ZIE&IK.ZEESGSIE Vrijdag Ao. 1837. C O U T& A W T. 'January NIEUWSTIJDINGEN. DTJITSCHLAND. Frankfort, den 3isten December. In Hongarije beeft dezer dagen eene militaire expeditie plaats gehad tegen eene talrijke roover-bende die sedert lang bet land onveilig maakte. Deze bende bad bare voorname schuilplaats in bet groote Bakonyer bosch en werd aan gevoerd door zekeren Schomberg. Het genoemde bosch is afgezet met infanterie en ruiterij en daarop zijn jagers in hetzelve bin nengedrongendie ten laatste er in geslaagd zijn om een groot ge deelte der bende, met derzelver aanvoerder, tot een gevecht te brengen. Dit gevecht is zeer moorddadig geweest. De roovers heb ben ten laatste voor de overmagt gezwichten Schomberg is gevan gen genomen. FRANKRIJK. N°. 2» Door Zijne Majesteit is bij Bestuit van dëri iyAen December A.'P. No 81 bij continuatie benoemd tot Burgemeester dezer Stad de Edel Achtbare Heer M. G. de GR AN E. Bij Dresden is men tegenwoordig bezig om «enen schat uit de aarde op te graven. Een geboren Saksdie in i8i3 in fransche dienst gekomen en later mede naar Algiers geweest is heeft zich onlangs derwaarts begeven om eene nalatenschap hem door zijnen oom op het sterfbed vermaakt, in ontvang te nemen. De bewijzen van den erfgenaam bestaan in papieren welke op het naauwkeu- rigste de plek in de heide bij Dresden aanwijzen waar de erflater in 28i3, als commissaris van oorlog, eene krijgskas van 2,000,000 li'vrëi, bij den terugtogt var. Napoleon van Bautzen naar Leipzig begraven Reeft. Bij de eerste opgrc ving, op last der overheid gedaan, heeft men echter nog geen schat gevonden. De oorzaak, waarom de fransche commissaris van oorlog niet zelf reeds vroeger gepoogd heeft dit geld •weder te bekomen zou zijn eene met deze begraving gepaarde vermoor ding van eenen beambte, bij het transport, wiens lijk daar niede is be graven geworden. Het menschenrif heeft men bij de uagraving ook reeds gevonden. De hamburgsche dagbladen behelzen thans een berigtdat de gewaande lord die te Hamburg van valsche wisselbrieven liteeft zoeken gebruik te maken, behoort tot eene bende van afzetters van welke er zich verscheidene in Duitscbland moeten bevinden. Uil Weenen wordt gemeld, dat het uitzet van de aartshertogin Theresia zoo rijken prachtig zal zijn, als aan de waardigheid van het oosten.rijksche keizerlijke huis en de rijke bezittingen van den aartsher tog Karei beantwoordende is. Reeds zijn acht kisten met de kostbaarste voorwerpen naar Napels vertokken. De koning van Napels heeft voor de doorluchtige bruid te Florence eenen hoed besteld die 36oo livrés kost, en bovendien naar Parijs zal gezonden worden j om aldaar op de Smaakvolste wijze versierd te worden. Den 1 sten Januarij. Uit Baden wordt geschreven, dat de groot vorst Michael voornemens was nog vóór nieuwe jaar de reis naar Genua over Zwitserland aan te nemen ten einde den winter in Ita lië door té brengen. Men dacht echter nu dat deze reis ten ge volge van de veelvuldige sneeuw en den daardoor veroorzaakten slech ten toestand der wegen nog eénigen tijd zou worden uitgesteld. Gedurende de jongslverloopene Kersdagen is op het Harts gebergte zoo buitengewoon veel sneeuw gevallen, dat, ouder ande ren, de weg van Brunswijk naar Goslar naauwelijks te passeren was. De Hannoversche Zeitung maakt in haar officieel gedeelte eene door den koning van Engeland uitgevaardigde familiewet voor het koningrijk Hannover bekend bestaande in i3 hoofdstukken waarvan het vierde over de orde van de troonsopvolging handelt. Volgens de daarin vervatte bepalingen is de hannoversche kroon ervelijk in het huis van Brunswijk-Lünenburg naar het beginsel van ondeelbaarheid en eerstgeboorte, in de mannelijke lijn. Bij uitster ving van den mansstam der tegenwoordige koninklijke linie, gaat de kroon, met uitsluiting der vrouwelijke afstammelingen, over op den Xnansst&.m der tegenwoordige hertogelijk brunswijk yvólfenbutleische li inie, en wel op den regelenden hertog welk geval de alsdan Weder vereenigde landen van het huis nimmer weder van elkander gescheiden mogen worden. Op gelijke wijs gaal het hertogdom Brunswijk, bij vroeger uitsterven van den mansstam der hertoge tijke linie, met uitsluiting der vrouwen, op de mannelijke afstam melingen der koninklijke linie over. Ten einde allen twijfel omtrent de orde vari troonsopvolging on der de thans levende leden van het huis Brunswijk Lur.enburg weg te nemen, is door den koning bepaald, dat, in geval Van zijn af sterven zonder wettige mannelijke nakomelingen, de hannoversche kroon allereerst overgaat op zijnen broeder, den hertog van Cum berland, en diens mannelijke afstammelingen; bij ontstentenis daar van,, op 'skonings broeder, den hertog van Sussex, voor zijnen per soon, en eventueel op zijne nakomelingen uit ëen mogelijk nög te sluiten wettig huwelijk; daarna op 'skonings broeder, den hertog van Cambridge, en diens mannelijke wettige nakomelingen, en ein delijk, bij onstentenis ook van dezen, op den regerendén lierlog Willem van Brunswijk Ondanks het aanleggen eener quarantaineplaats in Servië, in de nabijheid vun JNissa, heeft de pest zich iu genoemd vorsten dom eensklaps vertoond, in een dorp 20 uren van Belgrado. Men zegt, dat de ziekte, uit Bulgarye, alwaar zij zeer sterk heerscht, .is aangebragt door lieden, die heimelijk over het. gebergte gereisd waren. Vorst Milosch is in allerijl van Kragnjevatz naar Belgrado Vertrokken, en heeft terstond last gegeven aan al de beschikbare troepen in Servië, om aan de grenzen van Bulgarye, een cordon te vormen. Twee reizigers, welke door bet cordon poogden heen te fcüuvpen zïjn doodgeschoten. 1 -Berigten nit Munchen melden dat de cholera a'Idaar sedert de laatste maand steeds afneemten men zich vleit dat dezelve bij de ingevallen vorst weldra geheel zal ophouden. Er zijn in den laatsten tijd bijzondere, en wel electrometrische waarnemingen ge daan. Een geneesheer uit Wurtenberg had, namelijk, bij onder zoekingen welke hij gewoon was op reis met den electrometer te doen bespeurd dat, zoodra hij Munchen naderde de gelijke ver menging der beide electriciteiten in den dampkring, waarop de ge zondheid berust ophield en de negative electriciteit in haar o.p eene zeer treffende wijze overheerschend was. Reeds voor deze ont dekking had hem zijn gevoel der lucht de alteratie van haar meng sel doen vermoeden. Sedert werd de gemelde overheersching der negatieve electriciteit ook in het laatste stadium, der cholera in ver scheidene geheel zekere gevallen waargenomen en toen er bij den laatsten strijd der natuur tegen de ziekte, een heilzame crisis-kwam, toonde de electrometer reeds vroeger voor eenig ander verschijn sel door de afneming van dat overwigt aan dat die crisis zon naderen. Allezins ontstond hierbij de vraag, of er geen verschijn sel of oorzaak der ziekte was te vinden en er werden ook nog bij andere ziekten gelijke waarnemingen gedaan. Eenige docjU slechts weinige toonden dezelve verschijnselen en de waarnemin gen die wel ligt den aard der ziekte zullen doen ontdekken wor den thans, met behulp onzer scheikundigen aan cholera] ucht.. cholera dragers enz. voortgezet. 7- In de dagbladen worden twee ontzettende voorvallen gemeld. Nabij Dusseldorp is vermoord gevonden een jongentje van vier ja ren uit die .stad de zoon van brave, regtschapene lieden., wier lieveling dit kind was. Toen het lijk gevonden werd s was.hetzelve nog warm en het over de sneeuw gespatte bloed nog. sehpel yer?cl> Dié doodwonde is *aan de regterzïjdë van den hals dor/r een., snij dend werktuig toegebragt.Bij Salmunster, in de provincie Ha- nau f heeft een gewezen forstlóoper Johannes Balkan'siijti ëigc-n dochtertje van zes. en een half jaar met een brood mis dep Wis afgesneden. Hij wilde vervolgens ook nog zijn zoontje'van 9 jaar ombrengen doch deze wist door het venster te ontkomen. Vóór dat er menschen op het hulpgeschreeuw van dit kind warén kó men toeschieten f had de kindermoordenaar zich zelveri ook. fèeds van bet leven beroofd. De onmensch was lang een dronkaard en deswege van zijn ambt ontzet. Voor dat hij den mooi'd pleegde, bad hij zijn dochtertje eene hoeveelheid braudewijn laten halen ëu deze gulzig opgedronken. Parijs, den 29sten December. Men kent thans de ramen van den jongen mensch die den koning van het leven Weft wiiicii berooven. Hij heet Jean Francois Meiitiicris de eenige zoon van tenen expe diteur in het dorp la Chapelie Saint Denis en neef vak den heer Barréeen gezeten en braaf koopman te Parijs'^ aan wien men verse u ei der» nadere bijzondenieden omtrent den persoon'én cfe be trekkingen van den moordenaar heeft te danken Meuriiei is driéën twintig jaren oud en had gedurende omtrent twee jarfn bij den zadelmaker Lavauxdie een bloedverwant van hern is gév'erktdoch dezen veertien dagen geleden verlatenzonder dat hij tot nóg toe heeft willen bekennen, waar hij die heeft doörgebragt. Overigens schijnt uit zijne.antwoorden bij de geregtelijke verhoorea te blijken, dat het lezen van zekere overdreven geschrifte'^ hem van jongst af eenen verregaanden haat legen de Bourbons in Eet alge meen en inzonderheid tegen het huis van Orleans had ingeboezemd en dat hij dus, even als sllïbciud, een dolzinnige politieke d weeper is. Hij schijnt ook lid van geheime genootschappen te zijn. Op het zien van het signalement in de dagbladen is de Veev Barre naar den procureur-gen era al gegaan en heeft zijne vrees te kennen gegeven dat zijn neef de schuldige zijn mogt, dewijl de^e vroeger meermalen gezegd had den koning te willen vermoorden. Hieraan heeft men de ophelderingen te danken welke de moordenaar zelf haistarrig geweigerd had. Bij de ontmoeting van dezen zijnen oom, aan wien hij veel ver- pligling had, moet bij zich zeer aangedaan betoond hebben vooral toen deze hem al het afgrijsselijke zijner misdaad en hare gevolgen voor de eer der familie afschilderdemaar reeds weinige oogenblik- keu daarna heeft hij zijne schijnbare bedaardheid hernQmenen even als vroeger betuigd geen berouw te gevoelen. Meer en meer vermoedt men dat hij medepligtigen gehad heeft, en op aanwijzing van verscheiden personen van een ongeregeld le vensgedrag, welke door den heer Barre als de zopdamgeu zijn opr gegeven met welke zijn tiefif het meest omging, zijn gisteren avond vier. lieden in-hechtenis genomen, van wélke bij huiszoeking is ge bleken dat zij insgelijks leden van répübltkèiuscbe associatie» zijn. Bij den zadelmaker Layatix is ceu pistool gevonden gelijk aau

Zierikzeesche Courant | 1837 | | pagina 1