!VT°. ZtERlKZEESGHE S$ingsdag A°. 1837. COüfi XN T.' 12 September BESTUREN en administratien. ISctificatie. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLANB. V V Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE, zijn voornemens op Woensdag den ao dezer maand des middags tea Raadhuize publiek en aan den meestbiedenden op alsdan voor te lezen conditiën, te koop te veilen, de Aardhoopen van den grond, welke uit de Zoute gracht is opgedolven liggende buiten de Zuidwelle en Nobelpoorten dezer Stad. Zierikzeeden 6 September 1837. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland, brengt bi] deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excelieutie den Opperhoutvester \oor de Noordelijke Provinciën öiet overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald, da! in deze Provincie, voor dit jaar, de Groole Jagt op Vrijdag der. i5 September aanstaande zal geopend zijn mits gaders datmet 'betrekking tot de lange Jagt op het publieke Jagt- veld in het 3de 4de cr' district is vastgesteld a. dal dezelve slechts tweemaal 's weeks als, in het 3^e district des Maandags en Vrijdt-es, en in het 4^e en Ötlc district, des Dingsdag en Vrijdags zal mogen uitgeoefend worden. b. dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mogen wor den gevangen. c. dat geen vereenigde Jagt met lange honden zal mogen ge houden worden en dat degenen welke die Jagt uitoefenen steeds 1000 ellen of ongeveer eene nederlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Er zal niet mogen worden gejaagd op gronden waarop de eogst nog niet zal zijn afgeloopen er. geen wild zal mogen worden ver voerd naar Provinciën alwaar de jagt nog niet geopend is, wor dende de eigenaren van privatieve jagten grenzende aan de zee of rivieren aandachtig gemaakt dat dezelve mede aan de zijde van deze wateren behoore» afgepaald te worden. Opzigtelijk de gemeenten in het 4de en district, buiten de linie der voorposten gelegen wordt de jagt slechts voorwaardelijk en tot nadere opzegging geopend zullende op het jagtveld in die gemeenten dè jagers steeds voorzien moeten zijn, behalve van hunne jagt-akte van de veiligheidskaart voorgeschreven bij des Gouver neurs Besluit van den 28 Junij i83i. Middelburgden 8 September 1R37. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBCJRCH. Frankfort, den 5 September. De courant van Malta meldt het Volgende Toen de cholera te Syrakuse uitbrak geloofde het volk aanvankelijk niet aan het bestaan van de ziekte, maar schreef de groote sterfte aan vergiftiging toa en de intendant de inspecteur en de commissaris van policie vielen als slagtoffers dezer onwetend heid. De krijgswet werd afgekondigd doch de troepen waren niet talrijk genoeg, om de buitensporigheden van de opgeruide menigte tegen te gaan. Een arme boer die men beschuldigde gift op de velden gestrooid te hebben en nog tien andere personen onder welken de kapitein van het lazareth en een priester werden op de markt doodgeschoten. Gelijke geruchten van vergiftiging waren te Catania versprridzonder daar echter tot bloedstorting aanlei ding te geven. Wijders werden de beamhie.. afgezet en de konink lijke wapens verminkt. Den 3o Julij werd de gele vlag het ba nier des oproers geplantdoch de rebellen die uit naburige plaatsen geen ondersteuning bekwamen moesten voor de ingezete nen uit de hoogere standen zwichten die de beambten weder iu dienst stelden en aan de troepen hunne wapens teruggaven (volgens de jongste tijdingen is zoo wel te Catania als te Syrakuse de orde hersteld.) Ten einde het misbruik ven sterken drank bij het opkomend geslacht tegen te gaan heeft ook de landraad van Gravenitz in de provincie Posen beschikkingen gemaakt ter oprigtiag van matigheids genootschappen waartoe aanvankelijk een districts-genootschap od der de schoolonderwijzers is tot stand gebragt. Het oogmerk van dit genootschap is de schooljeugd dcor woord en daad op de on gelukkige gevolgen van het drinken van gebrande wateren opmerk zaam te maken en dezelve tot plaatselijke genootschappen te veree nigen wier leden de plegtige belofte afleggen om geen sterketi drank te gebruiken. De onderwijzers zijn met grooten ijver tot zoodanig genootschap toegetreden zij hebben een bestuur van het genootschap opgerigtbestaaide uit vier onderwijzers hetwelk on der voorzitting van den landraad een statut voor het genootschap ontworpen heeft en de loopende zaken afdoet. De onderwijzers de leden van het districts-genootschap zijn geworden, zijn nu werk-* zaam geweest en hebben in hun schooldistrict de plaatselijke ge nootschappen onder de jeugd tot stand gebragt, en bovendien heeft zich hetwelk vooral belangrijk schijnt een niet onaanzienlijk ge tal van zondagsleerlingen uit eigen beweging aan de plaatselijke genootschappen aangesloten. Het getal der tot de plaatselijke ma tigheids genootschappen behoorende schoolpligtige kinderen en zon- dagsleerlingen bedroeg in de maand Mei -resp. io4i en 343 te zamen 1384en ^us verre zijn er slechts weinige gevallen voorgekomen dat leden van de plaatselijke genootschappen ontrouw aar) hunne belofte zijn geworden. Waar dit het geval was zijn meest de ouders oorzaak geweest, dat het geDOotschapskind van zijn loflijk doelwit werd afgetrokken. Om deze treurige tusschen- werking tegen te gaan heeft het bestuur' van het districts genoot schap besloten zich tot de geestelijkheid te wenden, en deze voor slag is de koninklijke regering daardoor te gemoet gekomen dat zij de dekaaen en superintendenten met de onderneming van den landraad van Gravenitz bekend gemaakt en uitgenoodigd heeft om dergelijke matigheids genootschappen waarvan er overigens reeds een te Tarnowo district Posen bestaat, op te rigten. Aaa Zijne Majesteit den koning is van de hemoeijingea van gemelden landraad ter beperking van het gebruik van sterken drank berigt gegeven t er» boogsldezelve beeft bij eene kabinets order van den 6 Augus tus zijne goedkeuring daarover gelieven te betuigen. Van den 2 tot den 3 September zijn te Berlijn aangegeven als door de cholera aangetast 87 personen cn aan dezelve overle den 66 perso nen. GROOT-BRITT ANNIEN. Londen,- den 6 September. UitSligoin Ierland heeft men thans de bijzonderheden eener afschuwelijke misdaad vernomen in de nabijheid dier stad, gedurende de verkiezing der parlementsleden, uit partijwoede gepleegd. Twee protestantsche vrijmannen uit het kerspel achonry met name Allen en Mac Kenzie, waren den 14 der vorige maand naar Sligo gegaan ora er hunne stemmen aan de conservative candidaten voor het graafschap van dien naam te geven. Daar zij echter niet in de stad aangekomen noch in hunne woonplaats teruggekeerd wafen werden hunne vrienden ongerust begaven zich op weg en vonden vijf dagen later de beide ongeluk- kigen, gebonden, geblinddoekt en met gebroken ledematen, aaa den weg liggen. Uit hun verhaal bleek dat zijnabij het dorp Cloonacoole, door een hoop menschen overvallen waren, die zich. vereeuigd hadden om de conservative kiezers te beletten naar Sligo te gaan. Deze hadden hen eerst mishandeld en toen in een huis gebragt, waar reeds een ander hunner vrienden bewaard werd, hen later gebonden en onder de uitjouwingen der verzamelde menigte ir» een pas gedolven diepen put geworpen waar men hen zitten liet tot de verkiezingen voorbij waren. Beide zijn twee da gen na hunne ontdekking aan de gevolgen hunner wondenen ont beringen overleden terwijl de derde kiezer zijn leven alleen daar aan te danken heeft dat hij ondanks zichzelven zijne stem aaa den ministeriëlen candidaat is gaan geven wat Allen en Mac Ken* zie geweigerd hadden. Over het algemeen wordt in de brieven uit Ierland sterk geklaagd over de mishandelingen en bedreigingen, waaraan degenen, die als aanhangers der behoudende partij te boek staan in onderscheiden graafschappen blootgesteld zijn. Ook schijnt er eene soort van af spraak onder vele arbeiders te bestaan om geen werk voor de protestantsche landeigenaars" te verrigten. De tweede brief van den heer Sharman Crawford aan O'Connell is thans io het licht verschenen en dient inzonderheid ten betooge dat de tegenwoordige ministers den lof niet verdienen hun door den laatstgenoemde toegezwaaid dewijl zij in weerwil hunner be loften nog niets wezenlijks voor Ierland hebben uitgerigt. FRANKRIJK. Parijs den 6 September. Gisteren is Z. K. H. de hertog van Nemours naar Afrika vertrokken. De prins van de Maskowa zoon van den maarschalk Neydie als kapitein bij de huzaren dient, zal den veldtogt van Constantino medemaken en bij den staf van den hertog de Nemours geplaatst worden. De prins de Joinville is den 16 Augustus met de Hercule te Gibraltar aangekomen waar hij met alle eerbcwijzingen ontvangen is. Z. K. H. zal Tanger bezoeken en vervolgens naar TenerifFe zeilen. De russische ambassadeur graaf Palilen heeft eene bijzondere audiëntie bij den koning gehad. De graaf is van Duitschland we dergekeerd waar hij de baden heeft gebruikt. Men verwacht elkea dag de ordonnantie tot ontbinding van de kamer der gedeputeerden te zien uitvaardigen. De kiescollegiea zullen tegen den 20 October opgeroepen worden.

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1