JK 3. ZIERIRZEESCHE JDingsdag A°. 1837. C O U R A Uf T. 10 Januari], BESTEKEN en ADMINISTRATIE!. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSGHLAND. GROOT-BRIT TAN NIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Verwittigen bij ,deze alle belanghebbenden dat van heden, afjiao. dagelijks in den voormiddag, ten kantore van den Stedelijke» Ont vanger zal worden gevaceerd tot de uitbetaling der Interessen op de Obligation van Stads gevestigde Schulden over i836 en vroeger, kunnende de respective Obligatiehouders zich ten kantore voor noemd daartoe aanmelden. Zierikzeeden 7^0 Januarij 1837. Burgemeester en Wethouders voornd. DE G R A N E vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Frankfort den isten Januarij. Uit Rome wordt den 12<lea De cember geschreven.dat het weder aldaar zeer zacht is en in "de tuinen op den palatijnschen heuvel nog duizenden van rozen hloeijen. In de berigten uit Weenen wordt gemeld, dat de keizer aan de bruid van den koning van Napels een bloemen boucquet van allerlei edelgesteenten ten geschenke heeft gegevenhetwelk van' groote waarde moet zijn. Een der hamburgscbe dagbladen behelst het volgende meer omstandige berigt van den Engelschman die aldaar met valsche wissels is gekomen: Voor 14 dagen ontmoette een deelhebber van een te Hamburg gevestigd engelsch huis in het hotel waar hij lo geerde, eenen Engelschman, die zich aan hem voorstelde als de honorable John Lowlherzoo even van Londen met zijne gemalin alhier aangekomen en aan hem door brieven van het huis Mas- ierman Peters en comp. geadresseerd en ter somme van 5oo p. st. geaccrediteerd. Daar, hij tegelijkertijd regtstreeks met den post aangekomene advijshrieven van dit huisdeze credietbrieven beves tigd werden maakte de koopman geene bedenking alle noodige sommen ter beschikking van den vreemdeling te stellen die echter den avond van zijne aankomst daarvan nog geen gebruik maakte. Ondertusschen waren den koopman toch eeoige punten in den brief verdacht voorgekomen en toen hij vernam dat het huis te Lon den bierin Hamburg eenen anderen regelmatigen correspondent had en dezebij het inzien der brieven dezelve voor onecht ver klaarde, maakte hij zich van den achtbaren heer al, die van zij nen kant dadelijk verklaarde, nu geen schelling te willen ontvan- geu voor dat de zaak opgehelderd zou zijn daar hij vermoeden moest zelf misleid te wezen. Intusschen bleek het des anderen daags, dat verscheidene der aanzienlijkste huizen te Hamburgeven gelijke crediet brieven met den post ontvangen hadden. Hierdoor Werd de aandacht der overheid gewekt, welke dan ook spoedig bij den vreemdeling nader onderzoek liet doen. Deze ontkende wel in bet bezit van andere dan den door hem vertoonden wisselbrief te zijn maar werd nogtansuit hoofde der sterke verdenking welke tegen hem bestond voorloopig in huis bewaakt. Sedert zijn omtrent hem uit Londen officiële berigten ontvangen die hem als tea der gevaarlijkste en geslependste bedriegers en afzetters doen kennen. Reeds in 1819 werd hij, wegens vervalscbingen, in Frank rijk tot te pronkstelling brandmerk en 5jarigen dwangarbeid ver oordeeld van welke laatste straf hem later 3 jaren onder voor- Waarde van het land te moeten verlaten kwijtgescholden werden. Vin dien tijd af echter heeft hij in Frankrijk niet minder dan in BelgieHollandZwitserland en Italië menigvuldige bedriege rijen door middel van valsche wisselscrediet-brieven enz. ge pleegd, en is ook bij herhaling tot de zwaarste straffen, te Brus sel inzonderheid tot tienjarigen dwangarbeidveroordeeld gewor den doch heeft zich daaraan tot dus verre meestendeels gelukkig welen te onttrekken door van de namen der voornaamste engel- sche familiën gebruik te maken en de vermogendste voorspraken te doen werken. Thans geeft hij zich uit voor den natuurlijken zoon van lord LówtherHet moet nu blijken of deze edele heer dien man als bloedverwant erkennen zal die reeds het vermoeden heeft doen ontstaan dat tegenwoordig eene geheele bende van zulke af zetters werkzaam is. Het petersburgsche dagblad meldt bet volgende: «Sedert den so<Ln December zijn de wagens op den ijzeren spoorweg tussehen Pawloskw Kusmino in dienst gesteld. Vermits, ten gevolge van bet in gevallen dooiweder, de groote weg, die van Petersburg uaar de ijzer baan bij Palowsk leidt,.in eenen zeer slechten staat was geraakt, maakten meest slechts personen uit de omstreken van Pawlowsk en Sarkoje Selo van de gelegenheid gebruik. Op den eersten dag waren er slechts 75 reizigers, omdat waarschijnlijk velen den stoomwagen nog niet schenen te vertrouwen; doch den volgenden zóndag Waren er réedë 3o6, de» maandags n/fo, des dingsda'gs 473, en des woensdags 3i a, in het geheel *4°6 personen, die of eene plaatsin den wagen der klasse met 80 kopeken, of in den wagen der zde klasse met 4o kopeken mun t betaal den. Hetgetal der eersten bedroeg65a, dat der laatsten 754. Alseeu nie-ekwaaeJig verschijnsel moét hier vernield wonden-, dat zich ónder de reizigers ten minste 5 óf 600 boerén en voerlieden bevonden, die plaat sen betaalden en meereden. 'Hierin openbaart zich het groote onder scheid en de overtreffing van Rusland tegen andere landen. Overal waren de lagere standen tegen de invoering van dergelijke nieuwigheden ingenomen, óf spanden zelfs zamien, om van zulk eenen weg opzettelijk geen gebruik te maken, om de inkomsten derondernething tegen te wer ken, Hier daarentegen is het, gedurende den aanleg, Diet è'ëne keer ge beurd, dat eenige van onze boeren er zich tegen verzet hebben; maar bereidwillig gaven zij hunne grondstukken over, bereidwillig maaiden zij het onrijpe koren op hunne velden afbeide in het vaste vertrouwen, daarvoor wettige schadevergoeding te zullen ontvangen. En naauwe- Iijks is de spoorweg gedeeltelijk geopend, of wij zien dezelfde landlieden het kantoor der onderneming binnendringen en daar hunne i{o kopeken bëtaleu, om het rit mede te doen. Verscheidene tegenwoordig zijnde vreemdelingen waren verwonderd toen men hun de oordeelvelling dezer volksklasse mededeelde. De ijzeren spoorwegen moeten wel voordeelig wezen," zeiden zij, «want terwijl men bij den tegenwoordig zoo slechten weg bijna 4 uren vati Petersburg naar Pawlowsk (28 wersten ver) moet besteden, heeft de stoomwagen, zelfs gedurende het sneeuwweder van den 1 id™ Decem ber, iedere werst in 3 minuten afgelegd;den i3denen i4l!eD December werd zelfs iedere werst in 1 feu ook in e'e'ne minuut afgelegd. Als men nu maar 20 wersten in het uur stelt, zouden er voor eenen 600 wersten langen spoorweg van Petersburg naar Moskou maar 3o ureu noodig zijn. Mogt die weg al voltooid zijn!" In dit juiste oordeel onderscheidt zich de russische boer hoven zijnen stand in alle andere landen; hij verzet zich tegen geene nieuwigheden, omdat hij weet, dat wie in Rusland werken en verdienen wil, overal ge legenheid daartoe vindt. Eene andere bijzonderheid, welke de aaue dacht der reizigers tot zich trok, was de brandstof, welke alleen uit ber kenhout bestond. In de boven gemelde vijf dagen werden t8ritten, ieder 14 wersten lang gemaakt, en hierbij slechts 10J vadem berkenhout gebruikt. Dit maakt ongeveer 1 vadem voor eën rit op de 25| werst lange baan van Petersburg tot Pawlowsk; stelt men dezelve zelfs op 10 roebels en worden vooreen rit slechts 80 reizigers gerekend, zoo bedragen de kosten van de brandstof voor een reiziger slechts i2f kop.; welk eene winst is er dus te verwachten, ais de vrachtprijzen matig gesteld, en hier. dooreen gelijk getal reizigers als bij andere spoorwegengelokt wordt Londen, den 3tstea December. Gisteren is de S'. Pieterskerk! alhier geheel verbrand. Men schat de schade daardoor aangerigt, «p 10,000 p. st. Dit fraaije gebouw dagteekende slechts van 1826. De sneeuw is gedurende den jongsten'storm op vele plaatsen van dit rijk tot eene schier ongeloofelijke hoogte gevallen of opgewaaid. Hier en daar lag zij letterlijk bergen hoog, zoodat de oudste lieden zich geen tweede voorbeeld van zulk eene massa in twee of drie dagen en sachten gevallene sneeuw konden herinneren. Alleen gedurende den winter van 1806 moet de sneeó w in sommige streken van Engeland eene zóódanige hoogte hebben bereikt. De binnenlandsche gemeenschap is ten gevolge van de geheele onbruikbaarheid der wegen zoo te eenenmale gestremd geweest, dat niet slechts de postkoetsen nergens hebben kunnen rijden, en ook de brievenmalen niet verzonden hebben kunnen worden, maar dat zelfs de koning die thans met zijne gemalin op het paleis ia do zeeplaats Brigthon zich ophoudt, gedurende de genoemde drie dagen in eenen staat van afzondering heeft verkeerd. Geen enkele bezoeker is ge durende dien tijd op het paleis verschenen, en eerst toen de wegen eenig- zins bruikbaar waren geworden, heeft Z. M. depêches uit Londen ont vangen. Te Lewes, niet verre van Brighton gelegen, heeft een sneeuwval plaats gehad, waardoor zeven huizen zijn ingestort vijf personen gedood en zeven zwaar gekwetst. In Ierland was den 27ste!! December de binnenlandsche gemeenschap insgelijks, ten gevolge der groote hoeveelheid sneeuw, in vele streken ge stremd. De strenge winter dóet, even als altijd, dearmoedige bevolking van dat eiland vreesselijk lijden. De brandstoffen en de aardappelen (het eenige voedsel van een groot deel der iersche bevolking) zijn tot het driedubbele van den gewonen prijs gestegen. In Kilkenuy en Clonmei heerscht wezenlijke hongersnood, en te Ralhkeale, in het graafschap Limerick waren zoovele menschen, ten gevolge van geleden gebrek, door kwaadaardige koortsen aangetast dat men geene zieken meer in het gasthuis kun opnemen. Het aantal schepen dat op de engelsche kust gedurende de stormen der beide kersdagen'vérgaan is, moet volgens de bij Lloyds ontvangea. lshrigten, zeer aanmerkélijkzijn. Te Edenburg is een zware brand uitgebroken, waardoor verschei den blokkeó huizen' vérn'ièld en ióeer dan vijftig huisgezinnen zooder woning geraakt zijn en hét groótstè'gfedeelte hunner bezittingen verloren hebben. - In partikuliere berigten van de Kaap de Goede Hoop worden uit

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1