NEDERLANDEN. ADVERTENTIES. kale van den lossen grond ,liem door liel reeds gegraven gal le redden. Men heeft dan moeien besluiten een' nieuwen horizontalen gang naar den ongelukkigen gevangene toe te graven waarmede de soldaten dei- genie en de werklieden van den 7de" tot den nden dezer bezig waren zonder nog in hun oogmerk te zijn geslaagd terwijl men vreesde dat wanneer men den gevangene bijna bereikt hadzijn leren dooreenig zandverloop nog grootelijks in gevaar zou zijn. De fransche troepen in Afrika hebben volgens tijdingen uit Oran, tot den 23»'™ Augustus vreesselijk door hitte en vermoei- jende marschen geléden. Verscheidene soldaten door den gloed der zon in de hersenen gekrenkt, hadden zich van het leven be roofd. Akel ei Kader scheen de uitwerking zijner proclamatie aan de inboorlingen af te wachten. Hij was bij de groote fontein ge legerd. Langs meer dan dénen weg verneemt men dat de geheele afri- kaausche kust tusscheu Tripoli en Mesurata door den bevelhebber van het lurksch eskader in staat van blokkade verklaard is en dat de engelsche consul te Tripoli tegen dien maatregel heelt gepro testeerd. Het volgend ongelukdat waar het noodig mogt zijn tot her nieuwde waarschuwing kan dienen wordt onder dagteekeqing van den npsten Augustus uit Maubeuge gemeld. «Eene onvoorzigtigheiddie ongelukkiglijk maar al te dikwerl in smederijen begaan wordt, heeft wederom, te Ferriere-Ia-Grande twee nieuwe slagtoffers gemaakt. Zekere wapensmid Gillet ge- hèeten had drie jaren geleden eenig oud ijzerwerk gekocht, waar onder zich een houwitzer grenaat bevond, die, zoo men zeide uit de belegering van Maubeuge in i814 afkomstig was. Aanvankelijk had Gillet eene poging gedaan om het buskruid, hetwelk nog in de grenaat inwendig was daaruit te krijgen doch toen hem dit niet gelukte, had hij haar in eenen hoek zijner smederij geworpen en er zich verder niet over bekommerd. Gisteren nu was hijten zes ure des morgensbezig met een gloeijend stuk ijzer op een aanbeeld te behameren toen een der uitvliegende vonken juist we derkwam in de opening der grenaat, die oogenblikkelijk sprong. Den ongelukkigen Gillet werd de dij bijna geheel weggeslagen en zijneu oudsten zoon, die met hem werktehet been op twee plaat sen gebroken. »Een terstond gehaalde heelmeester zette den vader de dij af; hij ligt in eenen uiterst zorgelijken toestand. Wat den zoon be treft, de chirurgijn heeft gepoogd hem het been te zetten; maar het is zeer te vreezen, dat hij eene soortgelijks kunstbewerking als zijn vader zal moeten ondergaan. Deze is een man van ongeveer zestig jaren oudweduwenaar en vader van twee kinderen. Nog twee andere menschen waren in de smederij aanwezig doch zijn niet getroffen geworden. Een derzelvede andere zoon van Gillet, Was bezig een vogelkooi aan den muur op te hangen. Een stuk der grenaat vloog langs hem heen en drong nevens hem in den muur, hij is zijn behoud alleen verschuldigd geweest aan de om standigheid, dat hij beide zijn armen in de hoogte hield. "Deze noodlottige houwitzer grenaat scheen tot eenig dergelijk on geluk bestemd te zijn. Een andere smid, Lhaist genaamd, had haar sedert 1S14 in bezit gehad en steeds als tegenwigt aan zijnen blaasbalk gebruikt. Men moet zich verbazen dat zij twee en twin tig jaren in eenen smids-winkelwaar onophoudelijk vonken rond vliegen gebruikt heeft kunnen worden zonder reeds vroeger ge sprongen te zijn." Misschien is deze laatste omstandigheid daaraan toe te schrijven, dat in haren vroegeren stand de grenaat zich waarschijnlijk eenig- zins achter den vuurhaard bevonden zal hebben terwijl ook Gillet, in zijne poging om haar te ledigen het oude buskruid geroerd en dus ontvlambaarder gemaakt heeft. Brieven uit St. Petersburg zouden melden dat de fransche gezant, baron de Karante, den 3o"e« laatstleden, uit naam zijner regering ophelderingen omtrent de russische recrutering van vijfman op elke duizend zou hebben gevraagd en dat hem door graafNes- selrode geantwoord was dat die maatregel geen ander doel had dan het aanvullen der binnenlandsche garnizoenen die beduidend ver minderd waren door het militair bezetten van Polen, hetwelk zoo voor het behoud der orde in dat land, als voor de rust van Duitschland zoo noodzakelijk was. Er werd gesproken van eene gedeeltelijke amnestiedie de keizer voornemens zou zijn aan een aantal veroordeelde en uitgewekene in woners van Polen te verleenenalvorens Warschau te bezoeken en tevens van de benoeming van den grootvorst Michiël, tot onderko ning van dat gewest. Uit Toulon verneemt men dat niet alleen lot de ontwapening en onttakeling van het linieschip Triton en het fregat la Galathee, welke, door tegen elkander te stootenvoor eenigen tijd zwaar be schadigd zijn maar ook tot die der linieschepen le Scipion en la p'ille de Marseille, bij hunne terugkomst in die haven order is ge geven. Deze bevelen zijn nog van het afgetreden kabinet afkomstig en het is onzeker of zij al dan niet door het tegenwoordige zullen bekrachtigd worden. Het fregat l'Iphigenieaan boord waarvan zich de hertog van Join- ville, zoon des koningsbevindt, lag den iöden der vorige maand ter reede van Malta. 'sGbavenhageden i5<hn September. Naar men verzekert, zal de dooplegtigheid van den jonggeboren prinsden 26ste11 dezer maandplaats hebben in het paleis van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden door de hofpredikers Delprat en Vermout. H. K. H. mevrouw de prinses Marianne, gemalin van prins Albert van Pruissenis den 14"'en dezer, onder eenen vreemden naam reizende, te Utrecht aangekomen en in 't Hotel der Nederlanden afgestapt, om aldaar nachtverblijf te houden. Het strikt incognito, Waaronder de prinses zich hier hevondt, was oorzaak, dat hoogst- derzelver tegenwoordigheid eeerst laat bekend werddoch dit was genoeg om de leden van het harmonie-gezelschap zich dadelijk te doen vereenigen tot het geven van eene serenade aan H. K. H. .Waarvoor hoogsldeaelvenadat het Wilhelmus van Nassauwen was uitgevoerd uit hoofde eener ligte ongesteldheid van prinses Char' lotte, hare dochter, vriendelijk liet bedanken. H. K. H. en gevolg is den volgenden morgen ten 9 ure naar 'sGravenbnge vertrokken. Z. exc. de minister van binnenlandsche zaken is 11. donderdag avond in deze residentie teruggekomen. Verder zijn alhier aangekomen de heer Cousinpair van Frankrijk,:, en lord Ebrington, lid van bet britsche parlement. Eerstgenoemde heelt zich herwaarts begeven om de inrigtingen en den aard van bet onderwijs hier te lande nader te leeren kennen waarmede hij zich ia deze residentie reeds heeft bezig gehouden. Laatstleden donderdag den 1 1 <len dezerin den namiddag stortte: bet zoontje van dehooiweger Muiser alhier bij de brug aaiden Nieu wen Uitleg in het water en was reeds zinkende in levensgevaartoea J. K. Reysingeadsistentbode bij het departement van koloniën een man van reeds gevordenden leeftijd en vader van volwassen kinderen, toevallig voorbij komende en het ongeluk vernemende zich oogenblik kelijk van zijne bovenkleederen ontdeed in het water sprong, en het geluk had den jeugdigen knaap te redden en aan zijne betrekkingen te- rugtegeven. Men verneemtdat het nu de derde maal is, dat de red der op deze wijs zijne menschlievendheid aan den dag heeft gelegd. Uit Amsterdam wordt het navolgende geschreven. - 1 «Naar men verneemt, heeft het Zijner Majesteit den koning be haagd, een voorstel der eerste klasse van het koninklijk nederland-1- ssche instituut goed te keuren, strekkende om te Amsterdam eeneof meerdere putbóringen te laten doen, ten einde te onderzoeken welke uitkomsten hel boren van diepe of zoogenaamde artesische putten te dier plaats geeften daaruit te kunnen besluiten of en boe verre dit middel zou kunnen verstrekken om algemeen in de beboette van goed drinkbaar welwater te Amsterdam te voorzien; en heeft lioogstdezelve aan genoemde klasse van het instituut opge dragen om, onder medewerking met het stedelijk bestuur hetwelk er in beeft toegestemd om in de kosten, daartoe vereischtuit de stedelijke middelen bij te dragen dit voor onze stad zoo belangrijk onderzoek ten uitvoer te brengen." De kroonprins, benevens de prinsen Willem, Karei en Al- 'brcckl van Pruissen hebben den iiden dezer, des avonds ten acht iure r hunnen intogt te Coblentz onder het luiden van alle klok ken, gehouden. De geheele stad was prachtig geïllumineerd èu voor het pa)eis waar de kroonprins zijn intrek had genomen voer den de muzijkanten van vijf regeinenten eene heerlijkeserenade oit.' Maandag hebben deze doorluchtige personen op de groote para deplaats bij Kaerlich de gezamenlijke troepen geïnspecteerd waarna Z. K. H. de kroonprins groot diner beeft gegeven terwijl bij en de overige prinsen benevens de gemalin van prins Willem, des avonds een bal hebben bijgewoond van stadswege ter hunner eere aange legd. Te Antwerpen meent men te weten dat de onderhandelingen tnsschen de hollandsche en belgische commissarissen omtrent de be dijking van het fort Lillo zeer ver zijn gevorderd, cn dat soortge lijke omtrent het fort Liefkenshoek denzelfden gunstigen uitslag be loven. Heden beviel van eepen ZOON, E. RIBBE, Ecbtgenoote van Zierïkzee G. JANSEN, den i9<lea September i836. De Notaris J. P. vu BORRENDAM, zal, ten ver- zoeke van JOH». BRANDENBURG, op Vrijdag den a3sten September i836, des middags ten 12 uren, vóór het na te melden perceel publiek presenteren te verkoopen Een HUIS en ERVE, staande en gelegen aan de Noord zijde van de Oude Haven of Turfkaai in de Stad Zierik- zee, Wijk A, N°. 319; zijnde hetzelve zeer geschikt om zoowel afzonderlijk tot Woonhuis als tot Winkelhuis te worden gebruikt. Het voorn". Huis en Erve is inmiddels bij den Eigenaar ook UIT DE HAND TE KOOP. Iemand een ZWARTBONT JAARLINGS VA ARS JE vermissende, vervoege zich bij Cs. vak BURG, Veldwachter te Kerkweive. -óf anbesleding Op Donderdag den 2gst<m September i836, des voormiddags om ii uren, zal in 's Lands kamer te Zierihzceonder nadere approbatie en in tegenwoordigheid van den Ingenieur der i«« Klasse, A. GALAND, door de Centrale Directie van Schou wen, Burgh en Westland, worden aanbesteed: Het repareren en tot den i»teI1 Julij 1837 onderhouden van de beide HAVENHOOFDEN der Stad Zicrikzee; zullende de conditiën vooraf bij opgemelden Ingenieur ter le zing liggen en door denzélveu twee dagen te voren de uoodige aanwijzing gedaan worden. Zierikzee den 1 g'len September i836. De Centrale Directie van Schouwen, Burgh en Westland, TROMP, vt. Ter ordonnantie van dezelve, DE JONGE, Secrfl. Donderdag 22 September 1836. De volstrekte sluiting van de Tentoonstelling der Werkzaamheden des Kunstmatigen Glas werkers T. FINN, uit Londen. Te Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS en Zoon, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2