ïf°. w. ZIER1KZEESCHE Hingsdag C O A». lSS?i A W T. 2® September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Is ekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen ter kennis van Je belanghebbende houders van Stads Ef fecten dat de commissie tot Amortisatie der Stedelijke gevestigde Schulden ©p Maandag den 2 October aanstaande, des middags in eene der zalen van hel Raadhuis zal overgaan tot de jaarlijksche uitloting van Effecten welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het bestaande plan met uitnoodiging aan iederen bouder van Effecten op de Stad, om bij die uitloting, des verkie zende, tegencWÓbrdig te zijn. Zierikzeeden 20 September 1837. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt.f Tér ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W, J. P. K R O E F. DUITSCMLAND. Frankfort, den t8 September. De commissie der scheepvaart maatschappij te Keulen heeft den 16 dezer, het volgende bekend gemaakt «De hier regtstreeks naar Londen in lading liggende schooner- brik der Rhein, kapitein Ottozal op Maandag den 25 dezer, hare lading sluiten en den 27 vertrekken. Daar de terugladirig in Londen reeds toegezegd is zal de tweede reis daarheen in den loop der aanstaande maand Novem ber plaats hebben en omstreeks dien tijd zal ook een ander schip regtstreeks van hier naar de Havannah vertrekken Dezer dagen is een plan in het licht gekomen om een' ijze ren spoorweg tusschen Bazel en Straasburg aan te leggen. Hetzelve vindt ook bij de kapitalisten dezer stad veel bijval eene alhier ge- Opende inschrijving is zeer spoedig volkomen. Den 10 dezer beliep het getal badgasten te Baden-Badea i3,8oo. De homocöpatiscbe leer en de geneeswijs door toepassing van het koude water, vinden in Beijeren meer en meer aanhangers, zoodat onlangs zelfs in de kamer der afgevaardigden van dat land bij gelegenheid der beraadslaging over bet budjet voor den genees kundigen dienst een voorstel is gedaan om eenen afzonderlijken post op het budjet te brengen opdat daaruit van regeringswege, een gesticht zou opgerigt worden waarin kranken naar gezegde ge neeswijs zouden verpleegd worden. Dit voorstel hetwelk vele ver dedigers vond is wel niet aangenomen doch de ministers hebben verklaard dat de regering, overtuigd van de belangrijke gevolgen, Welke uit die leerwijs voor de geneeskunst in het algemeen kunnen voortvloeijen reeds op onderscheidene wijzen proeveu van dezelve genomen heeft en daarmede verder zal voortgaan. De verhuizing der protestanten uit het ZilIertlial heeft reeds een' aanvang genomen. Reeds hebben onderscheidene afdeelingen derzelver oud vaderland verlaten, en men berekent, dal het ge heele getal 600 zielen zal bedragen. Zij scheiden van hunne land genooten zonder haat of wrok en vol van vertrouwen op eene ge lukkige toekomst. Hunne naburen betoonen medelijden. Hunne veste goederen zijn tegen hooge prijzen verkocht de koopers be- hoorennaar men zegt, alle tot den roomseh kalholijken gods dienst, zoodat geen vreemdeling zich in het dal en op hét gebergte zal nederzetten. De waarde der verkochte landgoederen bedraagt ongeveer i5o,ooo gulden. Zij nemen de reis over Saltzburg en Lintz, en de armen onder hen worden, zoo lang zij binnen de grenzen zijn door de oostenrijksche regering verzorgd. Van de poolsche grenzen wordtvan het begin dezer maand, geschreven dat de benoeming van eenen onderkoning van Polen sedert eenige dagen op nieuw ter sprake gekomen was. Men wilde weten, dat tot deze hooge waardigheid niet, gelijk vroeger beweerd werd prins Peter van Oldenburg bestemd was maar een jonge duitsche vorst, die door zijne echtverbindtenis met eene pruissiscbe prinses regtstreeks aan den keizer van Rusland verwant is. Men bragt met dat gerucht de zending van den luitenant-generaal, prins Michael Gortschukoff, naar Berlijn in verbaud en meende dat de keizerlijke familie bij de aanstelling van den onderkoning zich te Warschau zou bevinden en dat zij daar het bezoek der pruissiscbe prinsen en prinsessen zou ontvangen. Uit Mihalijfa in het graafschap van Zaled in Hongarye wordi geschreven dat men er den 19 Juïij ten half elf ure des avonds aan den gezigteinder boven de bergen gelegen tusschen Esseb Rendeck en Sumegh niet verre van het woud van Bakony eene ontzettende vuurkolom heeft waargenomen die zich van het westen naar het oosten uitstrekte en een gedruisch en geloei deed hooren even als die vau eenen storm in de verte dit schouwspel werd gevolgd door twee hevige elkander spoedig opvolgende, ont. ploffingen. Het natuurverschijnsel was zoo verschrikkelijk dat he£ niet alleen de bewoners der landstreek maar ook zelfs de huis dieren met schrik vervuld heeft. De ontploffingen zijn zoo hevig geweest, dat de aarde,er van geschud heeft. Het verschijnsel heeft slechts eenige seconden geduurd en na de ontploffing is alles ia .-duister teruggekeerd. Nabij Mihalijfa in Stiermarken, had men reeds den 5 Januarij een soortgelijk verschijnsel waargenomen. Hel blijkt thans uil brieven van Warschau dat al de ge ruchten welke wegens het aldaar heerschen van besmettelijke koort sen geloopen hebben valsch zijn. Volgens brieven uit Athéne is den bekenden overste Theo door Grimas, den 10 dezer, op koninklijk bevel, zijn degen afge- eischt en hij naar Nauplia vervoerd cn wel ten gevolge der aan- klagt wegens knevelarijen en wreedheden aan welke hij zich jegens de bewoners van Rumelië zou hebben schuldig gemaakt. Hij moest nu te Nauplia voor een krijgsraad te regt staan. Het ia arrest ne men van dat aanzienlijk partijhoofd, die bij de militairen zeer be mind is had tot het verordenen van maatregelen van voorzorg aanleiding gegeven doch alles is rustig afgeloopen. Er waren weder omtrent veertig familien van lasdverhuizers uit Rijn Beyeren in Griekenland aangekomen om akkers ter bebouwing te vinden doch de meesten daarvan misten de noodige gelden enr bouwgereedschappen. Bij voortduring werd er sterk geklaagd over de toenemende stout heid der zeerovers in de Middelandsche Zee tot wier beteugeling derhalve de grieksche en turksche autoriteiten vereenigd, maatre gelen hadden genomen. De invoering der conscriptie ontmoette sterken tegenstand endaar de Grieken evenmin vreemde troepen in hun land willen dulden als zelve dienen verkeerden de ministers in groote verlegenheid hoe zij een nationaal leger zullen vormen. Te Obergladbach in het hertogdom Nassau, is den i3 de zer een groot aantal woningen en schuren door een orkaan ver woest geworden en heeft het veldgewas zeer veel geleden. Brieven uit Konstantinopel van den 3i laatstleden, zeggen dat de Porie het voornemen gehad zou hebben om Husseyn-pacha. tot stadhouder van Tunis te benoemen doch daarvan weder had afgezien en aan den franschen gezant Roussin de verzekering gege ven dat in het béstuur van dat regentschap geene verandering zou plaats grijpen en dat het oogmerk der turksche regering geenszins was Frankrijk in eenig opzigt moeijelijkheden in den weg te leggen. De noord-amerikaansche ingenieur Rhodes onder wiens opzigt de onlangs van stapel gelaten oorlogschepen gebouwd zijn, had kostbare geschenken van den sultan ontvangen die op nieuw last tot het aanbouwen van negen schepen gegeven had. Te Smyrna had men berigten uit Alexandria volgens welke Me- hemed-Ali zich nog altijd op Candia ophield en er denkelijk tot de helft van September blijven zou daar het klimaat er een gun? stigen invloed op zijn gestel uitoefende. Den 21. Uit Hanover wordt van den 19 September het volgende geroeid Het feest van het honderdjarige bestaan der hoegeschool van Göttingen is eergisteren daar begonnen. Des morgens zijn de tot de hcogeschool beboorende personen benevens de overheden en de tot het feest genoodigden in statigen optogt naar de johannes- kerk getogen, alwaar eene plegtige godsdienst oefening is gehouden. Volgens de deswegens gemaakte schikkingen namen de studenten volks-getvijzeelke alfdeeling met het vaandel van het land waartoe zij behoorde aan den optogt deel. Z. M. de koning was bij deze godsdienst oefening tegenwoordig. Na afloop van dezelve is het corpus academicianbenevens de afgevaardigden van buitenlandsche hoogeschoien in de nieuwe academische gehoorzaal aan Z. M. voor gesteld. Aan den daarop volgenden maaltijd van de leden van het bestuur der hoogeschool en andere aanzienlijken, ten getale van 5o personen heeft Z. M. mede deel genomen gezeten nevens dea Alex. v. Humboldt en den prorector Bergman. Des avonds is ia de bovengenoemde kerk een fraai concert gegeven en was de stad prachtig verlicht. De feestviering is dien dag in volkomene orde en geheel naar wensch afgeloopen. Onder de studerende jongelie den heerschter» «ene zeer loffelijke orde en eensgezindheid. Ook de2^dagder feestviering (op den 18) is naar wensch afga» loopen. Het nieuwe academie gebouw is toen plegtig ingewijd. Z. M de koning is den 17; na het feestmaal, uit Göttingeu var- trokken, en heeft zich naar het lustslot Rotenkirchen begeven om, daar eenige dagen te verblijven. Te Rome heeft men den 9 September het officiële berigt ont vangen dat le Viterbo onlusten hebben plaats gevonden doordien een troep jonge lieden zich wilde verzeilen tegen het binnenruk ken der troepen. Ten einde aanhang te vinden hadden de weer' spannelingen het gerucht verspreid dat de soldaten niet uit Perugia maar uit Rome kwamen en de cholera onder de leden hadden het meerendeel der bevolking wilde echter geen deel nemen aan het verzet. Eene afdeeling gendarmen werd door de rustverstoor ders aangevallen doch zoodanig ontvangen en vervolgd dat zij twee dooden verscheiden gekwetsten en zeven gevangenen verloren in hunne vlugt slieten zij op eenige dragondersdie hen terder ui^.

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1