•i>. 1837* R A I Ti 24 «Famiarij. ZIERIILZEEiSCHE Dingsdag KIEUWSTIJBINGEN. DUITSGHLAND. GROO T-B RITTAftNIEN. FRANK RIJ K. Frankfort, den i6den Januarij. Uit Napels verneemt tiieh dat 2. M. de koningmet zijnen broeder Leopold (gewezen onderko ning van Sicilië) naar Manfredonia is vertrokken. Men heeft be reids te Ween en berigl ontvangen van derzelver aankomst te Vene tië op den 6«lcn dezer alwaar deze hoöge personaadjen door hun nen oom, den prins van Sdier noontvangen zijn. Zij hebben spoe dig hunne reis naar Trente voortgezet, alwaar zij tot dea i3dea zouden vertoeven, wanneer zij naar Napels zouden terugkeerén. Men sprak aldaar van een huwelijk van prins Leopold met de zuster der aanstaande koningin van Napels. Uit officiële tabellen blijktdat zich in Pruissen ëe'n genees heer op de 2885 zielen bevindt. Deze verhouding verschilt echter grootelijks in onderscheidene plaatsen. Zoo heeft men bijv. in Ber- lyn op 900 j en inde kreits Rozenberg (provincie Silezië) op 35,ooo zielen ëe'n arts in de kreits Bomst (provincie Posen) op 47jOoo inwoners (in 7 steden en 176 dorpen) slechts 2 artsen; in de kreits Goldapp (provincie Pruissen) op 33,000 inwoners 1 arts in de kreits Pleschen (provincie Posen) op 5o,ooo inwoners (in 4 steden en 271 dorpen) slechts 2 artsen. In het algemeen zija de oostelijke deelen des rijks het meest van ge«éesheeren ontbloot. Prins Karei van Pruissen is te St. Petersburg aangekomen. Z. M. de keizer van Rusland beeft den admiraal graaf van Lfeydèn, militair gouverneur van Reval met de orde van den witten adelaar begiftigd. Bij keizerlijke ukase is bepaald dat te rekenen van liet jaar 184°» op ieder russisch schip een russisch kapitein het bevel zal móeten voeren en dat om de russische varenslieden in de gelegenheid te stellen zich daartoe bekwaam te maken, de maritime school te Sh Petersburg met eené klasse zal worden vermeerderd in wèike gedurende de wintermaanden onderwijs in de stuurmanskunst èn daarmede verwante practicale kundigheden moet worden gegeven. Nabij Kertsch in de Kr-im Zijn, gedurende een hcvigen orkaan op den 268te« Novembermeer dan dertig schepen deels geheel Vergaan deels zwaar beschadigd zoodat de schade op ruim tach tig duizend roebels kau worden geschat. Ook de stad zelve heeft Veel geleden. Het dagblad van Odessa deelt berigten uit Konslantinopel van- den 22s'en November mede die onder anderen het volgende mel den «Uit Tschariak Kale aan de Dardanellen wordt geschreven, 'dat het hollandsche kofschip Adriana Jacoba, terwijl het bij Larn- phakus voor anker lag doo? zeeroovers aangevallen is, die hetzelve eenen matroos gedood en de sloep ontnomen hebben. Er zijn tijdingen uit Perzie van vrij jonge dagteekening ont vangen. De britscbé gezant, de heer Mac JS'eil, was te Teheran Aangekomen. Sedert het vertrek der ehgelscbe officieren is de per- zische armee geheel in verwarring. Het ontbreekt aan levensmid delen daar de pfovinóie Chörasan ze niet genoeg leveren kan de Schatkist is ledigeu ontevredenheidinsubordinatie en desertie nemen hand over hand toe. De deserteurs rotten in benden te za- ïneu en plunderen de kleine steden en dorpen waar men hen geen weerstand kan bieden. De scliach bevindt zich te Chulputsch langs den weg naar Meschid en men gelooft, dat hij bij de aau- nadering van den winter zal genoodzaakt zijn om naar Teheran terug te keeren en zijne expeditie naar Herat tot gunstiger jaarge tijde uit te stellen. Wijders heeft hij eene nieuwe ligting van io,ooo man in de provincie Tabriz bevolen. De engelscbe officie* yen die weigerden deü schach op zijne expeditie naar Herat te volgen Zullen thans de soldaten van de nieuwe iigiing oefenen. Den 17^. Dé policie dezer stad heeft alle uiterste pogingen aangewend, om de zes ontvlugte studenten, die wegens staatkun dige misdaden veroordeeld en alhier gcrangen zaten weder mees ter te worden doch hetzelve is haar niet mógen gelukken. Onze dagbladen nemen deswege een diep stilzwijgen in achtwaarschijn lijk ten gevolge van de censuur, waaraan zij onderworpen zijn. In- tusschën schijnt het uit verschillende bijzonderheden te blijkën dat aan de ontvlugten van buiten de behulpzame hand is geleend dat alles voor hunne ohtvlügling was gereed gemaakt, en dat zij in de tiitvoering daarvan door een' der bedienden van de gevangenis die gelijktijdig met hen verdwenen is bijgestaan zijn. Naar men wil zouden zij met een met vier paarden bespannen rijtuig, dat hen Op den linker Mainoever wachtte, in allerijl naar Oppenbeim zijn vertrokken dien nacht aldaar den Rijn zijn overgestoken en ver volgens door Rijn Beijeren zich naar de fransche grenzen hebben begeven welke zij bij Weissenburg zouden gepasseerd zijn. Den i9dc». Men beeft hier het berigt ontvangen, dat de zes ont vlugte studenten te Straatsburg zijn aangekomen. -De Franhf. O. P. A. Zeitung meldt uit Adorf (in Saksen) dd. 7 Januarij Iu den nacht van den 4 op den 5den dezer maand beeft alhier eene gruwbare moorddaad plaats gegrepen zekere Nen- deleen wever van beroep, beeft zijne twee, buiteu zijn huwelijk verwekte kinderen een van 3 en een half, en een van een half jaar den bals afgesneden en zich zeiven daarna aan eenen spij ker aan den zolder zijner kamer opgehangen. Hij had aan dea muur, waar zijne vermoorde kinderen Ia gen, zijne eigene beken" tenis dezer daad opgeschreven. Het MannheimeF Tageblatt van den i4^ea Januarij behelst het volgende artikel Men verneemt dat de Frankforter vlugtelingen reeds den 11^ vóór den middag bij Neustadt zijn voorbijgekomen. Zij reden met groo'c snelheid in twee liglé rijtuigen allen in jagtklèeding met geweren en gevulde weitassen. Het ziekelijk uitzigt van velen hun ner en de haast hunner bewegingen hadden opmerkzaamheid ge- Wekt die echter zich weder had opgelost in de gedachte aan eene jagtpaftij en de daarop gemeenlijk volgende slemperijen. De gereg- telijke nasporingen hebben echter, natuurlijkerwijze de vroegere vermoedens weder bevestigd. Londen, den i4tlea Januarij. De geregelde gemeenschap tnsschen deze hoofdstad eu overige voorname steden van Engeland is einde lijk ten gevolge van het wegruimen der ontzettende sneeuwmassa op de publieke wegen, hersteld.'.* Het daarsteileD van een geregelde paketvaart in de Groote Stille Zuidzee, welke maandelijks de reis tusschen Panama eu Valparaiso» doen en tevens de tusschen-havens GuayaquilLima, Arica Gobiapo enz. aandoen zou, heeft dezer dagen hoofdzakelijk de aandacht van den handelstand dezer hoofdstad bezig gehouden en Wei omreden dat naar men voorloopig berekentde gemeenschap"tusëchën Enge land en deszelfs west indische bezittingen met de onderscheidene ha vens der Zuidzee over de landengte van Panama in <5e helft van den tijd zal kunnen bewerkstelligd worden die verehcht wordt langs den gewonen weg om Kaap Hoorn. In een dagblad van Engelsch Indie leest men het volgende: Een ieder die papieren van waarde bezit, beware dezelve nim mer in eene koperen kist of kast; het volgende voorbeeld strekke ter behartiging van dezen raad. De directeurs der bank van Benga len weigerden onlangs een aantal banknoten te betalen welke alle wel een echt voorkomen hadden maar geene onderteekening droe gen. Een Hindu aan wien dit bankpapier toebehoorde bad het zelve zeer lang in een koper kistje bewaard en verzakerde dat op al dezelve in het eerst de onderteekeningen zeer juist te lezen ston den doch hoedanig dezelve waren verdwenen kou bij niet begrij pen. De drukletters waren onveranderd gebleven gelijk ook de chinesche inscriptie op de achterzijde, maar al wat met gewonen inkt was geschreven was uitgewischt. Hierop deed een zekere Ja mes Princeps te Calcutta pröefondernemiogen hij legdè een met gewonen inkt beschreven papier tusschen twee koperen platen en voüd na verloop van eenigen tijd dat de werking van het koper den inkt derwijze had doen verdwijnen, dat het volstrekt niet te lezen was. Daar echter de banknoten overigen^ alle teekenen van echtheid bezaten en de genomen proeve deed zien dat koper den inkt doet verdwijnen zoo zal de bank de bedoelde riolen moeten betalen. De Manchester Courier verhaalt het volgende: Laatsl. woensdag had de directie van bet Queens-Thestre aan gekondigd dal een zekere signor Gavaldi zon doen zien tot welk eene juistheid en volkomenheid het schieten met de buks kan wor den opgevoerd door met eenen kogel uit de buks eenen appel van z-ijns zooris hoofd af te schieten. Even goed schutter als weleer Willem Teil, gelukte deze gewaagde daad volkomen doch toen hij denzelfden knaap eenen appel tusschen de vingers wilde uitschieten miste hij het doel en Dam de kogel aan het kind een gedeelte van den duim weg. Zeer weinigen van het publiek bemerkten wat er was voorgevallen daar de jongen de kwetsuur met de meeste hard vochtigheid verduurde en geenen uitroep deed die verder dan het tooneei kon worden gehoord. Gelukkiglijk vertoont de wond geea gevaar. Luidens officiële staten zijn binnen Londen gedurende het vorige jaar, of eindelijk, zoo als de opgaaf zegt, van iden 1 December i835 lót den i5den December i836 geboren 13,024. jongens en i3,23i öieisjéste zamen 20,255 kindereuen overleden 9,202 personen van het mannelijk en 9,027 van het vrouwelijk ge slacht, te zamen 18,229, zoodat de geboorten de sterfgevallen met 8o25 overtreffen. Parijs, den i8lbn Januarij. Onder dagteekening van den 26ste» der vorige maand meldt men uit Bona, dat aldaar dagelijks, ia het k-mp van Drean en te Guelma eenige na den togt van Cou- sta 11 tine vermiste soldaten aankwamen welke men dood had ge loofd maar die slechts, door de koude bevangen waren neerge vallen. In bet algemeen zouden al de achtergeblevenen door de volksstammen zijn opgenomen. Eenigen bad men uit eigen bewe ging de vrijheid weergegeven anderen waren ontsnapten weer anderen werden zorgvuldig bewaaktmet het doel om of door der zelver uitlevering zich van de nieuwe belastingen te ontheffen die Achmed van beu zou eischen of om zich voor plundering te waar borgen zoo een deel der fransche troepen hen overviel. De volksstammen zouden nog dezelfde gezindheid omtrent de Franschen koesteren die men hun vóór den jongstcn mislukten togt toeschreef, dat wil zeggen, dat zij de volslrektste onzijdigheid

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1