FRANKRIJK. NEDERLANDEN. X7©ste Koninklijke Nederlandsche Stoter ij ADVERTENTIES. Wm van VER RE, 1 Openbare S erkoopintj. <3at bende, fa een ïe»T hardnekkig gerecht zoo niet geheel ,ten minste greotendeeb vernield is. De aanvoerder Sobri, welke isaf- geschilderd alsieen persoon van zeer buitengewone stoutmoedigheid, Sou volgens shmmigen in het gevecht gedood zijn volgens anderen na bet verlies .van een arm zich zelven van kant hebben gemaakt. Parijs, den i5den Maart. Algemeen wordt tegenwoordig geklaagd over den staat waarin in de meeste fabrijksteden de arbeidende klasse verkeert, ten gevolge van de kwijning van den handel, de Verlaging der prijzen en den daardoor veroorzaakten stilstand van de fa brijken een toestand die, zoo hij lang voortduurde van da heden kei ij kste gevolgen kon worden. De tegen de staatkunde van het ministerie ingenomene partij zoekt de oorzaak daarvan in de jongst gedane wetsvoordragten bepaaldelijk in die betrekkelijk de spaarkas welke het wantrouwen had opgewekt de aanvragen tot remboursement vermenigvuldigd en de stortingen verminderd doch waarschijnlijk ligt de reden in meer algemeen werkende, ook van buiten afkomende oorzaken en in de gesteldheid van den teger.woor digen tijd. Te Lvon en te S'. Etienne vooral moet de toestand zeer treurig zijn de meeste fabrijken zouden er stilstaan. Yan gouvèr- nementswege zijn wel is waar tot opbeuring vele bestellingen ged. an doch dit kan de welvaart niet herstellen, zoodat nog op dit oogen- blik wel de helft van de arbeidende klasse te Lvon zonder wei t is. Te St. Etienne hebben de voornaamste fabrikanten in zijden linten den arbeid moeten staken de prijs van de zijde was er in tien da gen 7 fr. gedaald. De maire van Lyon de heer Martin, heeft zich dezer dagen naar Parijs begeren om het gouvernement over den staat van zaken in te lichten. Van de tien stoompakketboolen die de dienst tusschen Mar seille en Konatantinopel moeten waarnemen liggen thar.s zeven !a Toulon. Eene dezer heeft het geluk gehad ter reede van Mahon twee schepen van den staat te redden, ue korvet Indienne en de brik ia Mcnagéredie door een vreesselijken storm tusschen de klip pen waren gtraakt. In den loop van April zal de Scamandre van Marseille Daar Konstantinopel vertrekken. Aan de zending van den generaal Bugeaud wordt op dit oogen- blik veel meer gewigt gehecht dan men vroeger dacht, de mBgt onder zijr.e bsvelen te stellen wordt steeds gezegd vrij aanmerke lijk te zullen zijn; het doel zijner expeditie zou wezen om yJbd el Kader, 't zij door geweld te bedwingen, 't zij door ontzag lot vrede te noodzaken; de togt naar Constantine wordt verzekerd naar den uitslag der expeditie van den generaal Bugeaud te wachten of daar van af te hangen, en men wil, dat, zoo de generaal naar weosch slaagde, aau hem de leiding van den togt naar Constantine zou op gedragen warden, of zoo hij minder gelukkig was, dat laatstge noemde dan tot in het najaar zou verschoven worden. Het Journal dc Paris meldt, dat de instructie van het proces van Meunier tot ernstige uitkomsten geleid heeften dal verschei dene zijner medepligtigen thans bekend zijn. En werkelijk loopt bet geruchtdat Meunier niet alleen voor het hof der pairs ver schijnen zal, en dat behalve Lacaze en Lavauxnog drie andere personen ten gevolge van hunne eigene bekentenis en van de vjer- klariogen van Meunier, als zijne medepligtigen te rrgt zullen staan. Indien er iets ongehoords mag geheeten worden is het gewis de daadzaak dat de berucht geworden kolonel Vaudrydie in het Straatsburger kom plot als een der hoofddeelhebbers betrokken was, thans als kandidaat voor de kamer van afgevaardigden durft optreden. Hoewel men niet begrgpen kan dat er kiezers gevonden worden, die hun vertrouwen zouden kunnen schenken aan een' man, die mede aan het hoofd van eenen gewapenden opstand stond schijnt zijne bsooeming echter nog zoo vele kansen op te leveren, dat een der ministeriele bladen la Paixzich er over nitlaat en het geval steil, dat de kolonel P'audry eens benoemd wierdhet gouvernement zoude dan meent hij niet werkeloos behoeven te blijven maar «Cn grooten pligt van nationale eer te vervullen hebben. Welken maatregel het ministerieel journal daarmede op het oog heeftis niet regt duidelijk men wil intusschen dat bet vooronderstelde geval ook in den ministerraad is ter sprake gekomen doch dat men geen bepaald besluit genomen heeftwat men bij de keuze van den heer Vaudry doen zoude. Men heeft opgemerkt, dat, na de verwerping der wet van splitsing van het ministerie van oorlog onderscheidene gestreng- heidsmaatregelen waren uitgegaan. Men zegt dat overal waar militairen in bezetting liggen politie agenten met eene bijzondere bewaking der soldaten belast -zullen worden en dat er zoo veel mogelijk zorg gedragen wordt tegen het houden van gemeenschap der soldaten met de burgers. Te Tours zijn de beschuldigden ter zake van het oprigten van eenen telegraaf, door de jury vrijgesproken. GrAvenhage den igd«> Maart. In de algemeene vergadering Tan stemgeregtigde deelhebbers in de nederlandsche handelmaat schappij 11. donderdag, te Amsterdam gehouden, is het voorstel der directie tot sluiting eener nieuwe leening van dertien millioen guldens, tegen den jaarlqkschen interest van 45 per cent, door de tegenwoordig zijnde 184 stemgeregtigdeneenparig aangenomen, nadat de heer staatsraad Canneman, commissaris des konings de nuttigheid en het noodzakelijke der goedkeuring van dat voorstel op eene allezins doelmatige wijs ontwikkeld had. V»u Annerveen den t4den dezer wordt gemeld: «In den nacht van den nd«n dezer, omstreeks half drie, ont dekte men gelukkig en toevalligerwijze een' moedwillig ontstoken brand aan den buitenkant hoven de zwikstelling onder aan het dak van den koren- en pelmolen van B. Bubbling, te Spijkerboor (gemeente Anloo provincie Drenthe). Schrikwekkend en ontstellend was het onverwachts ontwaken der buren en van den eigenaar uit hunnen gerusten slaap; maar door kloeken moed en tegenwoordigheid van geest is men den brand die zich reeds in eene lichtelaaije vlam vertoonde, meester geworden. Men verneemt, dat de eigenaar eene zeer aanzienlijke Leisoiiing door het gemeente bestuur heeit laten uitloven, san bent, die grondig aanwijs van den dader dezes fsitS kan doen." Men verneemt dat er tegen de volgende maand eene stoom vaart tusschen Rotterdam en Havre zal worden tot stand gebragt, die in regtstreeksch verband zal staan tot de stoombooten die van laatstgenoemde stad naar New York vertrekken. Tevens zal men daardoor in de gelegenheid worden gesteld om zich in 4<j uren tijcis van Rotterdam naar Parijs te begeren. Vooreerst zal de vaart slechts door eene stoombootBotterdam worden waargenomen doch zoo dra dé onderneming eenigen bijval vindt, zal *r eene tweede boot worden in dienst gesteld. In het te Koppenhagen uitkomende Mrchief voor bei zeewezen vindt men het volgende korte berigtwegens eenen kleinen oorlog dien de Deenen op de kust van Guinea met een vijandelijken Neger stam de Krobbo Negers, gevoerd hebben: Met eene aanzienlijke magt van inboorlingen en hetgeen nog meer beteekendc met 40 man van de bezetting, een veldstuk en drie houwitsers, trok de gouverneur MSrk tegen den vijand op, die verscheiden dagmarschen landwaarts in, twaalf dorpen opeen steil gebergle gelegen bewoonde. Na varscheiden schermutselingen waarbij het geschut goede diensten deed werden da Negers genood zaakt zich aan de deensche regering te onderwerpen en een ver gelijk te treffan met andere stammen waarmede zij in oneenigheitl geleefd hadden. Na deze ter geschikter tijd gedane onderneming zal het deensche gezag in die streken weder bevestigd worden waar toe vooral de omstandigheid veel zal bijdragen dat de inboorlin gen ondervonden hebben hoe gemakkelijk het gischut tol diep land waarts in kan vervoerd worden." VIJFDE KLASSE, Drie-en-twinIvjsle Lijst. N°. 20656 1000 5353 - 1000 Vier-en-lwinligste Lijst. 16425 50,000 23056 - 15,000 N°. 7155 prem. f 3000 9477 1000 X 19897 1000 1180 - 1000 15847 - 1000 7068 1000 Heden overleed orzen geliefden oudsten Zoon MARTf- N U S in den ouderdom van 11 jaar 4 maanden en 3 dagenaau de gevolgeo vau zware Zenuwkoortsen. Brouwershaven, C. van VERRE, den 17<leu Maart 1837. gcb. van der mezjde. Nadat wij voor slecht» drie dagen ome hartelijke geliefd© Dochter MAGDALEN A Echlgenooté van A. BÖRGH» STEUN, verloren hadden, zoo trof heden mij en mijne ovc« rige Kinderen eene nieuwe slag door het overlijden van mij nen dierbaren Echtgenoot, den W«l Edelen Heer W. van DORTG rifBer hij het Vredegeregt alhier, ia den ouder dom »an 5y jaren. Brouwershaven., A. M. BROES, den ttyUa Maart 1837. Wed. VAN DORT, Benige kennisgeving. Mede uit naam mijner Kinderen. -Bij H. van dér VALK, aan da Vleesch-Halzijn te hekomen beste nieuwe SCHARREN, a 25 Cents de 5 Ons, nieuwe DROOGE V1SCH, a 20 Cents da 5 Ons, nieuwe blanke ZOUTE VISCü, a 11 Cents (1e 5 Ons, De Erfgenamen van wijlen den Heer C. VIS, zullen met authorisatie der Reetbank van Eersten Aanleg te Zierikzeeten overstaan van den Heer Vredercgter over het Kanton Brouwers- haven, door het ministerie van den Notaris J. de KATER, Nz., op Dingsdag den ï8s'« Maart 1837, des namiddags ten 2 uren, in de Herberg bewoond door J. MEGANCK, te Renesse, ia het openhaar veilen en verkoopen Een WOONHUIS, met daaraan annex zijnde TIM MERMANS-WINKEL, ERVE en Gevolgen van dien, staande en gelegen binnen den Dorpe van Renesst waarin sedert vele jaren de Timmermans-Affaire met het beste succes is uitgeoefend en nog wordt voortgezet. Zullende voorts des anderen daags, des namiddags ten 2 uren, aan bovengenoemde Affaire, door het ministerie van voornoemden Notaris worden geveild, de daarbij voorhanden lijnde GEREED SCHAPPEN en HOUTWAREN; alles bij plakbiljetten breeder omschreven. De BROODBAKKERS dezer Stad Zierikzee, geven aan hunne geëerdo Begunstigers te kennen dat. zij zich genoodzaakt vinden door de menigvuldige onaangenaamheden welke een ieder hunner reeds ondervonden heeft door het ge ven van PAASCHBROOD, om onderling te besluiten, van deze gewoonte finaal af le zien terwijl zij zich vleijen dat een ieder, de mocijelijkheid in dezen, om algemeen genoegen te ge ven ligtelijk zal beseffen en derhalve voornoemd besluit gaarne zal gelieven te billijken. Uit naam dor Directie, D. J A N S E Secretaris. Te Zierikzee, bij de Wed. A. DE VOS na Zoon, Stadsdrukkers. ■E - v. 7 k

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 2