ZIERIKZEESCIIE COCRA ST, Mtingsdag r f K°.59. A». 1897. 11 April NIEUWSTIJDINGEN. DU IT SC HL AND. r Fbinkforï dtn aJ«n April. Berigten uit Rijnbtjjercn melden dat de landverhuizingen naar Amerika in dit vroegjaar neder zeer talrijk beginnen te worden. Als eene der hoofdoorzaken wordt beschouwd de met eiken winter toenemende schaarsckte van hout. Uit Petersburg schrijft men van den i8den Maart: Het Verslag van den minister van justitie behelst de volgende opgaven betrekkelijk de russische regtspleging over i835. Bij dé criminele regtbanken is niet alleen het getal onbesliste zaken maar ook het getal der voor het gerigt gebragte aanmerkelijk verminderd. Onder de voor het gerigt gebragte bedroeg het getal vrouwelijke personen bet zevende gedeelte van het getal der mannelijke. Van de schul dig verklaarde personen werd het 4^st* gedeelte namelijk I3g4, tot zware straffen veroordeeld voor de koloniën en voor de miii taire dienst werd het vijfde gedeelte der schuldigen namelijk 9819 afgegeven; tot* mindere straffen werden 3arii5 veroordeeld,. Er zijn voorgekomen: moorden 49'1 zelfmoorden 4?° straatroove- yijen 3y8 vergrijpen tegen personen 2804» vechterijen 2g5z brand stichtingen i83g kerkroof 656, ketterij 785, diefstallen en inbra ken 29,748 bedriegerijen 1900 vernieling en beschadiging van eigen dom geweldadige bezitneming 1092, hout misdrijven 9737, onwet tige handel 962. Wat de verdeeling der misdadigers onder verschillende standen betreft, was het getal burgers in verhouding tot de overige stan den buitengemeen glooter werden meer kroonhoeren dao koeren tan landeigenaars voor het gerigt gebragtdoch meer van laatst gemelden tot zware straffen veroordeeld. Buitendien is nog bet groote getal der voor het gerigt gebragte vrije landlieden, en het buitengemeen klein getal van hen, die tot den monnikenstand be boóren op te merken. 'Gevajlcn van hoog verraad zqn er zeven voorgekomen. De zwaarste misdadfu werden gepleegd in de ge westen die aan den Ural, op de grenzen van Europisch Rusland, ia de nabijheid van Sibèrie gelegen zijn. De weg over den Sim pion r/ordt steeds gevaarlijker; en men boort bij voortduring van ongelukken gewagen, die door het veel vul dig neêrkome» van lawinen op gemelden weggebeuren. Op den Mont Cenis is de overtogt minder gevaarlijk, dcwiil de sneeuw vallen op dat gebergte zeldzamer zijn de brievenpost van Turin naar Geneve, welke dit gebergte moet overtrekken komt tot nog toe geregeld aan. Yan de servische grenzen wordt van den 18^n der vorige maand bet volgende geschreven: «Het zoogenaamde Servie maakt onder bet wijs bestuur van zijnen vorst, zoo wel'in de verstands ontwik keling zijner bewoners, als met opzigt tot de materiële welvaart, in der daad groote vorderingen. Over de scholen die sedert korte jaren hier in de omstreken zijn opgerigt, wil ik evenmin als over de oprigting van het gymnasium spreken daar dit reeds bekende daadzaken zij». De opvoeding, die vorst Milosch aan zijne jeugdige zonen den prins Milan en Michaëllaat geven kan echter een juist denkbeeld geven 111 hoeverre deze gebieder de belangrijkheid der scholen en de noodzakelijkheid eener wetenschappelijke opvoc ding waardeert. De grootste opofferingen schrikken hera niet af om aan zijnen zonen goede leermeesters te verschaffen. Binnen kort zullen de jeugdige prinsen eene reis door Europa doen, en hunne studiën aan eene duitsche hoogeschool voleindigen. Na de behar tiging van de belangen van opvoeding en onderwijs bekleedt bij vorst Milosch eene eerste plaats de zorg voor het krijgswezen. Het ]ang gekoesterde plan tot oprigting van eene servische akademie voor de artillerie zal spoedig ten uitvoer worden gebragt. De servische artillerie zal weldra dertig stukken geschut bezitten. Ook met opzigt tot het geneeskundig bestuur, zijn in den laatsten tijd aan merkelijke verbeteringen ingevoerd. In den vroegen morgen van den 29s1*» der vorige maand is in de armste wijk van Annaberg in Saxen ëen hevige brand uitgebro ken, waardoor ongeveer twee honderd huizen in de asch gelegden tusschen vijftien en achttien honderd inwoners van alles beroofd zijn. Twee menschen waren bij deze ramp omgekomen eu verschei den anderen werden nog vermist. GROOT-B RI TT ANN IEN. Londï* den 2<hn April. Zekere Macronc heeft een vlugschrift in het licht gegevenwaarin de wederzijdsche gevoelens, ten aan zien van het regt verstand van het traktaat van 1824, betrekkelijk de Taart tn den handel op Java en de verdere nedrrlandsctie volk plantingen in Oost Indië, worden uiteengezet en getoetst De schrij ver meant dat de uitlegging welke in Nederland aan dit traktaat Wordt gegeven, allezins gegrond ia op den letter-, zoo wel als op den geelt van hal gesloten Verdrag. Een der avondbladen, 'twelk wel niet als het gewoon orgaan van het tegenwoordige britsche mi nisterie kan worden aangemerkt, maar 'twelk toch doorgaans., in den geeat der bewindslieden wordt geschreven hecht zijnen zegel aan het gevoelen van den schrijver, en oordeelt, dat de bedenkin gen welke sedert eenen geruimen tijd, in het parlement en elders, ten aanzien van de thans in genoemde volksplantingen bestaande verordeningen, zijn opgeworpen, géenszins op de regtvaardiglieid gegrond zijn an derhalve niets goeds kunnen uitwerken «maar alleen (gelijk de schrijver daarbij voegt) moeten strekken om onn nog meer van eenen ouden bondgenoot te vervreemden welke buitendienreeds zoo vele redenen heeftom zich óver de han delwijze van de britsche regering te zijnen aanzien te beklagen." Eene nieuwe bankbreuk welke zich heden heeft geopenbaard, schijnt aan te duiden dat da handel zich steeds in eenea belem merden toestand bevindt. Eergisteren avond zijn de pakhuizen der heeren Creswick en Ryan, ia New Camptonstreetgraotendeels door brand vernield nn verscheiden belendende huizen zwaar beschadigd geworden. Te Liverpool is laatstleden donderdag brand ontstaan in bet gë- bouw der school voorde werktuigkundige wetenschappen, dat daar door grootelijke heeft geleden. -Onder de voorwerpen welke men heeft kunnen redden bcbooren etnigc antieke standbeelden van groote waarde. F R A N K R IJ K. Parijs, tie* i»*«n April. Men schrijft uit hét departement Jura van den 28^*0 het volgende: aVoor eenige dagen was de heer Jean Baptists Goissot met eenige werklieden bezigom de overblijfsels van de oude kerk ia de gemeente van Mout Sous Vau» drey weg te ruimen en vond in een der hoeken van het verwulf sel eene lange dennen kist, welke in stof vervloog, toen men de» zelve ia de lucht 'wilde brengen. In dezelve bevonden zich niet minder dan 4°>00° stukken munten uit de i4d* eeuw. Vele an dere muntstukken waren van zilver. Een der werklieden ziende, dat de heer Goissotin plaats van het werk voort te zetter»zijne zakken met deze munt vulde, deed hetzelfde; de anderen snelden ook toe en de schat werd grootendeels geplunderd. De maire die zulks ter ooren gekomen was eischte te vergeefs deze munten terugzeggende dat dezelve tot de gemeente behoorden«0 dat meri zich dezelve dus niet konde toeëigenen doch zijn gezag werd miskend en deze verbazende menigte muntstukken was spoedig verdwenen. Men heeft eenige van dezelve terug gekregen en in het museum van Lons le Saulnier gebragt. Deze zijn van de regeriog van Lodewijk X. en vati Philips F., x314 «322. Aan de eene zijde leest men Civis turonus of Parisius Ciris." Te midden staat het graf van St. Martin du Tours. Aan de keerzijde leest men Lodovicus Rexof Philippus Bex of' sit- nomen Domini benedictum: in het midden van deze laatste munt staat een kruis. Eenige dezer munten zijn van.de graven van Bourgondiën men leest er de woorden op: Biirgundiae comes." Men heeft opgemerkt dat men voor 4 jaren een gelijken schat met oude munten !e Clairvaux heeft opgegraven in de fondemcuteu van het oude Karmeiiter klooster. Uit Ghateauroux (departement de 1'Indre) schrijft men vaat den ag'tea Maart Eene gebeurtenis welke in al hare omstan digheden de geschiedenis van den mijnwerker Dufavel doet herin neren die 14 dagen lang in eenen put nabij Lyon begraven is ge weest heeft thans plaats gehad in de gemeente Fiére la Rivièrë. Een metselaar, Sieren Billard genaamd, begaf zich den27*1*11 Maart in eenen niéuwen put van 1 3o voeten diepte, ten einde den» zeiven inwendig te onderzoeken. Op eens, zelfs voor hij den lad der kon grijpen of om hulp roepen stort het bovenste stcenwerk naar beneden doch door een gelukkig toeval wordt de massa stee nen op een' afstand terug gehouden en maakt eenen boog of ver wulfsel van 3o voeten boven zijn hoofd zonder dat hij door de vallende steenen gekwetst wordt. Op het gerucht vae de instorting, snellen vele werklieden toe, en, ofschoon geen hoop hebbende om deil ongelukkige te redden haasteden zij zich het bovenste gedeelte dér puin en steenen weg te ruimen. Op eene zekere hoogte geko men hoorden zij een geroep waaruit zij bemerkten dat Billard leefde: Ik zie wel," zeide hij dat ik een verloren man ben*, doch ik heb niets te lijden en ik kan vrijelijk adem halen. Men is ijverig werkzaam om Billard, zoo mogelijk uit zijnt onderaard se he gevangenis te redden waartoe veel beleid wordt gevorderd." Den 3den. De admiraal Boussinwiens aanstaand vertrek naar Konstantinopel door de dagbladen was aangekondigd zal eerst over drie maanden derwaarts reizen. Men heeft sedert eenige dagen door geheel Pari}* een oproe rig liedje verspreid dat de Luthêrienne genaamd is en eene hekeling bevat van het aanstaande huwelijk des hertogs van Orleans. Men zegt, dat er gisteren wederom, ter zake van Championeenige petr souen in hechtenis genomen Naar men zegt, zou de maarschalk Clauzel voornemens zgn als eenvoudig kolonist naar Afrike terug ta keeren. Den 4<I'n. Aan het slot van een artikel in ten dar ministeriële dagbladen waarin verslag wordt gedaan van Ven onlangs uitgeko men engelsch werk over de voortgangen van Rusland in het Oosten merkt toen op, dat gezegd blad er ver af ii eenige voordeden ook 1 voor Frankrijk Van eenen oorlog tusschen Engeland en Rusland (t verwachten en «ven min verlangt dat de 'invloed 'van 'het laatst* ,Si=

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1