NEDERLANDEN. A!) V EllTl^TlK^r" order beeft moeten uitvaardigen om de gemoederen te doen be daren. De generaal Evans beeft gevraagd met zijn legioen naar Navarre te mogen marcheren ten einde meer dadelijk deel aan de krijgs- verrigtingen te nemen. Hij bad wetende dat de Carlisten in groot getal te Annzagana stonden eene sterke kolonne van den kant van Lasarte afgezonden en Avanawelke dat punt met eenige kom- pagnien bezette bad den vijand belet daar door te dringen. Naar sommigen willen zouden de noordsche hoven voorne mens zijn don Carlos eerlang als koning van Spanje te erkennen. Zij, die van die meening zijn zien in de terugroeping der oostenrijk- scbe en napelsche zaakgelastigden uit Madrid gisteren morgen door Let Journal des Débats medegedeeld eeri voorteeken van zoodanige erkenning. Volgens bijzondere berigten uit Spanje, zou de gene raal Rodilaan het hoofd van 4ooo man en 3oo paarden in de provincie Valencia gerukt zijn de factie van Cabrera ont moet en haar geslagen hebben. Onder de gevangenen zouden de bloeders van Quilez en Gomez zijn. Men zal echter nadere beves tiging van die berigten moeten afwachten. Van eene andere zijde wordt gemeld, dat de carlistische generaal Villa-Realop het be- rigt van het gevecht van Gomez te Villarobledoin allerijl den Ebro overgetrokken is, zich naar het dal van Meda rigtende. Deze togt had de geheele linie van Navarre en Alava in beweging gebragt. Uit Madrid schrijft men dat de koningin een besluit genomen beeft, waarbij al de goederen der geestelijken, die zich builen bet rijk bevinden, verbeurd verklaard worden. Ter (parijsche) beurze had men heden tijdingen uit Madrid tot den 27«en. Het was toen in die hoofdstad rustig. Mendizabal zond overal couriers henen, om te berigten, dat de halfjarige renten met i°. November zouden betaald worden. Van onderscheidene zijden werden daartegen echter vertoogen ingediend, met verzoek om, wanneer er geld beschikbaar was, hetzelve te doen dienen om een einde aan den burgeroorlog te maken. 's Gbavenhage den 6'len October. Z. K. H. prins Frederik Hen drik heeft dezer dagen met den kapitein Arriëns een togtje naar den Helder gedaan, en is gisteren van daar in deze residentie terugge keerd. Naar men zegt, is het vertrek van Z. K. H. naar Oost Indië op den ioden dezer bepaald. Zoo men verzekertzullen op den 20'ten October aanstaande de manschappen van de ligting van i83i naar de depóts-der korp sen vertrekken om af te rekenen en daarna met onbepaald verlof ie worden gezonden. De manschappen van de ligting van 1827 zullen alsdan gepasporteerd worden. De heer baron Bory de St. Vincent, kolonel bij het departe ment van oorlog te Parijs, heeft een werk opgesteld, ten titel voerende: Expedition Scientifujue de Morceen een exemplaar daar van Z. M. den koning aangeboden. Dien ten gevolge heeft hoogst- dezelve als een blijk van erkenning der aanbieding van verdien stelijke werkenaan dien kolonel eene gouden medaille ter waarde van vijftig dukaten doen aanbieden. Laatstleden maandag is te Leiden de jaarlijksche herinnering aan de voorbeeldelooze verdediging der burgerij tegen spaansche overheersching en het wonderdadig ontzet dier stad op den 3den October 15^4 op eene gepaste wijs herdacht. Uit Nijmegen meldt men van den 4ica dezer bet navolgende: Gedurende den storm die gisteren in den namiddag woedde is te Tieleen kolenschip aan den wal liggende waarin men met over- meten bezig wasdoor het breken van de touwenvan den wal los gerukt enin het felle van den stroom gekomendoor den zwaren golfslag waardoor hetzelve vol water geraakte gezonken. Deschip- per en deszelfs knecht, die in deu mast geklommen waren, zijn gered; doch een stuurman, met name Boerakker, alhier woonachtig, die ter hulp was toegesneld, is daarbij omgekomen. Bij het zinken van liet schip was ook hij in den achtermast gevlugtdoch deze bre kende stortte hij in den stroomen waren alle aangewende pogin gen om hem te redden vruchteloos. De vrouw en kindereu waren gelukkig aan den wal en dus buiten gevaar." Te Antwerpen beklaagt men zich thans sterk dat de versnelde dienst der brievenpost tusschen Parijs en Brusseldie sedert den isien dezer is in werking gekomen alleen in het belang schijnt te moeten strekken van de hoofdstad Brussel. Immers de tijdingen en brieven uit Parijs van des namiddags ten vijf uren worden reeds den volgenden dag ten twee uren des namiddags aan het postkan toor te Brussel uitgereikt, terwijl die voor Antwerpen bestemd, daar ter plaatse eerst ten zes ure des avonds aankomen alhoewel de afstand tusschen Brussel en Antwerpen over den spoorwegin vijf kwartieruurs afgelegd wordt. Zulks is zoowel nadeelig voor den antwerpschen handelstand daar men bij buitengewone gebeurtenis sen of groote variatie in den prijs der fondsen te Brussel al het voordeel daarvan zal getrokken hebben vóór nog te Antwerpen de brieven zijn uitgedeeld als voor de correspondentie met Holland waar men, door het vertrek der post van Antwerpen ten drie ure des namiddagsnu een dag later de tijdingen uit Frankrijk bekomt. De brusselsche bladen deelen het volgende stuk mede, als een woordelijke vertaling van een besluit, op den Augustus 11. met eenparige stemmen door de bondsvergadering genomenwaar van de hoofdinhoud reeds vroeger werd vermeld. Daarbij wordt bepaald: i> 1. Aan Z. M. den koning der Nederlanden, groothertog van Luxemburg, door zijnen gezant bij de bondsvergadering te doen welendat de duitsche bondsvergadering hare toestemming tot den afstand van Luxemburg zonder schadeloosstelling van grondgebied niet kan geven, maar dat, in aanmerking nemende de door de agna- ten van het huis van Nassau gedane verklaringgenoemde bonds vergadering genegen is toe te stemmen in den afstand van het ge deelte van Luxemburgaangetoond bij art. 2 der akte van scheiding van den i5den October 1831 tegen de territoriale uitwisseling, aangewezen bij art. 4 dier akteonder voorwaarde dat aan de bel- gische regering de verpligting opgelegd wordegeene vestingwerken in het haar af te stane gedeelte van het groothertogdom op te rig- leu eo vooral simmer de stad Arlou ie versterken. 2. De bepalingen vaststelling der territoriale schadeloosstelling, aan den bond in het luxemburgsche toe te staan zal het onder werp uitmaken eener bijzondere onderhandeling tusschen de bonds vergadering en Zijne Nederlandsche Majesteit, overeenkomstig art. 6 der akte van scheiding; ech ter volgens dit beginseldat dit grond gebied dat geheel op dezelfde wijze als het afgestane gedeelte van Luxemburgmet het gebied der bondsvergadering zal worden ver- eenigd zooveel mogelijk gekozen worde in het belang van den bond, ten opzigte der gelegenheid er. de verdedigings liniewanneer zelfs ook ten aanzien van uitgestrektheid en bevolking die schadeloosstel ling niet volledig mogt zijn." In het laatst der voorgaande maand beeft de fransche hoog leeraar Cousin ook de hoofdstad Amsterdam bezocht, ten einde, naar den last van zijn gouvernementook daar den slaat van het onder wijs gade te slaar.. Van gouvernementswege alhier, is den heer Cousin de heer Schroder toegevoegd geweest die als voormalig di recteur der normaleschool te Lier en bovendien door zijne veel vuldige betrekkingen bijzonder in de gelegenheid was den geleer den reiziger in bet bereiken van zijn doel behulpzaam te zijn. Te Amsterdam zijn door den beer Cousin onderscheidene scholen be zocht onder anderen de grootste armenschool waar eenige hon derden armenkinderen met de meeste orde en vruchtonderwijs genieten ook de nederduitsche burgerschoolenz. Met den mees ten lof heeft de heer Cousin zich uitgelaten en herhaaldelijk zijne bewondering te kennen gegeven over de doelmatige wijs, waarop in die scholen het onderwijs aan de jeugd gegeven wordt. De hoog leeraar heeft van andere openbare instellingen te Amsterdam ook nog het museum bezocht en is van daar vertrokkenom nog an dere steden in ons vaderland te bezoeken. Dezelve is op zijne te rugreis naar Frankrijk reeds door Belgie gekomen. In den nacht van donderdag op vrijdag is te Amsterdam in de Joden-Houttuinen brand ontstaan op het bovengedeelte van een pakhuis, hetwelk diende tot bergplaats van granen. Zoowel door dien de brand zich niet beneden in het pakhuis maar op eenen der zolders openbaarde, als door de snelle en krachtdadige hulp van 10 spuiten, is het gelukt dit gebouw., gedeeltelijk te redden en het voortslaan der vlammen te verhoeden, hoewel toch de belen dende huizen meerdere of mindere schade hebben geleden. De oorzaak is niet bekend. Sedert eenige dagen is men te Amsterdam begonnen met hel afbreken van het gebouw der oude bèurs. Naar men verneemt moeter sprake zijn om eerlang eene stoom bootvaart tot stand te brengen tusschen onderscheiden steden aau den Yssel en Amsterdam. Bij eenen brand te Maagdenburg in den nacht van den 28""* op den agsien September, zijn niet minder dan 21 personen door uit de ramen te springen naardien de trap reeds door de vlammen was vernield, zoodanig gekwetst dat 10 derzelver kort daarna over leden en van de overigen geven slechts vijf hoop op genezing. On der de omgekomenen bevonden zich twee zwangere vrouwen, bij Welke men te vergeefster redding van de vruchtde kunstverlos sing beeft aangewend. Het nieuwe hotel, 't welk thans door een der gebroeders van bet huis Rothschild, te Parijs gebouwd en gemeubileerd wordt, heeft aan denzelven reeds over de vier miltioenen franken gekost en is nog niet geheel in gereedheid. Hel is een der prachtigste paleizen 't welk ooit door een bijzonder persoon in de fransche hoofdstad is gebouwd geworden. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voor dragten mogten willen doen of hierbij eeoigzins belang hebben dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middel burgop Donderdag deu 27sl«a October i836 en volgende dagen, des voormiddags ten 10 uren. Middelburg, den 6J™ October i836. Op last der voornoemde Commissie J. If. LIEBERT, Secretaris. De beneficaire Erfgenamen van JAN van BAKEN- D R E C H T zullen met authorisatie der Regtbank van Eersten Aanleg over het Arrondissement Zierikzeeten overstaan van den Heer Vrederegter over het Kanton Brouwershaven, door bet ministerie van den Notaris J. de KATER, Nz.op Maan dag den 17'ten October i836, des namiddags ten 2 uren, in de Herberg te Burghveilen en verkoopen Een WOONHUIS met daaraan belendende H O E F- SMËDËRIJ, ERVE en GEVOLGEN, staande en gelegen te Burgh, gemerkt No, 36; ca Een WOONHUIS met het daarover leggend HOF en verdere GEVOLGEN, staande en gelegen te Burgh- sluis, gemerkt No. 65. Zullende voorts des anderen daags, des morgens ten g uren, aan het voornoemde Woonhuis te Burghsluis, worden geveild Eene partij MEUBELEN, bestaande in TAFELS, STOELEN, SPIEGELS, SCHILDER IJ EN, BEDDEN, KOPER, TIN, KLEEDEREN en betgeen meerder zal worden geveild. Zijnde intusschen nadere informatiën te bekomen ten Kantore van bovengemelden Notaris. De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zal, ten verzoeke van den Heer J. de KATER, Jz.op Donderdag den 3den November i836, 's middags ten 12 uren, aan de Balie te Zierikzee, presenteren te verkoonen Vier stuks Vette VARE K O E IJ E N te betalen uiet 7; perCent S'. Maarten 1837 Ier- wijl de koopers de vrijheid zullen hebben dezelve gratis te iateu doorloopen tot half November aanstaande. Te Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS en Zoom, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2