It». 26a ZIERIKZEESCHE Vrijdag A°. 1837, COURANT* 31 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den i3d«° April des jaars 1887 del voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, of, bij deszelfs absentie door-één der laden van de Gedeputeerde StateD en in bijzijn van den Hoofd Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburgworden aan besteed Het herstellen van den tegenwoordige! straatweg tus- scben Zlerïkzee en Nieuwerkerk, mitsgaders het geschikt maken en verder met Klinkermoppeu bestraten van den weg tusschen Nieuwerkcrk en den oever van het vaar water Zijpemet het maken van een bouten Stijger ter laatstgcmelde plaats. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben zal boven en behalve aan het lokaal van het Gouverne ment der Provincie Zeeland, te Middelburgter lezing liggen te 's Gravenhagc in de voornaamste logementen en voorts op alle zoo danige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in de Provinciën Zeeland, Holland en Noord Braband, ter lezing gelegd worden. Gedurende drie dagen vóór de besteding zal de noodige aanwij sing in loco worden gedaan en voorts nadvre informatiën te be komen zijn bij den Ingenietir A. Calandte Zierikzee, en bij den Hoofd Ingenieur S. Tierenste Middelburg. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN V8EDEMBÜRCH. Frankfort, den 24st,n Maart. Bij besluit van den y^en dezer beeft Z. M. de keizer van Rusland de bestaande verdeeling van het ko cingrijk Polen in Wojewodscliaften (provinciën)districten enz. af geschaft, en bepaald, dat de Wojewodschaften voorlaan (even als in Rusland) gouvernementen zullen heeten en de poolsche benamin gen der provinciale overheden door de russische vervangen zullen Worden. In een onzer nieuwsbladen leest men het volgende: «Volgens de jongste berigten uit Oost Indie schijnt het dat in het westen aan de zijde van Bombay, een (engelsch) legercorps wordt bijeen getrokken. Deszelfs bestemming is nog onzeker. Eenigen gelooven dat bet gerigt is tegen Rundschil Singh, die in vergevorderden ouder dom nog bet 'dwaze voornemen zou hebben opgevat, om met de Engelscben oorlog te voeren. Maar andartn verklaren dit voor ge heel ongegrond, en men vermoedt derhalve, det het urmée-corps voor zekere mogelijke gevallen naar de perzische zee-golf bestemd is, om zich daar op eenig punt te vestigen." Onze dagbladen maken met zekeren ophef gewag vau bet uit vladen eener bewegende krachtdie met voordeel boven de wer king van den stoom op ijzeren spoorwegen zou kunnen toegepist worden. Deze uitvinding zou gedaan zijn door den heer [lapp te 3ezer stede; waarin dezelve bestaat, wordt niet gemeld. De aardbeving van den i dezer is ook te Brünn en te Linz in vrij hevige mate waargenomen en uit Istrië verneemt men dat aldaar den iswn dezer maand sterke schokken van aardbeving ge vocld zijn. Volgens brieven uit Berlijn was men daar wel niet zonder ongerustheid voor de mogelijke gevolgen ven bet in beslag nemen der engelsche schooner Kixendaar noch de engelsche «och de russische regering bereid schenen op dit punt toe te geven doch hoopte men tevens dat de bemoeijingen der andere groote hc-ven vooral die van bet oostenrijksebedat zooveel belang heeft bij de instandhouding van bet turksebt rijk «ene vredebreuk zonden we ten te voorkomen. Men beweert, dat van wege onderscheidene duitsehe rege ringen vertoogen aan de duitsehe bondsvergadering gedaan zijn ten einde dezelve over te halen om wegens de spoedige vereffe ning van bet hollandsch-brlgische geschil en* ernstig woord te laten booren. De onzekerheid waarin men te dien opzigte gela ten wordt, verstrekt de meest duitsehe staten tot nadeel, en maakt het schier elke regering ten pligtom alles aan te wenden ten •inde in dezen .op een effen voet te geraken. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de verloving van prinses He lena van Meckelenburg met den hertog van Orleans in de hoogere kringen aldaar reed» half officieel is bekend gemaakt. Men verhaalt er bij dat de priests baren bruidegom zoo veel genegenheid toé* draagt dat zij bijna van haar zelve was geraakttoen de aange knoopte onderhandelingen door familie betrekkingen schenen te zul len afgebroken worden. In die bijzondere gesteldheid had men zich tot cenea boogen persoon te Berlijn gewend, die, de juiste inspraak van zijne diepe gemoedelijkheid volgendebet bedoelde huwelijk niet alleen goedgekeurd maar ook op zich genomen bad, om de zaak bij een noordsch kabinet in orde te brengen. Bijzondere brieven uit Berlijnvan den a1 Maart, behel zen bet volgende: »Het gesprek van den dag loopt nu biet over de groote ntanoen- vres welke in den aanstaanden herfst bier zullen plaats hebben. Naar men verneemt zullen vier armée-corpsderhalve ruim 5o,ooo man bijeen komen en gedeeltelijk ten kamp in de nabijheid dezer hoofdstad betrekken. Onder de vorstelijke gastenwelke bij die manoeuvres verwacht worden beboeren ook de keizer en de keizerin van Rusland, en men zegt, dat ook een corps russische troepen van 6000 man daarbij tegenwoordig zal zijn. Reeds vroeger ia van de komst van russische troepen gesproken, maar toen schijnt dal plan hier geen bijval te hebben gevonden; welligt heeft de tegenwoor digheid van prins Karei in Petersburg daarin eene verandering te weeg gebragt. De zeer aanmerkelijke kosten van de verleden jaar te Kalisch plaats gehad hebbende vereeniging van pruissische troe pen met de russischezijn geheel door den koning uit eigene mid delen bestreden. De keizerin van Rusland wordt in Augustue bier verwacht j waarschijnlijk zal H. M. vooraf in Silezis of aan den Rijn de baden gebruiken. Prins Karei wordt tegen het mid den va» April uit Petersburg hier verwacht. Uit Rome schrijft men van den 16<ieu dezer: Sedert eenige dagen wordt bet Journal des Débals hier niet meer uitgegeven en is dit blad door de policie voortaan in alle koffijhnizeu verboden geworden. De oorzaak hiervan ligt waarschijnlijk in het onlangs in dat blad opgenomen paskwil wegens het verbieden der karnevals- vermakelijkheden alhier. In Mei of Junij aanstaande zal hier het feest «ener heiligverklaring in de Sb Pieterskerk worden gehouden, eene pltg'.ighéid die sedert het begin dezer eeuw niet heeft plaats gehad. Hen verzekert zelfs dat er in die maanden verscheidene ka- nonisatiën zouden geschieden doch iets bepaalds daarvan is nog niet bekend en men twijfelt er aan of er wel ligt tot meerdere zulke h eilige handelingen Zal worden overgegaan daar de onkosten daarvan op 100,000 scudi worden begroot." Men is steeds bedacht de wolven in Pruissen uitte Toeijen waarvoor premiën worden uitgeloofd. In het district Mariéhwer- der alleen heeft men in i836, 62 wolven gedood, waaronder 55 jongen, hiervoor zijn 3oa rijksd. aan premiën betaald. Parijs den zas'en Maart. Gisteren beeft de staatsraad met een parigheid van stemmen erkend dat de protestatie van den aarts bisschop van Parijs betrekkelijk den grond van het aartsbisschop pelijk paleis hetwelk het volk voor eenige jaren geplunderd en vernield heeft en welke grond Z. Em. terugvordertonbehoorlijk is. Dit besluit van den staatsraad is, zoo als gewoonlijk, in eene koninklijke ordonnantie opgenomen. Gisteren morgen reed eene vrouw uit de omstreken dezer hoofdstad met een karretje over de Pont Neuftoen een deur waarder vergezeld van geregtsdienaars haar verklaarde dat hij het karretje en hel paard in beslag nam krachtens een geregtelqk vonnis. Hq noodigde de vrouw uit om af te treden dewijl hij de in beslag genomene goederen moest mede voeren. Deze riap het bijeengeschoolde volk om hulpen de geregtsdienaars zagen zich door hetzelve beleedigd en bedreigd; terwijls tevens de zegels, die op het karretje gelegd waren werden verbroken. Van deze wanorde gebruik makende ontkwam de vrouw met bet karretje. Wij vernvmin dat zij daarna evenwel gearresteerd is. Een gereg- tclijk onderzoek is deswege begonnen. Gazette des Tribunaux Een oud priester, Maucorps genaamd t tot dwangarbeid ver oordeeld, Was bet Bagne ontsnapt. Sedert 3 jaren had de policie vergeefsche pogingen gedaan om hem op te sporen. Hq doortrok Frankrijk veranderde van plaats en van naam *n bedreef veel kwaad met het vervalschen Van schriften. Eindelijk ontdekte men hem te S.' Mande onder de naam van Dupontalwaar hij eergis teren gearresteerd werd. Maucorps verdedigde zich hardnekkig en bragt den agent van policie JJaré twee wonden met «en groot mes toe en sneed hem den daim af. De worsteling en het getier van Maucorps deed eene menigte volks toesnellen als ook eenige gen darmen die zich spoedig van hem meester maakten en hem weg voerden. Journal des DébatS.) Krachtens een bevelschrift van den prefect van policie, heeft de maire van Bercy vergezeld van de gendarmerie zich naar bet huis begeven van Pacolmedepligtige van Maucorpsdie te S'. Maudé is gevat en hem insgelijks gearresteerd. Meu heeft bij hem eene briefnieseling gevonden waardoor men op het spoor van meerdere kwaaddoeners is gekomen. Nopens Lyon heeft men maatregelen van voortistigheid geno men en gelden voor de behoeftigen gezonden. Een onzer dajbla-

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1