fi 0 IJ 1 1 I Ti ZIEMIÏLZEESCHE A'o. 1806- NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTAN NI EN. 80. Sffingsdag 4 October Frankfort den 27steq September. Te Petersburg waren gun stige berigten wegens den keizer, tot den n^en dezer, ontvangen. De artsen voedden toen alle hoop op eene spoedige en volkomen genezing. De naamdag van den grootvorst troonopvolgertevens de verjaardag der grootvorstin Olgawas in genoemde hoofdstad gevierd geworden. Z. M. de koning van Pruissen heeft, bij kabinetsorder, de toe stemming ingetrokken aan een aantal officieren van alle wapenen gegeven j om naar Konstantinopel te gaan en aldaar aan de oprig- iing eener militaire school mede te werken. Dit besluit wordt aangemerkt als een nieuw bewijs voor de striktste neutraliteit, wier bewaring het pruissisch kabinet zich heeft voorgeschreven. Volgens berigten uit Munchen zal de echtverbindtenis van Zijne Majesteit den koning van Griekenland met de prinses van Oldenburg, niet aldaar, maar te Oldenburg plaats hebben. De koning zal zich na de beijersche octoher feesten waarvan het voornaamste op den 2llen October invalt naar Oldenburg begeven. De hertogelijk oldenburgsche familie is reeds uit Saksen tiaar 01 denburg teruggekeerd. Onder andere maatregelen, die door de overheden van Muïi- chen wegens de aldaar bijna algemeen lieerschende loopziekte ge nomen zijn behoort ook dat er een scherp toezigt wordt gehou den op hetgeen ter markt wordt gebragt. Dagelijks is een com missaris met gendarmen op de markt ten einde onrijpe en bedor ven vruchten aardappelen moeskruiden enz. in beslag te nemen. De Theresiè'nweide op welke Ier gelegenheid van de october- feesten reeds tapperijen opgerigt zijn moetom verkoelingen le Verhoeden reeds om zes uur 's avonds door de bezoekers ontruimd zijn. Het voortdurende slechte weder verwekt te Muncheu vele ziekten. Berigten uit Verona van den tnelden dat de cholera aldaar gehee! hèeft opgehouden. Gelijke berigten heeft men uit Milaan en Venetie. Te Ancona daarentegen telde men den 7<len September nog 128 nieuwe zieken. Sedert het uitbreken der cho lera iijn er aldaar 987 personen door aangetast, van welke 472 gestorv «U 269 genezen en 246 iri behandeling gebleven zijn. Uit Malta wordt geschreven dat in Calabvie door eene aard beving de districten Rossona en Crosia verwoest zijn. Er zon geen buis zijn blijven staan. Ook zegt men dat daarbij 192 menschen bet leven verloren hadden en 240 anderen gekwetst wafen. De dagbladen van Warschau behelzen de volgende bekendma king van den regements-geneesheer Czerwinsky«Het door doctor Spilsbury uitgevondene middel tegen de longziekte hetwelk in de engelsche geneeskundige journalen zoo zeer aangeprezen en reeds Vroeger bekend gemaakt werd is door mij bij eenen zieke ter de zer slede met het gelukkigst gevolg aangewend geworden. De zieke was reeds door de febiis lenta hevig aangetast; zijne pols sloeg 120i6o in een minuut hij kon slechts op de linker zijde lig gen zijne levenskrachten waren uitgeput; hij was geheel verma gerd werd door steken in de horst en aanhoudend hoesten ge kweld wierp vele kwalijkriekende stoffen uit en had daarbij eenen doorloopdie hem meer en meer zijne krachten benam. Alle deze verschijnselen lieten het treurigst einde voor deu kranke verwachten. In dezen toestand nam ik de bedoelde geneeswijze te baat; den zieke werd namelijk tweemaal daags een half uur lang de borst, de zijden en de rug met spek gewreven en inwendig scheef ik betn een clecoctum album Sijderihami benevens eene verster kende dieet voor. Reeds na verloop van eenige dagen begonnen de verschijnselen der ziekte in hevigheid te verminderen., en na 16 dagen nam niet alleen de borstpijn gelijk de koorts aanmerkelijk J af, tnaar de zieke kwam ook tot krachten kon op beide zijden liggen en werd van de lastige hoest bevrijd." Uit Rome, van den *7<leii September, meldt men, dat de pausselijke regering bedacht is op eene amnestie voor de staatkun kundige gevangenen; zij zou namelijk voornemens zijn, om (op het voorbeeld van Oostenrijk) aan die gevangenen de keus te geveöof zij in hunne kerkers den tijd hunner gevangenisstraf willen door brengen of naar Brazilië gevoerd worden. Uit Konstantinopelvan den 6^en September lneldt men dat aldaar weder een hevige brand had gewoed waardoor bet ge» beele stadskwartier hetwelk den naam van Sultan Bajazid draagt in het midden van Konstantinopel gelegen eene prooi der vlammen "Was geworden. Voorts meldt men dat de logothet Nikolaki j4ristatchi plotselings door den sultan afgezet, en hem de turksche ridder orden alsmede het regt om met de vreemde gezanten te bandelen, ontnomen was. Deze, op zich zelve onbeduidende ge beurtenis had onder de diplomatie opzien gebaard omdat men dezelve beschouwde als hét voorteeken eener verandering van cje betrekkingen der Porte tot Rusland. Uit Pihijn-Pruissen wordt aan de Mllgemeine Zeiturtg geschreven: Onder de heugelijke bewijzen van toenemende nijverheid en on dernemingsgeest ia ouze gewesten, verdieut ook eene onderneming vermeld te worden die in stilte voorbereid is, en voor den Rhijn- handel van groot belang kan worden. Het is eene regtstreeksche scheepvaart van Keulen en Dusscldorpnaar New York en andert Noord Amerikaansche havensdie in de maand Mei aanstaande ge opend zal worden. Voor rekening van eenige ondernemende man nen worden te Duisburg drie schepen gebouwd, die voor de rivier en zeevaart tevens geschikt zijn en in hel voorjaar voltooid moeten wezen. Welk vriend van zijn vaderland zon zich over dit stoute plan niet verheugeu en geene wenschen uit en voor het "Welgeluk- ken daarvan P Heeft de zee niet in oude tijden Keulens schepen gedragen en is ons tijdvak te krachteloos, om daartoe weder den eersten stap te doen P Sedert de Mainzer scheepvaarts akte, is de Rhijn voor het westelijke en zuidelijke Duitschland het voorname middel van gemeenschap met den wereldhandel geworden. Het aandeel dat de Rhijngewesten met hunne bloeijende industrie, daaraan hebben, is bekend; een groot gedèelle hunner uitvoer artikelen gaat over Holland naar Noord Amerika en over Bremen en Havre Worden ook aanzienlijke hoeveelheden daarheen verzon den. De bedoelde onderneming zal voor het vervolg die verzen dingen gemakkelijker maken en de groote bezuiniging op vrach ten kosten en overlading en allerhande onkosten bij het vervoer naar de genoemde havens verzekert aan dezen nieuwen uitweg de voorkeur. Aan retourladingen zal het niet ontbreken. "Waarom zou dan het tijdstip zoo ver verwijderd zijn dat wijin plaats van de overzeesche voortbrengselen in hollacdsche en engelsche havens le gaan opzoeken ons zei ven ten minste gedeeltelijk aan de bronnen zouden gaan voorzien Uil Berlijn wordt het volgende geschreven, omtrent het bë- zoek der pruissische prinsen in de Rijnprovinciën «Alle berigten uit de westelijke provinciën ons toekomendezijn vol uitdrukkingen van vreugdgevoel óver het verschijnen der koninklijke prinsen al daar en dragen blijken van de opregtste verkleeidheid en der al- gemeene lielde waarmede de prinsen overal begroet en van het volk ontvangen werden. De vriendelijkheid en het open ongedwongen karakter hetwelk den pruissischen prinsen zoo eigen is en die in het bijzonder bet kenmerk is des kroonprinsen verrukt aller har ten. De openbare vreugde werd nog verhoogd door het berigt dat HH. KK. HH. niet onmiddelijk naar Berlijn zullen terugkeeren, maar al de Rijnprovinciën zullen doorreizen en een kortstondig be zoek in 's Gravenhage afleggen. Tegen het einde van October zal daarentegen Berlijn het vëreenigingspunt zijn van een aantal der aanzienlijkste personen ter viering der huwelijksplegtigheden van de prinses Elisabethdochter vau prins Willem, broeder van Z. M. met den prins Karei van Hessen. Een reeks van luisterrijke feesten wordt te dien einde vooi bereid." Londen den 26^ September. Met de stoomboot Tyrian zijn tijdingen uit Lissabon tot den i2taQ dezer ontvangen. Men zag te Lissabon ëene tegen omwenteling te geinoet. De aanhangers der constitutie van 1820 en fle voorstanders van de vorige Orde van zaken waren reeds met eikanderen in strijd geweest. De koningin was ongesteld en het 'engelsche oorlogsschip Malabar lag gereed om haar aan boord te nemen, bijaldien baar toestand op bet paleis der Nëcessitades bedenkelijker mogt worden. De engelsche minister lord Howard van Walden heeft een mondgesprek met H. M. gehad, en men hoopt dat alles zonder bloedvergieten zal afloopen. De provinciën van Portugal zijn rustig en zelfs te Oporto had tot den nden dezer geenerlei beweging ten behoeve der constitutie van 1820 plaats gehad. Een zware brand beeft laatstleden zondag de molens en graan- magijnen van de heeren Ewbank en Cordesaan het groote Surrey- Kanaal vernield. De beroemde zangeres Malibran Garcianiet lang geleden aan den bekenden violist Bèriot gehuwd, is laatstl. vrijdag te Man chester overleden, waar zij den vorigen woensdag, terwijl hare gaven op een publiek concert bewonderd werden plotseling on gesteld was gewordeu. Zij had slechts acht en twintig jaren bereikt, Aan de Kaan de Goede Hoop hield men zich blijkens de laat ste brieven met de reorganisatie der stedelijke besturen bezig en was voor de Kaapstad een afzonderlijk regeringsreglement verlangd, waarbij de zoogenaamde buvger-raad, die van bollandschen oor- r sprong is hoofdzakelijk zal vervallen; Men trachtte cr ook eene stoombootmaatschappij op te rigten waarvan het kapitaal twintig duizend ponden sterling zou bedragen. Öp de oostelijke grenzen Brieven uit Nieuw Orleans behelzen het belangrijk berigtdat de mexicaansche generaal §ania Hnna, die bij de Texianen krijgs gevangen was terwijl hij door twee compagoien naar het hoofdkwar tier vervoerd werd, waar hem vermóedelijk zijn doodvonnis wachtte middel had w. ten te vinden om zich door de vlugt te redden én dat de generaal Urrea aan liet hoofd van een mexicaansch leger op Nacogdoches, eené vóórname stad in Texasaanrukte,van welke hij toen nog slechts zestig mijlen verwijderd was. De regering van Mexico scheen veel belang in het voortzetten van den oorlog te stellen en had eene gedwongen leepiog van twee mibr lioeo dollars uitgeschreven.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1