IV". 79. ZIERIKZEESGHE S*>f~ r"jda« A°. Ï838- C 1# U RANT. September. BESTUREM en ABMINISTKATIEM. Inspectie Schutterij Mek endma king NIEUW STIJMX GEM. Jl BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van at de Schutters, Verlofgangers Van de Afaeeling Zeeuwsche Mobiele Schutterij. Dat de Inspectiën voor dezelve zijn bepaald als volgt: Voor de manschappen van bet isle B.ataillon Op Vrijdag den 14den October 1836 des worgens 9 ure B in de Koornbeurs te Zierikzee. Voor de manschappen van de 2^ en 3^e Bataillons: Op Voensdag den igden October i836, des voormiddag 10 ure, in de Kazerne te Middelburg. En gelasten dezelve om ter bepaaider tijd en plaats present te zijn. Zierikzee, den aisien September i836. Burgemeester en Weihouders voornoemd K. W. de JO l^GE, vtWethouder L p. Jei* ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. IiROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen ter kennis van het publiek, dat het Kohier van bet Patent- 'regl voor deze Stad isle kwartaal i83~ op den i6<Ien dezer.maand^ door Z. E. den lieer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is execu toir verklaard en dat hetzelve wordt gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier tea fine van invor dering. Zierikzee, den 28sten September 1836. Burgemeester en Wethouders voornd,,. K. W. de JONGE, yt. Wethouder Lp. ïur ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J» P. KPi OEF. DUITS CH LA N D. Frankfort den 24sleü September. Berigten uil Praag van den 1 Beien dezer melden dat eene deputatie van de boheemsche sten- den daags te voren aan Hiinne Majesteiten den keizer en de keize rin de gebruikelijke krooningsgeschenken heeft overgebrsgt. De keizer heeft hij gelegenheid der krooning eenige hooge per- souaadjeu lot ridders van het gouden vlies benoemd ouder ande ren ook den oosteorijkschea gezant aan het franscbe hofden graaf van Appony. Wijders had de keizer ter zelfder gelegenheid tot een aantal be vorderingen bij de armee besloten. T.ot veldmaarschalken zijn be noemd 's keizers neef, de aartshertog Ferdinand's keizers oom, de aartshertog Johan, en de kommanderende generaal in heL loin- bardisch-venetiaansch koningrijk den graaf van lladctsky. Doordien de keizer eenigzins ongesteld is geworden is het ver trek von den keizer en de keizerin van Praag naar Weenen tot den ipüen of aosten dezer uitgesteld. Op eene weide ten noordoosten van Praag, welke zich langs do oevers van de Moldau tot aan de afhelling van deu berg Zisska uitbreidt, is den i^den het aloude, bij de krooning gebruikelijke volksfeest gevierd. Te midden van dezelve was een paviljoen voor het hof opgerigt. De staten hadden onk naar aloud gebruik, ge zorgd dat behalve de ingezetenen van de hoofdstad Praag uit al de 16 districten des lands een aantal personen met den districts- hoofdman de ambts^voorstanders en (Je rigters, aan de vreugde van den dag. deel namen. Zestien bruidparen uit elk distrikt een, en vier uit de hoofdstadontvingen, ten aanschouwe van hunne koningin van de staten een uitzet van twee honderd gul den terwijl zijbegeleid door de rigters en oudsten hunner woon plaats het paviljoen yan het hof voorbijtrokken. De pruissische dagbladen behelzen eene overeenkomst tus- schen Zijne Majesteit den koning van Pruissen en Zijne Majesteit den koning der Belgeo gesloten over de wederzijdsche uitlevering van misdadigers. Voor eenigen tijd hadden drie lederkoopers te Berlijn een be- driegelijk bankeroet geslagen en waren met achterlating eener schuld van 60,000 daalders, naar Frankrijk gevlugt. Twee hunner zijn op aanvrage van Pruissen te Parijs gevat en worden thans naar Berlijn vervoerd. De Dorfzeiiung meldt Er zijn op nieuw waarschuwingen die overal behartigd dienen te worden. Duifschland wordt sedert kort met romans overstroomd die slechts voor bordeelen en spin huizen geschikt zijn en die men toch overal in leesbiidiotheeken en uit dezelve in handen van argelooze vrouwen en meisjes vindt. De roekelooste en schaamtelooste voortbrengselen der nieuwe fran scbe school worden schaamteloos vertaald en nagevolgd en he£ schijnt bijna alsof een aantal duitsche schrijvers samengespannen heeft, om Duitschland met zulke onzedelijke schriften te overstroo md! en aldus godsdienst en zedelijkheid te ondermijnen. In het te Morbam verschijnende Penning Magazijn vindt men eene afbeelding en beschrijving van bet verbazende groote kanon hetwelk in het arsenaal aldaar als een reus onder de dwergen staat. Op dit geschut leest men bet volgende gegoten opschrift: «Op hoog bevel van den regtgeloovigen verheven czaar deodor Ivannowitsch keizer en zelfheerscher van alle Russen als ook van hare Majesteit de verhevene czarin en grootvorstin Ir'uie, werd dit kanon in de residentiestad Moskou in het jaar i 586 der wereld in het derde jaar hunner regering gegoten/' Dit geschut weegt 96,000 en de kogel 4800 pond. In het vorige jaar plaatste men d;t kanon op een even redig afuit met brons versierd. Nevens hetzelve staat een kleiner overigens geheel aan het ander gelijkend kanon hetwelk de czaar Alex ei Michailowitsch deed gieten; dit stuk weegt 32,760 pond en de kogel 2640 pond. Twee aldaar geplaatste mortieren die gegoten zijn onder de regering der czariu Iwanna Iwannowti'aen 20,000 po'nd wegen hebben de gedaante eener opene vaas; de daartoe be- hoorende bom weegt 2600 pond. Gisteren en heden is alhier de courier wissel zeer levendig ge weest. Daar dezelve in de rigting van het zuid oosten naar het zuid westen plaats had vermoedde men dat het ongeval hetwelk keizer IS'icclaus op zijne reis is overkomen daartoe aanleiding gaf, en men begon reeds zeer ongunstige geruchten te verbreiden. ïn het hotel der russische ambassade wordt echter verzekerd dat de deswegens ootvangene depcches volkomen geruststellende zijn, aangezien 's kei zers toestand zoo goed is als in zulke omstandigheden slechts mo gelijk is. Volgens het dagblad van Hanover zou de generaal Beft' kendorf, adjudant des keiz-rs welke met Z. M. in bet rijtuig zaf, bij den val zoo zwaar gekwetst zijn dat men aan zijn herstel twijfelt. Te Triest heeft men deu i2(ien dezer berigten uit Volo ontvan gen die inhielden dat de opstand der bergpasbewoners in het zui den door concession van de zijde der Porte was gedempt ge worden. Regïstrceksche berigten uit Konstantinopel van den 3i®ten Au gustus bevestigen thans insgelijks, dat het laatste gedeelte der door de Porie aari Rusland verschuldigde oorlogsschatting ten bedrage van ruim 3 rniliioen guldens, afbetaald is, en dat alsr.u vanwege het russische gezantschap dadelijk de uoodige orde gesteld zou wor den op de ontruiming van Silistvia waarvan de overname aau deu pacha van Rutschuck was opgedragen. Me» wilde te Konstantinopel weten dat lord Ponsonby in de laatste dagen depcches uit Londen had ontvangen waarbij hem onder anderen aanbevolen was geworden om ten aanzien zijner betrekkingen, met de Porfe het met Churchill voorgevallene voortaan, als niet geschied te beschouwen. Het portrait des sultans was nu ook in het paleis der Porie met plegti'gheid opgehangen. Om de ontevredenen te overtuigen dat zulks niet tegen het gebod van Mahommed streed, had de mufti het opperhoofd der geestelijkheid deze plegtigbeid bijgewoond waarbij ook al de geestelijken oor moskeen tegenwoordig waren om de ongegrondheid aan te toonen van het gerucht als of zij deze nieuwigheid veroordeelden. Op de bevolking had zulks den ge- wenschten indruk gemaakt. -Uit Griekenland heeft men berigten van late dagteekening steeds even gunstig als de vroegere luidende. Alleen wordt in de zelve min ot meer het leedwezen uitgedrukt dat de grieksche gees telijkheid in den laalsfen tijd >met zoo veel ijver tegen de op het grieksch gebied door Engelschen en Amerikanen gevestigde protes- taritsche scholen gelijk in het algemeen tegen het protestantismus was te velde getrokken dat men niet nalaten kon te vermoeden dal daaronder vreemde invloed schuilde. Koning Otto's terugkomst werd met verlangen te gemoet gezien terwijl men het voor zeker hield, dol hij eene grieksche koningin zoude medebrengen. Volgens berigten uil de Dardanellen van deu i8'hn had een he vige orkaan op den 13llen te voren, groote verwoestingen aangerigt. In den nacht van den 16lLn dezer is te Kassei de geschutgie- terij afgebrand. De drie pcrzische prinsen die zich eenen geruimen tijd te Londen hebben opgebonden zijn over België en Frankfort den jgden dezer te Neurenberg aangekomen, van waar zij den volgen den dag de reis naar Weenen hebben voortgezet. Zij worden be geleid door den bekenden geschiedschrijver sir Baillie Fraser, die hun door den koning vso Engeland ais tolk is toegevoegd. Tusschen de eneeische en russische gezanten aan het perzische hoi zouden volgens brieven uit Konstantinopel verregaande on- eenig heden ontstaan zijn ten gevolge van den raad door laatst genoemde aan den schab gegeven om het thans nog onafhankelijk gedeelte van Khorassan waarvan de hoofdstad Herat alleen ruim honderd duiseod inwoners bevat met geweld tot onderwerping te brengen aan welke expeditie verscheiden hooge russiche officieren deel zouden nemen. De gezant Fills, die van gevoelen was dat

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1