ZIERIKZEESCHE ^9 Hingsdag A°. 1837. C O U R A M T. 14 November. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. LOTERIJ. NIEUWSTIJDINGEN. N°. 91, Achtervólgens art. 3 van Zijner MajesSeils Besluit van den 6 Januari) 1831 N.° 68 (Staatsblad no. 2) heeft Zijne Excellentie de~Minister van Financiën bij resolutie van den 9 dezer maand Bepaald: de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederland- sche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week- der trekking van de laatste klasse der s72ste.Loterij zullen mogen uitgeven te neten BIJ VlïBKOOP. Geheele Loten f 80,00. Halve - 40,00. Vijfde - 16,00. Tiende i> - 8,00. Twintigste - 4,00. Wordende de belanghebbenden bij deze hprinnerd dat bij voor tioenxi artiltel van Zijner Majcstcits besluit uitdrukkelijk is vast gesteld dat de Collecteurs Splitters en Debitanten geheuden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig tei- ïnzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den i3 November 1837. Voor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland t De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. BUITSCHLARD. frankfort den 7 November. Te Breisach in Baden zijn in den Wacht van den 3i October sterke schokken van aardbeving gevoeld, Waarop een zware storm gevolgd is, die gedurende twee dagen on afgebroken heelt aangehouden. Ook in Rijn Hessen is in de eer ste dagen dezer maand door het .stormachtig weder groote schade aangerigt. Brieven nit Linz in Oostenrijk van den der vorige maand, behelzen dat de nieuwe beijerscbe stoomboot Ludwig Iwelke on der het opzigt van den heer Röntgen jr. uit Rotterdam te Re gensburg is gebouwd geworden aldaar den vorigen dag was aan gekomen en wegöns hare doeltreffende inrigtirig en smaakvol voor komen de algemeene bewondering had weggedragen. Er zullen denkelijk nog twee soortgelijke booten voor de vaart tusschen de beide genoemde steden worden aangebouwd ca alzoo is het groótc plan verwezenlijkt om met stoomvaarluigen op uen Donau van Regensburg naar Konstan'tinopel te kunnen reizen. De ontvangst van den russiscben keizer te Kerscb op deri 7 laatstleden heelt volgens nadere bsrigten een zeer treffend schouwspel opgeleverd. Zoodra men des avonds te voren verwit tigd was dat de keizer ea de troonopvolger zich op de stoomboot bevonden werd de heele stad en het museum dat op den top van eenen berg ligt, prachtig geïllumineerd. Den volgenden mór gen aan land gestapt bezigtigde Z. M. de hoofdkerk de overige publieke gebouwen en de talrijke merkwaardigheden én vari tijd tot tijd gevonden oudheden die aldaar bewaard worden. Het brood fen zout dat hem naar russisch gebruik door eene deputatie uit de burgers en kooplieden Werd aangeboden lag op eenen groo- ten zilveren schotel die eenige maanden geleden in het graf der gemalin van den bosphorischen koning Rkabkuporis gevonden was. Uil Konstantinopel meldt men, dat de aartshertog Jolian van Oostenrijk na een verblijf van veertien dagen die hoofdstad den 18 October verlaten en aan boord feener oosten rij ksche stoom boot, over de zee, van Marmora naar Smyrna was gereisd, otn zich verder over Athene naar Trieste te begeven. Kort voor zijne afreis was hem nog eene bijzondere eer te beurt gevallen die vroeger nooit door iemand is genoten. De sultan had name lijk bij de bezigtiging van bet serail al de vertrekken van zijnen harem voor den aartshertog doen openstellen nogtans had Z. Hoog heid de voorzorg gebruikt, eerst al de vróuwen daaruit te verwij deren. Het afscheid der beide vorsten moet zeer treffend geweest zijn. De aartshertog heeft van den sultan ter gedachtenis prachtige geschenken waaronder drie schooiae paarden en drie gedamasceerde sabels, ontvangen, terwijl hij hem in persoon eene arabische spreuk, die het genoegen uitdrukt dat er in ligt om aan anderen uit het onze mede te deelen en die in eene prachtige gouden lijst gevat Was, heeft ter hand gesteld. Prins Adalbert van Pruissen is in gezelschap des aartshertogs afgereisd. Prins August was reeds eenige dagen vroeger vertrokken. Prins fVillem van Pruissen broeder des konings en hoogst- deszelfs gemalin bevinden zich thans in de vallei van Ilirschberg «n drageu met veel liefde zorg loor de onlangs uit het ZiUerthal verhuisde tyrolsche protestanten. Naar men verzekert, is Z. 3ML de koning voornemens aan genoemde uitgewekenen in de aan-, slaande ler.te een bezoek te geven. De graaf Depestre, adjudant van M. den koning der Neder landen 4 is alhier aangekomen. Men meldt uit Weena» van den 28 October het volgende E.-n crimineel proces, hetwelk alhier aanhangig is, tijekt de al gemeene aandacht lot zich. De persoondie geregtelijlc vervolgd wórdt de graaf Joseph van EslherhazijHij wordt beschuldigd een agent van policie, die ergens als schildwacht geplaatst was, met %ijn paard te hebben overreden. Dit geval heeft reeds in het voorjaar op de wandelplaats het prater plaats gehad doch daar de schuldige afwezig is geweest zijn de vervolgingen gestaakt. De raad (senaat) van beschuldiging heeft eenparig de arrestatie van den graaf bevolen. Een certificaat der geneesheerenverklarende dat de beschuldigde ziek is heeft de arrestatie doen uitstellen-, en voorloopig wordt hij door dé policie in zijn huis brwaakt. Op aanzoek van de familie van dea beschuldigde heeft de keizer me- dedeeling der stukken gevraagd, en heeft dezelve aan het onderzoek van het ministerie van justitie onderworpen. De uitspraak is ge weest dat de raad van beschuldiging van Weenen gestreng naar de wetten was te werk gegaan. De keizer heeft de stukken aan dien raad terug gezonden, den ijver erkennende welken dezelve, zonder onderscheid van persoon, in de handhaving der wetten, had aan den dag gelegd bevelende tevens, dat de vervolging zoude worden voortgezet. De daad erkend zijnde., als hebbende de graaf met zijn paard den agent overreden zonder hem echter van be lang te bezeeren zoo is bet waarschijnlijk dat hij ten minste tot een jaar gevangenisstraf zal worden veroordeeld en dat de keizer, die straf in een jaar verbanning zal veranderen. In de nabijheid van Passau had des namiddags van den 27 October een verschrikkelijk ongeluk plaats In eene daglconers wo ning bij Salzweg brak vermoedelijk door het te heet Stoken van den oven en daardoor ontstane vlamvatting van het vlas, waarmede het houten huis gedekt was brand uit ön oogenblikkelijk stond het in volle vlam zoo dat de zes kinderen van 3| tot 10 jaren en van verschillende ouders die er zich in bevonden om zich te warmen zich niet redden konden eene vrouw van 56 jaren deed eene poging om een meisje van 10 jaren dat in het voorhuis was, te redden maar boette dit met haar leven ook de eigenaar der woning Gregor Langwaagde zich naar binnen om de kinderen te redden en bragt het bewuste 'meisje naar buiten maar beiden waren zoo verbrand dat het meisje nog des avonds en Gregor Lang den anderen morgen overleden. De lijken der overige vijf kinderen en van de bejaarde vróuw zijn vreesselijk verminkt van onder de puin gebaald. G R O O T-B R I T T A N ft I E N. Londen den 8 November. Het Noord-Amferikaausch congres zou, volgens brieven uit Washington van den 7 October, dan 16 dier maand geadjourneerd worden. Het huis der representanten had na voorbeeldeloos lange debattenhet ontwerp van den senaat goedgekeurd, om de uitbetaling aan de onderscheiden staten, die den 1 October uil de algemeene schatkist bad moeten geschieden niet plaats te doen hebben. Men kende nu de briefwisseling tusschen den Noord Amerikaan- schen secretaris van staat en den Texiaanschèn gezant, over de qaestie der inlijving van Texas in de vereenigde staten gehouden. Er blijkt uil dat de regering dezer laatste alle verdere onderhan delingen des wegeronduit heeft afgeslagen, zoo lang de oorlog tus schen genoemd gewest en Mexico voortduurt. De gezant beeft zich daarover zeer gebelgd getoond. Guildhall waar de koningin van Engeland den 9 dezer zou onthaald worden door den lord riiajor en de sherifs van Londen is een gebouw waarin nadat sedert den jare iSon door sir John 8haw daar eene kerk gebouwd is alle groote feestmaaltijden gehou den worden. Deszelfs ruimte is toefeikénd om 7000 personen te ontvangen, de zaal is i5ï voeten lang, 5o voeten breed, 55 voeten hoog en hare muren zijn 5 voeten dik. Bij het gastmaal' in Junij 1814 aan den prins regent en den vreemden monarchen gegeven* heerschten eene zoodanige weelde en pracht als met geld en vernuft slechts mogelijk is daar te stellen. Er werd in vaatwerk gediend waarvan de geldswaarde meer dan 200,000 p. sterl. beliep en de kosten van het gastmaal bedroegen 25,000 p. sterl. Zeventig jaren zijn verloopen sedert een koning van Engeland den feestdisch van eenen lord-major met zijne tegenwoordigheid heeft vereerd ook is het verschil der kosten van de drie laatst gehoudene koninklijke maaltijden opmerkenswaardig. In het jaar 1727 at George met zijne gemalin bij den lord major en het gastmaal kostte 4^89 p- st. 4 sh„ In het jaar 1761 werden George IIIzijne gemalin «n de leden van het koninklijk gezin door den lord major ©nthaald en de kosten be droegen 6989 p. st.5 sh. 4 p« terwijl de kosten van het banket door George IVdestijds prins regent, en de vreemde monarchen bijgewoond a'5,ooo p. st. beliepen. Bij ieder dezer gelegenheden werd zoo heette het althans de grootste spaarzaamheid in acht genomen en men is nu zeer belangstellend te vernemen,, hoe boog de kosten ?an het aanstaande feest zuilen b«loopen»

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1