ZIEMK.ZEESCHE C O U R A N T. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A°. 1837. 24 Februarij N°. 16, (p Vrijdag Qfrrovf- BEREKDMARIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen door deze ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen kat de jaarlijksche Paarden- of Halfvastenmarkt, als van ouds bin nen dezelve Stad op Donderdag den gd"» Maart aanstaande, zal ge houden worden. Zierikzeedeu 23slen Februari) 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. p. KROEF. DUITSCHLAND. Frankfort, den 1 6<1™ Februari). De zwitsersche dagbladen geven op de volgende wijze berigt van bet overlijden van den gewezen koning van Zweden. Den 7de" Februarij is Gustaaf IV in den ouderdom van 58 jaar overleden. Hij heeft sedert de laatste drie jaren zeer afgezonderd te S'. Gallen geleefd. Hij wees alle ondersteuning van zijne familie af ginginden laatsten tijd zelden meer uiten zag naauwelijks iemandan ders dan zijnen braven leermeester, die zijn minister, secretaris, raad gever en vertrouweling te gelijk was. Veel hielden hem zijne reclames bij buitenlandscbe hoven enz. bezig, tot welker verzending hij bieren Jaar zelfs ambtelijke hulp inriep. Hij leefde zeer zuinig en schijot be langrijke bouwsloffen tot biograpbische gedenkwaardigheden nagelaten te hebben. Naar Karlsruhe en Weenen is officieel berigt van zijn over lijden gezonden, en men verwacht van daar beschikkingen omtrent zijn lijk, hetwelk waarschijnlijk naar Karlsruhe zal overgebragt worden In een eng vertrek van een logement te Sr. Gallen ligt thans het lijk van den ongelukkigen vorst, die eens den beheerscher van Europa, Napoleon, den handschoen toewierp, daarbij Finland verloor, en den troon zijner va deren verlaten moest, den troon, wiens luister eens zijn voorvader Gus- iaa( Adolf, gansch Duitschland zegepralend doortrekkende, tot aan de oevers van de Dodensee overgebragt heeft. Het gelaat van den afgestor vene heeft eene treffende gelijkenis met dat van Gustaaf Adolf, gewon nen, welke zich bij zijn leven ook wel niet verloochende; maar in de trekken van den doode bij den eersten aanblik voorkomt. Eeu afbeeld sel en afgietsel in gips zullen het aandenken daarvan aau de toekomst overleven." In het gasthuis te Durkenheim is den 8s,rn dezer ia den ouderdom V»n io5 jaar overleden de weduwe Elisabeth Diehl. Den qivn is de heer Roentgen met vij f werklieden, uit de Nederlan den te Regensburg aangekomen, teu einde een' aanvang te maken met den bouw der eerste stoomboot voor de stoombootmaatschappij van den Donau. Uit Keulen wordt gemeld dat de beruchten roover Zaun, die reeds herhaaldelijk uit de gevangenissen der steden waar hij is opgesloten geweest, heeft weten te ontkomen op den dezer des avonds omstreeks 10 ure uit den Beijentoren dier stad is ont vlugten zulks in weerwil hij met eene zo duim lange ijzeren staaf tusschen de handen geboeid, in eenen meer dan 80 voet hoogen kerker opgesloten met eenen ketting vastgehecht en door twee schildwachten voor de deur en aan de buiteuzijde vau deu toren be waakt was. Uit Weenen wordt het volgende voorval gemeld Onlangs werd niet ver van Krems eene afgrijsselijke misdaad begaan. Een dienstmeisje uit Krems wilde haar bespaarde geld, ten bedrage van nagenoeg 200 guldens, aan hare hoogbejaarde ouders brengen, en bragt den nacht door in Taubendorf bij eenen herbergier baren Oom wien zij bet doel harer reis mededeelde. De vrouw van den herbergier, door bet geld verblind, besloot des nachts hel meisje te ver moorden en voerde haar gruwelstuk werkelijk uit, waaruit hel echter bleek, dat hare eenige dochter met het dienstmeisje van bed had gewis seld en zij alzoo haar eigen kind van het leven had beroofd. De vrouw heeft terstond hare verfoeijelijke daad bekend en zich zelve aan de justi tie overgeleverd. Uit Bucharest wordt van den 2gswn Januarij het volgende geschre ven: 11 De wegneming van het engelsch koopvaardijschip Vixen op de circassische kust baart hier opzien, en dit waarschijnlijk om geheel an dere redenen dan in andere landen, daar hier de betrekkingen van het huis Bell Anderson en Comp., hetwelk de schoener Vixen, eigendom van de heeren Alexander Polden en Thomas Morton, te Londen, tot vaarten naar Konstantinope! en de Zwarte Zee gehuurd had, natuurlijk het beste bekend zijn, en dit huis, spoedig nadat de heer Bell roet zijne expe ditie, waartoe hij waarschijnlijk slechts het masker verleenen moest, Vertrokken was, een frauduleus bankevoet gemaakt heeft, gelijk uit alle omstandigheden is af te leiden. Daar vele inboorlingen en vreemdelin- gen grootelijks bij het buis Bell en Comp. geïnteresseerd zijn, heeft dit geval te Bucharest veel opzien gebaard, temeer, daar hier algemeen beweerd wordt, dat de engelsche consul (elbraija, de beer Hutchinson, die te gelijk commies en procuratiehouder van dat huis was, zijne dub bele betrekking te baat genomen heeft, om allen voorraad van waren weg te schaffen aan de massa der schuldeischers fe onttrekken. Het engelsche consulaat te Bucharest is deswege met de regering alhier ia onaangenaamheden geraakt." F 11 A TH K R IJ K. Parijs, den i6d«n Februarij'. Terwijl nog voor eenige dagen be weerd werd, dat de maarschalk Clausel gouverneur van Algiers zou blijven, is gisteren, geheel onverwacht, in den Moniteur een hevelschrift verschenen, volgens hetwelk de maarschalk in die be trekking door den luitenant generaal graaf Denys de Damrcmont vervangen wotdt. Zulks geeft aan de dagbladen aanleiding tot veel geschrijf. Een ministerieel blad bestempelt voornoemd bevelschrift met den naam van afzetting, en geeft te kennen, dat thans de be raadslagingen in de kamer der afgevaardigden over deu in Afrika geleden tegenspoed eenen beteren en meer vrijen loop kunnen ne men daar het ministerie indien het den maarschalk in zijne be trekking gehandhaafd had, daardoor stilzwijgend de verantwoor ding zijner handelingen aldaar op zich genomen had. Naar som migen willen zou de ongenade van den maarschalk alleen daaraan te danken zijn, dat hij in het kabinet zou verklaard hebben, zich voor de kamer naar waarheid te zullen verdedigen en het bewind niet te willen verschoonen. Omtrent het bevel over de expeditie van Constantine wil een dagblad dat dezelve mede aan den gene raal Damremont zou worden toebelrouwd. Daargelaten of zulks waar zijmag men dit berigt als volstrekt voorbarig beschouwen-, daar, ten gevolge van eene bij het bewind ontvangen tijding, dat de pest te Tripoli uitgebarsten is, de raad van ministers besloten heeft, de expeditie naar Constantine onbepaald uit te stellen. Dit besluit schijnt reeds eenige dagen oud te zijnwant, den i2<ten, heeft de commandant van Toulon de volgende telegraphiscbe depêche van den minister van oorlog ontvangau: oParijsden 1 2<len Februarij 1837. »A11» verzending van troepen naar Bona is tot nader hevel uit gesteld. Geef bevelen, om diegene terug te houden, welke inge scheept mogten zijn, of gereed zijn ingescheept te worden. »In geval de twee schepen, welke gij mij gemeld hebt, dat he den naar Bona zouden vertrekken, reeds onder zeil zijn gegaan, geef alsdan aan den maritimen prefect bevel, dadelijk eene stoom boot af te zenden, om dezelve naar Toulon te doen terugkeeren." De schepen, in de depêche bedoeld, waren, volgens de berigten uit Toulon nog niet vertrokken. Sommigen willen bovendien weten, dat er ook van gesproken zou zijn, om de plannea van de heeren Passy, Dupineuz.ten uitvoer te leggen om namelijk geheel van tene verdere uitbrei ding onzer bezittingen in Afrika af te zien, en zich te bepalen bij de bezetting van Algiers, Bona, Oran eu Bougia. In hoe verre dit laatste geloof verdient, zal aader moeten blijken. Meunier had in de laatste tien dagen geen verboor meer on dergaan en men beschouwde de instructie als geëindigd. Men wil, dat bij thans zelf ge>raagd heeft nieuwe bekentenissen te doen ten gevolge waarvan de instructie wederom moet hervat wor- dee. Er hebben nieuwe arrestatiëra van personen plaats gehad, welke reeds vroeger in hechtenis genomen, doch wederom in vrij. heid gesteld waren. Ook Lavaux en Lacaze blijven steeds gevangen welke eerstede zadalmaker, bij wien Meunier gediend heeft, stellig als zijn medepliglige zou worden beschouwd. Men wil mede, dat het bestuur ouderscheidene belangrijke bijzonderheden Omtrent den aanslag uit Zwitserland ontvangen heeft Volgens een ander berigt, zou een der medearbeiders van Meunier geopenbaard hebben, dat deze, alsmede voornoemde Lacaze en zekere Barre, het lot getrokken had den, om den koning te vermoorden; dat hij daarvan getuige was geweest, eo daaromtrent in nadere bijzonderheden wilde treden. Ofschoon Barre veel onverschrokkenheid beloont, moeten zijne antwoorden niet altijd teer voldoende zijn. Terwijl sommigen nog steeds verontrustende berigten omtrent de griep mededeelen, en zeggen, dat er inde laatste dagen vele personen* aan zij n overledenheeft de gezondheids commissie een berigt openbaar gemaakt, waarin gezegd wordt, dat die -opgaven onwaar zijn, en op geen gezag rusten; dat, integendeel, de griep zeer verminderd is, en dat de sterfte der laatste dagen niet dan aan den gewonen invloed van bet jaar getijde moet toegeschreven worden, en dat dezelve ook alleen bejaarde en gebrekkige lieden, of menschen, die door oude kwalen aangedaan waren, heeft getroffen. Den i'yilea. Het berigt omtrent het uitstel der expeditie naar Con stantine bevestigt zich. Het schijnt echter nog niet te blijken, of de pest te Tripoli daarvan d8 oorzaak zij, dan wel, omdat Abd el Rader een vredesverdrag met Frankrijk wil sluiteu. De ministeriële bladeu lateu zich over geen van beide gevallen uit. Omtrent Meunier zegt eeD reglskundig blad, dat bet zeker schijnt, dat die misdadiger bekentenissen heeft gedaan. Er hebben nieutve ar- restatiën plaats gehad. Onder dezelve merkt men op een' zekeren Hcnry, laarzenmaker, en Verre den zoon, schrijnwerker, die beide zeer in den aanslag moeten betrokken zijn. Men wil, dat zij zouden bekend heb- bcn, dat zij met Mcunier bet voornemen gehad hebben, ouden koning

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1