Dingsdag BESTUREN en ADRINISTRATIEN. JL o t e r ij. NIEUWSTIJDINGEN. It«. 92. ZEERIKLZEESCHE A*. 1836* COURANT. 15 November Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's Besluit van den 6den January i83i,, n°. 68 (3taatsb|ad u.9. 2), beeft'Zijne Eateellentiè de Heer Mrnisjer van Financiën ,|bij resolutie van den io^en November jongstleden pepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de Loten en gedeelten van dien voor de derde Week der trekking van de laatste Klasse der 169ste Loterij, xulleu mogen uitgeven te weten: bij verkoop: Geheele Loten f 84,00 Halve - 42,°o Vijfde - 16,80 Tiende - 8,40 Twintigste - 4?2° bij verhuring: Geheele Loten f 47>00 Halve - 23,5o Vijfde - g, 4o Tiende - 4»7° Twintigste - 2,35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's Besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de Collecteurs Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter ■inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee t den i2dea November i836. Voor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee Bij deszelfs indispositie, De Wethouder, K. W. de JONGE. DUITSCHLAND. Frankfort, den 9^ November. Berigten uit Weenen van den 3den dezer, melden bet volgende: Gelijk reeds, gedurende het ver blijf van den koning der Beide Siciliën gezegd werd is de echtver- bindtenis van dezen vorst met de aartshertogin Theresia dochter van den aartshertog Kareien der overledene aartshertogin Henriette Van Nassau-Weilburg besloten. Men had vermoed, dat Z. M. de doorl. bruidegom persoonlijk zou komen, om de aanstaande ko ningin af te halen. Doch in plaats daarvan heeft de prins van Serlerno (oom des konings) die deze week met zijne familie naar Napels wilde terugkeeren zijne reis na aankomst van eenen cou rier uitgesteld en zal nog tot Februarij hier blijven weshalve men vermoedt dat de koning uit aanmerking van de tegenwoor dige tijdsomstandigheden de echtverbindtenis bij procuratie door zijnen oom zal laten voltrekken. Uit Baden bij Rastalt wordt gemeld dat de jongste gebeur tenissen te Straatsburg aldaar, behalve de algemeene deelneming, ook nog eene geheel bijzondere belangstelling hebben verwekt. Prins Lodewijk heeft, aldaar namelijk een groot gedeelte van den afgeloo- pen zomer doorgebragten men kent er hem dus zeer goed. Op •de avondgezelschappen van de groothertogin Stephanie was hij meestal tegenwoordig, en.hij werd ook dikwijls op de bals en vereenigin- gen van het conversatie huis gezien. Men vond dat hij zich meer door zijne manieren dan door zijn uiterlijk onderscheidde. De kringwaarin hij verkeerde, bestond meest uit Franschen jonge- lieden van welke de een of andere hem dikwijls op de uitstap pen vergezeldedie hij te paarden zonder bediende deed. Over 1 algemeen is men met het tegenwoordig lot van den jongen prins begaan en niet minder met dat van de jonge zangeres lady Gor donwelke den priös te Straatsburg is behulpzaam geweest en zich ook in hechtenis bevindt. Er heeft zich iri de nabijheid van het dorp Bcssenheim op anderhalf uur afstands van Coblentz, een troep van negen wolven vertoond, welke groote verwoestingen onder de kudden schapen hebben aangerigt. Oumiddellijk beeft men op dezelve eene alge meene jagt gemaakt en twee zijn reeds doodgeschoten. In het algemeen heeft de koude en regenachtige zomer on gunstig op de veldvruchten gewerktmaar in het Noorden in Noorwegen en Zweden vooral, is dezelve verderfelijk voor den graan- en aardappelbouw geweest door de rijping te vertragen welke daarna door de vroege vorst veelal geheel onmogelijk werd gemaakt. Reeds is de regering bedacht geweest op voorloopig geld- hulp in de meeste arme-districten het verder aan de zorgen en speculatie der particulieren overlatende om het overige te doen. Uit het arme Noordelijke Noorwegen zijn de tijdingen vooral be droevend zoo schrijft men onder anderen uit Sondmoer van den 245ten September: «Na vijf dagen gesneeuwd te hebben, is de aarde met ruim 2 voet bedekt, en onder de sneeuw, die door de in de laatste dagen bijgekomene vorst hard vastgevroren is ligt nu het ten deele reeds half rijp gesnedene koorn begraven het vee moet op de stallen en bij gebrek aan strooreeds geheel met hooi gevoed worden voor menschen en beesten is niets dan honger en ellende in den aanstaanden winter te wachten." In het Zuidelijk doorwegen is het iets beter; maar toch ook geenszins vrolijk gesteld. Te Bazel heeft men in den vroegen morgen van den 5(leU dezer een vrij sterke schok van aardbeving gevoeld welke eene rig- ting van het Zuiden naar het Noorden scheen le hebben waarna 'teu- tweede doch veel zwakkere volgde. Men h-ad opgemerkt dat de barometer des nachts, plotselijk gedaald was; de temperatuur was bij den vrij sterken zuidwesten-wind merkelijk fijner geworden. De jongste berigten uit Konstantiuopel gaan tot den 1 ydetl October doch behelzen geen bijzonder nieuws. De pest bleef er voortdurend woeden men hoopte dat de gewone jaarlijksche we- derverandering die op handen is aan haren voortgang een einde zou stellen. De jongste berigten te Konstantinopel uit het leger van Reschidpacha ontvangen gingen tot den 29sten September en hielden het berigtdat de laatste uit Persie gekomene karavanen door de Persen waren aangehouden dergelijke berigten waren ook te Trapezunt ontvangen. Men geloofde echter niet aan eenen krijg tusschen Turkije en Persie en van de zijde des schachs zou reeds naar men zeidede verklaring zijn gedaan, dat het gebeurde op eene misvatting berustte. Onder dagteekening van deu 293^11 October wordt uit Ham burg het volgende geschreven De Hollanders hebben ons dit jaar onze kalanten voor koffij uit Duitschlands binnendeelen afgeloktdoordien in de hollandsché veilingen de prijzen lager rouleerden dan zij terzelfder tijd hier stonden en ook vele koopers aan de hollandsch oost-indische koffij boven de west indische en züid amerikaansche de voorkeur geven j wanneer eerstgenoemde niet onevenredig duurder is. Wij zien nu dagelijks söhepen uit Amsterdam en Rotterdam met kleine of groota kavelingen van genoemd artikel aankomenwaarbij onze kooplieden niets dan de expeditie verdienen en zulks niet eenmaal van zoo danige partijen welke voor zuidelijk en westelijk gelegene stedert zijn gekocht dewijl dezelve andere wegen nemen. Inmiddels nanx de koffij-voorraad hier toe de prijzen daalden en thans zou deze boon misschien voprdeeliger van hier zijn te Verzenden y maar voor fleo winter is nu een ieder verzorgd. De schade, hierdoor aan onze markt te weeg gebragtis zeer belangrijk; hoewel dezelve ge deeltelijk door vreemdelingen wprdt gedragen vermits, niet al de hier liggende voorraad aan hier gezeten kooplieden toebehoort. Ook in suiker wordt veel geld verloren ofschoon door andere oorza ken waarvan de bloeijende slaat der raffinaderijen in Belgie eene kan genoemd worden. De inkoopen van graan voor Noord-Ame- rika duren voort overigens is het zeer stil. Het hollandsché stoomschip de Beurs van Amsterdamheeft gisteren ochtend tegen het fransche stoomschip le Havre geslooten dat in onze haven lag, en hetzelve voor 900 mbc. schade toegevoegd het meeste verlies wordt echter door het vertraagde vertrek geleden vermits de boot zeilklaar lag. {Aügsh. Zeitung.) Uit Athene schrijft men. van den 6<fen October, dat men krachtdadig arbeidt aan den opbouw van het koninklijk paleisj hetwelk geheel van marmer zal zijn, en reeds een ei bóven den grond is opgetrokken. Met het begin Van het volgende jaar, zul len al de zich in Griekenland bevindende beijersche onderofficieren en soldaten, die hunnen tijd hebben uitgediend, naar hun Vader land terugkeeren. Men rekent, dat twee derde derzelve hun graf in Griekenland heeft gevonden. G R 0 O T-B R I T T A N NIE N. Londen, den gden November. De heer Effis, britsch ambassadeur aan het hof van Perzië is alhier over Hamburg aangekomen en heeft reeds een gesprek met lord Palmerston gehouden die gedu. rende de laatste dagen ook drukke conferentiën met de fransche en andere vreemde ambassadeurs gehad heeft. De jonge prins George van Cambridge, die zich thans met zijné ouders in Hanover hevindt zal, alvorens naar Engeland terug té keeren verscheiden europesche hoven bezoeken. In de eerste dagen dezer maand heeft in Onderscheiden stre ken van Engeland en Schotland reeds grooter koude geheerscht daii gedurende den geheelen vorigen winter. Te Edinburg en Glasgow leekende de thermometer in den morgen van den dezer tus schen 16 en i5 gr. Fahrenheit. Eergisteren is de bekende luchtreiziger Green, benevens twee andere personen in den tuin van den Vauxhall alhier ter stede met eene buitengewoon groote luchtballon opgestegen. De reizigers hadden het voornemen, om, indien het weder zulks toeliet, het kanaal over testeken naar Holland of Frankrijk. Zij waren te dien einde van paspoorten en van allerlei leeftogt voorzien. Om des nachts het land te kunnen verkennen hadden zij vuurwerken bij zich. Nadat de ballon tegen half i ure op den middag opgegaan en hier spoedig uit het oog verloren was, is dezelve te 5 ure op de hoogte van Dover gezien. De reizigers hebben aldaar een brief, gerigt aan den mayor der stad met eene parachute nedergelaten waarin zij dien overheidspersoon begroeten en hem verzoeken aan hunne vrienden te willen berigten, dat zij op Tpunt waren van het kanaal pvertestekenen nog 's avonds Frankrijk behouden hoopter te bereiken.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1