I6@8te Koninklijke Wederlandsehe Loterij f M iddenprij zen I)e PRIJZEN VAN IiET GEDISTELEERD ADVERTENTIES worden algemeen ge- H. de kroonprins van Pruissen zijnde hoogstdezelve ten huize Z. K. H. heeft na het ethpo- welkft de troepen bij de«e gelegenheid gaven roemd. Uit Leiden Schrijft men i a Laatstleden vrijdag heeft Z. K» deze stad met een bezoek vereerd Van den heer voti Siebold afgestapt, graphisch kabinet van z. ed. te hebben bezigtigd eene wandeling naar de S*. Pieterskerk gedaan en vervolgens door het merkwaar digste gedeelte der stad vergezeld van professor i)Citi Assen bij wien 2. K. H. gedejeuneerd heeft, en van den heer von Sieboldt en is omstreeks i ure naar 's Gravenhage teruggekeerd/' In den morgen van den 28aten September omstreeks 4 ure» barste boven de gemeente Veen een onweersbui uitvergezeld van donder en bliksem waardoor de toren zoo werd getroffen dat bet spits van het Ieijen dak aan de oostzijde nagenoeg geheel en aan.de noordzijde gedeeltelijk is afgeslagen en verbrijzeld; ook aan bet noorderwijzèr-bord zijn eenige letteren die de Uren aanwijzen, gedeeltelijk weg of verdoofden heeft de bliksem zich verder in de kerk, langs een uurwijzer, die mede wanneer het toren horo- logie gaat, ontlast, doch aldaar weinig beduidende schade gedaan. De schade die dit onheil aan den torea veroorzaakt heeft kan men Voorloopig op ƒ9100 berekenen. Den 5^en. Gisteren is te Amsterdam het paleis van justitie in gewijd zijnde het voormalig Aalmoezeniers Weeshuistot zijne nieuwe bestemming verbouwd en ingerigt door den stads-architect, den heer de Greeff, onder leiding en toezigt van twee commissiën, Voor betimmering en ameublement De plegtigheid vond plaats in de smaakvol betimmerde groote ge hoorzaal in tegenwoordigheid van den heer staatsraad gouverneur van Noord-Holland, en andere aanzienlijke personen. De voor zitter der regtbank, de heer staatsraad mr. M. C. van Hall, opende de vereenigde zitting, deed de stukken betreffende den afstand van het gebouw voorlezen en hield daarna eene treffende redevoering, in welke hij zijne ambtgenooten geluk wenschte dat eindelijk de justitie in die hoofdstad een waardig gebouw bezat; voorts den invloed van een ontzagwekkend uitwendig op de uitoefening des Xégts aantoonde, en besloot met dankzegging aan allen die de daar- stelling hadden helpen bevorderen, met toespraken aan de onder scheiden orden van het justitieel ligchaam en met heilbeden over hunne verrigtingen. De leden der onderscheiden collegiën besloten de plegtigheid van den dag met een onderlingen maaltijd in den Garnalen-Doelenaan Welke de heer gouverneur en andere aanzienlijke genoodigden deel namen. Met het schip Johanna Jacob akapit. Bartden 29sten Sep tember in Texel binnengekomen heeft men berigten uit Curacao ontvangen tot den 3osten Julij 11. Sedert de overgave van Porto Ga- bello was de rust in geheel Venezuela hersteld; slechts eene bende der reformisten aangevoerd door zekeren kolonel der ruiterij Far/art geheeten en die omtrent 400 man sterk was was in de provincie Apure overgebleven doch was er met deze den 6den Junij eene overeenkomst getroffen waarbij aan Farfan en de zijnen het lieven en behoud van bijzondere eigendommen toegekend werd mits zij hunne wapenen en paarden afgaven en naar elders trokken. De gedegradeerde en naar de Vereenigde Staten gebannen officieren die aan de jongste onlusten in Venezuela deel hebben gehad zijn achlervolgens van daar op Curacao aangekomen hoewel in hun Tonnis uitdrukkelijk bepaald wasdat zij gedurende een zéker aantal jaren in Venezuela moesten verblijven en in geen geval Curacao aandoen. Onder deze officieren bevonden zich Bellucke hevelhebber der zeemagt van Venezuela en Farias, gouverneur Tan Marecaibo. Het gouvernement van Venezuela onderrigt van het verblijf op Curacao van de meeste der bannelingen die het naar elders gezonden had had een oorlogsvaartuig naar Curacao afgezonden met depêches aan den gouverneur waarbij op de ver wijdering der genoemde lieden wier verblijf voor de rust in Ve nezuela gevaarlijk was, aangedrongen werd, met bedreiging, in géval van weigering van alle handelgemeenschap met Curasao te zullen afbreken. Daar echter de haven van Curasao eene vrijha ven is en de bedoelde bannelingen geen misdadigers kunnen ge noemd worden sprak het van. zelve dat in dit aanzoek niet kon bewilligd worden terwijl wat het afbreken der handelgemeen schap aangaat deze aan Venezuela het meeste schade zoude toe brengen daar buiten dezelve de kleine havens van die republiek geen uitweg voor hunne producten zouden hebben. Omtrent de tegenwoordige gesteldheid van Venezuela wordt voorts het volgende medegedeeld «Sedert de afscheiding van Venezuela van Spanje, is bet de Wensch geweest van eeD groot gedeelte der natie om een federatif bestuur te hebben zulks is vooral het belang der oostelijke pro vinciën en van Marecaibo in het westen. Dit vraagstuk is telkens te berde gehragt bij elke gebeurtenis, welke eene nieuwe constitutie daarstelde. Ia julij i835 sloegen de ontevredene «militairen en de federalisten de handen in elkander den naam dragetide van re formisten zij kregen echter geen bijval genoegvele hunner wer den afvallig en verradeden hunne zaak zij bezweken geheel en al in Maart 11. Den i6den Maart decreteerde het congres het besluit van proscriptieveroordeelende eenigen ter dood anderen tot eene eeuwigdurende ballingschap en meer anderen tot eene balling schap van 5 a 10 jaren. Deze gebeurtenis heeft de bevolking en industrie in Venezuela zeer achteruitgezet meer dan vier honderd Ïiersonen die of gebannen of gevlugt zijn, zijn thans in vreemde anden omzwervende. De meeste hunner zijn vaders van huisge zinnen. Vefe hunner zijn kundige en verlichte mannneu de se- iiateur die het voorstel deed van de kerkhervormings wetten en andere die voor deze wetten gestemd hebben bevinden zich onder dit getal. Er zijn bij het congres vele representatiën ingekomen, waarin om amnestie wordt verzocht dat van de Apure bevatle een zeer groot getal onderteekenaren. Wij hebben tot nog toe niet vernomen dat de doodvonnissen volvoerd zijn geworden. Narbaste is nog steeds president ad int. in Venezuela. Van Curacao schrijft men nog betgeen volgt Het schijnt dat de Engelschen proeven willen nemen aangaande de snelheid van den stroom in onze wateren. Op deii sisten Au* gustus werd door den heer Cornells Boye te Bonaire eene flesch op strand gevonden waarin zich een papier bevond van den vol genden inhoud Zr. Ms. schip Baceliorse Nö. i/\. 17 April i836. Breedte ia° i3' N. Lengte 65° 4?W. Van Laguayra naar Barbados een matige wind uit het noord oosten ten 1 ure 's namiddags gaande 4J mijl. Everhrd' Home. Kommandant. Vervolgens werd in zes onderscheidene talen verzocht om dit pa pier met aanteekening van tijd en plaats aan den secretaris der admiraliteit te Londen of aan den heer minister van marine van de Nederlanden te 's Gravenhage te doen bezorgen. Uit Brussel wordt van den aden October het volgende ge» meld: De nieuwe postdienst tusschen Parijs en Brussel is gisteren begonnen ten gevolg waarvan heden namiddag ten drie ure voor het eerst de brieven en dagbladen langs dien bespoedigden weg hier zijn ontvangen. De brievenmaal had ten een ure behooren hier te zijn maar voor eene eerste proef van zooveel gewigt kon deze ver traging weinig verwondering baren. (De post uit Antwerpen vertrekt thans ten half twee ure, zoodat de van Arasterdam naar Par ijs be stemde brieven in twee dagen aldaar zullen aankomen. Gedurende de Vorige maand zijn te Antwerpen binnengekomen i3o schepen. Een vergelijkend overzigt van het aantal schepen in die haven gedurende de eerste negen maanden van de jongst ver- loopen negen jaren binnengekomengeeft de volgende uitkomst; in 1828, 664 vaartuigen; in 1829, 807; in i83o, 691; in i83tf 244; 1832, 1 ,o63in i833, 863; in 1834, 774» 1° >835f 878* in i836, 993. Het moet hierbij opgemerkt worden, dat de schepen na i83o, tot die haven behoorende of daar1 binnengeko men, van veel kleiner inhoud zijn dan die voor i83o, toen er jaarlijks een groot aantal van verre over zee, van Oost- en West- Indie binnen kwamen. De engel6che Courtier deelt eene gebeurtenis mede als een trek van de slavernij in Noord Amerika. Een jong geneesheer, Wal" lis genaamd had zich in eene der steden in den staat Mississipi ne dergezet. Hij ontmoette op eene kostschool een meisje hetwelk hem beviel en hij ook huwde. Hij zette zich vervolgens te Columbia y neder. Eenigen tijd daarna diende zich een planter bij bem aan en zeide hem: «Uwe vrouw is mijne slavin indien gij mij voor baar geene 700 dollars betaald dan Iaat ik haar als wegloopster in de couranten plaatsen De jonge vrouw storte tranen en zeide aan haren man dat die planter niet alleen baar meester maar ook haar vader was. De heer Wallis betaalde de 700 dollars aan den schraapzuchligen planter, Uit Londen meldt men van den isten October: De belgische zaakgelastigde aan ons hof, de beer Wallczis de eenige vreemde minister, welke dezer dagen aan het bureau van buitenlandsche za ken met den burggraaf Palmerston is werkzaam geweest. Berigten uit Mexico, tot den 5tlen Augustus, doen zien, dat de republiek niet in zoodanig eenen onrusligen en verwarden toestand verkeertals nieuwelings de New-York-bladen hebben willen doen voorkomen. Met allerlei krijgstoerustingen tegen de oproerige pro-* vincie Texas hield zich bet gouvernement nog onafgebroken onledig. DERDE KLASSE. Eerste Lijst. N°. 21967 pr. f 16015 12499 9698 Tweede Lijst. 23323 Eerde Lijst. 19802 -» 6971 - 17869 - 7130- 1000 1500 1000 1000 1000 1Ó00 1000 1000 1000 N°. 12652 8055 Vierde Lijst. 10403 14174 Vijfde Lijst. 3952 - 1857 Zesde Lijst. 11997 22585 pr. - 10,000 1500 1000 1000 25,000 2500 1000 2Ó00 van de volgende Artikelen teZIÉRIKZEE, var der 6Jen October i836. Oude Tarwe i833 a 34 Nieuwe dito i835. Nieuwe Rogge biieuwö'Winter Gerst. Oude Zomer dito. Haver Paardcbooncn. Witte Boonen Bruine dito. Graauwe Erwten Nederl. Mndile. f 4180 a 5 90 4.00 a 5,20 4,6o 3,8o 3,5o 2,00 (x 4,20 a - 3,5o - 3,20 a - 2.20 a - 4,5o a ,4 80 - 0.00 a 0.00 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 Groene Erwten Gcelc dito Koolzaad, Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nederl. Mudde4 f 4 50 a 5 20 - 4 5o a 5 uo - 11 00 a 14.00 9 00 V ÏI.OO 7.00 a 8.00 Raap-Olie te Zierikzëè j 5o ooper vat* Patent-Olie - 54 00 Lijn-Olie l\Q 00 Raapkoeken 60 00 de ioóo st« Lijnkoeken - 90 00 te SCHIEDAM, den 5;lcn October It-36. Genever, het Nederl. Vat, .onder fust f 20,75?onder de belasti Amst.proei, het - Zo?5UJ Getrouwd ZlERIKZEE den 5deQ October i836. J. J. MEIJER en J. LOKKER. Te Zierikxeebij de Wed. A. DE VOS en Zoon, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2