ADVERTENTIES. Openbare Verkooping. -y »1 de kerken dankzeggingen te laten doen Voor de nieuwe lauwe ren door de franscVie wapenen behaald. De generaal Vallée heeft berigt dat de prins de Joinville in «eer goeden welstand bij de armee aangekomen is, en dat de hertog de Nemours zich mede welvarend bevindt. De generaal Damrémont is door een vijandelijken kogel getroffen, terwijl hij zich bezig hield met te zien of de bres bruikbaar was en orders gaf' om den Volgenden dag storm te loopen. De koning heeft bevolen dat het lijk van den generaal Damré mont in het hotel der invaliden begraven zal worden. Op last des ionings zal ook een standbeeld van dien generaal voor het museum van Versailles worden vervaardigd. Weldra zal er eene lijkdienst worden gevierd ter eere van de dapperen die voor Constantine het leven hebben gelaten. De inneming van Constantine is na de verovering van Algiers het grootste wapenfeit in den afrikaanschen oorlog en eene gebeur tenis van te meerder belang omdat zij liet sluiten van een eerlij ken en bestendigen vrede mogelijk maakt, die het hoofddoel van bet tegenwoordig ministerie schijnt te zijn. De bladen welka ge woonlijk de taal der regering spreken uiten da hooudat men Constantine zal behouden omdat die plaats groote voordetien voor den handel en voor de marine opleveren en eene zoo nuttige als roemrijke bezitting voor Frankrijk uitmaken zal. Den 26. Het officiële berigt van den generaal Vallée, wegens de vermeestering van Constantine, beheht in substantie: o De dadelijks aanval heeft 4® uren geduurd, en de tegenstand is zeer hardnekkig geweest. Ons verlies beslaat uit 97 dooden waaronder 1 5 officieren en 45o gekwetsten. De generaal Perregaux is door een geweerkogel aan liet hoofd gekwetst doch dit heeft hem niet genoopt zich aan de dienst te onttrekken. De kolonel Combes is gesneuveld een andere kolonel is zwaar gekwetst. De prins bevond zich aan de zijde van den generaal Damrémont tpen deze sneuvelde. De orde is dadelijk hersteld. De muzelmansche bevolking begon zich weder te vertoonen en keerde naar de mos keeën terug die onder eene gestrenge bewaking waren gesteld. Men heeft veel garst en tarwe gevonden. Het leger is voorzien maar het ontbreekt a3n vleesch de generaal Vallée vermeent ech ter naar aanleiding van hetgeen hij ziet gebeureu dat de markt die voor de poorten der stad wordt gehouden spoedig door de naburige stammen in de ruimte zal worden voorzien." Men zegt, dat de troepen viermalen zijn afgeslagen, en dat de vijfde storm gelukt is. Het aantal der gesneuvelde Arabieren wordt op 6000 begroot, vermits de verbitterde Franschen in de hitte van het gevecht geen kwartier gaven. Aclimet bey heeft niets tot ont zet ondernomen, en is met zijn leger naar de zijde Van de woestijn geweken Men verkondigt, dat van hier last is gegeven, om Constantine bezet te houden. Eene voortdurende bezetting van dei) grond tusschen die stad en de zeekust schijnt intusschen aanzienlijke kos ten te zulleu na zich slepen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage, den 29 October. Uit Delft schrijft men ons om trent de plegtige begrafenis het volgende: «Heden juist achttien jaren geleden dal H. K. H. de hertogin douairière van Brunswijk Lunenburg's konings beminde zuster met groote statie io den koninklijken grafkelder binnen onze muren werd bijgezelmoesten wij het leed ondervinden dat Neêr- lands dierbare Koningin plegtstatig alhier werd ter aarde besteld. Met al hetgeen reeds omtrent den stoet bekend geworden is zal men geene nadere bijzonderheden dienaangaande opgeven. Alleen kan men meldendat de militaire diensten in en buiten deze stad naar eisch werden waargenomen door de Delftsche schutterij, de rijdende artillerie en de artillerie nationale militie alhier in bezetting liggende benevens het grootste deel der van Leiden alhier aangekomene 17"^ afdeeling infanterie. Van den grooten toevloed van aanscbouwers allerwege kan niet te veel gezegd worden bij zonder uit Amsterdam Leiden en Botterdam had de grootste toe loop plaats. Langs den geheelen weg, welken de trein van 's Gravenhage naar Delft voorbij trekken moest, bevond zich eene talrijke menigte. Onder anderen had men op de landerijen allerlei rijtuigen geplaatst Welke van binnen en buiten vol met toeschouwers waren terwijl zich langs een groot deel der Delftsche vaart eene rij schuiten en vaartuigen bevond welke met aanschouwers waren opgepropt. Op de Nieuwe Markt had men voor verschillende huizen stellaadjen op- gerigt, die insgelijks vol bezet waren dat ruime plein was zoo ge stampt vol dat men zelfs van de zolders der huizen gebruik ge maakt, en de woningen van de dakpannen ontdaan had, om ook daaruit aan zoo velen het gezigt der statie te geven. Zoodra het lijk in het graf gesloten was hield het klokkengelui alsmede ook het lossen van het geschut in Delft en 's Gravenhage op en keerden Z. M. en de Prinsen dadelijk naar 's Gravenhage terug. Ook de aanzienlijke personen tot den trein behoorende verlieten in de voor hen bestemde rijtuigen welke vooral te dien einde naar Delft gereden en op de markt geplaatst waren, onmiddellijk onze stad. De rijtuigen van het hof, die tot den trein behoord hadden, benevens de grenadiers en kurassiers namen daarna in behoor lijke orde, den terugtogt naar 'sGravenhage aan waarmede deze droevige plegtigheid een einde nam. De poort onzer stad door welke de trein binnen kwam was even als de barrière der stad 'sGravenhage, geheel met zwart en wit omhangën. Bovenaan prijkte een toepasselijk opschrift. De trommen en trompetten van 2e schutterij, grenadiers, artillerie en infanterie, benevens van de rijdende artillerie en kurassiers als ook de degengrepen der officieren van alle wapenen, waren met zwart floers omtogen; de officieren droegen bovendien zwarte strikken om den arm. Ook de vaandels der verschillende wapenen waren met floers bedekt en werden niet om hoog maar op den schouder gedragen. De degens geweren en de sabels werden onder den arm en alzoo naar beneden gedragen." De heer D. van der Keilen, graveur aan 'sRijks Munt, te Utrecht, heeft op den dood van H. M. de koningin der Nederlan den een gedenkpenning vervaardigd. De voorzijde stelt voor het Nederland, in eene bedroefds houding, leunende tegen éene graf tombe waarop de voorletters Van den naata Harer Majesteitmet de eene hand legt zij eene cypressenkrans op de tombe met de &h- dere houdt zij eene met rouwfloers orühangene lijkurn omvat. Het randschrift is: multis flibilis occIdit dat is: zij overleed dooi' velen betreurd. De tegenzijde bevat in eenen krans van 62 starren zijnde de reeks van jaren door H. M. bereikthet volgende op schrift: freder1ca miisa widhelaiina reg1na neerland'iae nata die XVIII kovembris MDCCLXXIV, mortua XII OctoerIs MDCCCXXXVlI dat isfrederica louisa vvilhelmina koningin der Nederlanden ge boren den 18 November 1774, overleden den 12 October 1837. Deze penning is te bekomen aan de depots van 's rijks gedenkpenningen, te Amsterdam bij den heer Jeroniriio de Vries, te Leül?lk,bij den heer P. O. van der Chijste 's Gravenhage bij den 'heer AAvan de Kasteelete Utrecht bij den heer AII. van Zuylen en te Gro ningen bij den heer A. L. Wickers. Het dagblad van Luxemburg, van den 18 dezer, behelst het volgende: Ter gelegenheid van het overlijden van H, M. de koningin der Nederlandenzijn de schouwburgen en alle andere publieke Ver makelijkheden alhier gesloten en de klokken van alle parochiën zullen gedurende acht dagen een uur des morgens en een uur deï avonds geluid worden. De werkschool alhier voor behoeftige meisjes opgerigt, verliest in H. M. de koningin den groctslen steun. H. M. had deze nuttige inrigting onder hare bijzondere bescherming genomen en schonk elk jaar eene som voor het onderhoud vaa dezelve." Naar men wil is bij den britschen gezant aan ons hrtf dezer dagen uit Londen ontvangen een concept van het handels traktaat tusschen Groot Brittanje en ons land waarvan in de aanspraak des koni ngs bij de opening der staten Generaal is melding gemaakt. Zoo men verzekert zou dit traktaat allezins voordeelig voor Holland zijn voornamelijk omdat door hetzelve al de nog hangende vraag punten omtrent de geschillen van Ërigeland éri Bolland, nopens Java ten eenemale beslist worden. Volgens berigten uit Batavia van den 4 Ju 11j heeft hef schip Rhoon en Pendrechtkapitein A Schaap, de reis uit het Vaderland tot aar. Anjer in den buitengewoon korten tijd van 79 dagen geluk kig volbragt. Sedert was dat schip op hetwelk de heer Sc/iolteri van Oud Haarlem, president van het hoog geregtshof van Neérlandsch- Indid zich bevond te Batavia aangekomen. Hedea morgen heeft de weleerwaarde zeergeleerde heer de hofprediker Der moutin de Kloosterkerk eene lijkrede op vvijlea Hare Majesteit de Koningin gehouden in tegenwoordigheid vara. Z. M. den Koning, HH. KK. HU. den Prins en Prinses van Oranje, Prins én Prinses JFredetik der Nederlanden Prins en Prinses Al- bert van Pruissen Prins Alexander en Prinses Sophia. Hij had daartoe tot tekst genomen de laatste zinsnede uit den brief van Paulas aan de Romeinen Hoöfdst. II: vs. 29. PFiens lóf niet is uit de menschenmaar uit God." Het statige orgelmuzijk, hetwelk deze uitmuntende lijkrede voorafging, de plegtige gebeden, waar mede dezelve werd aangevangen en besloten de kieschheid en waar heid waarmede in die lijkrede aan de deugden der overledene Ko ningin herdacht werd maakten eenen zigtbaren indruk op alle toehoorders doch vooral op den Koning cVi de leden van het Ko* ninklijke geslachtdie daardoor'diep getroffen waren. Middelburg den 3o October. Heden namiddag ten 2 urén is 9 van de werf der commercie compagnie van deze stad, met .het beste gevolg van stapel geloopen het fregatschip de Phoenixgroot on geveer 5oo lasten en gebouwd door den schee pa-bouwmeester* F. Haverkamp, voor rekening eener reederij onder directie vaa de hceren Boddatrt co. alhier en is daarop dadelijk de kiel ge legd Van een schip van gelijke groottezijnde beide schepen be sterad voor de vaart op de Öost-ïndiè'n 172ste Koninklijke Nederlandsche JLoterij. VIJFDE KLASSE. N.° 20041 9115 Zevende Lijst. f 1000 - 1000 Achtste Lijst. N.° 5961 prem. f 200(1 De Notaris J. de KATER, Nz. zal ten verzoeke van COR-» N E LI S LELN DERTSE I1LOET, op Vrijdag den so November 1837 des morgens ten 9 uren voor deszelfs Herberg te Serooskerkeveilen en verkoopen 1 Schimmel MERRIEPAARD, oud 7 jaren; 1 dito RUI NP AARD oud jaar; 5 MELKKOE IJ EN, 1 tweejarige VAARS, i DRIELINGWAGEN, 3 KLOETSCHUITEN, WATERBAK, een partij MELKGEREEDSCHAPPEN, een MESTPUT van ongeveer 4° voeren «U hetgeen meerder zal wor den geveild. Op aannemelijke voorwaarden UIT DE HAND TE KOOP, om naar verkiezing te aanvaarden een tot allé ne ring geschikt hecht en sterk HUIS, groote TUIN en ERVE, aan de noordzijde van de Sint-Domusstraatbinnen deze Stad, Wijk D. n." 247 te bevragen bij C. BAL. Oude Haven. Bij J. van de VELDE OLIVIER is a 5} cents te bekomen PROGRAMMA der plegtstatige begra fenis van H. M. de KONINGIN, op den 26 October 1837, Te Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS en Zoon, Stadsdrukkers,

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 2