ZIERIKZEESCHE liingsdag 1836- U R A N T. BESTEKEN EN ADMINISTRATIEF n MEEW STI JDINGEN. DUITSCHLAUD. Frankfort den 28"ten November. Te Munchen heeft het natte weder eenen onguostigen invloed op de cholera. Die ziekte neemt eerder toe dan af. G R O 0 T-B R1TTANNIEN. NEDERLANDEN. 98. 6 December. (Vervolg van ons vorig Numero.) Wij WILLEMbij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrins van Oranje Nassau, Groot- Hertog van Luxemburgenz-enz.enz. Op bet rapport van het Departement van Marine van den 4dco dezer La. B N°. 76. Onzen Minister van Financien van Gezien het rapport van 2osten dezer N°. i5 (2076.) Gelet op art. NP. den van Ons besluit van den i6<len April 1836 Ï09. Hebben goedgevonden «n verstaan te bepalen 10. Dat hel 2de lid van Ons besluit van den i6den April 11., de terugreizen naar hunne B°. 109 ook zal worden toegepast op standplaatsen voor de Loodsen van het Loodswezen voor de zee gaten van Terschelling en het Vliena derzeiver volbragte Loods- reizen over de Zuiderzeeen dat door de schippers of gezagvoer ders boven en behalve het bij de tarieven bepaalde Loodsgeld vijf tig centen (f o,5o) zullen worden betaald voor ieder uur afstands van .de plaats alwaar het schip is gebragt lot aan Terschelling en Vlielandwordende de rekening dier afstanden, alsmede die tol aan Willemsoord hierbij geregeld als volgt: Uren Uren Van Medemblik Enkhuizen Hoorn Edam Amsterdam Muiden Kampen Zwolle de Lemmer Slaveren Hinlopen Workum Harlingen Terschelling het Vlie Willemsoord Idem tot PVillemsoord 8 tot Terschelling en Vlieland 14 15 16 17 20 19 idem 10 idem idem. 9 idem idem 1 2 idem idem i3 idem idem 1 4a idem idem. 2 I idem idem 22 idem idem l6 iuem idem i 3 idem idem »4 idem idem idem 1 5 idem 16 idem idem. 10 u idem 8 Terschelling het Vlie 17 15 io 9 8 6 y© 8 ao. Dat bij wijziging in zoo verre van artikel no van het alge meen Loods-Reglementen van artikel 25 van het bijzonder Regle ment voor het Loodswezen van de zeegaten van Terschelling en het Vlie uit de Loodsgelden verschuldigd voor schepen waaraan wel Loodsen zijn aangeboden doch die daarvan geen gebruik hebben willen maken welke gelden, onder anderen, bestemd zijn ter Vorming van 'de Loodskas de helft van het voor de Loodsen van gezegd Loodswezen volgens laatsgenoemd artikel bepaald worden toegewezen aan de bemanning nga zich buitengaatsbij zoodanig schip zal hebben aaiii aandeel zal die Loodsschuit, welke en mits aan de inspectie over het Loodswezen voldoende is gebleken dat zij loodsen ter behoorlijke plaatsen die aanbieding hebben gedaan, doch zijn afgewezen. Het Departement van Marine is belast met de uitvoering dezes Waarvan afschriften zullen worden gezonden aan de Departementen Van Binnenlandsche Zaken en Financien tot informatie. Het Looden 21 "en Augustus i836. (get.) WILLEM. Van wege den Koning. (get.) L. H. ELIAS SCHOVEL Is. Accordeert met deszeifs origineel. De Griffier ter Staats-Secretarie (get.) L. H. ELIAS SCHOVEL. Voor eensluidend afschrift De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenl: Zaken (get.) C. VOLLEN HOVEN. Brengt( de voorzeide Besluiten bij deze ter kennisse van een ie gelijk in de Provincie, wien dezelve zouden kunnen aangaan narigt voor zoo veel noodig. Middelburgden 26sten November 1836. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. tot UitKoaslautinopel schrijft men vau deu adcn> dat de gezond.» len wordeu opgemaakt. heidstoestand aldaar eenigzins minder verontrustende was. De vorige weck waren niet minder dan eenige duizendea personen aan deze schrikkelijke ziekte bezweken. In Smyrna heeft, den 2Ö8ten der vorige maand, een ontzaggelijk sterke brand gewoed, ten gevolge waarvan eene geheele wijk der stad in de asch is gelegd. Volgens berigtei» uit Alexandrië was de overstrooming van den Nijl naar wensch uitgevallen en had men dus een zeer goed uit- zigt op deo veldoogst. Mehcmed AU hield zich volgens die berig- ten bezig met het opmaken van een protest aan de Porte .wegens de moe ij el ijk heden welke zijnen handel zijn in den weg gelegd. Men meldt uit Kronstad van den 15den dezer, dat vele sche pen, uit hoofde van het drijf-ijs hunne voorgenomen reis niet kon den vervolgen. Reeds vele dagen vroeger is de Dwina bij Archan gel met ijs bezet geraakt. Het getal der te Riga tot den 4den November uitgeloopen schepen beliep g5i en dat der aangekomenen 887. Uit Weenen wordt berigt dat de aartshertog Karei zijne doch ter naar Napels vergezellen zal en daar verscheiden maanden zon kunnen doorbrengen naardien de krooning van den keizer te Milaan tot September van het volgend jaar is uitgesteld. Londen den 3oslen November. Nadat het weder sedert verschei den dagen reeds zeer ruw was geweest is omstreeks 3 ure in den nacht tusschen maandag en dingsdag èen vreesselijke storm uit het Z. W. opgestoken die tot 2 ure in den namiddag in hevigheid toenam (vooral dan wanneer de wind tusschen beide naar het noor den schoot)), toen trapswijze verminderde en ten 4 ure geheel was bedaard. In deze hoofdstad heeft de orkaan vreesselijke verwoes tingen aangerigt. Niet slechts is een ontelbaar aantal daken en schoorsteenen vernield maar in verscheiden wijken zijn de voor gevels van vele woningen ja enkele-huizen geheel ingestort, zoo dat sommige straten het aanzien hadden van door eene aardbeving bezocht te zijn. De steenen balustrade der Black friars brug is aan een der einden ter lengte van twintig en omtrent het middeta. ter lengte van achttien engelsche voeten ingestort. Ook de open* bare gehouwen inzonderheid de Sl. Pancras Kerk hebben ve«I geleden van de Westminster-Abdij zijn geheele muurbrokken soe° dergeworpen en dingsdag op den middag zag rnen de torens vau dat oud gebouw zoodanig waggelen dat hunne instorting ieder oogenblik angstig te geraoet werd gezien. In de city waar overigens de schade minder was dan in andere gedeelten der stad, is, na het losgaan van het deklood van eene der balustraden der groote beurs het steenwerk ter lengte van veertig voeten naar beneden gevallen waardoor de steenen inscrip tie tafel boven het standbeeld van koning Hendrik Vlll werd afge worpen die in haren val het beeld van koning Eduard VI den schepter uit de hand sloeg. Gelukkig dat ofschoon de beurs druk bezocht was niemand aldaar door het vallend puin is getroffen gelijk het over het algemeen minder te verwonderen is dat bij eene zoo schrik kelijke verwoesting, vijf personen (zoo ver tot hiertoe bekend is) omgekomen en eenige andere zwaarder of' ligter gekwetst zijn dan dat niet veel meerderen een dergelijk lot hebben ondergaan en hier en daar talrijke huisgezinnen uit hunne half ingestorte wonin gen hebben kunnen gered worden zonder dat zij het geringste letsel hadden bekomen. Het getal der ontwortelde boomen is on noemelijk.-' In eene der publieke tuinen werd een aldaar opgeslagen houten tooneel door den wind opgenomen op verren afstand ne- dergeworpen en verbrijzeld. Ook op de rivier de Theems heerschte de grootste verwarring, door het aandrijven der schepen vooral nadat bij Limekiln de ke ten gebroken was ten gevolge waarvan al de daarachter liggende schepen met geweld binnen het Sl. Catharina dok werden gedreven^ Onberekenbaar moet de schade zijn door het onderling onwille*. keurig vernieler» van masten, spiegels, tpigagie enz. veroorzaakt. Twee ligters zijn verongelukt en meer dan twee honderd der kleine bootjens die van de Londen-brug heen en weder varen gezonken terwijl vele varenslieden zware wonden hebben bekomen. Met verbazing merkte men gedurende dit tooneel van verwar ring, op, hoe eene boot, die met de kiel bovenwaarts gekeerd stond doordien wind over twee andere groole booten werd heen gevoerd en op een afstand vau verscheiden ellen onbeschadigd weder ne dergezet. Ook te Brighton is de storm vreesselijk geweest cn een der steenen bruggeü aan het hoofd vernield geworden. Van verder afgelegen plaatsen ziet men de berigten nog te gemoet. De stoomboot Royal Tar is den 2$sien October gedurende ha ren togt van St. Johns in Nieuw-Brunswijk naar Portland, inbrand geraakt, waarbij ruim dertig menscheu van de honderd die aan boord waren zijn omgekomen. 's Grivenhage den a^en December. Blijkens liet beden uitgegeven bulletin, is de gunstige tosstand van Z. K. H. prins Alexander, sinds gisteren nog verbeterdzoodat er geene bulletins yerder zul-

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1