort ge bed plaatste de keizer zich binnen ee'neti uit eeïeteekenen en stan daarden zamengéstelden kring t nam van den vice betman den be- Velhebberstaf aan en overhandigde dien aan den helman van bet gebeele kosakkenleger den grootvorst troonsopvolger welke mili taire plegtigheid onder bet lossen ven het geschut der stad vol- bragt werd. Z. M. begaf zich daarop met hoögstdeszelfs zoon onder geleide der militairen van alle rangen tot het donsche leger behoorende, naar het voor hem bestemde huis. alwaar al de ge neraals van dat leger de eer hadden aan Z. M. te worden voor gesteld. De jonge russische grootvorsten «n grootvorstinnen zijn den izp en 3o October in goeden welstand uit Sl. Petersburg te Mos kau aangekomen. FRANKRIJK. ParIjs, den 22 November. Men heeft hier de openings aanspraak der koningin van Engeland ontvangen. Men vindt dit stuk over h«t algemeen onbeduidend alleen merkt men er in op dat de raadslieden der koningin haar geheel de denkbeelden van hetVor ming t door hen voorgestaan hébben doen aannemen. Opmerking heeft ook weder deze maal getrokken dat er met geen woord van de goede verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk gespro ken wordt maar slechts in 't algemeen de vriendschapsbetrekkin gen met alle mogendheden vermeld. -i— Op last van het gouvernement Zal een schip haar Cagliarige zonden worden om het lijk van den generaal Perrcgaux af te lialeu en naar Frankrijk over te brengen. Bij koninklijke ordonnantie wordt met den i Maart i838 eerie nieuwe wijze voor het meten der koopvaardijschepen j tot be paling van de tonnenlast ingevoerd. Een der schrijvers van het burgerlijk wetboek de graaf Ho noré Muraire is te Parijs ia den ouderdom van 87 jaren overleden. In het jaar 1674 werd te Parijs de verkoop van tabak voo de eerstemaal verpacht aan den heer Jean Breton7 met een rtg^ op het tin voor den tijd van zes jaren tegen 5ó0,000 francs de eerste twee jaren en de vier laatste voor 200,000 francs daarenbo ven. In 1720 werd de zoogenaamde Ferme van den tabak aan de iridiscbe compagnie afgestaan voor i,5oofooo francs in 1771 werdi zij voor 27 millioen verpacht, en sedert is de opbrengst daarvan steeds opgeklommen zoodat zij op het budget van i836 voor 72 millioen 608,000 francs uitgetrokken is. 'sGrAvenhAge den 26 November. Uit Amsterdam schrijft men, dat den 24 dezer twee bedienden uit het poolsche koffijhuis in de kalverstraat uit een zolderraam van gemeld buis zijn geval len aan welker gevolg de epn is overleden terwijl de ander zich in het gasthuis in hoogstzorgelijke omstandigheden bevond. We gens de eigenlijke oorzaak van dit ongeluk wordt niets gemeld. In den Wilhelmina-polder in bet eiland Zuid Beveland zal eene kerk worden gebouwd waarvan naar wij meenén wel onderrigt te zijn de teekeningeo plans en bestekken vervaardigd zijn door dén heer I. Warnsinckvan Amsterdam, reeds voor- deelig bekend door vier bekrooningen van door hem gemaakte teekeningen van publieke gebouwen. De laatste schepen welke uit dö onderscheidene havens ter haringvaart uitgerust waren gearriveerd zijnde kan men zich over de behoudene terugkomst der gezamenlijke hollandsche ha ringvloot verblijden. De uitkomst der visscberij is dit jaar aL volgt: Vlaardingen ca. met 85 schepen in 167 reizen ca. 2692 Lt, Maassluis n I 5 n 25 n 427 Enkh. en de Rijp 9 i3 257 Amsterdam n 7 9 184 Totaal met 116 schepen in 214 reizen 355o Lf. terwijl in het gepasseerde jaar de gebeele aanbrengst maar 292j last heeft bedragen. De voorraad van haring hij de vëréenïging der reederijen bestaat slechts in ruim 65o lastzoodat het debiet in dit artikel mede naar wensch geweest is. De bepalingen, door Zijne Majesteit vastgesteld ter bevorde ring van meer orde en tucht in de gevangenissen, door het niet meer in dezelfde gestichten bewaren van de veroordeelden der beide kunne strekken dat de crimineel en correctioneel veroordeelden tot .de huizen van reciusie en tuchtiging en van correctie behoo- reride voortaan volstrekt hunne straffen niet meer zullen onder gaan binnen dezelfde gestichten maar zullen worden opgesloten, een gedeelte der crimineel veroordeelde mannen in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden en een ander gedeelte in dat te *s Hertogenbösch terwijl al de crimineel veroordeelde vrou wen in dat te Gouda, al de correctioneel veroordeelde mannen, die hunne straffen niet in de kleine gevangecissen ondergaan in het huis van correctie te Hoorn en al de crimineel veroordeelde vrouwen welke in dat laatste geval verkeeren voor het nog tijde lijk huis van opsluiting en tuchtiging te Woerden zijn bestemd. In afwachting dat bet huis van reciusie en tuchtiging te 's Her togenbosch thans door de militaire magt in bezit weder aan zijne oorspronkelijke bestemming zal zijn teruggegeven zullen al de criminele en al de voormelde correctioneel veroordeelde vrouwen behoudens eene inwendige volkomen afscheiding worden bewaard in de nög tijdelijke gevangenis te Gouda welke zoo lang deze ver- eeniging duurt den naam zal dragen van gevangenis voor vrouwen en alle de crimineel veroordeelde mannen in bet huis van opslui ting en tuchtiging te Leeuwarden en in dat daarvoor tijdelijk in- gerigt te Woerden. Volgens het verhaal der reis van Z. K. H. prins Hendrik doot de javasche couranten medegedeeld was Z. K. H. den 23 te Ma- gelang de hoofdplaats der residentie Kadoe aangekomen alwaar in den namiddag van den volgenden dag de berg Tidor bezocht Werd van welken men een schoon gezigt over de residentie heeft. Den 25 begaf de prins zich naar Boroboedoör ter bezigtiging van den tempel aldaar ook die van Moeridoet werd bezocht Waarin zich drie braminsche beelden van buitengewone grootte bevinden welke eerst in x835 ontdekt zijn. Een album voorzien van 's prin sen handteekening en van die der reisgenooten is ter plaatse be stemd geworden om bij deze tempels te blijven bewaard tot voort durende berinnering der tegenwoordigheid van den vorstelijken rei ziger; Des namiddags werd ter eere van Z. K. H. te Magelang een tournooi gegeven waaronder de regent en de pangerang Blilar werden opgemerkt. Den 26 vertrok de prins naar Ambarawa. Zoowel in Banjoemas als in de Kadoe zijn geene pogingen gespaard om bet verblijf van Z. K. H. te veraangenamen. I11 die couranten vindt men omtrent de redding der schipbreu kelingen van Zr. M\ stoomboot Willem I het volgende: De angstvallige bezorgdheid welke gedurende een geruimen tijd bestond omtrent het lot der equipage en passagiers van Zr. M». stoomschip Willem hetwelk op een rif der Lucipara's bezuiden Amboina Op zijne reis van Soerabaya derwaartsvergaan isheeft 4L

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1