ST°. 80. Vrijdag A°. Ï836; 4 November BESTOREN en ADIIINISTR ATIEN Publicatie. BE KB N DM AKIN Gr- NIEUWSTIJDINGEN. DUITS CHL AN D. ZIERIRZEES CHE C O II tt A K Té BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIKZEÈ. In ervaring gekometi 7.11 nfk: dal de Bepalingen van art. 4® in bet Reglement van Stedelijke Policie Veelal worden uit het oog verloren. Herinneren bij deie de In- en Opgeietenen dezer Stad, aan het bestaande verbod, om over de klinker- of wandelpaden, zoo bin- hen als buiten de Stadspoorten en alzoo ook niet over dë Steenen- Brug te paard of met eenig voertuig kruiwagen of iets dergelijks le rijden, op straf eener boete van drie gulden of een dag gevangenis ingevolge het gedacht Policie Reglement. De handhaving van dit verbod door het verbaliseren tegen en ver volgen van de overtrederswordt den Heer Commissaris van Po licie dezer Stad nadrukkelijk aanbevolen. Zierihzeeden 2<ien November i836. Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. de JONGE, ut. Wethouder l.p, Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretarie W. J. P. KR OEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Gezien des Raads Besluit van den iadeo October jl. Noodigen door deze alle de actiehouders der voormalige Vis- schtrij binnen dezelve Stad bestaan hebbende om op Woensdag voormiddag tien ure, zijnde den November, zich te bevinden in eene der zalen van het Raadhuis derzelve Stadten einde met H. Ed. A, te beraadslagen over de medëdeeling welke van Wege het Rijk gedaan is, betreffende zeker voorschot aan de Reederij ver strekt en te helpen besluiten omtrent de verdere likwidatie dezer Onderneming. Zierihzee, <hm söen November i83f>. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. W. de JONGE, vt. Wethouder l. p. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. FRkNKFOtttden agsten October. Van de poclsche grenzen wordt den 17Jen dezer het volgende geschreven«De russische troepen die bijeengetrokken warenom door den keizer geïnspecteerd te worden, zijn naar hunne kantonhementen teruggekeerd. In het aan staande vroegjaar schijnt nu eene algemeene wapenschouwing van de armee in Polen te zullen plaats hebben ten weikeu eir.de de keizer te Warschau zal komen. Jammer, echter, dat het ongeluk, hetwelk den keizer getroffen heeft, Z. M. verhinderd heeft om Warschau dit jaar te bezoeken men weetdat hij voornemens was om de stad ditmaal zijne tevredenheid te betuigen en haar gunstbe wijzen te verleenen. Te Warschau had men zich derhalve op dit bezoek zeer verheugd. Ter bevordering van den handel en ter spoediger opbeuring van de nij'verheid zoo wel in Polen als in RuslandzijD thans deskundige mannen bezig, om over de bepa lingen van het toltarief een omstandig werk zamen te stellen het welk den keizer zal voorgelegd worden. Mogt het zijne goedkeuring wegdragen dan kan men de hoop Voeden dat eene overeenkomst met Pruissen zal kunnen getroffen worden waardoor Polen zal komen in het genot van velerlei voordeelen welke Duitschland door het groote tolverbond te beurt valt. Berigten uit Rome, van den i8Je« dezer, melden: Zijne Hei ligheid de paus is gisteren morgen naar Castel Gandolfo gereden. Hoe lang hij daar vertoeven zal is nog niet bekend. Hij heelt be halve den geneesheer tiaroni ook nog den geneesheer jdhlerz uit Aken in zijn gevolg. Laatstgemeldeis uit Duitschland geroepen, om den paus van zijne oogkwaal te genezen hetwelk naar men ver zekert, onzen beroemden landgenoot reeds in zoo verre gelukt is, dat men de volkomene genezing binnen kort kan te gemoet zien. Anders geniet de paus de beste gezondheid, en in den ouderdom van 71 jaar nog een krachtig gestel. Wij bibben thans het fraaiste weder, hetwelk door de Romeinen ook zeer te baat genomen wordt daar bij hen de maand October over 't algemeen aau 't vermaak ge wijd is. Uit Rome meldt men, dat een aantal van honderd en zestig politieke gevangenen bet aanbod der pauselijke regering hebbeu aan genomen om naar Brazilië vervoerd te worden. Men beklaagt zich in brieven uit Smyrna dht de onder koning van Egypte geenszius getrouw blijft aan de traktaten met gugeland, Frankrijk en Oostenrijk, wegens de afschaffing van het stelsel van monopolie gesloten, en dat de daartegen ingelev#rda protesten dér frankische kooplieden zonder gevolg zijn gebleven. Het verlaten der Syrische wateren, door het eskader van den fraqscheU admiraal Hugon, scheen hem de vroeger gevoedde vrees benomen te bebben. De berigten uit Arabiï luiden voor den onderkoning ongunstig: 1 volgens eo&migetl daarvan zou naauweliiks één egyptisch batail- Ion meer te vindeh wezen; zooveel schijnt althans zeker, dat de Arabieren de meest versterkte plaatsen weder heroverd en de troe pen overal verströoid hebben. Men heeft te Petersburg; den i6<f«> dezer, eene tweede proef Op den nieuw aangelegden spoorweg genomen, welke evenzeer afs de eerste voldaan heeft. Binnen weinige dagèn zou eene derde proef worden genomen en wel met twee calèches en twee diligences dia tot dat einde Uit Brussel ontboden zijn. In den loop van dit jaar bebben twee aanzienlijke kooplieden uit Tiflisin Georgie, eene proef genomen, om handelsbetrekkin gen met het westelijk gedeelte van Europa aan te knoopen. Zij hebben zich tot dat einde over Moskau naar Berlijn Hamburg en Frankfort begeven, hebben aldaar verschillende koopwaren ingekocht dezelve vervolgens in een deensch schip te Hamburg geladen, en aldus over zee naar hun vaderland gezonden. De uitslag dezer on derneming heeft verre dè verwachting overtroffen en men ziet eer lang onderscheiden georgische kooplieden in Duitschland te gemoet Welke dergelijke speculatiën zullen komen doen. De koning van Zweden heeft een niéuw reglement voor de administratie en hel huishoudelijke bestuur der zeemagt goedgekeurd hetwelk met het begin van het vblgendejaar in werking zal komen; Ook te Stockholm is het op den i8den dezer door geheel Europa geziene noorderlicht waargenomen, hetwelk buitengemeen luister rijk was Z. M. de köning van Denemarken heeft dezer dagen de straf der spitsroeden bij zijn leger afgeschaft. Bijzondere brieven uit. Berlijn van den 26s'en October, be helzen het volgende: «De gewelddadige poging van den graaf van Bentinckom zich in het regtmatige bezit te stellen van het gebied van Kniphausen, beeft hier indruk gemaakt, als zijnde gen beden kelijk voorval in de geschiedenis der legitimiteit in de duitscbè sta ten in welke de tegenwoordige orde van zaken in Brunswijk reeds een zwak punt oplevert. De gestorvene graaf had zijnen buiten écht geboren zoon tot opvolger benoemd en zijn wettigen afstam meling uitgesloten. De zaak heeft dus in bet klein veel gelijk heid met den tegenwoordigen successie oorlog in Spanje. Men ziet met belangstelling de handelwijze van de bonds-vergadering in dit geval te gemoet. Veel indruk maken ook de vonnissen van de Frankforler eri Göltinger staatsgevangene,), waarvan de meesten totle- venslauge gevangenis veroordeeld zijn. Velen hopen, dat de koning van Hanover en ook de bonds vergadering eene verzachting van straf, én misschien een vervoer der gevangenen naar Amerika (de nieuwe Botany baai van het onrustige Europa) zullen toestaan." Uil Silezië wordt van den 20alen dezerhet volgende geschreven: «Als men den tegenwoordigen gang van de cholera eenigzins nagaat, vindt men eene groote overeenkomst tusscben haar en de togten der onweders. Gelijk deze dikwijls met de snelheid van den storm over een land heen trekken en er spoedig daarop zijdwaarts ontladingen plaats bebben en even als daarbij menigerlei wonderbare sprongen te bemerken zijn zoo doet het ook de cholera. Nadat zij van Opper» Ital ie door Zuid Duitschland in korten tijd naar Hongarije én Zeven bergen overgeslagen Was, verspreidde zij zich zijdwaarts over Boheme, Moraviè' en thans ook naar Silezië. Sedert veertien dagen, raapt zij in Pruissisch Opper Silezië eene menigte slagtoffers weg, en het is alsof zij ook naar Neder-Silezie wil komen- Men schijnt zich ech ter reeds zoodanig aan haar gewend te hebben dat men weinig gedruisch meer maakt en haar in de rij der overige gevaarlijke ziekten plaatst. Doch dat bij haren gang een sterk miasma aanwe zig is, bewijst het ziek worden van verscheidene huisdieren, Hon den en katten wórden ongesteld én men ziet aan dezelven bijna ge lijke kenfeekenenals aan de menschen. Zelfs het pluimgedierte is op menige plaats op deze wijs ziek geworden. Terwijl deze plaag met al hare verschrikking woedt, hebLen wij het voortreffelijkste weder. Zonderling echter vertooneii zich steeds Weder die licht verschijnselen in den dampkring, die aoo zeer- naar het Zodiakaal licht gelijken." Berigten uit Munchen van den 27steo October melden dat de cholera welke zich aldaar sédert eenige weken geopenbaard heeft in de laatste dagen geene aanmerkelijke voortgangen ge maakt heeft; doch zeer hevig is bij degenendie erdoor aangetast worden. Nopens het groote Gotha-kanaalhetwelk dwars door Zweden van de Noordzee naar de Bolhnische golf loopt, vindt men in een d iitSch blad eenige belangrijke opgaven, waaruit men ziet dat de lengte van het kanaal 82 duitsche mijlen bedraagt en dat op dien afstand 72 sluizen zijn aangelegd van welke eene 56 voet verval van water heeft. Deze tot stand gebragte onderneming bewijst dat de kunst bij den aanleg van kanalen zich door geenen waterstand laat afschrikken, want een der meeren die het kanaal van water voor zien ligt 3o8 voet boven het vlak der zee. De kosten van aanleg heb-

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1