ZIERIKZEESGHE COURANT. Si». 25. Mingsdag A°. 1837. 28 Maart, NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND; GROOT-B RI TT ANN IEN. FRANKRIJK. Frankford, den 19de® Maarl. De zelfmoord van den godsdienst leeraar ffeidig, die zich te Darmstad in hechtenis bevond, heeft tot onderscheidene beschouwingen en berigten in de dagbladen aan leiding gegeven, uit welke duidelijk blijkt de toeleg om den lof van den overledene ten koste zijner aanklagers en van het tegen bem ingestelde onderzoek te verkondigen. In de hessische courant was van dezen zelfmoord berigt gegeven met de bijvoeging, dat de ontzielde wegens de beschuldiging van hoogverraad in hechtenis was genomen en vervolgd werd. Doch spoedig daarop las men in de zelfde courant een doodberigtwaarbij de vlehhelooze levenswan del de deugd en de beroepstrouw van den overledene hoog geroemd worden terwijl dezelve in een ander artikeldoor de Algemeine Zcitung uit den duitschen courier overgenomen, ten aanzien van zijn karakter, zijnen geest en vroomheid als uitmuntende wordt voor gesteld. De onbevooroordeelde lezer zal nu wel vragen wat deze vrome man bedreef, en waardoor hij zich de tweejarige gevangenis straf, welke zoo zeer met zijne deugden in tegenspraak is, op den bals heeft gehaald P Wij zullen op deze vraag voorloopig naar aauleiding van berigten welke van goeder hand afkomstig zijn het volgende antwoorden: ffreidig heeft aan het komplot, hetwelk 'in het vroegjaar van 1833 te Frankfort aan den Mein uitbrak, deelgenomen, en is te beschou wen als de verleider van al degenen die wegens staatsmisdrijven te Darmstad in hechtenis zijn. Den meineed ten behoeve van eenen wegens zoodanige misdaad aangeklaagden heeft hij zijne aanhangers en leerlingen ten pÜgt voorgesteld door grove vervalschingen heeft bij de door hem gevreesde reglerlijke beambten trachten te belaste ren en van hunne ambtsverrigtingen te verwijderen en hij is ein del ij k bezig geweest om twee studenten tot het ombrengen van eejnen dezer beambten te verleiden. Doch ook builen deze berigten zal de verstandige/lezer wel ingezien hebben, dat Weid'ig niet door bet besef van onschuld lot het plegen van zelfmoord kan aange dreven zijn. Den 2islen. Te Napels zijn den 7<ten alle afsluitingsmaalregelen opgeheven, daar zich sedert de laatste i4 dagen geen enkel geval van cholera had vertoond. In den kerkelijken staat is zulks nog geenszins het geval en duren de maatregelen van voorzorg voort hetgeen voor den handel cn de nijverheid zeer nadee iig werkt. Hierdoor wordt de armoede te Rome steeds drukkender en wordt »r van daar zeer geklaagd over diefstallen en nachtelijke inbraken. Ook op Sicilië jzijn er tot dus verre geene wijzigingen in de gezond Raidsmaalregelen gemaakt, en vreest men dat men zich van de schade, welke daardoor geleden wordt in langen tijd niet zal kunnen op beuren. Uit Konstantinopel loopen de tijdingen tot den 22sten Februarij. Dezelve maken volstrekt geen gewag van eene reis des sultans naar Silistria zoodat men het uit Bucharest medegedeelde berigt als on gegrond beschouwt. In de laatste acht dagen had er een groot aantal veranderingen in de turksche staatsbeambten plaats gehad. Met den gezondheidstoestand ging het dagelijks beter. Uit Adria- nopel schreef men, van den 12^0, dat aldaar in den nacht een verschrikkelijke zware brand heeft gewoed, waardoor eer. groot aan tal huizen en magazijnen in de asch is gelegd. Uit brieven van Rome blijkt, dat aldaar en in verscheiden andere gedeelten van den kerfeiijken staat de neringloosheid en ar moede onder de mindere klassen langs hoe meer toenemen; waarom de regering ernstig op zoodanige veranderingen in Onderscheiden vakken van administratie bedacht is, welke tot vermindering van de lasten der ingezetenen en tot bespoediging van den loop der open bare zaken kunnen strekken. Te Wennen zijn iu den namiddag van den dezer twee vrij hevige schokken van aardbeving, in de rigting van het noord oosten naar het zuidwesten gevoeld. Keizer Ferdinand en zijne gemalin schijnen voornemens te zijn in den aanstaanden zomer Hongarye en Zevenbergen te bezoeken xich veertien dagen te Pesth op te houden en de terugreis naar Weenen langs de zuidelijke grenzen Van Hongarye over Croalië en Stiermarken te maken Volgens sommigen zullen de staatsministers vnn Metternich en von Kollowrath HH. MM. vergezellen. De buitengewone oostenrijksche gezant bi; het nederlandsche bof, graaf Senfl, stond op zijn vertrek naar 's Gravenhage. Ook de pre sident der daitsche bondsvergadering, graaf von Munch Bellinghau sen, die van zijne ziekte hersteld was, zou binneu weinige dagen naar Frankfort afreizen. Naar men verzekerde, moesten alle politieke uitgewekenen welke nog in de oostenrijksche staten zijn, zich voor de helft van Julïj bij de bevoegde autoriteiten aanmelden bij verzuim waarvan de streng ste maatregelen jegens ben zouden genomen worden. Onlangs waren eenige Polen in de vesting Kufslein opgesloten. Van de poolsche grenzen wordt den nden Maart het volgende geschreven: De stemming in het koningrijk Polen heeft iu den laat- sten tijd eene wezenlijke verandering ondergaan. Bij veel achtbare lieden vroeger afkeerig van de maatregelen door den onzaligen opstand van i83o te weeg gebragtbegint langzamerhand de over tuiging te ontslaan dat deze maatregelen alleen de onvermijdelijke gevolgen van dien opstand waren die des te onzinniger was om dat ia de wederkeerije betrekkingen tusscheu Rusland en Polen laatstgemeld* allezins de voordeeligste zijde had. Men vleit zich te Warschau, dat de keizer en de keizerin in den aanstaanden zo mer daar zullen komen en hoopt dat de monarch bij deze ge legenheid eenige gunstbewijzen aan zijne peolscbt onderdanen zal verleerien. olitAnspach schrijft men dd. iaitn Maart. Gisteren hebben wij, gedurende verscheidene uren hetscboone en zeldzame schouwspel van verscheidene zonnen te gelijk, gezien. Men weet dat zulks alleen door de breking der stralen vertoond wordt. Des middags vier ure zagen wij de eerste dezer schijnbare zonnen in het zuiden. Dezelve wierp heldere en fraaije stralen van zich doch hebbende de kleuren vari den regenboog. Deze ver schijning duurde 20 minuten en verdween. Kort daarop zag men in het noorden eene tweede zon even schoon als de eersla dezelve bleef ook evenlang zich aan het oog vertoonen. Gedurende dit ver schijnsel was de zon in haar toppunt, en omringd van een hel deren krans. Deze krans had tegen den avond veel gelijkenis met het noorderlicht. Tegen 5 ure vertoonde zich aan de beide zijden van de zon een zwak licht met de kleuren van de Iris en het welk eerst bij het ondergaan der zon verdween. Op dien tijd was de gezigteinder met dampen bozet en niet roodachtig. Des avonds scheen de maan als overtrokken met een licht gaas. Als een bewijs hoe het bijgelool nog onder de lagere standen heerscht wordt in berigten uit Berlijn aangevoerd, dat men getracht heeft het lijk van de onlangs gerigte vrouw Maijer uit te graven waarschijnlijk om zich in het bezit van een van hare ledematen of kleedingstukken te stellen waaraan bijzondere eigenschappen tegen ziekten enz. worden toegeschreven. Een gendarme die op den aan- gang Kwam, verstrooide de lijkrooversen later werden er maat regelen genomen om verdere pogingen van dian aard t« verhoeden. Londen, den 223ten Maart. Laatstleden zaturdag heeft een lie vige brand in de Poultry binnen deze hoofdstad verscheiden hui zen zoo daar als iri de belendende .straten in de asch gelegd, en gisteren verspreidde zich het gerucht dat er brand was ontstaan in de koninklijke drukkerij waar al de parlementaire stukken gedrukt worden een algemeene schrik. Het bleek echter weldra dat de brand niet daar, maar in eene zeer nabijgelegen partikuliere drukkerij vau den heer Spotiswood was die met de daartoe behoorende huizin gen in korten tijd bijna geheel vernield is. Kearneydie voor eenige dagen etn moord da digen aanslag oj> het leven van den vice president der oost-indische compagnie gedaan had heeft zichzelven in de gevangenis door vergift van het leven beroofd. Partjs den 2i®ten Maart. Er worden tegenwoordig de meest ge strenge maatregelen van voorzorg genomen alvorens iemand tot het inwendige der Tuillerien toe te laten. Men is verpligt naam, hoe danigheid beroep op te geven en signalementen te doen opnemen. De zaak van Severac is den iS^en, voor den krijgsraad te Bennes, ten einde gebragt; hij is tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Die Scoerac, vaandeldrager bij een der regementen infan teriehad namelijk, eenige zijner kameraden terwijl deze ongewa pend aan tafel zaten uit verregaanden nijver omtrent zijne vrouw en zijne medeofficieren en uit daardoor ontstanen wrok onver wacht met den sabel aangevallen, een derzelve doodelijk gewond., en verscheidene zwaardere of Iigtere wonden toegebragt. Gitteren zijn twee officipren met eene geheime zending van den minister van oorlog naar Algiers vertrokken. Te Havre waren berigten riit New York ontvangen, die, zoo zij zich bevestigen van een onrustwekkenden aard zouden zijn.*' Reeds voor eenigen tijd vernamen wij dat de lagere volksklasse al daar door gebrek aan arbeid en den boogen prijs der levensmid delen, veel armoede leed. Thans vernemen wij uit genoemde be rigten die tot den 203len der vorige maand loopen dat reeds gedurende eene gansche week, roof en plundering in die voorname handelstad aan de orde van den dag waren. Vrijdag voor de af zending van het berigt was aangekondigd dat er eene zamenrot- ting in bet park zou plaats hebben en de muren der stad waren dien dag met geschriften als bedekt waarin op eene gebiedende wijze wiejd gevraagd om den prijs van brood en vleesch huisves ting en brandstoffen lager te stellen en dat zoo deze volkstemmen niet gehoord werden het volk tegen den volgencUn maandag zich in het park zou verzamelen. «Om zich van de oorzaken van het thans heerschende gebrek te overtuigen" dus eindigden die geschrif ten welke verscheidene onderteekeningen droegen *»en over een voegzaam middel van herstel te raadplegen worden alle vrienden der meuschelijkbeid opgevorderd om daar te verschijnen/'

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1