ZIERIKZEESCIIE 'A°-, 1837* C O IJ R A Tw BESTUREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. ïl» HJh? /Dingsdag 5 September Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien het Besluit van Z. Exc. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den lyden Mei jl. Provinciaalblad n.® 5a, houdende mededeeling der gearresteerde nieuwe Ir.structiën op het bereiden en keUren der Meekrappen en Mullen in dit gewest. Gelet op de Resolutie van Ueeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den uden dezer maand, n.o'6houdende wijziging van opgemelde Instructie ten behoeve der Keurkamer van Zierikzee. Brengen bij deze ter kennis van het publiek: ï.o Dat voor de aanstaande Teelt van i83£ te dezer Stede zijn be noemd *n beëedigd tot Keurmeesters C. Tromp de Heeren F. A. van Zandijk en J. P. van Borrendam en tot derzelver Adsisteiiteu l F. 3. Olivier, de Heeren C. dó Wit en l LPLe Sage ten Broek» 2.» Dat Keurmeesteren voor het keuren van ieder vat, zullen ge nieten zestig cents en voor de balen racin de helft van het keur loon per vat, terwijl voor de tweede keuring en verificatie van herkomst der merken en nummers welke alle vaten met mul len van welke sortering ook alvorens te worden verzonden moeten ondergaan hel keurloon is bepaald op vij f en twintig cents per vat. 3.° Dat de keuring der Meekrappen en muilen, als van ouds te dezer stede op de gewone dagen des Dingsdags en Vrijdags van elke week in den voormiddag zal plaats hebben vóór de keurkamer aan het lokaal van stadswaag. En zal deze worden afgekondigd en in de Stads Courant ge plaatst. Gedaanten Raadhuizeder Stad Zierikzeeden 3o Augustus ;83y. Burgemeester en Wethouders voom.d DE C RAN E, vt». Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. Mekendmaking BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, maken bekend, dat het kohier voor de Belasting op het Personeel van deze Stad, dienstjaar i83|,Litt. A nö. 2, op den 3i Augus tus jl.door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, is executoir verklaard, en op heden na afkon diging, wordt gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Di recte Belastingen te dezer Stede ten fine vao invordering. Zierikzee, den 5 September 1837. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezeiven De Stads Secretaris, w. J. p. KROEF. D U I T S C H L A N D. Berlijk, den 57 Augustus. Oiue staits courant deelt eenen brief mede den 21 Augustus door een' geneesheer uit Warschau geschre ven waarin men hel navolgende leest: «Gisteren vetnam ik hier, dat ook in Berlijn de cholera uitgebroken was. Wanneer dit wer lelijk het geval is zoo kan ik niet Dalaten u eenige berigten welke van het grootste aanbelang ïijn mede te deeien daar het Bog eenige weken zal aanloopen eer eene verhandeling over dit onderwerp het licht zal zien en ik niet gaarne de geruststelling welke men uit deze berigten zal kunnen putten, iemand onthou den wil. Ik heb, namelijk, bevonden, dat de cholera e«ne ge heel onbeduidendealtijd geneesbare ziekte is wanneer men haar niet verzuimt; op het juiste oogenblik genomen, zijn de eenvoudig ste middelen toereikend om deze ziekte te verdrijven. De cholera begint altijd, gelijk ik bereids tijdens de epidemie van 1831 bevon den en openlijk bekend gemaakt heb met eene diarrbée welke van 6 uren tot 4 dagen duurtwaarna eerst de ziekt, zich regt ontwikkelt. Deze diarrhe'e is soms met oprispingen neiging tot braken en eene beslagen tong vergezeld. Genezen wordt dezelve altijd, als de lijder zich dadelijk te bed legt, erne groole hoeveel heid aftreksel of thee van vlier (geene andere) drinkt, tot dat eene algemeene uitwaseming ontstaaten dit zweet vier tot zes uren aanhoudt waarbij gelet moet worden dat de zieke bij voorko mende behoefte tot stoelgangzich het noodige in het bed do® reiken om alle plotselijke verkoeling van het zweet te vermijden- Indien de voormelde gastrische verschijnselen de diarrhe'e vergezel len zoo mengt men in de vlierthee een braakmiddel uit een half drachma Ipecacuanha, doch nooit van braakwijnsteen, welke in deze ziekte altijd schadelijk is. Heeft men bij de diarrhe'e pijnen in clea buikzoo worden aromatische kruiden in eene pan droog over het vuur heet gemaakt en gedurig onder het zweten op den buik gelegd. Waar eene drukking van de hartkuil plaats grijpt, legt men eene mostaardpap op die plaats. .Bij deze eenvoudige behandeling bekomt niemand de cholera, ea van de 365 gevallen van dezen aard welke, in den loop der ziekte, mij in mijne bijzondere praktijk zijn voorgekomen, he.ft niet één de eigenlijke cholera gekregen. Ik zie de de tegenwerping van vele artsen te gemoet dat niet ieder, die, gedurende de heerschende ziekte, eene diarrhee heeft, daarom noodwendig de cholera moet krijgen. Deze aanmerking is waar; doch het grootste gedeelt. ja ten minste twee derde van hen die aan de diarrhee lijden be komt de cholera, wanneer men dien eersten staat verzuimt, en ieder zal liever eenige koppen thee willen drinken, dan het er op te laten aankomen, of zijn diarrhe'e niet welligt, zonder gevaarlijke gevolgen, van zelve overga. Eenige geneesheeren willen ook nu en dan een geval ontmoet hebben, dat de krankheid plotseling, z.a- der voorafgegane diarrhe'e den lijder overvallen heeft. Eene zeer zorgvuldige waarneming omtrent dit punt in het Cholerahospi taal hetwelk aan mijne leiding is toevertrouwd laat twijfel we gens de juistheid van deze bewering bg mii over; d.ch gesteld, dat Zij gegrond zij dan nog kunnen enkele gevallen onder duizen den aan het gewigt van de algemeene ondervinding geene afbreuk doen. Deze weinig, opmerkingen mogen ter geruststelling van u eu de u van nabij omringenden strekken- Den geneesheeren met wie ik in betrekking sta zal ik zoo spoedig mogelijk uitvoerigere ea meer wetenschappelijke mededeclingen doen waarin ik slechts door de noodzakelijkheid tot behoorlijke vervulling mijner menigvuldige beroepsbezigheden verhinderd worde. Frankfort, den 29 Augustus. Berigten uit Rome van den 17 Augustus melden het volgende: De cholera beeft zich werkelijk te Bome geopenbaard en in de laatste dagen eenige voortgangen ge maakt. De regering bewaart bet stilzwijgan en de policie blijft nog altijd aan afreizende personen gezondheids bewijzen afgeven. Mea schijnt het gerucht van het niet bestaan der ziekte te willen blijven begunstigen om bet volk door geene openlijke verklaring in on rust te brengen. Men verwacht eerstdaags troepen en als die er zijn zal men waarschijnlijk berigt van de waarheid geven. De la gere volksklasse is in den waan dat er pogingen tot vergiftiging aangewend worden. Een jonge Engelschman is daarvan reeds het slagtoffer geworden. Deze zag een zeer aanminnig kind bij eenige vrouwen staan, naderde hetzelve en wilde het iets gevem Daarop vielen die vrouwen als woedende hyena's op hem aan roepende: doodt den vergiftiger! De vlugt redde hem niet, de mannen ver volgden hem tnet* messen, en door eenen regen van steenen werd hij ter aarde geworpen. De vrouwen hadden in hare woede stroo gehaald, en wilden den reeds halfdooden verbranden, toen hetaau de toegesnelde gendarmerie nog gelukte, hem met geweld te ver lossen. Men bragt hem naar een hospitaal, doch twijfelt dat bij weder opkomen zal. De regering zal hoopt men eene afkondi ging doen om bet volk uit zijnen ongelukkigen waan te brengen. Te Spiers is den 2,5 dezer de viering van den verjaardag des konings van Beijeren door een groot ongeluk gekenmerkt na het afsteken van het vuurwerk bij het landen der verlichte schepen drong zich op de brug, waar de Spiers beek ia den Rijn stort, eene massa menschen zamen een gedeelte der brug stortte in ea een aantal menschen geraakten in levensgevaar een meisje van i3 jaren en een volwassen man kwamen om, de overigen werden, deels meer of minder gewond gered. Een zonderling voorbeeld van den sterken invloed der toon kunst die den dood der persoon veroorzaakte op wi« zij zulk eene buitengemeene kracht uitoefende werd onlangs door het tu- rïjnsch tijdschrift voor genees- en heelkunde vermeld. Een meisje van 28 jaren dus leest men daarin hoofdzakelijk die nimmer haar dorp nog verlaten of eenig concert gehoord had, was in i83/£ op een driedaagsch feest tegenwoordig, waar onder anderen gedanst werd naar de toonen van een heerlijk orebest. Zij gaf zich met bare geheele ziel aan het vermaak over en was in den volstea zin des wóords verrukt het feest nam een einde maar de in druk, welken de muzijk op baar gemaakt had verzwakte niet Hetzij zij at of dronk wandelde zat of lag, of zij bezig of zonder werk was immer waren haar voor den geest de onderscheidene stukkeu door haar gehoord elkander in dezelfde orde als waarin zij uit gevoerd waren opvolgende. Slapen kon zij nieten hare gehecle gestel geraakte in verwarring ten gevolge van dezen overheerschen- den indruk geneeskundige hulp werd bij haar ingeroepen doch niets mogt baten en het arme meisje stierf binnen zes maanden tijds zonder dat de buitengewone aandoening haar een oogenblik rust deed genieten tot zelfs in hare laatste oogenblikken hoorde zij de eerste viool nu en dan cdu' wanluidenden toou geven het-

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1