«r». ï«3. ZIERIILZËËSCME Vrijdag O Ij A N Ti 23 liïecember. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. F R A N K R IJ K. Parijs, den i6^ea December. De berigten omtrent den afloop der expeditie tegen Constantine zijn allertreurigst. Het leger was zon der eenige moeijelijkbeden te ontmoeten tot aan Soma voorgetrok Frankfort, c.r:n 18('^u December. "Volgens berigten uit Konstan- tinopelvan den 23sicn November maakte lord Ponsonby toen ern stige toebereidselen tot zijne afreize. Tusscben de Pofte en den on- derkoniug van Egypte werden belangrijke onderhandelingen gevoerd, welke, naar men beweerde, betrekking hadden tot de erkenning »an het regt van opvolging der nakomelingen van Mehemed-Ali in de thans onder zijn beheer staande provinciën. De vorige week was eene egyptische korvet uit Konsiantinopel met gewigtige depêches vertrokken. De pest ging steeds voortgroote verwoestingen in de hoofdstad aan te rigten iederen dag stierven aan die verschrikke lijke kwaal meer dan duizend menschen. De jongste bcrigten uit Napels van den 19"®» November hou den dat de gezondheidstoestand er zeer verbeterd is en men er hoop voedde weldra van de heer6chende ziekte bevrijd te zullen zijn. t)en z8sl«n zouden er in het geheel slechts 60 personen gestorven zijn. Het weder had zich ook veel verbeterd. Het hof had een viervveekschen rouw voor wijlen koning Iiarel aangenomen. Men schrijft nit Mannheim, van den 5^° December: Een nieuw etablissement, de suiker-raffinaderij van deD heer C. Keihlen van Stutgart, trekt de verdiende aandacht van het.publiek. In zijne fabriek gebruikt hij de stoomwerktuigen naar de laat ste uilvinding, hetgeen de nieuwsgierigheid van inwoners en vreem delingen gaande maakt. Sedert eenige dagen is zij in werking gekomen en reeds verschaft zij arbeid aan 4o werklieden welk getal aanhoudend zal vermeer deren naarmate van het toenemende debiet dezer fabriek, hetwelk naar bij zich durft vleijen tot op duizend centenaarsper week zal vermeerderen. Eene tweede raffinaderij wordt in onze stad opgerigt. De zucht tot het gelijktijdig oprigten van talrijke standbeel den voor beroemde mannen is ook naar Florence overgeslagen Waar zich thans eene vereeniging gevormd heeft, lot goedmaking der kosten om de nagedachtenis van acht en twintig uitstekende inboorlingen van Toskane door zoodanige beelden te vereeuwigen. Reeds zijn die van Leonard da Vinei, Machiavel, Andreas, Cesal- pini en Michel Angela aan eenen bekwamen beeldhouwer toever trouwd. In de laatste dagen van November bleef de strenge vorst in onderscheidene oorden van Rusland steeds aanhouden. Te Kron- stadt waren reeds vrachtwagens van Oranienbaum over het ijs aan gekomen en de Duna was van Riga af lot in zee met ijs bedekt. De aartshertogin Theresiabruid van dea koning van Napels, Voorziet zich bij voorkeur van inlandsche voortbrengselen. Dit geeft te Weenen te meer genoegen omdat het onder de voornamen aldaar de gewoonte begon te worden om bij dergelijke gelegenheden de bestellingen in Frankrijk te doen. Naar men verneemt heeft de koning aan zijne aanstaande gemalin maandelijks 4°oo dukaten speldegelden, ingeval zij onverhoopt weduwe mogi worden een paleis met een inkomste van 12,000 dukaten maandelijks toegekend. Prins bodewijk Bonaparte heeft eenen tweeden brief aan zijne moeder in Zwitserland geschreven. Hij meldt daarin dat hij in Noord-Amerika aangekomen zijnde, hst land zal doorreizen, om zich eene woonstede uit te kiezen. Hij wil zich op den landbouw toeleggen en zijnen oom Joief verzoeken hem eenig land te ver- koopen. Zoodra hij dan ziet, dat zijne moeder, zonder gevaar voor hare gezondheid zijne afzondering deelen kan, zal hij de eerste zijn om haar te verzoeken de reis te ondernemen. Het weinige geld dat hij te Straatsburg had (6000 fr.) zal men hem weder ter hand stellen. Luidens berigten uit Berlijn zullen in den herfst van het vol gende jaar nabij die hoofdstad of bij Potsdam onderscheiden leger „korpsen ten beloope van niet veel minder dan 100,000 man to| bet verrigten van groote evolutiën worden geconcentreerd. Het ge lucht dat ook een russisch korps ten getale van 4°°° man daar aan zoude komen deel nemen wordt echter als ongegrond be schouwd. Z. K. H. de grootvorst Michiël is alhier met hoogstdeszelfs gevolg uit Weimar alwaar hij zich eenigen tijd ophield aangeko men en heeft zijn' intrek in het hotel de Russie genomen. Binnen weinige dagen zal Z. IC. H. van hier naar Baden-Baden vertrekken. De grootvorst lijdt veel aan maagpijn. Volgens sommige duitsclie bladen zou het zich meer en meet1 be vestigen dat den heer von Rudhard den graaf van Armansperg, wiens gezondheid niet langer gedoogde den gewigtigen post dieu hij bekleedt te verrullen als kanselier van Griekenland zal ver vangen. ken doch werd daar des avonds door een kouden regen en sneeuw overvallen des nachts stierven vele soldaten door de koude en duizenden waren des ochtends als verstijfd. Hierbij kwam da t de rivier Ben-Mezióug zoodanig gezwollen was dat de troepen die Cioesten doorwaden en het water tot aan de middel hadden; even ^ï»q' moesten zij ook door den Tumel trekken waardoor het getal der zieken zoo aanmerkelijk vermeerderde dat van de zeven duizend man, waaruit de expeditie bestond, de arabische hulptroepen niet mede gerekend niet meer dan vièr duizend overbleven. Eindelijk bereikte men de boogte van Mantsoure waar op een geringen af stand van Constantine post werd gevat, doch waar zich de hoop verijdelde, dat de stad hare poorten voor de Franschen zou openen. Nu werd besloten geweld te gebruiken doch de krachten die ter beschikking van den maarschalk stonden werden van oogenblik tot oogenblik minder het weder bleef schrikkelijk slecht de grond was met sneeuw bedekt en de karren en het geschut verzonken in het slijk eri bleven daarin steken. Men beschoot de stad en trachtte voor namelijk de poort del Cantare te vermeesteren. Deze werd dan ook plat geschoten en nu poogden de aanvallers daardoor binnen de stad te dringen, maar dit mislukte en er bleef niets anders over dan tot den aftogt te besluiten, daar er geen leeftogt meer voor de troepen was. Bij bet vertrek was de expeditie wel voor veertien dagen van proviand voorzien maar de karren daarmede beladen waren bij Mantsoure in den modder blijven vast zitten en door de soldaten welke die bagaadjen dekken moesten verlaten en geplunderd. Den a4sten Novemberdes ochtends ten acht urebegon de retraite en toen werden de troepen gekweld door Arabieren die haar uit de stad vervolgden en wier getal tot nabij twee duizend aangroeide, doch op den vierden dag, toen de colonne te Rach el Agba was gekomen zag men geen Arabieren meer. De aftogt was ordelijk geschied alle kanonnen waren medegevoerd en te Guelna had de maarschalk eene sterke bezetting veelal uit inboorlingen bestaande, achter gelaten. Het bezetten van dien post was van een gewenscht gevolg. Achmed bey durfde niet te Constantine blijven en raadde de inwoners de stad te verlaten en naar Kamarkadcle M drie dagreizen bezuiden Constantine, te verhuizen. Bovenstaande bijzonderheden zijn getrokken uit de telegraphische berigten die het ministerie dagelijks en stukswijze heeft laten bekend maken welligt uit voorzorg om het publiek langzamerhand op het j vernemen van dezen zoo ongelukkig geè'indigden togt voor te berei den. Later heeft men ook het rapport van den maarschalk zelvea medegedeeld. Daarin wordt het rampspoedige van de expeditie aan het slechte weder de koude waardoor den soldaten de voeten be vroren en de onbruikbaarheid der wegen geweten voorts de moed der troepen geprezen, verschillende officieren genoemd die zich on derscheiden hebben en verder vermeld het kwetsen van den gene raal Trr.zel in den hals door een kogel en het sneuvelen van den commandant Richepcinse en den kapitein der genie Grand. Het aantal dooden en vermisten wordt echter niet opgegeven. Bijzondere brieven uit Bona hangen een donker tafereel op van den toestand waarin de expeditie aldaar is teruggekeerd, en hou den ook klagten in over de weinige orde en voorzorg die bij het in gereedheid brengen der expeditie moet in acht genomen zijn. Ook spreken zij van het lafhartig gedrag van een generaal die, op het naderen van een corps Arabieren een convooi dat hij dekken moest verlaten had en schrik en wanorde onder de colonne had verspreid. De wreedheid waarmede de Arabieren de zieke soldaten die den marsch niet konden volgen, behandeld hebben is gruwelijk geweest. Meestal wierpen zij die ongelukkigen onmeêdoogend in de afgronden langs den weg neder. Den 3o»ten js het leger te Bona weder ge komen. Men zegt dat de maarschalk met niet meer dan twaalf honderd man aldaar is terug gekeerd en meest allen nog ziek of afgemat van vermoeijenissen en honger. De maarschalk Clauzelxs op weg naar Frankrijk. De hertog van Nemours is reeds te Toulon gearriveerd en wordt heden avond te Parijs verwacht. De was der Seine is sedert de afzending der laatste berigten nog aanmerkelijk toegenomen. Te Bercy zijn al de groote wijnma,- gazijnen ondergeloopen eu daardoor vijftig duizend stukken wijn on der water geraakt. In de voorstad S1. Antoine is het water tot in bet binnensteder buizen gedrongen en wordt de gemeenschap in de straten door schuitjens onderhouden. Vele lieden hebben hunne woningen verlaten. Bij de brug vau Austerlitz is de weg geheel bedekt en zoowel daar als bij die van 1'Hotel Dieu en Sl. Michel leveren de kaaijen niets dan eeire uitgestrekte watervlakte op. De vlakte tusscben Grenelle en Meudon is overstroomd en daardoor aan de fabrijken te Beau Grenelle Javelle en omliggende plaatsen on berekenbare schade toegebragt. Soortgelijke treurige berigten wegens den bijna voorbeeldeloozen booger stand der rivierenloopen uit verschillende andere depar tementen in. Een der engelscbe ochtendbladen deelt een brief uit Bona mede waarin de berigten omtrent den togt naar Constantine veel ongunstiger worden voorgesteld dan in de fransche ministeriële depêche. Tweemalen hebben de Frauschen te vergeefs Coushinliu*

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1