ZXERIKZEESCHE C O IJ R A I T, N°. 74. Vrijdag A°. 1857. 15 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. w. J. P. KROËF. NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-B RITTANKIEN. FRANKRIJK. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERJKZEE, ïijn voornemens op Woensdag den 20 dezer maand des middags tea Raadhuize publiek en aan den meestbiedenden op alsdan voor te Jezeu conditiën, te koop te veilen, de Aardkoopen van den grond* welke uit de Zoute gracht is opgedolven, liggende buiten de Zuidwelle en Nobel poorten dezer Stad, benevens eene partij brikken, waarvan de aanwijzing bij den Stads Architect kan wor den verkregen. Zierikzeedeii 6 September 1837. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, DUITSCHLAND. Frankförï den 8 September. Otnlrent de verdere reis des rus sischen keizers had men den 3o laatstleden te St. Petersburg de volgende beriglen: na te Dunaburg het arsenaal en de vestingwer ken in oogenscbouw genomen en revue over de troepen gehouden te bebben vertrok Z. M. den 16 naar Kowno waar hij insgelijks de troepen inspecteerde den prins van Warschau en andere krijgs bevelhebbers aari zijne tafel noouigde hel kostschool voor adelijke juffers bezocht en met eene gift van drie duizend roebels beschonk, terwijl bovendien die kweekelingen welke in zijne tegenwoordigheid vlug russisch lazen met kostbare oorsiersels vereerd werden. Eerst den 21 heeft hoogstdezelve de reis naar Wilna voortgezet, welke stad bij zijne aankomst prachtig geïllumineerd was, terwijl hij er met de grootste geestdrift is ontvangen. Sedert eenigen tijd zijn in de russische hoofdstad welgeslaagde proeven vau verlichting met draagbaar oliegaz genomen en is men thans bezig met het in werking brengen van een plan om baar verder geheel met steenkolen gaz te verlichten. De aartshertog Stephanuszoon van den oostenrijkschen aarts hertog Palatijn, is te Coblentz gedurende de manréuvres der ar tillerie en pionniers bij het springen van eene mijn door eeo steen aan het hoofd getroffen en ligt gekwetst geworden. In brieven uit Weenen wordt het gerucht wedersproken dat het bezoek door den hertog van Bordeaux in die residentie afgelegd een politiek doel gehad zou hebber.. I„ bét dorp Biere district Maagdenburg is den 16 laatst leden een hevige brand uitgebroken waardoor negen en tachtig woonhuizen en tweehonderd drie en zestig gevulde schuren in de asch zijn gelegd terwijl een mensch daarbij het leven heeft verlo ren. Z. M. de koning van Pruissen heeft dadelijk het voorbeeld gegeven om de orgelukkigen te hulp te komen hetwelk door vele bewoners der omliggende plaatsen is nagevolgd. De berigten uit Napels, zoo omtrent het afnemen der cho lera als omtrent den openbaren geest der inwoners luiden gun stig. De pogingen van eenige kwalijkgezinden waren door de krach lige maatregelen der regering en vooral door de rustige houding des konings verijdeld geworden. Het schijnt zicht te bevestigen dat «enige woelgeesten het plan gevormd hadden den koning van het leven te berooven die zich daardoor echter niet heeft laten neder houden van zich bij voortduring aan het volk te vertoonen of schoon eenige maatregelen van voorzorg in en nabij het paleis ge nomen waren. Ook te Messina en Palermo was de ziekte zoo goed al» geheel geweken. De napolitaansche troepen bleven Catana Syracuse en andere plaatsen bezetten, en voortdurend werden er lieden, die aan de laatste troebelen hadden deel genomensomtijd» tien of twaalf dagelijks door den krijgsraad ter dood veroordeeld. De stad Rome heeft, sedert het uitbreken der cholera, een zeer somber voorkomen daar alle aanzienlijken en ook velen uit den burgerstand zich van allen omgang met hunne medeburgers ont houden, en niemand bij zich toelaten dan die zich eerst aan eene berooking met chloor-gaz heeft onderworpen. Ook waren alle schooien en geregtshoven gefloten. Desniettegenstaande bleef de sterfte groot, en werden zelfs de afgezonderde nonnenkloosters niet Verschoond. De ijver der geestelijken was prijselijk, doch onder de artsen werden er enkelen gevonden die geene cholerakranken bezoeken wilden, waarom de regering had afgekondigd, dat de zoodanige* in het vervolg hunne praktijk niet meer zullen mogen uitoefenen. In Bohemen werden de bewoners van Scbullenbofen op den 17 dezer door een hoogst zeldzaam verschijnsel In verbazing gebragt. Groote scharen van ooijevaars wit met donkerblaauwe vleugels, zoo als de italiaanscbe en egyptische, kwamen in het Brabezower- woud oeërvliegen. Nog dien volgenden dag zag men achterblijverè die in kleine troepen, zuidwaarts vlogen. De houtvester aldaar, Chlistowshy eeu ~der uitgelezenste schutters had het geluk ia e'e'n schot vijf dezer vreemde gasten neer te leggen. Ervaren weerkun digen zien in dit verschijnsel de zekerheid van «enen zeer nabij zijn- den feilen winter. Berlijn, den 8 September. Van den 5 op den 6 zijn alhier 70 personen door de cholera aangetast en 3z daaraan overleden van den 6 op den 7, 81 personen aangetast en 4' gestorven. Over het algemeen verspreidt de ziekte zich in deze stad niet sterk, doch zij neemt echter niet af; waarom, even als in i836, alhier wederom gezondheids- of zoogenaamde beschermings commission zijn benoemd aan welke de verzorging van bijstand en geneesmid delen voor de mingegoeden opgedragen is. Te Dantzig heeft de ziekte bijna geheel opgehouden daarentegen heeft dezelve zich ook te Maagdenburg en Stettin geopenbaard waar dezelve vrij aanmer kelijke verwoestingen aanrigt. De hervormden uit bet Zillerthal in Tyrol zullen binnen kort bun Vaderland verlaten en over Bobeme de reis naar Silezië aannemen. Onder dezelve bevinden zich eenige gegoede lieden doch het meerendeel is arm en zal door de weldadigheid van on zen koning ondersteund worden. Zij zullen zich bij voorraad nabij Brieg nederzetten, tot dat de voer ben bestemde woningen in het fraai gelegene Erdmannsdorf gereed zullen zijn. Aldaar bevindt zich eene kerk welke hun zal ingeruimd norden. Hunne Majesteiten de koning en koningin van Beijeren zijn nevens de keizerin weduwe van Oostenrijk dezer dagen bij een togtje aan een groot levensgevaar ontkomen. Over eene hooge brug boven eenen snelvlietenden stroom rijdende, zijn de paarden van het rijtuig aan het hollen geraakt en de gevolgen daarvan wa ren niet te berekenen geweest had niet een hussaar der lijfwacht nog juist tijdig genoeg de strengen losgesneden, en aldus de konink lijke personen gered. Londen den 9 September. Tea gevolge van het aanzoek der protestanlsche ingezetenen van bet graafschap Sligo is eene kleine versterking vap policie-agenten uit Dublin derwaarts gezonden, om, personen en bezittingen tegen de ontevredenen te beveiligen. Ook heeft de onderkoning eene premie van vijftig ponden sterling uit geloofd aan hen die de moordenaars vaa Allen en Mac Kensie kunnen opsporen en aanbrengen. De bladen der behoudene party noemen deze maatregelen beuzelachtig en ver van genoegzaam. De visschers op het eiland Jersey zijn eergisteren in opstand geraakt, uit ontevredenheid over het op nieuw benoemen van den luitenant Spark tot opzigter over de oester visscherij. De hoofdman der policie en verscheiden andere personen zijn gedurende dit op roer zwaar gekwetst geworden. De regering van Chilidie thans met Peru en Bolivia in oor log 'is, heelt verordeningen uitgevaardigd, volgens welke neutraal eigendom, onder elke vlag, zelfs onder vijandelijke, zal geëerbie digd en de eigendom van de inwoners der vijandelijke landen door neutrale vlag gedekt worden. Ook is aan de schepen van neutrale natiën de vrije vaart op de vijandelijke haveis toegestaan met uit zondering van die welke door chiliaaDSche vaartuigen geblokkeerd worden en van die schepen welke oorlogsmaterialen aan boord mogten hebben. Deze toegevende verordeningen zijn zeer verschil-* lende van de strenge bepalingen door den zoogenaamden bescher mer van Peru, deri generaal Santa- Cr uz onlangs te dezen opzigte gemaakt. Ee» noodlottig en voorbeeldeloos ongeluk is op een' der ijze ren spoorwegen in Virginie voorgevallen. Eene reeks van verschei dene waggons, ruim 15o personen voerende, is tegen eene andere met koopgoederen beiadene wagenreeks aangeloopen. Daar beiden met eene suelbeid van 12 engelsche mijlen in het uur aanrukte, was de schok vreesselijk en het daaruit OnstaneMooneel ijzingwek kend. De wagens en rijtuigen werden vao het spoor geslingerd de reizigers uit de rijtuigen geworpen de meesten zwaar gekwetst en eenigen door den val gedood. Men zag hunne lijken op de zij den van den weg liggen. Dit ongelukheeft op anderhalve mijl van StofFolk plaats gehad welks inwouers aan de gekwetsten dt meest mogelijke hulp bragten. Parijs den 9 September. De afneming der cholera die men ziek te Marseille van de wederverschijning der mistral (zeewind) beloofde heeft werkelijk plaats gehad. Den 3 en 4 September is het getal der aldaar aan die ziekte overleden niet hooger dan tot 38 en 3a geklommen. De stoomboot Leopold II, te Marseille uit Napels aangeko men heeft bet berigt aangebragt dat de koning van Napels in aanmerking genomen dat door de ondervinding de niet- besmette lijkheid der cholera genoegzaam bewezen was, en dat de afsluitings- maatregelen nog tot niet anders dan tot vernieling van den handel geleid hadden bepaald had dat de quarantaine maatregelen ten opzigte van de cholera zouden worden opgeheven. Deze tijding

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1