99. ZEERIRZEÈSCHE Vrijdag Ao. 1836. I II A IV T. 9 December* NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort? den 2^en December. Het lijk van Karei Xdat voor- loopig in de plaats van zijn overlijden is bijgezet, zal, zegt men, ingevolge uitdrukkelijk verlangen van dieu vorst, met toestemming van den keizer van Oostenrijk, naar bet graf der aartshertogen te Gratz in Steirmarken worden övergebragt waar het stoffelijk over schot zijner gemalin sedert den jare i8o5 rust. FRANKRIJK. Parijs, den isten December. Den 2gstcn November heeft de lieer Polignac eindelijk het kasteel van Ham verlaten en is tot aan de grenzen door een luitenant der gendarmerie begeleid. De heer Guer non-Ranville beeft alvorens zich naar zijn landgoed te begeven eenige uren in de hoofdstad doorgebragt. Te Agram én op andere plaatsen van Gróatië zijn den i8^en laatst ledên vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen. In brieven van de poolsche grenzen wordt het berigt tegen gesproken, dat in hét aanstaande voorjaar eene afdeeling russische garde naar Pruissen zou overgevoerd worden, om aan de groote voorjaarsoefeningen nabij Berlijn deel te nemen. Daarentegen wordt in die berigteu gezegd, dat in de lente al de in het koningrijk Po len kantonnerende troepen bijeengetrokken zullen worden en dat de keizer alsdan in Polen zal komen om dezelve in oogenschouvV te nemen. De graanprijzen hadden in Polen eene aanzienlijke ver hooging ondergaan, ten gevolge van het aauleggen van reserve maga zijnen voor het leger. De voormalige schrijver der Europe centrale, de heer James Fazy, uit Genève heeft eene brochure in het licht gegeven:, ge titeld de la tentative de Napoleon Louis, waarin de schrijver be weertdat de regten van dien prins op den troon van Frankrijk Volkomen wettig zijn. Berigten uit Gorz tot den zistën vermelden, dat de her togin van Berry er geenszins zou op aandringen om zich met de opvoeding van den hertog van Bordeaux te belasten maar dat zij zich tot een doorluchtig persöon gewend heeft ten einde van den hertog van Angouleme te verkrijgen dat aan haar voortaan hare moederlijke regten wederom zouden toegekend worden, en dat haar Veroorloofd werd, dat zij, wanneer Zij verkiest, hare kinderen zal mogen zien. Men voegt daarbij dat vorst Metiernich de hertogin in dit verzoek ondersteund heeft en dat hetzelve haar dan ook reeds bewilligd is, zoodat zij binnen kort naar Gorz zou vertrekken. De hertog en hertogin van sfngoulèmc hebben besloten den winter aldaar door te brengen. Men wil weten, dat de hertog, als op volger van Karei X, besloten heeft, deu titel van Koning van Frank rijk aan te nemen. Uit Napels schrijft men van den igden dat de officiële op gave der cholerazieken dagelijks aldaar zoo gelijkluidend is, dat Velen aan de waarheid daarvan twijfelen. Intusschen maakte zulks een' goeden indruk werden aller gemoederen daardoor gerust ge steld en kwamen velen die de stad ontweken waren wederom terug. Er is te Napels door de protestantsche gemeente een fonds opgerigt dat bestemd is om de behoefligen dier gemeente met geld kleeding en levensmiddelen te ondersteunen. Tot dit fonds waren leeds looo dukaten bijeengebragt. Ia een schrijven uit Rome, van den 22st«mj wordt tegengesproken hetgeen door onderscheidene vreemde dagbladen omtrent woelingen in Italië gezegd is. Integendeel heerscht er, volgens dit schrijven, zoodanige rust, dat het thans wederom ernstig ter sprake was geko men de ooslenrijksche troepen terug te roepen, waarop, volgens het verdrag, ook de verwijdering der fransche bezetting uit Ancona zou moeten volgen. Men ontkent intusschen niet, dat er van huiten 's lands gedurig pogingen worden aangewend, om de rustte Verstoren doch dezelve biijven vruchteloos. Tijdingen uit Napels tot den i5<ten November deelen mede dat de koning geheel hersteld is van een aanval van de cholera. Bij het bestuur zijn tijdingen uit Afrika ontvangen. Het schijnt dat onze troepen bij de expeditie naar Constantine in den aan vang niet gelukkig geweestzijn. Eenige eskadrons ruiterij moeten onverhoeds door deKabaïlen aangetast zijn en daarbij veel hebben geleden. Als een bewijs van den vooruitgang der bevolking in dit ko ningrijk kan strekken, dat bet departement der Seine in 1831 935,io8 en in i83S, 1,106,891 zielen bedroeg. De bevolking van Parijs heeft beloopen, in 183k 774,338, in 1836 909,1 26 zielen zijnde dus in vijf jaren tijds een aanwas van 171,783 zielen. Het getal van i836 kan intusschen eenigzins te hoog worden gerekend, dewijl niet, zoo als vroeger, het werkelijk getal der aanwezige in woners, maar ook die zijn medegerekend welke, hoezeer in Parijs gevestigd om eene of andere reden afwezig waven. Rekent men nog 25,ooo kinderen aan de gestichten van liefdadigheid in deze hoofdstad toevertrouwd doch die het zij bij minnen het zij tot het leeren van ambachten buiten de stad besteed zijn dan zal men Voor wcrjsaiijkeQ aanwas in de vijf jaren ruim 100,000 zielen krijgen* De luchtbal welke den togt van Londen naar Weilburg ge daan beeft, is thans op het raadhuis alhier, in de tuinzaal ter bezigtiging gesteld. Hij is slechts gedeeltelijk met lucht gevuld, doch is reeds aldus een reusachtig gevaarte. De bol is 90 voet lang en 5ó breed. Heden morgen heeft de vervaardiger van de ballon, de heer Green, op het raadhuis aan degenen die Engelsch. verstonden belangrijke inlichtingen nopens zijuen jongsten togt gégeven. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 4^en-> December. Z. K. H. prins Alexander is van de gevolgen van het hem bij den jongsten storm overgekomen ongeval weder geheel hersteld en bevindt zich zeer welvarende. Met genoegen kunnen wij melden dat al de zich in zee be vonden hebbende scbeveningscbe pinken ook die voor den steur haringvangstwaarvoor men ongerustheid koesterde, behouden aan gekomen zijn. Sedert de laatst gedane bekendmaking zijn door de belang*» hebbenden geligt tie volgende door Z. M. verleende öctrooijen Een octrooi in dato 5 Augustus i836, voor den tijd van tiert jaren verleend aanRichard Boyman Boymante Londen domiciliuni verkozen hebbende bij A. Smits, makelaar te Haarlem, op de iu- voering van de volgende nieuwe verbeteringen aan stoomwerktuigen 9 te weten: i°, eene wijze 0111 den stoom te verdikken, waardoor het verkorten of aanzetten van de binnenwanden van stoomwerk tuigen belet wordt; 20, eene nieuwe gemakkelijke wijze om de stoom ketels met water te voeden, en 3<>een scheprad, hetwelk op ver schillende wijzen bij vaartuigen, gelijk mede bij water- en wind molens, kan aangewend worden. Een octrooi in dato 10 September i836, voor den tijd van vijf jaren verleend aan P. de Kok Pz.te 's Gravenhageop de uitvin ding van een werktuig, geschikt om alle soorten van steen en mar mer uit te hollen, rond te zagen, te slijpen en van lijstwerk eit andere versierselen te voorzien. Een octrooi in dato iï September i836 voor den tijd van vijf tien jaren verleend aan P. F. Freit, te Vlissingen, op de uitvin ding van verbeterde kunstarmen met beweegbare handen. Een octrooi in dato 17 October i836, voor den tijd van tien jaren verleend aan J. D. Altink en A. Berbeete Amsterdam, op de uitvinding van een verbeterd werktuig tot het bereiden van deeg voor roggebrood. Een octrooi in dato 20 October i83ö voor den tijd van vijfja ren, van af 18 Mei 1834 5 verleend aan J, F. Gorris, te Arnhem, op de invoering van eene draagbare kagchel. Een octrooi in dalo 14 November i836 voor den tijd van vijf jaren verleend aan F. C. A. de Crouywoonachtig te Parijsdo- micilium verkozen hebbende bij mr. L. Meiman, advocaat te 's Gra venhage op de invoering van eenen- nieuwen toestel om water, wijn olie en allerlei soorten van vocht te filtreren. Men schrijft uit Amsterdam van den 3den December, dat in de maand Januarij aanstaande alhier, op de Nieuwmarkteen aan vang zal gemaakt worden met bet boren eener Artesiaansche put onder leiding en toezigt der heeren WFrol'ik en C. Alewijn. De stedelijke- en landskas hebben om in de kosten dezer inzonder heid voor de hoofdstad zoo wenschelijke onderneming te voor zien ieder voor de helft, eene som van tien duizend gulden bij eengebragt; blijvende echter, na terugbetaling van het aandeel hetwelk de landskas in de onkosten zai gedragen hebben hel regt van eigendom alleen aan deze stad. De putboring zal onafgebro ken worden voortgezet tot dat men het doel derzeive geheel zal hebben bereikt in zooverre dus verschilt deze onderneming van die proeven, welke reeds elders en ook te dezer stede, in het oude mannenhuis doch slechts tot eene bepaalde diepte en meer om den aard van den grond te leeren kennen, in bet werk gesteld zijn. De noodige buizen worden te Zeist in dezelfde smederij vervaar digd waaruit de heer Stoop voor zijne artesische putboringen deze werktuigen ontleend beeft en die alzoo van eene erkende deugd zaamheid zijn. Het is te hopen dat de werkzaamheden zoo voor spoedig mogelijk zullen kunnen voortgezet worden, en de groote moeijelijkheden welke van dusdanige ondernemingen onafscheid baar zijn door eene gewenscble uilkomst mogen bekroond worden. Dén 22sten November li. is te Zuilichem, in den zeer zeld- zairaen ouderdom van 101 jaren, 10 maanden en 6 dagen, over leden de heer Matty's Casleleyn. Zijne zielvermogens bleven hem tot op bet laatste oogenblik bijeene kortstondige ziekte maakte een einde aan zijn leven. Nopens den in de gemeente Beest nabij Leerdam tijdens deu storm van den 29^11 November, plaats gehad hebbenden feilen brand verneemt men dat dezelve ontstond ten huize van de wed. JFestrenenwaardoor in minder dan tien minuten tijds negen woon huizen en vijf met höoi en koren gevulde bergen eene prooi der vuurwoede werden en zonder de spoedig aangevoerde spuiten uit de gemeenten Rumpt en Deil zoude het gansche dorp tot asch zijn verkeerd. De schade beloopt 37,640 waarvan slechts ter waarde van 17,100 was geassureerd. Den 7den. Men schrijft uit Dordrecht van den 5^eu dezer: Ka pitein Pot aan deze stad van Sl. Martin aangekomen rapporteert dat hij gedurende den orkaan van den 29^11 November met eens

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1