r ZIERIKZEESCHE Hingsdag Ao. imih COURANT. 8 November. BESTUREN EN ADMINI8TBATIEN. BEKENDMAKING. JL o l e r ij. >w NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den November- Uit Straatsburg zijn de volgende belangrijke tijdingen ontvangen: No. 00. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE In ervaring gekomen zijnde dat de bepalingen van art. 4$ in bet Reglement van Stedelijke Policie veelal worden uit bet oog verlóren Herinneren bij deze de In- en Opgezetenen dezer Stad, aan he bestaande verbod, om over de klinker- of wandelpaden, zoo bin lien als buiten de Stadspoorten en alzoo ook niet over de Steenén Brug, te paard of met eenig voertuig, kruiwagen of iets dergelijk te rijden, op straf eener boete v an drie gulden of een dag gevangenis ingevplge bet gedacht Policie Reglement. De handhaving van dit verbod door het verbaliseren tegen en ver volgen van de overtreders, wordt den lieer Commissaris van Po licie dezer Stad nadrukkelijk aanbevolen. Zie rik zeeden 2den November i836. Burgemeester en Wethouders voobnd. K. W. de JONGE, vt. Wethouder lp. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. p. KR OEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien des Raads Besluit van den i2<ten October jl. Noodigen door deze alle de actiehouders der voormalige Vis- scbtrij binnen dezelve Stad bestaan hebbende om op ff oensdag voormiddag, tien ure, zijnde den git™ Novemberzich te bevinden in eene der zalen van het Raadhuis derzelve Stad ten einde met H. Ed. A. te beraadslagen over de mededeeling welke van wege het Rijk gedaan isbetreffende zeker voorschot aan de Reederij ver strekt en te helpen besluiten omtrent de verdere likwidatie dezer onderneming. Zierikzee deu 3den November i836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. W. de JONGE, vt. Wethouder l. p. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. Acbtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's Besluit van den 6den Januarij 1831 n°. 68 (Staatsblad n°. 2), heeft Zijne Excellentie de Heer Minister van Financiën bij resolutie van den 3dea November jongstleden, bepaald de prijzen, bet opgeld daaronder begrepen, Waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandscbe Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de tweede Week der trekking van de laatste Klasse der i69ste Loterij i zullen mogen uitgeven te weten: bij verkoop: 0 Gebeele Loten f 76,00 Halve - 38,00 Vijfde - i5,2o Tiende - 7 >6° Twintigste - 3,80 bij verhuring: Geheele Loten f 3o,oo Halve - i5,oo Vijfde - 6,00 Tiende - 3,00 Twintigste - i,5o Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voor" noemd artikel van Zijner Majesteit's Besluit uitdrukkelijk is vastge" steld dat de Collecteurs Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen eu dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 5den November 1836. 'v Voor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee Bij deszelfs indispositie, De Wethouder, K. W. de JONGE. Straatsburgden 3osten October. Dezen morgen is bier een mili taire opstand uitgebroken. De kolonel Vaudrey van het 4^e regi- ment artillerie had den zoon van Hortensia (voormalige koningin van Holland) als Napoleon II geproclameerd. Vier honderd ka nonniers hadden den prefekten de generaals gevangen genomen doch bet 46ste regiment wilde dezen geimproviseerden koning niet aan nemen. Binnen een uur werden Napoleon II en de kolonel F audrey in hechtenis genomen. De opstand was om acht uur geheel gedempt. Straatsburg, den 3oaten October. Dezen morgen werden de burgers onzer stad door het geroep van leve Napoleon II uit de sluimering gewekt. Het was een bespottelijke en dolzinnige poging tot eenen militairen opstand, die niet gelukken kon, want in Frankrijk wil het volk niets meer van liet keizerrijk en wat daartoe behoort wr^en. De poging tot opstand werd terstond in de kiem verstikt. Het gansche garnisoen bleef aan zijnen eed getrouw en de soldaten van het 4de regiment artillerie, die zich een oógenblik hadden laten verleiden, zijn spoedig weder lot bunnen pligt teruggekeerd. De foedragt der zaak is deze. Heden morgen om 2 uur begaf zich de kolonel Vaiidrey vanhet4de regiment artillerie naar de wijk Auster- iitz, liet het regiment bijeenkomen en verklaarde aan hetzelve, dat men Napoleon II moest proclameren. De in liet eerste oogenblik verleide soldaten antwoordden op deze oproeping en trokken des morgens om zes uur door de stad, met den kolonel Vaudrey aan het hoofd, óp wiens regter-zijde zicb een jonkman bevond, die zich voor eenen zoon van Lucien Bonaparte uitgaf. De kolonel trok door de straten, roepende: Leve Napoleon! zonder den minsten bijval van wege onze bevolking te vinden als welke deze dolle onderneming met volstrekte onverschilligheid beantwoordde. In de wijk van bet 46ste regiment van linie, in de Finckmatt, aangekomen, zocht de kolonel Vaadrey dit regiment in naam van Napoleon II voor zijne zaak te winnen. Het regiment antwoordde hgm zoo als het behoorde, door Damelijk den kolonel Vaudrey en den persoon, die dé rol van den zoon van Lucien speelde, gevangen te nemen. Men moet erkennen, dat men de personen wel gekozen had; want men weet, dat de zoon van Lucien uit Rome gevlugt is, om eene geregtelijke vervolging wegens eenen manslag te ontgaan. Dat Was dus eene heerlijke banier voor Frankrijk, hetwelk orde en vrede begeert. Het 3<hi regiment draalde niet, op de kreet van: leve de Koning! toe te snellen en een uur daarna was alles weder in orde. Omstreeks 6 uur des morgens trokken ongeveer 20 artilleristen onder bevel van iemand van gene zijde des Rijns die de uniform, van luitenant generaal droeg, naar de woning van den prefect, om hem in naam van Napoleon II', in hechtenis te nemen. De prefect antwoordde op deze onbeschaamdheid, zoo als het behoorde, en deed alleen voor bet geweld onder hij werd naar de wijk Auster- litz gebragt. Na verloop van een half uur werd de prefekt door de soldaten zelf, wien bij het onzinnige hunnes ondernemings on der 'toog bragt weder in vrijheid gesteld. Behalve den kolonel p audreyheeft geen officier aan dezen bespottelijken opstand deel genomen. Het garnisoen heeft zijnen pligt gedaan en deze poging heeft alleen gediend om de trouw der fransche armee en de ver ontwaardiging der bevolking over dergelijke dwaasheden te doen uitkomen. Om acht uur was alles weder tot orde teruggekeerd. De generaal Poirol, die gevangen genomen was werd, even als de prefekt ten spoedigste weder in vrijheid gesteld. Het garnisoen is thans op de paradeplaats verzameld om door den generaal Foirol in oogenschouw genomen te worden. Naschrift. De persoon die in hechtenis genomen werd is niet de zoon van Lucien, tnaar de zoon van den voormaiigen koning van Holland en der koningin Hortensia Half 10 uur. Zoo even is de prins Lodewijk Bonapartebenevens den kolonel Vaudrey en de met hen in de wijk der Finckmatt in hechtenis genomene personen naar de gevangenis vervoerd. Napoleon Lodewijk, geboren den 11 den October 1804, is een zoon vau Lodewijk Bonaparte, graaf van St. Leu ex koning van Holland en van Hortensia Beauharnaisdochter van de keizerin Josephine9 uit haar eerste huwelijk met den burggraaf Alexander van Beau." harnaisdie den 23sten Julij 1794 te Straatsburg is geguillotiueerd geworden. Te Dresden beeft de bouwmeester Siemen sedert bijna vier jaren met onvermoeiden ijver laten arbeiden aan het boren van een artesische put. Eindelijk is het hem gelukt op eene diepte van 429 ellen, het verlangde waterin zeer rijke hoeveelheid te vinden. De keizer van Rusland is den i9de» October van Zarskoje- Selo naar St. Petersburg gekomen en heeft zich aldaar op de pa rade en in den schouwburg vertoond waar hij onder de luidste toejuichingen is ontvangen. De brieven welke zulks mededeelen zijn van den 22sten en zeggen niets van het gerucht te Berlijn ver spreiddat de keizer plotseling krank zou geworden ziju en inzon derheid veel aan hevige pijnen in het onderlijf lijden. De grootvorst troonopvolger zou volgens het plan van opvoeding door zijnen doorluchtigeu vader gemaaktgedurende drie jaren eerst eene binnen-en daarna eene buitenlandsche reis doen, welke in het aanstaand voorjaar moet aanvangen. Tot de bewijzen welke treurige gevoTgen thans ook in Zwit serland de politieke verdeeldheid na zich sleept behoort dat te Wein- greis aan het Bielermeer twee deftige huisvaders dr. Nicschang en de advocaat Ochsenbcinzoo hevig in twist zijn geraakt dat de eerste den laatste in drift eene doodelijke wonde heeft 'oegebragt. Uit Konstantinopel beeft men de volgende berigten van den ii^en October: «Na de zege door Reschid-pacha in vereeniging met Jen pacha van Mosul op de Kurden behaald komen deze van alle zijden hunne onderwerping aanbieden. Meer dan 5o gijzelaars zijn hier onder? weg. jReschid beij namelijk liet de zonen van de meest invloed heb-

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1