jrrtf Vrijdag 1836* 7 October BESTEKEN EN ADMINISTRATIE^ Inspectie Schutterij. No. 81. ZIERÏILZERSCME COURANT. •<v BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van al de Schutters, Verlofgangers Van de Aiaeeling Zeeuwsche MoDiele Schutterij. Dat de Inspectiën voor dezelve zijn bepaald als volgt: Voor de manschappen van het isle Bataillon Op Vrij dag den 14den October i836 des morgens 9 ure in de Koornbeurs te Zier ik zee. Voor de manschappen van de 2^3 en 3de Bataillons: Op Woensdag den 19den October i836, des voormiddags 10 urein de Kazerne te Middelburg. Eu gelasten dezelve om ter bepaalder tijd en plaats present te zijn. Zierikzeeden 2isten September i836. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. jdb JONGE, vt. Wethouder l. p. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KB OEF. NIEEWSTÏJDIMGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den isten October. Uit Petersburgwordt van den bisten September gemeld Het laatste berigt omtrent den toestand des keizers gedagteekend uit Tschembar den 4Jeü (iöden September), des avonds om 8 uur, is van den volgenden inhoud: «Z. M. de keizer gevoelt zich vol maakt wel. De pijn en de zwelling op de gebrokene plaats zijn geheel gewekenen het aaneengroeijen van het sleutelbeen Wordt steeds vaster/' - Volgens eene opgave voorkomende iti een journaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, bedraagt dfe gezamenlijke be volking van europisch Busland op 87,257 vierkante mijlen 47,592,427 inwoners, en die van Aziatisch Rusland, op eene natuurlijk veèl uitgestrekter oppervlakte, 1,827,936 inwoners. Het digtst bevolkte tussische gouvernement in Europa is dat van Kurskalwaar zich 2892 menschen op de vierkante mijl bevinden en het dunst be volkt is Archangel, waar slechts i5, en Aatrachao waar slechts i5, en Astrachan waar slechts 25 menschen op de vierkante mijl leven. Het gouvernement Petersburg lelt 716 en bet gouvernement Moskou 2255 menschen op de vierkante mijl. Van de vijf aziatische gouvernementen.is. Jenissei bet eenzaamste, daar bier op 58,371 vierkante mijlen slechts 193,486 menschen, derhalve ongeveer 3 menschen op de vierkante mijl leven. Uit Hongarije wordt eene daad van zeidzamen moed en tegen woordigheid van geest gemeld. De 12jarige knaap Tm an Miyon werd op dén 26siêa Augustus door zijne ouders naar een bosch in den Gallicischen kreits van Tarnopol gezonden om paddestoelen te ioeken. Terwijl bij hiermede bezig is grijpt eene groote wolvin hem achter in den bals en vervolgens in den regtérarm. Juist wilde het ondier den knaap verscheuren, toen een zekere Mathids -JJociarwwski, die op eenigen afstand, insgelijks bezig was padde stoelen te vergaderen bet geschreeuw van den jongen vernam zon der zich te bedenken zich op de wolvin wierp, het beest met de zwaarte zijns iigchaams op den grond drukte, de linkerband waar mede hij hetzelve vasthield aan de beeten prijs liet, met de rpgter- faand een mes uit den zak haalde en daarmede de wolvin doodstak daar zij niet dól was, zullen de beide gewonden wel ras herstellen. -7- Te Napels werd den 7<len met bijzondere pracht een jaarlijks feest gevierd ter gedachtenis van den onder Karei III bij Bellétri gewonnen slag. Eene groote parade van de troepen der hoofdstad en van den omtrek, der nationale en der eere garde en van het korps édelen, de beide laatsten te paard, in 't geheel omtrent 20 a 3o,000 man uitmakende werd voor den koning gehouden en daarna een plegtig dankgebed in de kerk Predigrotta gedaan. In den omtrek van Napels hadden onlangs de beide twee bijzon dere vodrvallen plaats gehad dat een herder zijne kudde hoedende te midden van dezelve door den bliksem gedood werd, zonder dat een stuk vee in het minst schade leed; kort daarna trof de bliksem eëne geheele kudde van 126 schapen; en liet den herdersknaap, die in derzelver midden stond onverlet. De óostenrijksche Beobachter houdt eene redenering over Span je, waarin betoogd wordt, dat in dat ongelukkig land slechts twee pértijen tegen elkander overstaan, de vrienden van orde en de voor standers van wanorde de laatste bestonden meest uit opgewonden gemoedaren die hersenschimmen najoegen of lieden die in troebel Water -zochten te visschen en slechts hun eigen voordeel zochten. In bet meerendeel der volkstammen, die de spaansclie natie uit maakten lagen echter edele gezindheden verkleefdheid voor geërfde regten en voorouderlijke zeden. Men hield zich nog steeds aan de monarchie vast, waaronder men rustig in het bezit van zijn eigendon}' kón leven en van daar dat al de gedane pogingen om de aloude staatsregeling door nieuwe staatsinrigtingen te doen vervangen, slechts onheil over Spanje hadden gebragt. Volgens de berigten die de Beo- bacliter verder mededeelt, kon Uien de koningin-regentes slechts al^ eene gevangene beschouwen, wier leven in gevaar was ook was de infant don Francisco de Paula opeigen lijfsbehoud bedacht, vooral sedert men onlangs bij bet uit dei» scbouwburg naar huis keeren f hem steenèn in zijn rijtuig had geworpen. De synode der evangelische bröedervefeenigingdie den Sa816™ Mei te Hernnhiit was geopend, is den 5<*en dér vorige maand ge sloten geworden. Onder de aldaar vergaderden, telde men zeven bisschoppen der Broederkerk benevens de afgevaardigden der euro- pesche noord amerikaansche en zuid-afrikaansche gemeenten. De instellingen der vereeniging zijn, met alles wat lot bet,, zich meer en meer uitbreidend zendingswerk betrekking heeft, in deze synode op het naauwkeurigst overwogen geworden en de werkzajambedeo be sloten met de wijding van vier nieuwe bisschoppen. Uit Bamberg wordt een berigt medegedeeld omtrent het gun» stig resultaat dat de spoorweg tusschen Nurnberg en Fiith, die mert als den eersten weg van dien aard in Duitschland aan te merken beeft eö thans sedert 10 maanden in gebruik is, opgeleverd heeft. Hel stóomrijtuig dat de dienst op den weg waarneemtheeft in den genoemden tijd 2000 düitsche mijlen afgelegd en 400i000 personen vervoerd, zonder dat noch de weg noch de rijtuigen eenig noemens waardig letsel hadden hekomen. De ontvangst gedurende het eerste kwartaal was geweest ïo,ooofl. gedurende het tweede t5#ooo en. gedurende het derde 18,000. De actiën op den weg stonden thans op 32 5. Er zou weldra een tweede stoomrijtuig óp dea *veg ia dienst worden gesteld. F R A N RIJ K. Pamjs den 3os!en September. De koning is gisteren naar Com- piègne geweest en heeft over de in het kamp aldaar verzamelde troepen eene wapenschouwing gehouden. De koning w*s vergezeld van de koningin, alsmede van mevrouw Adelaide^ de twee prinses sen de jonge prinsen de ministers van buitenlandsche zaken van het openbaar onderwijs, van oorlog, en den triaarschalk Gerard'i De koning heeft verscheiden eerekruisen uitgedeeld en eenige offi cieren bevorderd. Na de wapenschouwing heeft de kroonprins on derscheiden manoeuvres laten uitvoeren. Ondanks alle Voorzorgen, om ongelukken voor te komen zijn hij het ontijdig losbranden vair een stuk geschut, eene vrouw en drie artilleristen gekwetst. Dé kommandant van het stuk had verzuimd bij het laden het laadgat digt te maken het kruid vatte vilur en door den Wisscher die in het stuk was, werd de arm van drie artilleristen en het dijbeen van die ongelukkige vrouw, Welke toeschouwster was, verbrijzeld. De koning is, na afloop der rnanoeuvers, naar het paleis terug gekeerdvergezeld van de hertogen van Orleans en van Némours en hunnen staf. Uit Tours schrijft men, dat aldaar dagelijks detachementen. Engelschen door komen die tot het engelsch lègioen in spaaose.he diénst hebben behoord. Deze lieden, die schier van alles onthWot zijn, worden, onder gelei Je. der gendarmerie naar Galais vervoerd- In dén Courrier Francnis leest men t De expeditie naar Consiantine is eergisteren ju den ministerraad besloten geworden. Ingevolge dezer beslissing hééft de minister van oorlog eene depêche aan den maarschalk Claüsél gezonden om hem uit te noodigen dé vöorbereidselen tot de expeditie te verhaasten, Dé minister magtigt levens den maarschalk om het 5gsw regementin Alrika te houden en verwittigt herrt da? de derde bataillons van zes regémenten bevel bekomen hebben zich te verzamelen om te Port-Vendres en te Toulon te worden ingescheept. Voör de regtbank van correctionele policie verschenen gisté- ren drie studenten in de medicijnen én regten', slechts 18 en 23 jaren oud, en betrokken in de zaak van de geheime kruidfabriek van: de straat Daïiphine dezelve werden ieder van,3 tot Soo fr. boeten én van vier tot vijftien maanden gevangenis veroordeeld. NEDERLANDEN. 's Graveniiageden 4de" October. HH. Kit. Hff. prins en prin ses Albert van Pruissen met hoogstderzelver dochterprinses Char lotte, hebben gisteren morgen deze residentie verlateD om naar Berlijn terug te keeren; des middags zijn hoogstdezelve Arnhem doorgereisd zich naar Kleef begevende. Zondag middag fen half vijf ure kwam uit 's Gravenhage in ge noemde stad Z. IC. H. de krodnprins van Pruissen. aan dié na van paarden verwisseld te hebben zijné reis naar Kleef voortzette. Gisteren morgen heeft de reeds vroeger voorgenpmene ,.,doch door hel ongunstige weder uitgestelde inspectie der afdeeling gre nadiers in de Maliebaan plaats gehad in tegén.woerdigheid van Z. K. H. den grootvorst Michael van Rusland en HH. KK. HH. den prins van Oranje én prins Frbderik der Nederlanden welke vorsten echter niet in uniform, maar in burgerlijke kleeding waren,. De. twee hatallons Wier bonding uitmuntend was, hebben verschil lende rnanceuvres verrigt onder het kömmando van HH. ICK. HH. dcu erfprins en prins Alexander. De blijken van geoefendheid

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1