NEDERLANDEN. M i dd e np r ij zen ADYEHTEfliTÏEN. ïcWelsl fcïjrt en der Weduwen en kinderen van Je aldaar gesneuvel den. Dé koningin en de prinses Adelaide hebben tot dat einde elk vijf duizend francs gegeven en de hertog van Orleans tien dui- Send ffanCs. Men doodverwt den généraal Btlgeaud met den post van gouver neur-generaal der fransche bezittingen in Afrika. De maarschalk Valéb heeft stellig Verklaard die waardigheid niet le kannen aan vaarden. De luitenant-kolonel Delarue is naar Bona vertrokken, zoo men 8egtmet eene bijzondere boodschap voor den maarschalk Vatèe. Te Algiers is eene inschrijving geopend, tot het oprigten van een monument ter eere van den generaal Damrémoni. Het lijk der hertogin van St. Lea is den i5 dezer te Altkirch in den Ópper-Rijn aangekomen. Men verwacht het in de volgende Week te Rueil. Volgens de jongste berigten uit Afrika is het gouvernement Voornemens otn Stora eene goede haven ten westen van Bona en slechts op omtrent 20 uren afstands van Constanline te bezetten. De gemeenschap van de zee naar de laatstgenoemde plaats zou daar door Veel grmakkelijlier worden gemaakt. Abd el Kader had een Soon slechts twee jaren oud verloren en was te dier zake met Zijne familie naar Mascara vertrokken; spoedig zou hij echter naar Medeah terugkeeren. -- Uit Oran wordt voorts van d,en 1 gemeld dat de luitenant-generaal Bilgeaudf op eene rondreize door het ge west den a3 October te Mostaganem vernomen had, dat dekom- tnandant Menoriuille, die eene Zending bij Ab él Kader vervulde, zich voor bet hoofd had gescholen. De generaal had op de tijding daarvan den eskadrons overste Arzek> bij den emir afgevaardigd Om naar de reden van den zelfmoord onderzoek te doen. Een departementaal blad deelt eenige bijzonderheden mede Uöpens de reis van de onlangs te Brest binnengeloopen korvet la Bonile welke onder het hevel van den kapitein Faillant tenen togt rondom de wereld gedaan heeft. Daaruit blijkt, onder anderen, dat het schip de reis in achttien maanden voibragt heeft, en dat, niettegenstaande de gedurige afwisseling van luchtstreken eti de stormen waarmede het schip te kampen heeft gehad geen enkel man der equipagie gestorven ja geene ernstige ziekte onder het volk ontstaan is. De togt had voornamelijk ten oogmerk, om de vlag der revolutie van i83o in Amerika én elders te vertoonen, en consuls naar verschillende plaatsen over te brengen. Intusschen zijn de weienschappen daarbij geenszins uit het oog verloren. Den ig. De schilder Horace Vernet wordt, in de eerste dagen der volgende maand uit Afrika alhier terugverwacht als wan neer hij zich dadelijk zal bezig houden met de vervaardiging der twee schilderijen voorstellende de gebeurtenissen van het beleg voor Constanline. Men zegt, dat de civile lijst daarvoor aan den schilder 5o,ooo franken zal betalen. In het ministeriele avondblad leest men het volgende; «De post van Afrika heeft tijdingen uit Algiers lot den 7, en Van Bona tot den 1 dezer medegebragt. Op dat tijdstip verbe terde zich de gezondheidstoestand van dag tot dag in de eerste dezer beide steden, alwaar zigh sedert twee dagen geen enkel geval van cholefii had vertoond. «Tijdingen uit Bona, welke ontvangen zijn op het oogenblik dat de post vertrokken is kondigen evenzeer in den gezondheidstoestand van Constanline eene merkbare verbetering aan welke men te dan ken had aan den overvloed aan de meest mogelijke zorgenert 6an de rust, welke de troepen, na de roemrijke vermoeijenissen Van den veldlogt hadden kunnen nemen. «Te Bona was de slaat der gezondheid niet minder voldoende, daar van den 23 October tot den 1 November dat is tien dagen, slechts twee sterfgevallen hadden plaats gehad, waarvan een in de militaire hospitalen en het andere in de stad. De ziekte werd Zelfs te Bona als geheel verdwenen beschouwd." Uit Constanline heelt men bijzondere berigten tot den 27 der vo ïige maand. Het was thans stellig bepaald, dat de kolonel Ber- nelle met het opperbevel der stad was belast. De troepen waren steeds ijverig bezig met het herstellen der bres. Uit Turyn meldt men, dat de zaakgelastigde van don Carlos aldaar teruggekomen en met veel onderscheiding ontvangen was. Ook wilde inen er onderrigt zijn dat de fransche regering er ern stig op bedacht is om aan de in Spanje hecrschende verwarring een einde te maken. 's Gravenhage den 20 November. In het laatst uitgéhragfe Ihana gedrukte algemeene verslag wegens den staat van het instituut voor doofstommen te Groningen komt eene opgave voor van de kweekelingen welke gedurende het zeven ec veertigjarig bestaan van bet instituut ontslagen of, vóór hun ontslag, overleden zijm Daaruit blijktdat 468 kweekelingen ontslagen zijn als362 be kwaam om in de maatschappij te verkeeren 26 die geene vorde ringen meer konden maken om bijzondere redenen29 wegens lekrompene verstandelijke vermogens 6 uit hoofde van zioneloos,- heid 9 wegens aanhoudende ziekelijkheid en 36 overleden. Deze kweekelingen behoorden te huis 17 in de provincie Noord Braband 1 in Limburg, 28 in Gelderland, 94 >n Zuid-Holland, 112 111 Noord Holland 7 in Zeeland, 20 in Utrecht, 57 in Vriesland, 00 in Overijssel 78 in Groningen 20 in Drenthe en 4 buiten het rijk. Gedurende het schooljaar van i8361837 zijn onderwezen 168 kweekelingen, waarvan éf in 1829 opgenomen waren 38 kweeke lingen; in i83o, 17 in i$3i 28 in 183-2 17; in i833, 13 in iS34, 18; in i835, 21 in r836, 14 en in r837, 1. - Het schip Jacobus kapitein J. Loupensden r3 Augustus van Batavia vertrokken en heden te Hellevoetsluis binnengekomen heeft het verblijdend berigt overgebragtdat al de schipbreukelin gen van het stoomschip H'illem de I gered zijn, Kapitein Deighton met de schooner Sirius op Java aangekomen van Ternate, heeft op de laatstgenoemde plaats in persoon gesproken den heer Sprceu- svenberg, een der schipbreukelingen die reeds van Amboina te Ternate was aangekomen en berigt heeftdat de schipbreukelingen «llcrj gered waren door Z'. M". coloniale schooner Nautilus, na 33 dagen op de koraalpiaai Lucipara te hebben doorgebragtbe roofd van alles Wat zij bij zich hadden en geworsteld hebbende met alle mogelijk gebrek 200 zelfs dat zij ten laatste zich met een kelkje water daags hadden moeten behelpen. Meerdere bijzon derheden waren nog onbekend doch te Batavia was de vreugde algemeen. Uit 's Hertogenbosch schrijft men de navolgende -nadere bij zonderheden omtrent het ongeluk aan de marktschuit van Bokhoven overkomen: In den morgen van den 17 dezer, omstreeks negen uren had er in de nabijheid van het dorp Engelen onder de ju risdictie van 's Hertogenbosch een allerdroevigst ongeluk plaats. De overdekte marktschuit van de gemeente Bokhoven die le zwaar geladen was heeft het ongeluk gehad met het overvallen van het zeil om te slaan bij de zoogenaamde Kromme Veerkamp in «le rivier de Dieze waardoor vijftien personen het leven verloren heb ben en het aan twaalf gelukt is met zware krachtinspanningen den oever te bereiken. De inwoners van Engelen en aan den Diés- kant onder Empel kwamen met lofwaardigen ijver toesnellen met schuiten en haken alstaede de schipper van het vaartuig Corne lls van der Lee denbenevens deszelfs knecht Christiaan Roskam, die daarbij gekomen zijnde met nog andere uit 's Hertogenbosch ter hulp gesnelde menschenvrienden Welker gezamenlijke pogingen niet hebben mogen slagen de ongelukkigen te redden daar het vaartuig te diep onder water lag om bij de luiken te kunnen komen. Van de verongelukten is er een van bet mannelijk en veertien van het vrouwelijk geslacht, die meest alle gehuwd en van de behoeftige klasse zijn zoodat de gemeente Bokhoven door dezen ontzettenden ramp zwaar te lijden heeft. Der geneeskundige inge- roepene hulp van heeren doctoren uit 's Hertogenbosch heeft het mede niet mogen gelukken door het aanwenden van gepaste middelen hij drenkelingen voorgeschreveniemand te redden. In den namiddag van dien dag zijn de lijken dier ongelukkigen be hoorlijk met karren welke de ingezetenen van Engelen volgaarne hadden afgestaan naar Bokhoven vervoerd en alleraandoenlijkst was het tooneel toen men de verongelukten aan hunne betrek kingen overgaf." Van Batavia zijn berigten van den 5 Augustus ingekomen be helzende dat op Sumatra vele der hentings die de sterkte Bonjol omringen zijn ingenomen waardoor de uitzigten op de verdere operatiën zeer gunstig zijn geworden. Het eigenlijk Bonjol is nu zoo van nabij beschietbaar dat alle hoop bestaat dat die campong spoodig zal moeten vallen eu het schijnt het voornemen te zijn van den generaal majoor commissaris, van met alle activiteit (e blijven voortwerken om de ziekten voot4 te komen welke door doorgestane fatigues weder onder de troe* pen zouden kunnen vermeerderen. Het getal dooden en gekwetsten van onze zijde moetin aanmer«* kir.g van het veroverde, niet belangrijk zijn, ofschoon nog niet juist bekend. Geen der officieren is gesneuveld geblesseerd zija de kapitein Pielers en de luitenants Sensius en Olidie, terwijl dé kapitein Batarddoor een val in zijn eigen sabel buiten gevecht is gesteld zijnde hij aan den voet geblesseerd. De padries moeten vele dooden hebben. De padries verdedigen zich hardnekkig en verlaten het terrein voet voor voet doch de moed en goede geest onzer troepen moet tevens voorbeeldig zijn. De generaals Coöhius e© Cleercnibeide aan dé operatien een on middellijk deel nemende, zijn welvarende* Den iQ dezer heeft op de Schelde een ongeluk plaats gehad de stoomboot die van de stad naar het Ylaamsche Hoofd vaart f heeft een vaartuig aangezeild en doen zinken. Twee personen zija bij dit ongeval Verdronken de vrouw en een kind van den schip per van het gezonken vaartuig. De schipper Zelf is op eene wonl- derdadigé wijze gered geworden door zich op het oogenblik der aanzeiling aan het want der stoomboot vast te klampen. van de volgende Artikelen te ZIERIKZEE, van den 23 November 1837. De Netfevl. Mudde. Oude Tarwe iÖ34 a 35 f 6,oo a 7,25 Nieuwe clito i836 Nieuwe Rogge, q,00 a li,5o a 5,oo Nieuwtf Winter-Gerst- 3,60 a 3,80 3,20 a 3,4o 2,30 a 2,40 4,oo a 4» J o 6,00 a 6,oer 6,oo a 6,25 6,00 a 7,00 Oude Zomer dito Haver Paardcbooften Witte dito'. t Bruine dito Graauwe Erwten Groent Erwten Geele dito". Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap Olie te Zierikzee f 36,00 per vat^ Patent-Olie. 4o,oo o Lijn-Oli'c. .*....- 00,00 Raapkoeken. ƒ60,00 de io4o stuk»* Lijnkoeken - 85,00 0 o De Ncderl. Mud dés j 4,oó a 5,oa» i - 4,oo a 5/00 - 7,00 a 9,ow - 8,5o a 9,25 - 5,oo a 7>°° Een LEERLING benoodigd bij den Apotheker J. T. VAI» BORRENDAM. Mejufvrouw ANTHONIA BROOD MAN, Weduwe JOH AN JACOB LETSER, Particuliere te Zierikzee, zal op Maandag den 4 December 1837, des middags ten 11 ure, voor het te veilen perceel, publiek ten overstaan van de Notaris D. Q. dB JONGE van der HALEN, presenteren te verkoopen: Een kapitaal WOONHUIS, ERVE en Gevolge staande en gelegen aan de Noordzijde van de Postslraat binnen de Stad Zierikzee, Wijk B N.° i3. Kadaster sectie A N.« 484. Bij J. OCHTMAN xijn voor de 173s" K. N. Loterij te bekomen Heele en Gedeelten van LOTEN, in Koop ca Huur Prijs Courant, Te Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS es Zoos, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 2