NEDERLANDEN. ADVERTENTIES. ftiündgèapïeli a at Mehertiêd Altalles id bet Yrêrk tal stellen, «sta den verflaauwing te overwinnen welke deze pacba sedert de laat ste mislukte tending van Sürim effendi naar Alexandrie duidelijk te kennen gegeven beeft. Bovendien moet de kapudan pacba van deZen togt gebruik maken om matrozen te pressen* Mehemed-Ali inoet bereids voor Rhodus geseind zijn docb het verzoek om aan land te stappen afgewezen hebben daar de pest sterk op dat ei land beerscht. Te Dresden bad men den gden dezer berigten uit Laibacb Volgens welke de koning van Saxen nagenoeg van zijne ongesteldheid genezen was en, zonder zijne reis verder voort te zetten, binnen "Weinige dagen naar zijne hoofdstad terug dacht te keeren. AchnieilFethi pacba laatstelijk turksch gezar.t te Weenen is door den sultan benoemd tot bijwoning van de groote manoeuvres der russiscbe troepen bij Wosnesensk. Te Konstantinopel vleijen aich velen dat keizer Nicolaast na afloop dier manoeuvres, die hoofd stad bezoeken zal. Den i6den. De berigten uit Napels van den 3de»1 dezer luiden ÏJog geenszins gunstig omtrent den staat van zaken op Sicilië. Den aden vvas het te Palermo rustig en was de sterfte tot 10 a i5 per sonen daags verminderd maar ®p andere plaatsen des eilands woedde de ziekte nog hevig en was het gepeupel aanhoudend in Oproer. Onjder anderen was dit te Syracuse het geval. De over-| heids personen waren vermoord de weinige troepen der bezetting; op de vlugt gejaagd de vesting werken en de stad in het bezit van bet plunderende graauw» Vurig vvenscbte men naar de komst van troepen tot herstel van de orde maar men voorzag dat dezelve een bardnekkigen tegenstand zouden vinden. Het 2de regiment Zwit sers was den 3den dezer te Napels gereed om op het eerste bevel de vroeger naar Sicilië vertrokkene troepen te volgen. Een der meest geachte duitsche dagbladen behelst een bijzonderen brief ait Palermo waarin na vermelding der verwoestingen, die de ziekte daar ter stede gemaakt heeft de volgende in de daad Ontzettende opgave voorkomt: «Wie zou gelooven dat, terwijl de toestand der stad zoo verschrikkelijk was te gelijker tijd gru welen gepleegd werden die alle begrip te boven gaan. Het graauw wedijverde in wreedheid met de wildste volken van Afrika ja bet snoet in de jaarboeken der geschiedenis opgeteekend worden, dat in de 19de eeuw in een europeesch land menschen-vleesch ge geten is. Kinderen werden levend gespiest en gebraden vrouwen en meisjes zag men aan de snoodste mishandelingen prijs gegeven de baar afgesnedene borsten werden aan de honden voorgeworpen indien het aan menscheu die dezelve verslinden wilden ontbrak! Hiernaar kan men het overige afmeten. Ik kan bij deze schriktoo- ïieelen niet langer stilstaan mijne hand beeft nog bij de herinne ring daaraan. Dank zij der Voorzienigheid dank voor de spoe dige hulp, die ons door het zenden van troepen uit Napels toe kwam» Het ouweder is nu reeds afgetrokken wij genieten nu eene weldadige rust. In de plaats van de moord bijl is nu het Zwaard der geregtigheid gekomen waaronder iedereu dag ettelijke hoofden zich buigen moeten." Volgens berigt uit Rome van den 5d«n maakte de cholera daar mog zoo weinige vorderingen dat het bestaan der ziekte door som mige genee'sheeren aan welke de regering zich aansloot nog be twist werd. Intusschen waren^ op bevel van den paus, een aantal gebouwen tot hospitalen ingerigt en van het noodige voorzien. Het was aan alle beambten zoowel geestelijke als wereldlijke alsmede aan de geneesbeeren heelmeesters, apothecars en alle kloosterlin gen verboden de stad te verlaten. De onbeschaafde volksmenigte geloofde nog niet aan het bestaan der ziekte maar schreef derzei ver verwoestingen aan vergiftiging toe men was dus niet zonder vrees voor bedenkelijke gebeurtenissen iogeval de ziekte eens mogt doorbreken. 's Gravenhage den it)1*»" Augustus. Bij koninklijk besluit van den i3t,en Augustus 1837, n". 4° 1 's bepaald dat aan de veeliou ders, welke, ten gevolge der sedert eenigen tijd heerscbende long ziekte, onder het rundvee, dusdanig vee hebben verloren, of, tot den laatsten December dezes jaars ingesloteo zullen verliezen te dier zake, uit het fonds van den landbouw eene tegemoetkoming zal worden verleend, tot een derde der waarde, waarop dat rund vee (kalveren van meer dan zes weken oud daaronder begrepen) volgens eene billijke schatting zal zijn of worden berekend; met dien verstande, dat deze tegemoetkoming in geen geval meer dan f 3o per beest zal mogen bedragen en onder bepaling, dat, voor zoo ver, wegens bet bedoelde vee of deszelfs uiterlijke bekleedse- len uit gemeld fonds aan de eigenaars bereids eenige vergoeding ihogt zijn geschiedhet beloop daarvan ia mindering der nü te verleerien tegemoetkoming zal strekken. Ter gelegenheid van de wedrennen, die onlangs in bet begin dezer maand te Aken gehouden zijn heeft, zoo als men weet een der paarden van den baron van Heeckeren van Enghuizen den prijs behaald op een ander paard dat tot dusverre steeds de overwin naar was, en zijnen eigenaar lord Seymour, reeds meer dan 125,000 franken beeft doen ontvangen. Een correspondent uit Aken dit vermeldende, voegt er het volgende bij, hetgeen ons belangrijk ge noeg toeschijnt, om hier te worden overgenomen: «Deze daad zaak bewijst veel in bet voordeel van de stoeterij van den baron van Heeckeren van Enghuizendie, gelijk men weet, bij Arnhem gelegen is. Deze overwinning heeft hier eene algemeene vreugde doen ont staan want het is blijkbaar, dat, sedert de baron van Heeckeren onze wedrennen bijwoont, zij weder drukker bezocht worden, het welk ook eenen gelukkigen invloed uitoefent op het toenemend aan tal der personen die zich van de baden in onze stad bedienen. Doch wij durven ons niet vleijen het volgende jaar denzelfden toevloed van bezoekers te zullen zien wantindien het algemeen in omloop zijnde gerucht zich mogt bevestigen dan zullen al deze voordeelen voor bet grootste gedeelte, naar u overgaan. Immers zegt men dat er in het volgende jaar Wedrennen in Holland zul len gehouden worden, en bet is natuurlijk, dat al de aanzienlijken die ditmaal door onze wedrennen naar herwaart! gelokt zijn zich t'.nr n begpv-n en vnn de baden te 'Scbevpningen gebruik maken." |dd Naar luid van brieven der beer en S Muller en P. tE. Korthali October :836 bij bet museum van natuurlijke1 historie té Leyden ontvangen bevonden zich die reizigers destijds te Banjer- massing op. het eiland Borneo. Hunne nasporingen van natuurlijke historie zijn met de beste uitkomst bekroond j en de döor hen bij- eengebragts verzaipeling is boven verwachting schoon en talrijk. Op meer dan aSo mijlen afstandsin het binnenland van Borneo hadden ztj brieven van het bestuur des Leydschen museums ontvangen en waren zij een schip wachtende om naar Java en vervolgens naar het vaste land terug te keefen. Zierikzee den 22«ten Augustus. Den i8deö dezer arriveerde te Vlissingen met het koninklijke stoomjagt de Leeuw Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, en nam Z. K. H. het drooge dok in oogenschouw vervolgens inspecteerde Z. K. H. het garnizoen dief vesting hetwelk op de paradeplaats geschaard stond waarna de gezamenlijke troepen voor hoogstdenzelven defileerden. Z. K. H. begaf zich daarna naar de werf van constructie, bezigtigde het fregat de Rijn en de in aanbouw zijnde. Scfiipdeurhet fregat Euri- dicede magazijnen, de werf van uitrusting en werkplaatsen, en is daarop aan boord van gemeld stoomjagt teruggekeerd. Z. K. Ha was over alles hijzonder voldaan en gaf onderscheiden malen zijne tevredenheid dienaangaandete kennen. Na Breskens, Ellewoutsdijk en Neuzen te Rebben bezocht, is Z. K. H. zafurdag morgen om 9 uren met de rijks stoombooteu Cerberus en Phoenixvan Vlissingen naar den Helder vertrokken. Onlangs Zijn te Londen de verslagen openbaar gemaakt van d« deskundigen, welke door het lagerhuis tot onderzoek van den Tun nel ondernemers bereids 180,000 p. st. eigen geld en een voorschot def regering van 72,000 p. st. uitgegeven hebben. De kosten voor het geheel worden op 554,000 p. st. gebragt zoodat er nog eene soni van 3o2,ooo p. st. vereischt wordt, welke waarschijnlijk mede door de regering zal worden voorgeschoten. De grootste breedte vaa den Teems, waaronder de Tunnel bereids gegraven is, beloopt xoi3 voeten. De grond is, ter plaatse alwaar de werklieden thans onder bescherming van het schild arbeiden, zoo kleinachtig,dat zij genoodzaakt zijn denzelven op eene bijzondere wijs toe te berei den en wel dusdanig, dat zij een kunst bodem door zakken met zand vormen. Aldus hebben zij thans i5o voet voor het schiW» Het gevolg hiervan is geweest, dat zij, in 66 weken, wekelijks slechts e'e'n tot drie voeten negen duim verder zijn geraakt ja zij hebben het in de laatste 12 weken te zamen slechts 3 voet 4 duim voorwaarts gebragt. De ingenieur Brunei heeft verklaard, dat het bij de volgende i32 voet, waarna de grond weder eenigzins begint te stijgen denkelijk niet spoediger zou toegaan. In 66 weken is men slechts omstreeks i3o voet gevorderd waarbij nog 10 voet uitgraving komen alzoo te zamen i4o voet. Wanneer de Tunnel gereed zal zijn begroot de beer Brunei de kosten om den Tunnel vrij van opper- of onderwater te houden niet boven de 3oo p. st* jaarlijks. Dit wordt echter als verre te min beschouwd. Men is tot hiertoe met deu Tunnel slechts van de zuidzijde voor waarts gekomen thans heeft men het ontwerp beraamd ook van den noordkant (van Middlesex) af te arbeiden ten einde alzoo het van de zuidzijde afgewerkte gedeelte te ontmoeten. Bij de schat ting der inkomsten welke men van den eens voltooiden Tunnel kan trekken heeft men tot grondslag aangenomen dat het getal voetgangers die over de Waterloo brug gaan gemiddeld i dage lijks 6500 bedroeg zoodat deze jaarlijks 10,789 p. st. opleveren terwijl de rijtuigen én paarden jaarlijks 2899 p. st. afwerpen te zamen alzoo i3,688 p. st. Daar nu gemelde brug 1,200,200 p. st, gekost heeftzoo bedragen de jaarlijksche ontvangsten niet veel over 1 ter. honderd van het kapitaal. Over de Londen brug gingen da. gelijks, in het jaar 1811 6182 karren en lastwagens, en 80,640 voetgangers; over de Westminster-brug gaan dagelijks 134,684 voet* gangers en 16,116 paarden en wagens, en over Biackfriars brug i5i,3ö7 voetgangers en 14,633 wagens en paarden. De gezamenlijke kosten voor de Vauxhall-brug beliepen tusschen de 25o en 260,000 p. st. térwiil men reeds 140,000 p. sf. aan eene steenen brug op dat punt verbouwd had alvorens men besloot eene ijzeren aan te leggen. Uit dit alles wordt de gevolgtrekking geput, dat de kosten tot afwerking van den Tunnel niet zoo ongemeen hoog ziju om dt - zelve te verhinderen. Trouwens, men hondt het er voor, dal 4e nationale eer der Britten eenigermate met die afwerking verbonden is* Heden overleed tot onze bittere droefheid MARGARE* THA CATHAKINA MARIA, oud 19 jaren 6 maanden en 10 dagen geliefde dochter van H. A. van IJSSELSTEIJN Zierikzee 4 en den 2o««r Augustus 1837. C. Ai W IJ N M A L E N. Dienende deze tot eenige en bijzondere kennisge ving aan familie en bekenden Heden overleed mijne harteliik geliefde Echtgenoot S U- SANNA JACÖBA ie SAGE ten BROEK, in den ouderdom van zeven *n twintig jaren aan eene hevige ziekte in het kraambed. D.' J. N. BOOM. Zierikzee, den 2i«en Augustus 1837. Bij B. W. VERMUNT, in de Lange Nobelstraat zijn voor de lyz'1» Koninklijke Nederl. Loterij te beko men HEELE en GEDEELTEN van LOTEN, Koop «n Huur, Prijs-Courantda Trekking begint op aanstaande Maan dag den 28s'en Augustus 1837. Te Zierikzee, bij de Wed. A. DE VOS en Zoos, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 2