ZIERIKZEESCHE Dingsdag A«-. NIEUWSTIJDINGEN. •ftp. 100, C U R A N T. 13 December* DUITSCHLAND. FnANKPOiiT ;tïen 5den December. TJU Napels woj*dt van den November het yolgende geschreven: Laatstleden zopdag (20) 's mor gens om 8 uur is hier eene vrij slerke aardbeving waargenomen die echter geene verdere nadeelige gevolgen heeft gehad de schok \vas naar den kant van Basso di Monle het sterkste; in den daarop volgenden nacht lieten zich inwendig in den Vesuvius sterke don derslagen hooren. Het weder is zeer stormachtig en menigvuldige onweders trekken over de goif. In denzelfden nacht van zondag op maandag is er zeer veel sneeuw gevallen welke op de omlig gende bergen, den Vesuvius, de Monte. Sh Angelotot diep naar beneden in groote massa's is liggen gebleven. ïn den staat der cholera te Napels is, volgens de laatst me degedeelde opgaven, weinig of geèu verandering. Vier engelsche geneesheéren te Napels hebben op zich genomen om de armen kosteloos te bedienen en van geneesmiddelen te voorzien. Zij heb ben reeds vele zeer gelukkige genezingen bevorderd Men mag zich over deze menschlievende daad dubbel verheugen in een land, waar de geneesheeren niet alleen hunne hulp aan de zieken weigeren maar zich gedeeltelijk ook geheel van de plaats des gevaars verwij deren. Bij gelegenheid der onderscheiding welke den baanderheer Mullerte Zug, onlangs van Zijne Majesteit den koning der Fran- schen is te beurt gevallen leest men h"t volgende in de algemeene zwitsersche courant: «Toen Lodewijk Philippus van Orleanstijdens bet revolutionaire schrikbewind in Frankrijk, de vlugt naar Zwit seriand had genomen, en ook hier de nieuwe republiek haren magtigen arm naar hear uitstrekte, had hij, om verder te gaan, eene reispas noodig. Den heer Muller te Zug, die hem zeer gast vrij ontvangen had gelukte het, er hem eene te bezorgen. Veer tig jaren zijn er sedert verloopen en de geachte Philippus van Orleans is koning der Franschen. Op het toppunt van aardsche ïriagt herinnert bi] zich den eenvoudiger» man, d,ie hem voor ZOO langen tijd ih de dagen des ongeluks en der verbanning deze dienst bewees. Hij geeft aan zijnen gezant in Zwitserland last om te on derzoekeuof de man, die thans hoog bejaard moest sijn nog leeft in welk geval hij wenscbte liem een blijk zijner koninklijke welwillendheid te geven. De nasporingen van den gezant waren niet vruchteloos. De heer Muller leeft nog. Het is de eerwaardi e baanderheer van Zug. Door den hertog van Montebello schriftelijk uitgenoodigdom een gunstbewijs van den koning te vragen, ant woordde de grijsaard in ongekunstelde bewoordingen, dat hij de lotgevallen van zijnen voormaligen gast met opmerkzaamheid had gadegeslagen en zich over zijn geluk in stilte had verheugd; dat hij zelf, ofschoon niet vermogeua, nogtans te vreden en gelukkig te midden van zijn gezin leefde en derhalve niet in het geval was van iets van den koning te verlangen maar zich genoegzaam door de gunstige herinnering van Zijne Majesteit beloond achtte. Deze brief zond de gezant, met eene fransche vertaling, naar de Tu.ile rien. Toen Lodewijk Philippus denzelven gelezen had, nam hij, geroerd, eenen zijner adjudanten, het kruis van het legioen van eer van de borst, legde het in eene, met zijne beeldtenis versierde kostbare snuifdoos, en zond ze naar Zwitserland, om den heer Muller te worden overhandigd. Volgens berigten uit Wurtemburg en Baden zijn ook daar de rivieren door bet smelten der sneeuw in de gebergten zoodanig gezwollen, dat vele wegen zijn onder water gezet, eu aan bruggen, sluizen en gebouwen groote schade is aangerigt. Ook te Berlijn beeft de storm in den nacht tusscben den 29 en 3o8*eI1 laatstleden gewoed, zonder echter, naar het schijnt, zooveel schade als elders te hebben veroorzaakt. Uit Zwitserland wordt het volgende droevige geval van schijn- doodbegraving verhaald: Voor eetiige weken begaf zich een te Sachseln woonachtig geneesheer na ter verdrijving van tandpijn f opium gebruikt te hebben te bed en werd des anderen t}aags levenloos gevonden. Verscheiden geneeskundigen uitgezonderd een die nog twijfelde, verklaarden hunnen ambtgenoot voor dood waarop hij na verloop van 24 uren ter aarde werd besteld; zijn hond vergezelde het lijk en bleef bij het graf huilen hetwelk in den nacht zoodanig toenam, dat de doodgra\er besloot bet beest te verdrijven hierin niet kunnende slagen en alstoen de volharding van den hond voor meer dan een bewijs van droefheid wegens bet Verlies zijns meesters moetende houden opende hij bet graf en vond de kist opengebarsten bet lijk omgekeerd en het hoofdhaar op vele plaatsen afgestoten. Heeft misschien de bond zijnen heer booren jammeren en worstelen? De Altanaev Merkur behelst onder het opschrift: Kasper Ilau- serhet volgende: «Sedert ongeveer twee jaren heeft op het land goed Borstel in het Holsteiifsche een jonge welgeschapen doof stomme eene toevlugt gevonden. Omtrent zijne raadselachtige lot gevallen en afkomst heeft men nog tot geene zekerheid kunnen ko men. Daar de jongman Yeel vatbaarheid bezit, is het gelukt, zijne denkbeelden zoo veel op te helderen, dat hij, onder de leiding van een verstandig man binnen korten tijd geleerd beeft, om zich schriftelijk en vrij duidelijk in de duitsche taal uit te drukken. Uit deze schriftelijke opstellen en eenige bijgevoegde ruwe ieekeningèn. waarbij platen die zijne vermeende vaderstad Marseille voorstellen ten grondslag liggen schijnen de volgende omstandigheden te kun- «T neri _opg^amaakt wdrden Dat hij een vermeende eenige zoon van eene weduwe te Mar- seille door haar aan eenen zweedschen kapitein is overgegeven die hem in een donker gat gestopt en verre reizen met hem on dernomen heeft. Hij gelóóft, dat het schip tot naar Indie gevaren is, en geeft bepaaldelijk op, dat het bij Sl. Helena heeft aange legd om ververschingen in te nemen. Doch hem was nergens vergund geworden om aan land te gaan. Na éenen langdurigen togtis hij nadat men hem een gouden horologie met een naam cijfer afgenomen had in eene boot gezet waarmede hij zich zelf naar den oever had moeten roeijen. Na daar in een huis geko men te zijn waar gedanst werd is hij steeds verder landwaarts in gegaan, tot dat hij, geheel uitgeputhet dorp Oering tot de heerlijkheid Borstel behoorende heeft bereikt. Van daar waar* men hem gehuisvest heeft is hij aan dén opziener van het land goed overgeleverd. Hier heeft hij sedert getracht, zich door aller lei kleine diensten nuttig te maken. 1De papieren zijn allen naar Marseille gezonden en vermits in dezelven het huis der weduwe, niet alleen wat de ligging en de straat maar ook wat de bedrij ven der naburige huizen betreft, ten naaüwkeürigste is aangewe zen zal bet welligt niet moeijelijk vallen langs dezen weg volle dige inlichting omtrent de waarheid of valscheid van die opgaven te bekomen. Even naauwkeurig als het woonhuis, heeft de jong man het zweedsehe schip beschreven zoodat men daarnaar desi naam van den kapitein heeft kunnen uitvindén. Bij dezen is dars ook werkelijk onderzoek gedaan maar hij ontkent eenen zoodanigen jongman aan boord gehad te hebben. Daar deze ontkenning tot dus verre nog niet is beëedigd meent men er weiuig gewigt aan te moeten hechten. De groot hertogelijk hessische courant behelst een berigt var* ongelukken bij een on weder door eenen stortvloed van de bergen op de zuidelijke grenzen van Odenwald veroorzaakt. Daardoor werd ooh hek huis vanj den c?»gloöner uddam Johe ie Gammjeisbach weg gespoeld Toen de arme man en zijne hoog benarde moeder in den donkeren nacht naar huis wilden gaan was hunne woning en gansche have verdwenen. De huisvrouw die uit het venster vruchteloos om hulp had geroepen, werd door den Woesten stroom uit het instortende huis medegesleept. Hare beide kinderen, bet eene drie jaar oud, het andere een zuigeling, bleven onder dó bouwvallen achter. Moedig streed de moeder ir. den donkeren nacht een uur lang met den stroom om haar leven tot dat zij zich bij eenen oliemolen vastgreep en haar hulp-roepen door eenen molenaars-jongen werd gehoord die haar met nog twee andere mannen redde. Hopeloos schenen de kinderen verloren. Doch daar, waar moederliefde te kort schiet, waar menschen niet meer redden kunnen beschermt en redt de oneindige liefde van den Allerhoogste en zijne almagtige voorzienigheid. Onbezeerd droeg het woedende element het oudste kind uit den puinhoop 4oo schre den ver op eene veilige hoogte. Hier werden de klaagtoonen des kinds gehoord en het werd gered. Met den zuigeling drong eenó mede inwonende vrouw door de berstende wanden van het zin kende huis, hare geringe bezittingen, zelfs hare noodzakelijkste le vensbehoeften aan den stroom ten prooi latende. 2uj werd mei den zuigeling in den arm in de duisternis rondtastende aangetrof fen en zoo was de redding gelukkig volbragt. Beide vrouweu zijn erg gekwetst. GRO OT-BRITTANNIEN. Londen, den 7^ca December. Volgens brieven uit Lissabon tbt den 26stcn laatstleden, had de verandering, door de.ministers in bet 34«e artikel der constitutie van 1820 gemaakt ten einde zij als gedeputeerden zouden kunnen worden herkozen groot misnoegen veroorzaakt. Zelfs was er op uitnoodiging van den civilen gouver neur Soares Caldeira, die sedert de gebeurtenisseu van den 9^» September eene beduidende rol speelt, eene talrijke bijeenkomst van officieren der nationale garde gehouden waarin besloten werd dat zij niet de geringste wijziging in de genoemde constitutie zou den gedoogen alvorens de corles vergaderd waren en dat alle ambtenaren welke aan de pogingen tot herstelling der charter van 1826 hadden deelgenomen, onverwijld zouden afgedankt worden* Nadat zij echter bemerkt hebben dat hun plan in de gelederen der uationale garde niet den gewenschten bijval vond en nadat de mi nisters die er mede bekend waren geworden openlijk hadden verklaard hunne posten te zullen nederleggen er. bet land aan zijn lol overlaten bijaldien deze besluiten niet wierden ingetrokken hebben genoemde voorvechters daarvan vooreerst afgezien* Men was er in geslaagd een voorschotten bedrage vau onge veer honderd en twintig duizend ponden sterlingop dé nieuwe belasting op de wijnen te Oporto te verkrijgen welke som moet worden aangewend tot betaling der in Maart vervallende dividen den der leening. Ook had de belofte van verscheiden kapitalisten, om de regering met geld te zullea ondersteunen het openeu fiëöéjf vrijwillige uationale leeaing voor alsnog önnóödig gemaakt

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1