"nieuwstijdingen. jr«. 97. ZIERIKZEESCHE hy-ff Vrijdag A°. 183R- COURANT. 2 December. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. DUITSCHLAND. GROOT-B RITTANNIEN. - De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland. Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken van den 14^ea dezer maand N°. en de daarbij medegedeelde Besluiten Zijner Majesteit van den 16de» April 1836, N<>. 109, en 2i*teo Augustus i836, N°. s5 van den navolgenden inhoud Wij WILLEMhij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrins van Oranje Nassau, Groot- Hertog van Luxemburg, enz-, enz., enz Op de adressen Van Binnen-loodsen van het Oude Schildbehoorende tot liet loodswezen van Texel en van het Plaatselijk Bestuur van het eiland Texel. Gezien de Rapporten van het Departement van Marine van den i8den en 3i«en Maart II. La. B, N°. 59 en 29. Onzen Minister van Financien gehoord advies van den gden April i836 No. 45 (95o.) Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen i°. Dat in afwachting van de nadere regeling van bet loodsen op het Noord Hollandsche Kanaal en de beslissing of daartoe onder andere, ook de Binnenloodsen van het Oude Schild, zullen kunnen worden toegelaten intusschen aan ieder van de twaalf tot dat loodswezen behoorende Loodsschippersgelijk ook aan ieder van de zes en dertig daartoe behoorende gewone Binnenloodsen, ter -spoedige te gemoetkoming in hunne reeds geledene verliezen, sedert de nieuwe daarstelling van het Loodswezen van Texel, uit 's Rijks kas zal worden toegekend eene toelagete weten: aan de schippers van ƒ2,50, en aan de loodsen van f 2,00 per week ieder, en wel Voor eerst, te rekenen van af den isten October i835 tot en met den laatsten Maart 1836 zullende de voldoening van het gezamen lijke bedrag dezer toelagen ter somma van twee duizend zes honderd twee en vijftig guldens (265a bij een later te verevenen man daat plaats hebben uit zoodanigen post der begrooting van het De partement van Marine over i836, als nader door hetzelve, langs den gewonen weg, voorgedragen en door Ons zal worden aange wezen. 20. Dat het vastgestelde bij art. 49» vari het algemeen Reglement op de Loodsdienst in bet Koningrijk der Nederlanden goedgekeurd bij Ons besluit van den 5^en Julij 1835 Staatsblad N°. 21 om trent de betaling van vijftig cents (o,5o) voor ieder uur afstands van de haven alwaar het schip is binnen geloosd, tot de stand plaats, waartoe de Loodsen behooren zal worden toegepast op de Loodsreizen over de Zuiderzee en mitsdien door den schipper of Gezagvoerder boven en behalve het Loodsgeld daarvoor bij de ta rieven bepaald, die vijftig centen zullen moeten worden betaald, voor ieder uur afstands der plaats alwaar het schip is gebragt tot aan Willemsoord. Het Departement van Marine is belast met de uitvoering dezes 'waarvan afschriften zuilen worden gezonden aan Onzen Minister van Financiën en aan de algemeene Rekenkamer tot informatie en narigt. 's Gravenhageden i6dca April. (get.) WILLEM. Van wege den Koning. (get.) G. SCHIMMELPENNINGEN. Accordeert mei deszeifs origineel. He Griffier ter Staats-Secretarie, (gel.) L. H. ELIAS SCHOVEL. Voor eensluidend afschrift He Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnen1. Zaken (get.) C. VOLLENHOVEN. {Het vervolg en slot hierna Frankfort den 26sten November. Berigten uit Weenen van den 1 yden dezer melden, dat de hertog van Angoulème het overlijden van zijnen vader als oudste van zijn huis aan de verwante hoven heeft bekend gemaakt. Men voegt er bij dat bij dus als natuur Tijke voogd van zijnen neef, den hertog van Bordeaux, en als hoofd der familie van den ouderen tak der Bourbons moet beschouwd worden. Volgens de jongste berigten uit Görtzzal het lijk van koning Karei X, overeenkomstig zijnen wensch met bewilliging des kei zers, in de aartshertogelijke groef te Gratz, in Stiermark, waar zijne gemalin sedert i8o5 rust, bijgezet worden. Het lijk zal iu stilte, onder begeleiding van den hertog van Blacas derwaarts ge bragt worden j doch de bijzetting zelve zal met koninklijke pracht geschieden. Uit Napels wordt van den io<*en November gemelddat de cholera aldaar nog eerder toe- dan afneemt. Er worden door de regering geene bulletins meer uitgegeven doch men meent dat de sterfgevallen in de 24 uren wel 200 bedragen. Alle plegtigheden bij het begraven van lijken zijn verboden dezelve worden des nachts op karren buiten de stad gebragt én in groeven geworpen gewoon lijk vooraf door de begeleiders van alle kleederen beroofd. De napelsche regering beeft eene bepaling gemaakt, dat de brie ven vier uren voor zonnenondergang op den post moeten bezorgd worden, opdat de postbeambten zich niet aan de avondlucht zouden behoeven bloot te stellen. Deze maatregel verwekt vooral onder den handelsstand veel misnoegen. Ook is men ontevreden daarover, dat alle aankomende brieven bij voortduring berookt worden en alle uit Genua komende schepen worden afgewezen. Men vraagt waartoe deze voorbehoedmiddelen dienen in eene stad, waar dagelijks hon derden van menschen aan de cholera sterven. Bijzonder nijpend is het bierdoor ontstane gebrek aan rijstwelk artikel men te Napels als een geschikt voedsel tegen de ziekte beschouwt, en dat voorna melijk uit Genua aangebragt wordt. De inlandsche rijst is slecht en ongezond. Uit Rome wordt geschreven dat aldaar een afgezant uit Mexico is aangekomenten einde te bevorderen dat deze nieuwe republiek door den heiligen stoel worde erkend. Men dacht, dat men zich hierbij wel zou blijven houden aan bet vroeger aangenomen begin selom elke bestaande regering in zoo verre te erkennen, als voor het welzijn der godsdienst en deeendragt der kerk noodigis. Loxdes den a3'ten November. Prins Eduardtweede zoon van Z. D. H. den hertog van Saxen Weimarlaatstleden Donderdag avond in deze hoofdstad uit Rotterdam aangekomen bevindt zich thans op het koninklijk paviljoen te Brighton ten einde eenige da gen in het gezelschap van HH. MM. door te brengen. Particuliere berigten uit Lissabon aangebragt door de stoomboot Iberia en looper.de lot den tïitea dezer, houden in, dat de toe stand van zaken in die hoofdstad voortdurend dezelfde blijft na- melijli in schijn rustig, ofschoon nu en dan de nog bestaande ver bittering der opgewonden gemoederen tegen alle diegenenwelke aan de jongst gedane, doch mislukte pogingen tol herstel der grond wet van don Pedro van 1826 eenig werkelijk aandeel gehad heb ben maai al te zeer door daden blijkbaar is. Overigens schijnen door het portugesche ministerie dezer dagen nogmaals eenige be schikbare geregelde troepen uit Lissabon en deszelfs omstreken naar de provincie Alentejo afgezonden te zijn en wel uit de nog be slaande vrees bij het gezegde ministerie voor eenen inval in Portu gal door den carlistischen generaal Gomez of eene nog altijd mo gelijke landing op de portugesche kust van de zijde van don Miguel. De aanmerkelijkste uitvoer van kostbare metalen beeft zich in de jongst afgeloopenè week op nieuw tot Calais bepaald werwaarts uit deze hoofdstad andermaal 119,000 oneen zilveren munt en 229,000 oneen zilveren staafjes uitgevoerd zijn. Het reeds bijeengebiagte kapitaal van 82,014 P- st- '5 sh. 9 ds., ten einde in deze hoofdstad nog een vijftigtal kerken met derzelver toebehooren daar te stellen is door eenige latere bijdragen Dog met enkele duizeude p. st. vermeerderd geworden. NEDERLANDEN. 's Gb.wenhage den zpsien November. Gisteren is ilhier door het hof van assises Jacobus van Hes, landman uit Mijnsheerenland je gens moedwilligen doodslag, verwezen tot de naaste straf aart den dood, dat is, tot geesseling aan de galg vastgemaakt, tot brand merk en twintig jaren tuchthuisstraf. De aanleiding tot deze mis. daad was de wrok tegen den versUgene omdat deze met zijn gezin voor eenige jaren van den Roomsch Katholijken tot den Protestant- sclien godsdienst was overgegaan en door den veroordeelde gezoch- ten twist. -Uit statistieke opgaven blijkt het, van af 1 Januarij 1827, tot en met het loopende jaar i8j6, in ons rijk op stapel gezet zijn: 5 linieschepen, 10 fregatten, 12 korvetten en 11 brikken, en te waier zijn geloopen: 2 linieschepen, 5 fregatten, 10 korvetten en 8 brikken; zoodat thans nog in aanbouw zijn: 3 linieschepen, 5 fregatten 2 korvetten en 3 brikken terwijl in het voorschreven tijdvak nog aangebouwd zijn 3 stoombooten zoomede de verznmeliog en voorbereiding van het hoofdzakelijk benoodigde hout voor nog twee bodems; voorts nog aangebouwd een exercitievaartuig alsmede nog 90 gaSVl kanonneerbooten waarvan 12, voor Antwerpen ver- niefti, thans weder aangevuld en bijna voltooid zijn; hebbende bij aanbesteding, ais anderzins, de aanschaffing van 3 transportschepen plaats gehad. Behalve de schepen en vaartuigen welke zich met den 1 a'en Januarij 1827 reeds in dienst bevonden, zijn, over gemeld tienjarig tijdvak, in dienst gesteld 6 linieschepen, i3 fregatten, tg korvetten, 17 brikken, 3 stoomschepen en 3 transportscheoen terwijl buiten dienst gesteld zijn: 6 linieschepen, 10 fregatten', 11 korvetten 11 brikken, 1 stoomschip en 1 transportschip. Onder voormelde bodems zijn niet begrepen de 3 wacht- en 2 kostschepen alsmede het excercitie-vaartuig Urania. Daarenboven is er, sedert i83o, eene flolille in dienst geweest zamengesteld uit gi kannouneerbooten welke meest alle sedert dat jaarbij af-

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1