a J N°. 85. ZEERIRZGESGHE Vrijdag A°. 1836» COURANT. 21 October BESTUREN en ADMINISTRATIEF Aanbesteding NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN, NEDERLANDEN. V BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZtERÏKZEË, -ftljn voornemens op Zaturdag den ag'ten dézer maand, des middags, ten Raadhuize, in bet openbaar, bij inschrijving en mijning aan den minsteischenden a'aritebesteden Het Inheijen van i5 stuks Palenmet het aanbrengen van ecnige Koppelhouten en Kruisen, aan de galerij van het fVésihavenhoofd de zer Stad, met de leveranciè van alle benoodigde MaterialenTrans porten en Arbeidslooneningevolge het bestek en dë voorwaarden, tot deze besteding vastgesteld door den Raad dezer Stadwelke van heden af dagelijks ter Secretarie te lezen zijn, terwijl daags Voor de aanbesteding door den Stads Architect de noodige aanwij zing op dit werk geschieden Zalen inmiddëls bij denzelven dë be geerde inlichtingen te verkrijgen zijn. Zierikzeet den 17den October i836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. W. de JONGE, vt. Wethouder L p. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEP. 1. I.' 'i. .-1.1 f" - Frankfort den 17^»» October. Berigten uit Napels v4h den tsten dezer melden het volgende: «In den nacht vart- den n8«ea op den ag««n September werd hier eene poging gedaanom in de koninklijke bank in te brekenalwaar eene som van Ongeveer 20 milüoen ducati in goud en vijf miliioen ducati in piasters bewaard ligt. De bank bevindt zich in het zeer uitgestrekte koninklijke finan- 'cie-gebouw hetwelk buitendien nog alle ministeriënde policie, de prefecturede beurs enz. bevat. Een of twee personen hadden tieti des avoDds op eene der vier afgeslotene plaatsendoor welken men in de bank komen kan en waar 's nachts geen schildwacht staatverborgen. Zij Wisten door middel van nagemaakte sleutels en breekgereedscbap de deuren te openen en bragten hunne me- debelpers ten getale van i5 of 16, waaronder ook een beambte der bank, des nachts binnen. Zulks geschiedde Onbemerkt, en Zij kwamen ongehinderd tot aan de vertrekken, waar zich de acht kassen van de bank bevinden. Op donderdag, die volgdeblijit de bank altijd gesloten en er heeft dus op dezen dag in dit ge deelte des gebouws minder beweging plaats dan op andere dagen, hetwelk de dieven zeer te stade zou gekomen zijn. Zij hadden den volgenden nacht met hunnen buit beladen op dezelfde wijze er uit kunnen sluipen. Doch terwijl zij met zachte treden in de don kere gangen ronddwaalden en hun doelwit naderden, werden van huiten de vijf uitgangen >.an het gebouw met sterke wachten bezet. De policiewelke reeds des avonds te voren door een' medeweter van het plan daarvan onderrigt was geworden volgde hen op hun nen weg en overrompelde hen toen zij juist met het openen der kamerdeuren bezig waren. Er vielen er echter maar vijf in hare handen de overigen ontvlugtten door eenen niet bezetten uitgang; doch men spoort hen na, en hoopt, dat zij de justitie niet ont komen zullen. Bij een naschrift wordt gemeld: Bij een nader onderzoek van de voorschreven poging lot diefstal is gebleken dat de dieven voor nemens waren het financie gebouw in brand te steken. Het archief bevindt zich namelijk vlak in de nabijheid van de hank in den- zelfden vleugel van het gebouw. Men heeft onderscheidene brand stoffen bij hen gevonden. Waarschijnlijk hadden zij van de wan orde gebruik willen maken om te ODtvlugten. Het was een wel doordacht komplot. Tevens waren de dieven met alle mogelijke instrumenten voorzien en schenen op alles gevat. De eerste be ambten van policie, die kwamen, werden geheele zakken.met fijn stof in de oogen geworpen. Daarop werd men handgemeen en in deze verwarring gelukte het de meesten te ontkomen. De eene beambte had de vergunning om in het gebouw te slapen daar hij om zijne schulden niet voor zonoen-ondergang kon uitgaan." Londen, den i5den October. Bijaldien het plan van dr. Carpue dat bereids de goedkeuring des konings en der koningin verworven heeft, genoegzame medewerking erlangtzal een grooter standbeeld dan tot hiertoe ergens bekend ister eere van den beroemden Shakspparein deze hoofdstad worden opgerigt. De ontwerper wil namelijk een beeld van tachtig engelsche voeten op een voetstuk van zestig engelsche voeten geplaatst hebben op eene verhevenheid van twee honderd voeten boven de bedding van de Theems. Nevens dit reusachtig gedenkstuk verlangt hij een huis gebouwd te zien dat door eene vrouwelijke afstammeling eener zuster van den dich ter, als bewaarster, bewoond zOtt worden. De kosten, die twintig duizend pbnden sterling zouden beloopen moeten uit eeDe inschrij ving worden göëd gemaaktaan welke niemand voor meer dan eene guinea deel mag nemen. In de pOrtugesche kolonie Mozambique is in Mei II. een op stand tegen het bestunr van dona Maria uitgebarsten hetzij met odgmerk om er het gezag van don Miguel te herstellen of alleen om te rooven en te moorden. De opstandelingen hadden zich van het foft S'. Sebastian meester gemaakt, waren tot den 1Junij in het bezit er van gebleven en juist voornemens de stad uit te plunderen, toen, door tusschenkomst der manschap van het engelsch schip Leveret, onder den luitenant Bosatitjuet, het wettig gezasj hersteld is waarna die bevelhebber de hoofdaanleggers van den opstand aan Zijn boord heeft genomenom hen als krijgsgevangenen in Portugal uit te leveren. 's Gravenhage den 17J«' October. Op heden heeft Z. M. de koning, vergezeld van Hoogstdeszelfs zonen eh eenen luisterrijken stoetde gewone zitting van de beidé kamers der staten-géneraal geopend. Vooraf werd aan de vergadering kennis gegeven van een besluit van Z. M.waarbij de graafian lltede voorzitter der eerste kamer belast werd met het voorzitterschap dezer vereenigde zitting. Er werd eene commissie benoemd uit de leden van beide kamers, om Z. M. binnen te geleiden. Ten een ure kondigde het geschut aan dat de koning Hoogstdes zelfs paleis verliet, en Z. M, de zaal binnen getreden zijnde, hield op den troon gezeten de navolgende aanspraak Edel Mógende Hseren «Bij het overzien van den tijdkring, die sedert nwe jongste zit ting is verloopen, reken ik het een bijzonder voorregtdeze verga dering te openen met de erkenningdat Op nieuw vele zegeningen over het Vaderland zijn uitgestort. «De geboorte van eenen prinsaan mijnen beminden tweeden zoon geschonken heeft mijn huis en de natie met vreugde vervuld. «Mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden blijven op denzelfden voet van vriendschap voortduren. De bestendige zorgdoor mij aangewend om alle vraagstuk ken welke zich in onze buitenlandsche staatkunde ter regeling aanbieden aan de beginselen van regtbillijkheid ën goede ver standhouding te toetsen heeft de gewenschte vruchten gedragen. «Voor als nog viel het niet in mijn bereik, om eene schikking ten aanzien van Belgie te helpen verwezenlijken. Het is moeijelijk te bepalen in hoe verre de gesteldheid van sommige deelen van Europa kan geacht worden daartoe te hebben bijgedragen. Uit de mededeelinsenwelke, mijnentwege, aan uwe vergadering zullen gedaan Worden zal aan uw edel mogenden blijkendat ik op dit onderwerp al de aandacht blijf vestigen welke deszelfs gewigt en naanw verband met de welvaart van Nederland vorderen. «Het binnenlandsch bestuur heeft eene geregelde werking. «De zèe- en landmagt beantwoordt steeds op eene voldoende wijs aan hare bestemming. «Het is mij aangenaam aan uw edel mogetfden mede te deelen dat er bevelen zijn gegeven tot het ontslag van de ligting der na tionale militie van 1827 en bet verleenen van onbepaald verlof, zoo aan de gewone, als aan de buitengewone ligting van i83i. Bij de algemeene mededinging en overspanning in vele takken van nijverheid, is het bemoedigend te kunnen zeggen, dat Neder land vooruitgaat. De handel en scheepvaart nemen toe. Het fa- brijkwezen ontwikkelt en bevestigt zich meer en meer. «Door de verbetering der prijzen van sommige veldproductenen ruimen oogst van anderen doet zich ook voor den landbouw een gunstiger verschiet op. «Öe staat der visscberijen is voldoende. «Bèvredigend zijn, over het algemeen, de uitkomsten der onder scheidene deelen van het onderwijs. De wetenschappen en kunsten worden met ijver beoefend. «Voor dijken en zeeweringen was het afgeloopen jaar niet ongun stig. De verbetering van vaarten en wegeu blijft een voorwerp van Oplettende aandacht. »ln onze overzéesche bezittingen heerschen rnst en goede orde. De maatregelen ten gevolge van vroegere rustverstoring op Samatra genomen beloven een' goeden uitslag. «De nieuwe inrigtingen in Neêrlands Indie in werking gebragt, hebben steeds gewenschte gevolgen. «'s Rijks geldmiddelen blijven beantwoorden aan de uitzigten vroeger aan uw edel mogenden gegeven. De openingen welke daar omtrent mijnentwege in deze zitting zullen worden gedaan kun nen ten bewiis strekken dat het openbaar vertrouwen in welks bezit wij or.s mogen verheugen op hechte grondslagen is bevestigd. «De tegenwoordige inkomsten dekken ruim de uitgaven en ik ben in staat om onaangezien de omstandigheden waarin wij tén gevolge van den belgischen opstand blijven verkeeren de las ten mijner beminde onderdanen trapsgewijze te verligten. «De wetten der begrooting aan uw edel mogenden voor te leg gen zullen doen zien dat geene nieuwe middelen behoeven te

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1