Sk 87. ZIERIKZEESCIIE Vrijdag hp. 1836» COURANT, 2S October BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Verpachting. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTAFNIEN. FRANKRIJK. A BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Zijn voornemens op Woensdag den a<le.a November aanstaande des middags ten Raadhnize in het openbaar te verpachten: De Grasmaciijing aan den Westhavendijkbenevens het gebruik van Huis en Schuur aan het JVeslhavenhoofagedurende een tijd vak van zeven achtereenvolgende jaren aanvangende den iiden No vember i836 en eindigende den nden November i843 achtervol gens de voorwaarden daartoe door den Stedelijken Raad vastgesteld, Welke dagelijks van heden af, ter Secretarie voor de gegadingden Ier lezing liggen. Zierikzeeden 25steii October i836. Burgemeester en Wethouders voornd. K. w. de JÓNGE, ut. Wethouder Lp. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. p. KR OEF. Frankfort den 22«<en October. De directeur ran een gymnas tisch instituut te Dresden heeft den i o'leI1 dezer een merkwaardig schouwspel vertoond. Hij heeft namelijk een aantal kweekelingen (tieh meisjes en bijna even zoo veel jongelingen) die allen met ver krommingen van den ruggegraad behebt maar door voortgezette gymnastische oefeningen gebeterd waren zoodanige oefeningen in bijzijn van daartoe uitgenoodigde geneeskundigen en naastbestaanden laten doen en bij eenige lichaamsbewegingen de voordeelige wer kingen tegen het ongemak duidelijk verklaard. In onderscheidene streken heeft men in den avond van den jtSdeii October het noorderlicht waargenomen onder anderen ook te Stuttgart. De bevolking der tien grootste steden deï pruissische monar chie bedroeg op het einde van 1835Berlijn 266,022, Breslau 91,591, Keulen met Dentz y2,53oKonigsberg 69,077 Dantzig met voorsteden 61,299, Elberfeld met Barmen 52,682, Maagden burg zonder Neustad en Sudeuberg 47,226, Aken 3q,5i8, Posen 35,672, Stettin 33,583. Men berigt uit S'. Petersburg dat de nieuwe ijzeren spoor- Weg tusscben Zarskoje Selo en Pawlosk den gden dezerin tegen woordigheid der keizerin en van den grootvorst troonopvolgeris geopend. Nogtans bad men zich voorloopig slechts bediend van rijtuigen met paarden bespannen, dewijl de stoomwagens niet gereed waren. De keizer, die zich steeds te Zarskoje Selo ophield, had den vorigen dag den weg en de met de onderneming in verband staande gebouwen in oogenschouw genomen. -Dezer dagen is te Koppenhagen eene opligting gepleegd die om de behendige wijze waarop dezelve beraamd en ten uitvoer gebragt is met de merkwaardigste bedriegerijen te Londen en Pa rijs wedijveren kan. De zaak wordt nagenoeg aldus verhaald EeE welgekleed persoon aan zijne gelaatskleur eenen inwoner van het zuidelijk Europa verradende en met verscheidene orden versierd kam des morgens in een rijtuig aan bet Hotel du Nord aan. Hij sprak niets dan fransch en zeide dat bij aan een der gezantschappen daar ter stede geattacheerd was. Na verscheidene kamers bezigtigd te hebben die hem niet bevielen koos hij ein delijk twee in elkander loopende vertrekken die twee uitgangen hadden. Hij begaf zich vervolgens naar een onzer voornaamste geldwisselaars en gaf hem zijn verlangen te kenneh om eene aan zienlijke som zilvergeld (men zegt 7000 rijksdaalders) tegen goud in te wisselen hij verzocht dat men hem na den middag die som aan zijn hotel zoude brengen. Hij had eenige honderd pruissische daalders bij zich welke hij den wisselaar ter hand stelde omdat lyj gelijk hij zeide, zich de moeite niet geven wilde dezelve weder inede te nemen hij weigerde volstrekt", eene voorloopige kwitantie voor die som te nemen. Toen men hem des namiddags in de eerste kamer van zijn hotel, de gevraagde som in goud had voorgeteld plaatste bij dezelve ia eene beurswelke bij schijnbaar onder de oogen des wisselaars in een kistje legde doch in de daad met eene gelijke beurs met kleine legpenningen behendig geruild had daarna ging hij in het belendende vertrek -schijnbaar om het zilveren geld te halen, doch deze tweede kamer verliet hij door den anderen uitgangterwijl bij den wisselaar in het eerste vertrek liet en de goudbeurs natuur lijker wijze medenam. Tot du toe zijn alle pogingen der policie om den bedrieger te vinden vruchteloos geweest. In de maand September zijn de Zond gepasseerd i5g8 sche pen waarvan 761 uit de Noordzee en 837 uit de Oostzee komende; ouder dit gelal bevonden zich 83 die de uederlandsche vlag voerden. Bij het veranderlijke weder, hetwelk in de eerste dagen dezelf maand is ondervonden, heeft men te GlückstadtItschoe, Heiligeh- stadten en andere plaatsen het zeldzame natuurverschijnsel waarge nomen dat het zeewater, zonder ebbe of vloed, gedurende to tót 12 uren het gewone stijgen en dalen als het ware had vergeten en stilstond, zoodat de voor anker liggende schepen, die altijd met dé ebbe of vloed in dezeltde rigting omzwaaijed gedurende genoemded tijd onbewegelijk op eene endezelfde plaats zijn blijven liggen. Deze omstandigheid, gepaard met de destijds opgemerkte buitengewone warmte wordt door deskundigen toegeschreven aan eene op verrert afstand welligt plaats gehad hebbende aardbeving te meer daar tijdens de verschrikkelijke aardbeving te Lissabon, op Allerheiligeu- dag van het jaar 1755, hetzelfde verschijnsel is opgemerkt; Londen den 22»'en October. Brieven uit de Havanna bevatten een treurig tafereel dér schipbreuk, den 24sten September door het engelsch schip Medusa op de kust van Cuba geleden, waarbij van achttien passagiers, waaronder lieden van zeer deftigen huize, nie mand, en van de equipagie behalve den kapitein en stuurlieden, uit zestien man bestaande, slechts een viertal menschen ter naau- wernood is gered geworden. In het chinesche dagblad Register Van Kanton van den 2o«"> Maart leest raen «De keizer van China, TaonRwang, oud 5o a 60 jaren, is door het onmatig gebruik van dé opium zeer verzwakt, en men verontrust zich op dit oogenblik nopens zijnen opvolger. Eene jonge vrouw die zeer kundig is is door den keizer tot den rang van keizerin verheven, en men gelooft, dat men een regent schap zal benoemen gedurende de minderjarigheid van het kind van den hemel. De keizer bewaartia navolging van Kien Longs, het stipste geheim over den opvolger welken hij verkozen heeft." Den 2osten dezer is men gelukkig geslaagd om de stoomboot de Red Rover te ligteo en weder vlot te krijgen. Bij deze werk zaamheid welke, na het vastmaken van eene zware ketting rond de machine van voornoemde stoomboot, slechts een kwartier tijds geduurd heeftschijnt vooral aeker werkman met name J. Downes uitgemunt te hebben, wélkevoorzien van eene veilighéidskleeding zich rüim zeven kwartier tijds onder water met het vastmaken van de ketting onledig gehouden heeft, doch ook ten laatste geheel uit geput en op verschillende plaatsen van het ligchaam gewond naar boven gelrokken is. Dezer dagen is weder eene bezending landverhuizers uit Lon den naar Australië vertrokken en wel met het koopvaardijschip William Metcalfe. Het getal vrouwen en jonge kinderen bedroeg nagenoeg i5o en dat der mannen ruim 5o. Het meeréndeel dezer emigranten behoort iot de landbouwende volksklasse, eh bestond voor het grootste gedeelte uit Engelscbenvoorts eenige Schot ten en slechts weinige Ieren. Alle waren gezond en tamelijk wel gemoed. Parijs, den u'ten Öejober. Eenige dagbladen mélden, dat er op' het paleis der Tuileriën weder onderzoekingen in alle gangen ett kelders hebben plaats gehad waartoe verdenkingen tegen het wérk- volk, dat aldaar bezig is, aanleiding zouden gegeven hebben. Men spreekt ook van geheime vergaderingen van republikeinen in den omtrek van ParijL Het verbloemde bankroet van den beer Mendizabal, de zorg vuldigheid waarmede men hetzelve heeft verborgen gehouden tot op het oogenblik dat de beurs operatiën welke men bèzig was te volvoeren tot stand waren gebragt geeft aan het doctrinaire dag blad la Presse zeer verstandige bedenkingen inmaar die met eéne hevigheid worden voorgedragen welke in dat dagblad fèn eeöen- male ongewoon zijn. Wij nemen die bedenkingen over zoo als zij daar liggen mogen zij strekken om de oogen té openen aan zoo vele ongelukkige!) die dagelijks het bestaan en de eer hunner fa milie op het spel gaan zetten. Mogen zij strekken om aanzienlijke kapitalen uit dien morsigen knoeiboel terug te nemen gelden', dié, in den handel en de kunstvlijt belegd dezen zoo zeer zouden' dóén bloeijen. De gezegde bedenkingen zijn devolgénde? «Sedert eenige dagen bestond er een algemeen Vérép7èid wintröti- wtn met opzigt tot de eerlange betaling van het vervallende divi dend der spaansche leening. De bankiershuizen die voor aanzien lijke sommen coupons dier leening hadden zagen zich d fis inge val van nietbetaling door de daling dier coupons niet zwaré ver liezen bedreigden om nu die verliezen door anderen té doeii dragen worden de misdadigste en schandelijkste arglistige streken bedreven. «Zoo zag men Zondag avond bij Tortoni sommige liedéi) Wed dingschappen aanbieden tegen wie maar wilde dat des anderen daags de uitbetaling van het November semester officieel zoude wor den aangekondigd en Maandag mórgen kon men in al de dagbla den het uittreksel lezen van het Memorial Bordelaisbehelzende eene tijding welke men weet niet door welke intrigue in dat blad was geplaatst dat, namelijk een spaansch koerier op weg WaS iiaaF Parijs, met 5,000,000 fr. tot betaling van het semester. ■r X

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1