N°. 80. Z1ERI&ZËESCMË Vrijdag A*. 183ft COVRINT^ 27 October NIEUWSTIJDINGEN, DUITS CHLAND. ITALIË. Napels, den 5 October. Over de sedert lang ongestoorde stout- iheïdwaarmede dè zeerooverdie onze wateren ontrust heeft zelfs op de kust beeft durven landen behelfst ons officieel blad thans dé volgende bijzonderheden: «Een hoop rooversongeveer 6o man sterk is in den nacht vau den ai September in eene kleine boot aan de kust van Öiranto geland. Naar fferaelvë'r klee ding en wapenen te oordeelen schenen het Dalfriatiërs te zijn. Den tèersten aAnval deden zij op de naburige tolwacht de jonge bri gadierdie over den post bevel voerde, bleefna mbedigen te genstand, doodelijk gewond op de plaats. flierop begonnèn de Jróövers verscheidene landhuizen die door de welgestelde bewo ners dier landstreek gedurende de zomermaanden bewoond wor den te plunderen. De barbaarsche wijs waarmede zij deze roo- verijen pleegden, gaat tot in het öhgeloóïelijkebiinne hebzucht liet zelf de behoeftigste lieden niet in bezit van hunne arme klee ding. In het landhuis van den majoor Sauli, die juist afwezig was, plunderden sommigen van den hoop, wat hun slechts onder tiet oog viel terwijl anderen dreigementen uitstieten ën sabelhou wen ronddeelden waarbij Zij bok de echtgenoot en eénen zoon kwetsten: Soortgelijke schénddadert bedreven zij in de wóning van «enen priester en op het landgoed vèn den hertog i)an Scorrctno daar zij aan verscheidene personén wonden toebragten en zelfs het zwakkere geslacht en den weerloözen ouderdom niet verschoonden. Laatstelijk bragten zij nog Op Cenë wreede wijsden hofmeester van den prins Tricasé oni hals en plunderden deszeifs woning jgë- lieel en al uit. Toen de tijding hiervan in het dorp Tricase aan kwam werd er opgenhlikkelijk storm geluid en de overheid, van gendarmes en gewapende burgers verzeld snelde naar dat gedeelte dér klist maar ongelukkiglijk hadden zich hij hunne aankomst de booswichten reeds wéder ingescheept. De intendant der pro vincie nam terstond de noódige maatregelen om de kust tegen Verdfere önhéilen van dien aórd te beveiligen. !2. M. door esta fettes cn door de telegraaf van het voorval onderrigt gaf terstond de doelmatigste hevelen en zónd onder anderen een stoomschip van oorlog naar die wateren af, hetgeen des te noodiger was daar dezelfde rooveirs hordfe in den nacht Van den i3, eene tweede landing, hoeZeer vrbchtelbosbo de kust van Gagliano beproef den." Doo^ «lit artikel in het goüvernements-blad heeft men nu opheldering omtrent de iu het arsenaal opgemerkte drukte waar- Van men zich bij het Zwijgen der fègéringverscheidene dagen lang geene reden wist te geven zoodat de ongegrondste geruchten ontstonden. Op gelijke wijs wordt bok hetgeeh in Sicilië voorvalt geheim gehouden als waarvan ons blad nóg met geen enkel Vvoord gewag gemaakt heeft. Geen wonder düs Wanneer ook daarover zoo veel ongegronde en verzónnene berigten verspreid wórden. Die Italië en de Italianen kent zal dit ligtelijk begrijpen. De koning van Napels heeft zich den 6 dezer, aan boord eener stoomboöt naar Messina bëgevén waar men zegt dat hij «ene amnestie zal uitvaardigen naardien vele leden der aanzienlijkste familieb in den jongsten opstand begrepen zijn. Deze arünestie zou zich echter niet tot die misdadigers uitstrekken welke zich aan openbare gewelddadigheden en gruwelen hebben schiildig gemaakt. De fransche schepen welke zich tè Napels vertoond hebben schijnen werkelijk bestemd te zijn geweest om aan de kiagten van den gezant van Frankrijk aldaar, Wegens de hindernissen welke de van Toulon en Marseille komende schepen waren in den weg ge legd meerderen nadruk bij te zetten. Naar men verzekert zijn de opgekomen zwarigheden geheel vereffend, FnANKEOfeï den 21 October. In het groothertogdom flessen heeft liet hof, den 17 dezer den rouw aangenomen wegens het over lijden van Hate Majesteit de koningin der Nederlanden en zou den- zelven tot den 3o dragen. Men is in Saksen ongemeen ijverig werkzaam tot het daarsteK len van de ijzerbaan van Leipzig naar Dresden en men heeft alle reden om te gelooven dat deze baan, welke ruim i3 mijlen lang zal zijn omstreeks de helft van iS3g zal voltooid wezen. Men meldt uit Lutzen dat het prachtig gedenkteeken het Welk voor den groolen Gust/taf Adolf in da nabijheid dier stad wordt opgerigl den 6 November met veel plegtigheid zal ontbloot Worden. Over Petersburg heeft men berigt dat HH. MM. de keizer en de keizerin van Rusland benevens den grootvorst troonopvolger en de grootvorstin Mariazich laatstelijk (den a5 September) te Bachschisaraieene stad op het schier eiland van de Krimm be vonden. K. M. de keizerin is den 23 en de keizer den volgenden dag van Sebastopol daar aangekomen. HH. MM. zijn door de over heden door den tauriscben adel en de mufti's te paard ontvangen. Deze plegtige ontvangstte midden van een «liep groen dal het welk omgeven is van woeste rotsen moet een zeer schilderachtig tooneel hebben opgeleverd. Ter eere van het verblijf der vorstelijke personen zijn de stad en de omliggende gebelrgfen 's avonds verlicht geweest. HH. MM. hebben de godsdienstoefening der Derwischeo. bijgewoond het oude paleis der Chans en verscheidene andere merkwaardigheden in de stad en derzelver Omstreken die buiten gemeen schoóoe natuur tafereelen moeten opleveren beZigligd. Den 25 heeft de keizer, met den grootvorsttroonopvolger, te Se- bastopel de aldaar ter reede liggende vloot van de Zwarte Zee ia oogenscbouw genomen. Op hunne reis vsja Wosnesensk naar Odessa hebben Z. M. en de grootvorst den 16 te Nikolajef twee Op stapel staabde linieschepen, vin.no en 84 stukken, bezigtigd, en daar ook bijgewoond de inscheping van twee afdeelingen kozak ken welke naér de kaukasische ku3t bestemd Waren. Reedt sedert de bekende verhuizing der Salzburgers welke in de vorige eeuw plaats had, waren in verscheidene huisgezinnen te Zillerthal t in Tyrolbijbels en exemplaren van de Augsburg- sche confessie van vader op zoon overgegaan en evangelische over tuigingen van het eene geslacht op het andere ia stilte voortgeplant. Door de afwijking van vele godsdienstige punten wafeti in de laat ste jaren tusschen gemelde huisgezinnen fen de överigfe Roomsch- Itèkholijks inwoners vao Zillerthal zoodanige tweespalt gerezen, dat de eersten zich dit voorjaar gedrongen hébben gevoeld om uit hun midden een' gedeputeerde naar Berlijn te zenden om den ko ning te verzoeken hen in zijne staten op te nemen en eene ge meente uitmaken. De koning heeft in overeenstemming met de oostenrijksche regering dit verzoek toegestaan en hun de stad Schmiedebergin het district Liegniets, tot woonplaats aangewezen. Zij hebben daarop, na hunne vaste goederen verkocht, en de oosten rijksche toestemming verkregen te hebben, in de vorige maand hunne reize aangenomen. Zij zijn door de oostenrijksche overheid tot Lie- bau aan onze grenzen, vergezeld^ en aldaar door een' pruissischetl kommissaris overgenomen, die hen naar Schmiedeberg heeft begeleid, alwaar alles, door eene kommissie, onder voorzitting van de gra vin von Rideit auf Buchwalden door vriendelijke medewerking der inwoners, tot hunne ontvangst was voorbereid. Zij zijn over het algemeen in eenen meer of min gegoeden toestand aldaar aan gekomen. Het onderzoek hetwelk naar hunnen vroeger zedelijkea en godsdienstigen levenswandel is gedaan en de berigten welke over hun gedrag gedurende dc reis, en na hunne aankomst te Schmie- denberjzijn ontvangen, doen verwachten, dat zij zich de ver leende gunst waardig zullen maken en trouwe ouderdaneu Taa huunen nieuwen vorst zullen zijn. Preussis'clie Staats - Zeitang.) Üit Rome Wofdt dd. 10 October bhder anderen het volgen de geschreven. Naar het zich laat aanzien hééft de regering het. voornemen om alle takken des bestuurs eenige verandering te doen ondergaan tot dat einde zijn kommissiën benoemd om de wetboeken het krijgs- ên financtéwrzbn te onderzoekenmea schijnt met ernst de bezuinigingen te willen voortzetten en reeds zijn verscheiden amb tenaren die dubbele posten hadden van den eenen ontslagen. Van alle kanten komen hief weder reizigers aan die ten ge volge der cholera hetzij van hier geweken waren of door de kor dons belet werden herwaarts te komen. De cholera heeft hier op gehoudenalthans sedert eefgisteren is geen nieuw geval voorgeko men. De desïnfectie der stad is voor eene zekere som aanbesteed doch vreest men dat eene reiniging met rook eu chloor vau alle huizenwaar zieken of dooden geweest zijn menigeen borstkwalen zal berokkenen. Gedurende de acht maanden dat de cholera met meer of min der hevigheid te Berlijn heeft gebcerscht zijn er 3,095 personen van dezelve aangetast eu 1,819 aan de ziekte overleden. Door el kander gerekend zijn er alzoo dagelijks 55 ziekte- en 3i sterfgeval^ len geweest. Te Munchen zijn tegenwoordig een aantal militaren die on langs uit de grieksche dienst werden ontslagen en naar hün vader land zijn terug gekeerd. Deze lieden moeten in grooten slaat van behoefte verkeering en van alles ontbloot zijn terwijl Zij zich zeer beklagen over hun lot gedurende hun vierjarig verblijf iti Grie kenland. H. D. H. de vorstin-weduwe van Reuss geboren prinses van Nassau Weilburg is den 10 dezer te Greiz de hoofdplaats van genoemd vorstendom in den ouderdom van twee en zeventig jaren overleden. De stadhouder van Bosnië Vedschi pacha heeft de oproerige bosnische kapiteinen in de Kraïn met kracht van wapenen tót hunnen pligt gebragt. GROOT-B RITTANNIEN. Londen, den zi October. Blijkens de jongste berigten uit Lissa bon van den 12 had het portugeesch bewind geweigerd aan het verlangen te voldoen van den Lisbon Mail, een in het engelsch vroeger aldaar uitkomend doch sedert verboden dagblad, op nieuw in het licht te laten verschijnen. Het verzoek van den britsche» gezant die de uitgave v.an dat blad had zoeken te bevorderen is mede van de hand gewezen. Deze uitgave werd daarom vooral door den uitgever en den gezant verlangdomdat zij daarin een middel meenden te zullen hebben om de belecdigingen welke

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1