H». 94. ZIERIKZEESCHE A». 1837. COURANT. 24 November. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. G R O 0 T-B R I T T A N N IE N. FRANKRIJK, I FrAnrtort den 17 November.. Het bewuste patent des konings van Hanover schijnt aan de Göt linger universiteit groote ontevreden* Sieid verwekt te hebben. Zelfs zegt irien dat zeven hoogleeraren in verschillende faculteiten plegtig verklaard zouden hebben hun Ontslag te zullen indienen wanneer men hun den eed op de con stitutie van 1819 afvergt. De provinciale deputatiën van het koningrijk Hanover welke Vroeger geene toestemming erlangd hadden om den koning met zijne troonbestijging geluk te wenschen zijn nu na de uitvaardi ging van hel patent van 1 dezer bij hem toegelaten geworden. Bij de mededed^eling dezer vergunning voegde de minister von Schele eene dezer deputatiën toe dat zij zich nu na de heugelijke ge beurtenis der genoemde uitvaardigingtot geetie bloöte pligtpleging behoefde te bepalen. De koning heeft den 16 dezer zijne hoofd stad voor eenige dagen verlaten T om de stad Lunenburg en eenige andere plaatsen te bezoeken. Omtrent de verdere reis van den russiscben keizer hei ft men berigten tot den 20 der vorige maand. Z. M. is den 14 van Achai- zik naar Gumri gegaan Waar hij de nieuwe vestingwerken in 00- genschouw nam, en den seraskier Mahomed A sed pacb a gehoor ver leende die hem uit naam van den sultan was komen begroeten. Aan de grenzen van Armenie werd de keizer door den gouverneur (dier pro»ineie en andere booge beambten verwelkomd, overnachtte den 16 te Sardar A had en werd den volgenden morgen door den patriarch van Armenië eis eene eerevvacht ontvangen', van welke be geleid hij het klooster Etschmiadsin bezocht, waar de patriarch eene korte redevoering üitsprik, een uebed deed en den mo narch eene der aldaar bewaarde jvÜquiën ten geschenke aan bood. Hoogsldezelve be»o«;!>k verder de stad Erivau ontving er een gezantschap van den p< r/ischën Sbah, bij hetwelk zich de troon opvolger H'aliat bevond, en reisde over Tscbubuchlj en Kody naar Tiflis waar hij den 20 arriveerde en er door "zijne onderdanen die voor de eerstemaa 1 een bezoek van dezen hunnen beheerscher ontvingen met veie bewijzen van eerbied en genegenheid verwei komd werd. Men meldt uit Weenen dat het voormalig paleis van keizer Frans tot woonplaats bestemd is voor de itniinansche, adellijke carde, die in het volgend jaar na de krooning des keizers te Milaan zal worden opgerigt en voor welke zich bereids twee honderd jongelieden hebben aangeboden. Dé cholera beeft te Rome geheel opgehouden en de vreém delingen, welke die stad gedurende eenigen tijd vermeden "hadden, bezoeken baar thans weder in groot aantal. Twee beijersche> neesheeren, Welke door den koning derwaarts gezonden waren, om de Duitschers bij te staan die door genoemde ziekte mogte» vvor den aangetast, hebben de terugreis naar Munches aangenomen. Het was bun door de aanwending van voorbehoedmiddelen ge lukt al hunne landgenooten een énkelen uitgezonderd tegen de cholera te behouden. De stoomboot, welke prins August van Pruissen en prins Maximiliaan van Leuchtenberg naar Athene moest overbrengen is ia den nacht van 18 op 19 october in den Piraeus aangekomen waar hun door den president minister von Rudhart en de overige leden der tot hunne ontvangst bestemde commissie de vertrekken Werden aangewezen in welke zij quarantaine hóuden moesten en waar zij den volgenden morgen door koning Otto in persoon wer den bezocht. Aartshertog Johann van Oostenrijk en- prins Adalbert Iran Pruissen zijn den 24 insgelijks in gemelde haven gearriveerd en door den jongen monarch bezocht geworden. Prins Adalbert van Pruissen had, tijdens zijn verblijf te Kon- stantinopel ook den Leandertoren bezochtwaar de fransche ge neesheer Bulard, op verlangen van den sultan een pesthospitaal "en eene quarantaine-inrigting (de eerste die in Turkije bestaat) heeft daargesteld en zich met dien moedigen en meiischlievendeo arts op de minzaamste wijze onderhouden. -Uit Zvrcden en Noorwegen wordt geschreven De oogst, inzonderheid van gerst, haver en aardappelen is in verscheiden oorden des rijks minder gunstig uitgevallen. De koning heeft derhalve, bij bevel van den 2 Novemberden invoer van gerst en haver tegen de helft der inkomende regten tot den i5 Mei des volgenden jaars en bij een ander bevel van denzelfden dag, den vrijen invoer van aardappelen, tot het laatst van Juiij i838 veroorloofd. De frankforter O. P. Zeitung geeft den volgenden brief uit Berlijn: «Bij de nieuwe omwerking onzer wetgeving zal er waar schijnlijk eene aanmerkelijke wijzjging plaats grijpen betrekkelijk doodslag in duel welke volgens opze wetten als moord beschouwd en daarnaar gestraft wordt. De strengheid der tot nog toe bestaande straf, onthoofding door de bijl die bijna altijd door de genade des konings in vesting! arrest van dikwijls slechts eenige maanden veranderd wordt, heeft veroorzaakt da t niemand de bedreigde straf meer vreestmaar zeker is eene verzachting van vonnis te beko» men. Dóch deze zoo natuurlijke en verstandige genade is niet zeer overeenkomstig met de majesteit der wet die daardoor tot een vogelverschrikker gemaakt wordt. Uit aanmerking daarvan en van de ontwijfelbaar overdrevene gestrengheid der wet, is eene veran dering dubbel te wenschenvooral als zij ingevoerd wordt vol gens de met den tijd overeenkomstige juiste inzigten der nieuwere sfrafregtsgeleerden. Onze oude wetgeving beschouwt doodslag in een düel als een privaat misdaad de nieuwere wijze van zien be weert daarentegen dat het düel eene overeenkomst tusscben twee personen is die door het aangaan en volvoeren derzelve een ver grijp tegen den staat begaan en dat dit ook alleenlijk ais zooda nig bestraft worden moet. De bestraffing zelve kan dus slechts ia eene boete of ballingschap, ten hoogste in eene matige gevangenis straf bestaan en dit zou voortaan ook wel bij ons kunnen aange nomen worden." Behalve de stoomboot Hertog van Nassauwelke onlangs door de stoombootmaatschappij voor den beneden- en Middenrijn te wa ter gebragt is zullen, naar men meldt, tegen het aanstaande voor jaar nog vier andere sloomvaartuigen door de maatschappij ge bouwd zijn. De pruissische Staats-Zeitung van den 18 behelst het volgen de berigt utt Odessa. «Ik heb u, helaas, de treurige tijding te geven, dat gisteren eene onzer voorsteden Moldowanka genaamd, twee plotselijke sterfgevallen voorvielen ten gevolge eener ziekte welke eene aanstonds benoemde commissie van ge neesheeren voor de post verklaarden. Oogenblikkelijk zijn de noodige voorzigtigheids- maairegelen getroffen, en reeds zijn 17 buizen, wier bewoners, sinds gisteren met genoemde voorstad in aanraking kwamen ge sloten en ónder militairs bewaking gesteld. Heden zal ook de stad zelve die buitendien, reeds, uit hoofde van de vrijhaven streng van de provincie afgezonderd is gesloten en alzoo alle gemeenschap met het overige rijk afgesneden worden. Londen den 19 November. Te Baltimore was het treürig be rigt ontvangen dat de stoomboot Homegedurende den togt van New York naar Charleston dén 9 "october ter hoogte van kaap llatteras was verongelukt waarbij vijf en negentig irenschen het leven hadden verloren terwijl de veertig overige passagiers en. manscba pj->en van de equipagie gered zijn. De fransche koningsmoordenaar Meunier zwierf nog altijd van de eene noord amerikaansche haven naar de andere rond, zonder dat men In m ergens schuilplaats wilde terleenen. Eene deputatie van krulsc.he kooplieden beeft dezer dagen hare opwachting gemaakt bij den lord major van deze stad., en denzelven een adres aangeboden waarin de hoop wordt uitgedrukt dat de .rfgtslreekscbe,. handelsbetrekkingen die in vorige eeuwen tusscben Keuien en Londen zoo zeer bloeiden maar sedert de laatste 3oo jaren afgebroken zijn geweest thans nu de vaart van den Rijn naar zee geheel open gesteld is, op öieuw aangeknoopt en tet voordeel zoo wel van Engeland als van Duitschland uitge breid zullen worden. De lord mayor heeft van zijnen kant met dezen wer.sch ingestemd. De Times meent dat het blijvend bezit van de veroveringen der Franschen in Afrika de ontbinding van het bondgenootschap tusscben Engeland en Frankrijk moet tengevolge hebben, en noemt het eene vernedering dat onze gezant den koning der Barrika- den het eerst geluk wenscht met eene zege welke een' gevoeligen schok aan- Engelands belangen kan toebrengen en die strijdig is met bet regt der volken, daar het algerijnsch gebied den suitari toebehoort de onschendbaarheid van welks gebied gewaarborgd is. Het blad herinnert vooïts wat omtrent deze zaak gebeurd is, en voert tot dat einde aanden tekst van verschillende vóór de ex peditie-van -183o tusscben Engeland en Frankrijk gewisselde staats stukken waarin het laatste rijk ten stelligste verklaard heeft dat het Algiers niet zou behouden en dat alles wat na de tuchtiging van den dey raadzaam geacht mogt worden door de vertegenwoor digers der drie vereenigde mogendheden zou worden bepaald. De persoon met name John Goodc, welke laatstelijk PI. M. persoonlijk gedreigd en grovelijk beleedigd heeftheeft gisteren hier deswege teregt gestaan ioor het geregtshöf van Queens bench. Dé procureur generaal "heeft den beklaagde voorgesteld als krankzinnig, en om deze reden dcszclfs Opsluiting gerequireerd. In den loop der terègtzitting heeft de beschuldigde zich op eene zeer onbetame lijke wijs gedragen. Hij beweerde met veel hevigheid dat hij de Vvettige koning des lands was eischte als zoodanig van al de aan wezigen gehoorzaamheid en eerbied en dreigde degenen die hem niet eerbiedigden met straffen. Het hof heeft zich zeer spoedig van de krankzinnigheid des beklaagden overtuigd en dienovereen komstig uitspraak gedaan en gelast, dat hij in verzekerde bewaring iou gehouden worden. Bij de teregtstelling is een broeder des be klaagden als getuige gehoord wiens verklaringen mede strekten om deszelfs krankzinnigheid te bewijzen. Parijs den 18 November. De koning heeft twintig duizend francs geschonken ten behoeve der militairen die Yoor GonsUötine ge-

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1