Vrijdag Bekendmaking duitschland. nederlanden. IC». 83. ZDERIKZEESCHE 7 - /Wf Ao. 188(6. 'i :W COURANT. 14 October BESTUREN en ADMINISTRATIEF. iSuspcrtic 0|ï tie ®ll0ebpla«fee«. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien art. 4° vaQ het Reglement van Policiein verband tot de art. 8 en 9 van dat op de Vloedplanken voor deze Stad. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op Vrijdag den 2istea dezer maand, eene aïgemeene Inspec tie zal geschieden op de Vloedplanken, zoo van de Stad als die der Ingezetenen. Wordende een ieder bij deze aan zijne verpligting herinnerd om de Vloedplanken alsdan gereed en in orde gesteld te houden op fitraf van de bepaalde boete door de nalatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onkundig zij of onwetendheid voor wende, zal deze in de Stads Courant worden geplaatst en omgeroe pen terwijl zulks aan den heer Commissaris van Policie en Archi tect dezer Stad tot handhaving en uitvoering zal worden medegedeeld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierihzee, den 12dea October ï836. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JO N GE, vt. Wethouder p. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. p. KR OEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE - Brengen door deze ter kennis van het publiek: dat in de Vergade" ring van Heeren Kiezers, op den 54™ dezer maand, tot leden van den Raad dezer Stad zijn benoemd: de Heeren Mr. Adriaan Moms van Bloois en Cornells van den ThoornIngezetenen dezer Stadin plaats van de E. A. Heeren J. Mosselmansoverleden en RKVoor- beijtel Cannenburg, metterwoon vertrokken hebbende eerstgenoemde in de op heden gehouderie Raadsvergadering, na eedsaflegging, zit ting genomen waartoe de laatstgenoemde door ziekte voor alsnog is verhinderd. Zierikzeeden ra^en October i836. Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. de JONGE, vt. Wethouder l. p. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 74™ October. Uit Petersburg schrijft men van den a8sten September De jongste tijdingen over den toestand des keizers, welke op last der keizerin zijn bekend gemaakt, luiden als volgt: .Daar Zijne Majesteit voelde, dat het gebrokene sleutelbeen reeds vast genoeg was aaneengegroeid, om, zonder gevaar, bij kleine dagreizen naar Petersburg terug te keeren is hoogstdezelve den dezer van Tschembar vertrokken en den a45ten in de stad Rjasan aangeko menzonder op deze reis van vijf dagen iets geleden te hebben. - De geneeskundige te Tschembar die den keizer bet eerste ver- Band gelegd beeft, en wel op eene zoo bekwame wijzedat 's keizers lijfarts Arendts, die later aankwamdaarop niets aan te merken vond zal, naar men verneemt, in eenen uitgebreideren werkkring geplaatst worden. De keizer is ook peet geworden over een kind dat hem gedurende Zr. M». verblijf te Tschembar geboren is, en de kraam vrouw heeft eeu aanzienlijk gescheuk vau den vorst bekomen. 's Graveuhagb den iOctober. Z. K. H. de grootvorst Middel van Rusland begeeft zich morgennaar men verneemtvoor een paar dagen naar Amsterdam en zal eerst op het einde dezer of in bet begin der volgende week naar Londen vertrekken. Z. X. H. prins Frcderik Hendrik zal, zoodra het fregat Bellona in gereedheid zal zijn, naar de Oost vertrekken. Uit Batavia, wordt van den i5ien April dezes jaars het Na volgende geschreven Uit de afdeeling Lebakin de residentie Bantam is ons het vol gend berigt toegekomen van een voor weinige dagen plaats gehad hebbend treurig ongeval: Drie broeders, inwoners dier afdeeling, begaven zich met nog drie andere Javanen in een nabij gelegen hosch, ten einde jonge hamboes en vruchten te zoeken. Hiermede bezig werd de jongste der broeders eensklaps door een tijger hesprongen en oogenblik- kelijk verscheurd, het ondier, verschrikt door het geschreeuw der overige inlanders liet zijne prooi los en verwijderde zich waarop de beide broeders deu zieltoogende opnamen en zich gereed maak ten hem naar huis te dragen. Naauwelijks echter hadden zij z*ch eenige schreden verwijderd of de tijger die intusschen weder ge naderd was, zich zijne próoi ziende ontvoeren, viel den tweeden broeder aan en bragt hem insgelijks om het leven. Vol schrik en angst namen nu de overgeblevenen de vlugt, en eerst den volgenden dag werden de beide slagtoffer» de een half verscheurd en de andere door eenen beet in den nek van het leven beroofd terug gevonden. Men schrijft van Djocjokarta dat aldaar, in den morgen van den 2 2sten Maart ,jl.omstreeks half vier ure eenige zware schok ken van aardbeving zijn gevoeld, welke ongeveer twee minuten heb ben geduurd, en zich in eene strekking van het noorden naar het zuiden deden gevoelen. Op het zelfde oogenblik heeft dit natuurverschijnsel te Patjitan gedurende ruim tien seconden en vrij hevig, plaats gehad, aldaar meent men eene tegenovergestelde rigting en wel van het zuiden naar het noordente hebben waargenomen. Er schijnt, door dit ongeval, noch aan de landsgebouwen, noch aan particuliere eigendommen eenige schade te zijn toegebragt. In de javasche couranten vindt men een nader berigt omtrent de op den isten November jl. te Amboina ondervonden hevigeaard- beving waarvan vroeger is melding gemaakt. Daaruit blijkt, dat 6edert de toen ten aanzien van bet gebeurde outvaugen tijdingen., welke liepen tot den 5<*en November jl.nog herhaaldelijk zware schuddingen, zoo te Amboina, als op de omliggende eilanden zijn gevoeld geworden meest alle in de strekking van het noorden en noordwesten. Het gebergte op de kust van Hitoe, naar den kant van de pas Bagualahad veel geleden, kunnende met het oog worden gezien, dat daarvan stukken zijn afgevallen. Uit het rapport eener commissie, uitgezonden geweest om dat ge bergte te onderzoeken is gebleken dat hetzelve op verschillende plaatsen zwaar gescheurd is en nog klompen dreigden af te storten zoo dat hetzelve niet buiten groot gevaar te naderen was. Door het nederstorten der kruinen waren eenige riviertjes verstopt ge raakt ten gevolge waarvan een zwarte modder uit den grond op welde, die, nadat de rivieren weder haren loop hadden genomen, is opgedroogd. Verscheidene doessongs (tuinen) in de valleijen met vrucht en audere voordeel gevende boomen zijn door den nederge- storten grond meestal bestaande uit een zandachtig grindbedol ven waardoor de aangrenzende negorijen veel schade hebben ge leden ook zijn vele woningen in dezelve omgeslagen en de moor- sche tempels onbruikbaar geraakt. In de negorij Hitoe Lama heeftdoor instorting van eene woning één mensch het leven verloren en verscheide anderen zijn gewond geworden. Het eiland heeft aan de zuid- en zuidwestkant bijna niets geleden; de schokken zijn in deze rigting minder hevig ge weest; in het algemeen werden de meeste van een zwaar onder*- aardsch geluid voorafgegaan, dat eenige seconden aanhield en dik wijls de gelegenheid gaf, om in tijds de open lucht te kunnen kiezenk Het scheen als of eene geheele vernietiging zou plaats hebben het geluid was als van zware kanonschoten de aardbeving heeft eerst met geringe tusschenpoozingen en vervolge®s afnemende, Tuim twee maanden geduurd. Meu heeft opgemerkt, dat de schüddin* geil - zoo Wei bij helder maan- en sterreluchtals met donker re genachtig weder hebben plaats gehad en dat te Amboina niet het minste van eene bezette zwavelachtige dampkring is waargenomen, maar nu en dao donder met flikkerende bliksemstralen die als het ware tot op den grond nedervielen. De hitte was in de laatste drié maanden van bet afgeloopen jaar drukkend geweest zijnde de ge middelde stand van den thermometer waargenomen op den mid*- dag 820, 210, 84°, en des nachts y5<>t 18», 4^° sedert de maand Jul ij hadden aldaar buitengewone aanhoudende zware regens plaats gehad, met meefstal variabele winden en stilten, die in het laatste van October eenigzins hadden afgenomen. Het aanhouden van de aardbeving had ook aldaar bij velen het denkbeeld doen ontstaan of er welligt eene uitbarsting van den vuurberg te Banda zou hebben plaats gehad. Het is echter later gebleken dat in den morgen van den ïsteu November slechts eene ligte aardbeving aldaar gevoeld geworden is die geene verwoesting had aangerigt en op genoemde plaats alles wel Was. Op de eilanden Saparoea en Haroeko heeft de aardbeving van den isten November eenige schade aan kerken en buizen toegebragtde muren van het oude residentiehuis binnen het fort Zeelaodia zijn afgeweken de negerijen waren weder bezig de geleden schade aan de gebouwen te herstellen. Men zegtdat de aardbeving die op Amboina heeft plaats ge had veel overeenkomst had met die van de jaren 1671 1673 en 1674, door Valeniijn beschreven in het 2^ deel 4^e hoofdstuk pag. 23o handelende ovtr de ambonsche zaken ten welken tijde eene menigte menschen het leven hebben verloren en vele gebouwen zijn verwoest geworden/'

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1